Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

LEKKOATLETYKA

13 lipca 2024 r.
23:08

Pięć medali, w tym dwa złote, dla AZS UMCS Lublin w pierwszym dniu 41. PZLA Mistrzostw Polski do lat 23 [zdjęcia]

Autor: Zdjęcie autora bs

Na stadionie przy al. Piłsudskiego w Lublinie odbył się pierwszy dzień 41. PZLA Mistrzostw Polski do lat 23. AZS UMCS Lublin zakończył sobotnie zmagania z dwoma złotymi medalami i trzema brązowymi

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Medal z najcenniejszego kruszcu w biegu na 100 metrów zdobył Patryk Krupa. Sprinter lubelskiego klubu w finale nie dał szans rywalom i wygrał z rekordem życiowym 10.33. Złoty medal dla akademików wywalczył Bartosz Kitliński startujący w biegu na 800 metrów. Reprezentant gospodarzy na 200 metrów przed metą najpierw dogonił prowadzącego Macieja Wyderkę. A po ostatnim wirażu wyszedł na prowadzenie i zwyciężył z czasem 1:49.18.

W sobotę akademicy jeszcze dwukrotnie stawali na podium. Brązowy medal w biegu na 100 metrów zdobyła Maja Łyskowka, a na dystansie 400 metrów trzeci na mecie był Patryk Grzegorzewicz. Brąz w konkursie rzutu młotem wywalczył za to Marcin Sobiesiak.

A co działo się w innych konkurencjach? Najbardziej wartościowy wynik pierwszego dnia lekkoatletycznych mistrzostw Polski U23 uzyskał płotkarz Jakub Szymański, który zdobył złoty medal z czasem 13.31. Rekordzista kraju z Sopockiego Klubu Lekkoatletycznego pewnie triumfował w finale uzyskując drugi czas w karierze.

Świetnie spisywała się w Lublinie Aleksandra Piotrowska. Już w eliminacjach – zwalniając na ostatnich metrach – poprawiła rekord życiowy w biegu na 100 metrów uzyskując czas 11.43. W finale pobiegła jeszcze szybciej i najlepszy wynik w karierze doprowadziła do poziomu 11.34. To wyrównany siódmy wynik w europejskich tabelach w kategorii U23 w sezonie 2024. Srebrny medal zdobyła Magdalena Niemczyk, która srebrny medal okrasiła czasem 11.39. Brąz dla Mai Łyskowki – 11.62. Mocno pierwsze 300 metrów biegu na dystansie jednego okrążenia pobiegła Kornelia Lesiewicz. Na finiszowej prostej zaczęła ją doganiać liderka polskich tabel w kategorii U23 Martyna Guzowska, ale na mecie pierwsza była Lesiewicz. Wygrała z czasem 54.12. Srebrny medal zdobyła Martyna Guzowska (54.27), a trzecia była Aleksandra Belowska (54.66).

Od początku rywalizacji Julia Jaguścik kontrolowała sytuację w finałowym biegu na 800 metrów. Na mecie była pierwsza, z bezpieczną przewagą i czasem 2:06.46. Drugie miejsce zajęła Paulina Stempniak (2:07.46), a trzecie Aleksandra Wiśniewska (2:08.40). 

Płotkarki już w eliminacjach zasygnalizowały szybkie bieganie. W tej rundzie najszybsza była Marika Majewska – 13.08. Na finiszowych metrach biegu finałowego Majewska stoczyła zaciętą walkę z Alicją Sielską. Minimalnie lepsza była Krakowianka. Sielska wygrała z wartościowym czasem 12.75. Drugie miejsce zajęła Majewska – 12.77. Trzecie miejsce zajęła Weronika Nagięć uzyskując czas 13.14.

Rekordem życiowym 5.30 okrasił zwycięstwo w mistrzostwach Polski U23 w skoku o tyczce Filip Kempski. Po pokonaniu tej wysokości w trzeciej próbie podopieczny Marcina Szczepańskiego atakował jeszcze 5.40. Drugie miejsce zajął Bartosz Marciniewicz (5.00), a trzeci był Adam Ostatek (4.60).

Liderka tabel Amelia Kubala z SKLA Sopot prowadziła w konkursie trójskoku od drugiej kolejki z wynikiem 12.87. Pewna złotego medalu zawodniczka z Trójmiasta swój sukces przypieczętowała poprawiając się jeszcze w szóstej serii na 12.98. Drugie miejsce zajęła obrończyni tytułu – Joanna Mosiek (12.79). Trzecia była Maja Burchardt – w jedynej mierzonej próbie, z pierwszej serii, uzyskała 12.45.

Mistrz Polski seniorów z Bydgoszczy Wojciech Galik w Lublinie triumfował w krajowym czempionacie młodzieżowców. Zawodnik z Krakowa zwyciężył z wynikiem 15.76. Drugie miejsce zajął Jakub Bracki (15.28), a trzeci był Oscar Piłat – 15.09.

