Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Styl życia - Moda

27 stycznia 2020 r.
19:05

Jak ubierają się mieszkańcy Lublina? "Wydają się bardziej zrelaksowani"

Piotr Karwala (po prawej), autor książki „Męska szafa - instrukcja obsługi”
Piotr Karwala (po prawej), autor książki „Męska szafa - instrukcja obsługi”

Rozmowa z Piotrem Karwalą, autorem książki „Męska szafa - instrukcja obsługi”.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Piotr Karwala pochodzi spod Nowego Sącza, obecnie mieszka we Wrocławiu. Wraz z zespołem Dandycore napisał modowy poradnik dla mężczyzn „Męska szafa - instrukcja obsługi”. Jego przeczytanie ma sprawić, że mężczyźni staną się w pełni samodzielni w kwestiach stylu, bez poświęcania na to ogromnych ilości czasu. W sposób, który najbardziej cenią, prosty i przejrzysty.

• Wrocław vs Lublin. Zachód vs wschód. Czy dostrzegasz różnicę w stylizacjach w dwóch skrajnie położonych miastach?

– Widać różnice. Wrocław jest bardzo hipsterskim miastem. Takim, które dużo czerpie z zachodu, gdzie przychodzą trendy i widać, że one dominują. Standard to typowi hipsterzy z brodami, tacy jak ja (śmieje się), chodzący do barberów. Ludzie wyglądają dość podobnie, bo jednak dominuje tam pewien styl. W Lublinie ludzie wydają się bardziej zrelaksowani. Dla nich ubiór nie jest aż tak ważny. To nie jest wada – nie wyglądają źle, tylko ubierają się bardziej jak oni, są sobą. To, jak wyglądają wyraża to, kim są.

• Czy zauważyłeś na lubelskich ulicach jakieś szczególnie dobre stylizacje i modowe wtopy?

– Nie było takich, które by się jakoś szczególnie negatywnie wyróżniły. Jak to w każdym mieście, zdarzają się sytuacje, kiedy ktoś próbuje za bardzo i powstaje z tego karykatura. Jeśli chodzi o te dobre, podobało mi się w nich przekonanie, że nie trzeba na siłę wtłaczać się w jakąś estetykę, a można pomyśleć: „O, to mi się podoba, może to nie jest to, co noszą wszyscy, ale to jest coś, co jest moje”.

• Jakie rady masz dla modowych laików, którzy dopiero chcą rozpocząć swoją przygodę z ubieraniem się?

 – Warto skupić się na klasyce. Dobrze dopasowany garnitur, biała koszula czy jeansy to części garderoby, które funkcjonują w modzie od bardzo dawna. Najbardziej klasyczny zestaw to ciemne, nieopinające jeansy, do tego biała albo błękitna koszula, wpuszczona w spodnie. To taki uniwersalny zestaw, by mężczyzna wyglądał dobrze i wzbudzał szacunek.

• Nie każdemu taki elegancki strój przypasuje.

– Kluczem jest dopasować swój styl ubierania się do swojego stylu życia. Jeżeli np. jest się kierownikiem budowy, gdzie zawsze trzeba chodzić w ochranianych butach, to chodzenie do tego w garniturze, w miejscu pełnym błota, nie spina się. Dla takich osób jest styl „workwear”, gdzie wyglądamy trochę jakbyśmy chodzili do fizycznej pracy, ale pozostajemy eleganccy. Nosi się jeansowe, a dokładniej denimowe koszule (denim to materiał roboczy, bardzo wytrzymały) i spodnie typu chino (bawełniane, z kieszeniami szytymi od boku) - są formalne, a jednocześnie wygodne.

• A co dla bardziej aktywnych?

– Luźny styl streetwearowy, który jest absolutnie dla każdego. Chodzi w nim przede wszystkim o wygodę. Standardem są więc sportowe buty, jeansy, chinosy czy joggery (bardzo elastyczne spodnie) oraz nieformalne koszule (których nie wkładamy w spodnie). W klasycznym stylu, wszystko jest dopasowane, żeby podkreślić sylwetkę. W nieformalnym, jesteśmy w stanie pozwolić sobie na oversizowe rzeczy np. szersze spodnie.

• Jak powinniśmy się ubierać, jeśli chcemy być modni?

– Jeśli chcemy wejść w temat mody, unikajmy rzeczy, które są modne. Nie skupiajmy się na tym, że w tym sezonie modny kolor to np. szałwiowy. Polecam iść w stronę klasyki, zacząć od kolorów bazowych, takich jak: granat, błękit, butelkowa zieleń czy beż, które będą się uzupełniały, a my zdejmujemy z siebie ciężar komponowania ich, bo nieważne co ubierzemy, zawsze będzie dobrze.

• Moda nie uchodzi za męską. Dlaczego mężczyźni mają problem z ubieraniem się?

– W naszej kulturze moda jest raczej domeną kobiet. W dzieciństwie, dziewczynki ubierają lalki, a mężczyźni zajmują się samochodami, robotami czy rakietami. Dziewczynki chcą ubierać się same, ale chłopców już ubierają mamy. Później mężczyzn ubierają dziewczyny i żony. Mężczyźni nie czują się w tym samodzielni, ale też nie czują takiej potrzeby. Mimo, że gdyby ubierali się sami, byliby w stanie ubrać się dokładnie tak, jak się czują. Wyglądaliby i czuli się lepiej.

• Skąd u Ciebie zainteresowanie modą?

– W pewnym momencie w moim życiu - chwilę po liceum - uznałem, że chcę wyglądać lepiej, a przede wszystkim poczuć się lepiej. W liceum miałem totalnie niezadbane, bardzo długie, kręcone włosy. Wygląd mało mnie obchodził. To były czasy, kiedy wychodziło się z bazarowego kupowania, sieciówki dopiero wchodziły do mniejszych miast. Chodziłem wtedy w tych samych koszulach i bluzach czy brzydkich rybaczkach.

• Czy wydarzyło się coś, co spowodowało przełom?

– Zawsze chciałem iść pod prąd. Mówiono mi, że przed maturą nie powinno się ścinać włosów, bo to przynosi pecha. Ja ściąłem włosy i zdałem. To był moment, kiedy zobaczyłem, że można wyglądać inaczej i lepiej.

• W jaki sposób zacząłeś poszukiwać swojego stylu?

– Próba zrozumienia tego wszystkiego to była powolna i mozolna droga. Dobrze wiem, że mężczyźni mają problem z wieloma rzeczami na początku, bo sam przez to przechodziłem.

• Co u Ciebie stanowiło największy problem?

– Paradoksalnie, nie było to związane z ubiorem, a podejściem do ubioru. Nie wiedziałem czy wybory, które podejmę np. czy wybiorę taką koszulę czy taki sweter, będą dobre. Najtrudniejsza była samodzielność. Jak już się zacznie tę przygodę, to odkrywamy coraz więcej rzeczy, idzie nam coraz łatwiej i stojąc przed szafą nie musimy się zastanawiać czy coś pasuje do czegoś, po prostu to wiemy. Na początku takie przełamanie się jest najtrudniejsze.

e-Wydanie
Czytaj więcej o:

Pozostałe informacje

Potok Sitno w ostatnich minutach doprowadził do remisu w starciu z Omegą Stary Zamość

Omega zaczęła, a Potok zakończył. Wyniki zamojskiej klasy okręgowej

W meczu dwóch ekip walczących w tym sezonie o utrzymanie Potok Sitno zremisował na swoim boisku z Omegą Stary Zamość 1:1

Bezpłatne szczepienia przeciw pneumokokom dla lubelskich seniorów

Bezpłatne szczepienia przeciw pneumokokom dla lubelskich seniorów

Z darmowej szczepionki skorzysta 1000 seniorów, którzy dotąd nie byli zaszczepieni. Zgłoszenia można już składać w wybranych przychodniach.

Pełnomocnik przedsiębiorców ds. deregulacji Rafał Brzoska i premier Donald Tusk
Dla obywateli i podatników

Milczące załatwienie sprawy i koniec karania podatnika za przypadkowe błędy

Jeśli urząd nie odpowie na wniosek obywatela w terminie, sprawa zostanie rozstrzygnięta automatycznie na korzyść obywatela – zapowiedział w poniedziałek premier Donald Tusk w trakcie spotkania poświęconego deregulacji. – Odstąpimy od karania podatnika za niecelowe, przypadkowe błędy.

Piłkarze z Trawnik rozegrali w Gołębiu niezłe zawody

Trawena wygrała w Gołębiu. Wyniki lubelskiej klasy okręgowej

Trawena Trawniki rozpoczęła rundę wiosenną od zwycięstwa

1,5 promila, 80 lat i jedno rondo

1,5 promila, 80 lat i jedno rondo

80-letni kierowca po alkoholu zignorował koncepcję ronda i pojechał prosto. Stracił prawo jazdy.

Domy całoroczne modułowe – panelowe

Domy całoroczne modułowe – panelowe

W ostatnich latach domy całoroczne modułowe panelowe stały się jedną z najszybciej rozwijających się technologii w budownictwie mieszkaniowym. Łączą one zalety prefabrykacji z wysokimi standardami energooszczędności i komfortu użytkowania, umożliwiając realizację pełnowartościowego domu mieszkalnego w czasie liczonym w tygodniach, a nie miesiącach. W tym artykule szczegółowo omówimy specyfikę domów panelowych, proces ich projektowania i produkcji, koszty, możliwości aranżacyjne oraz perspektywy rozwoju na polskim rynku w 2025 roku.

Kapitan statku i piraci. Kobieta wzięła 2 kredyty i straciła 41 tysięcy złotych

Kapitan statku i piraci. Kobieta wzięła 2 kredyty i straciła 41 tysięcy złotych

Nowo poznany mężczyzna chciał uchronić paczkę przed atakiem piratów. Skończyło się tak, że pomagająca mu kobieta zaciągnęła kredyt.

Brak oświetlenia i chodnika. Niebezpieczne sytuacje to tutaj codzienność
galeria

Brak oświetlenia i chodnika. Niebezpieczne sytuacje to tutaj codzienność

Infrastruktura miejska często nie nadąża za szybkim rozwojem miast. Podobnie jest w niektórych miejscach Lublina. Uwagę na to zwróciła naszej redakcji Czytelniczka mieszkająca na Węglinie. Jej zdaniem, na jednej z tutejszych ulic często dochodzi do niebezpiecznych sytuacji.

Wpadł poszukiwany 2 listami gończymi

Wpadł poszukiwany 2 listami gończymi

20-latek przez kilka miesięcy ukrywał się przed policją. Ma do odsiadki wyrok.

BKS Bodaczów (żółte koszulki) w dwóch meczach rundy wiosennej wzbogacił się o cztery punkty

Zamojska klasa okręgowa. Cztery gole i obustronny niedosyt w Bodaczowie

Na inaugurację 17. kolejki zamojskiej klasy okręgowej BKS Bodaczów zremisował na swoim boisku z Olimpiakosem Tarnogród. Choć patrząc w tabelę wydaje się, że miejscowi powinni być zadowoleni z urwania punktów trzeciej drużynie w tabeli, tak z przebiegu meczu z pewnością żałują, że nie wygrali drugiego spotkania z rzędu

Kraśniccy policjanci już z nową siedzibą. Od dziś obsługa w nowym miejscu

Kraśniccy policjanci już z nową siedzibą. Od dziś obsługa w nowym miejscu

Od dzisiaj kraśniccy policjanci rozpoczęli służbę w zupełnie nowej rzeczywistości. Stary budynek przy Kwiatkowskiego 8 przeszedł do historii, a jego miejsce zajęła nowoczesna siedziba przy ulicy Garażowej 12. Ta długo wyczekiwana inwestycja całkowicie zmienia standardy zarówno pracy funkcjonariuszy, jak i obsługi mieszkańców.

Górnik Łęczna świętuje zdobycie trzech punktów w Tczewie

Dobra passa trwa. GKS Górnik Łęczna wygrał w Tczewie

Piłkarki Górnika nadal w formie. Tym razem drużyna z Łęcznej pokonała na wyjeździe Pogoń Dekpol Tczew. Dla ekipy zielono-czarnych to już piąta wygrana z rzędu.

Przystanek w centrum miasta tymczasowo zmienia lokalizację

Przystanek w centrum miasta tymczasowo zmienia lokalizację

To ważna informacja dla osób przemieszczających się autobusami w okolicach Ogrodu Saskiego. Zmiana będzie obowiązywać przez trzy dni.

Planujesz budowę własnego ujęcia wody? Sprawdź, do czego przyda Ci się zestaw hydroforowy

Planujesz budowę własnego ujęcia wody? Sprawdź, do czego przyda Ci się zestaw hydroforowy

Stworzenie własnego ujęcia wody pozwala uniezależnić się od sieci wodociągowej i pozyskiwać wodę do picia, podlewania ogrodu lub pojenia zwierząt bez dodatkowych kosztów. W celu pobierania wody ze studni głębinowej nie trzeba już jednak korzystać z ciężkich wiader. Zamiast niego w studni może być zamontowana pompa wody pitnej. Dzięki niej woda ze studni dociera nawet do instalacji wodnej w budynku.

Alergie wiosenne – jak się przygotować i wzmocnić odporność?

Alergie wiosenne – jak się przygotować i wzmocnić odporność?

Wiosna to czas, kiedy przyroda budzi się do życia. Niestety, dla wielu osób to również okres, w którym nasilają się objawy alergii. Unoszące się w powietrzu pyłki potrafią skutecznie zepsuć radość z cieplejszych dni, powodując uciążliwe dolegliwości, takie jak katar sienny, łzawienie oczu, kichanie czy trudności z oddychaniem. Jak przygotować się na sezon alergiczny?