Równą formę zaprezentowała w finałowym konkursie kulomiotek zademonstrowała Zuzanna Maślana. Płocczanka we wszystkich próbach uzyskiwała wynik powyżej 16 metrów, a złoto zdobyła z wynikiem 16.87. Drugie miejsce wywalczyła Wiktoria Charkiewicz (13.96), a trzecie Joanna Marszelewska – 13.75.

Dominację w konkursie pchnięcia kulą prowadzący od pierwszej serii Jakub Korejba podkreślił w szóstej serii uzyskując najlepszy wynik konkursu – 17.79. W ostatniej serii 17.26 pchnął Damian Rodziak i tym samym zapewnił sobie srebrny medal. Brąz wywalczył Mateusz Helman – 17.11.

W rzucie młotem kobiet liderka tabel zdetronizowała obrończynię tytułu. Sprawa mistrzostwa rozbryzgnęła się w szóstej serii. Najpierw Karolina Bomba wysunęła się na prowadzenie po próbie na 60.86, a po chwili zwycięstwo odebrała jej Aleksandra Nowaczewska posyłając młot na 61.07. Brązowy medal zdobyła Maria Duszkiewicz – 59.59.

Organizatorem mistrzostw są Miasto Lublin i Polski Związek Lekkiej Atletyki, wydarzeniu partneruje samorząd Województwa Lubelskiego, a operatorem zawodów jest KŚ AZS Lublin.

POWIEDZIELI PO ZAWODACH

Bartosz Kitliński, złoty medalista w biegu na 800 metrów

- Czuję niesamowitą radość. Chciałem odegrać się za zawody w Bydgoszczy kiedy byłem faworytem i nie udźwignąłem tego. Najcięższe myśli pojawiły się na 300 metrze kiedy rywal mocno zaatakował. Wiedziałem, że nie mogłem pozwolić na to by mi uciekł. Dlatego starałem się utrzymać tempo i ostatecznie wygrałem. Wiem, że do świata i Europy jeszcze mi brakuje, ale jeśli chodzi o polskie podwórko to myślę, że każdy z rywali uważa mnie za groźnego konkurenta. Widać, że rywalizacja w Lublinie mi służy. Regularnie tu trenuje i znam pewne tajniki, choćby ten, że tutaj zawsze wieje. Można to porównać do gry na swoim stadionie w piłkę nożną. Temperatura z pewnością nam nie pomagała, ale pogoda była taka sama dla każdego z uczestników zawodów.

Patryk Krupa, złoty medalista w biegu na 100 metrów

– Spełniło się jedno z wielu moich marzeń. W końcu zdobyłem medal mistrzostw Polski z otwartego stadionu. Czekałem na ten medal długo i od razu zdobyłem ten z najcenniejszego kruszcu. Myślę, że można było pobiec jeszcze szybciej, ale na przeszkodzie stanął mi lekki uraz pachwiny. Cały czas z tyłu głowy czułem, że nie mogę za mocno „szarpnąć” na pierwszych krokach. W walce o zwycięstwo zapomniałem o bólu. W Lublinie jest bardzo szybka bieżnia i biega się na niej super. Na zawody przyjechali znajomi i rodzice. Myślę, że lekko poświętujemy.

Patryk Grzegorzewicz, brązowy medalista w biegu na 400 metrów

 – Było bardzo wietrznie i warunku do biegu były średnie. Na pierwszych 200 metrach mocno wiało w twarz i nie można było się zbytnio „podpalać” by mieć siłę do końca. To był bieg na miejsca na obiekcie typowo turniejowym. Cieszę się z osiągniętego wyniku na ostatnich mistrzostwach w tej kategorii wiekowej. Otoczka i atmosfera zawodów sprawia, że w Lublinie biega się wspaniale. Chciałem dać z siebie wszystko i wydaje mi się, że zostawiłem serce na bieżni. Teraz czas na przygotowania do Igrzysk Olimpijskich. Od niedzieli zaczynamy przygotowania w Spale.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Magda Balsam zaliczyła kolejny, niezły występ

PGE MKS FunFloor Lublin rozgromił Piotrcovię

Zgodnie z planem przebiegał wtorkowy mecz PGE MKS FunFloor z Piotrcovią. Lublinianki do przerwy prowadziły 16:8, a ostatecznie pokonały rywalki 34:19.

Po dwóch dniach imprezy w Lublinie AZS UMCS ma na koncie siedem medali

Mistrzostwa Polski w pływaniu: Są pierwsze złote medale dla AZS UMCS Lublin

Drugiego dnia mistrzostw Polski w pływaniu zawodnicy AZS UMCS wywalczyli dwa złote medale i jeden srebrny. W sumie, po dwóch dniach imprezy, która rozgrywana jest na Aqua Lublin mają na koncie siedem krążków.

Bartosz Wolski zostaje w Motorze

Motor Lublin przedłużył kontrakt z ważnym piłkarzem

Kolejny ważny zawodnik zostaje w Motorze na dłużej. We wtorek klub z Lublina poinformował, że kontrakt Bartosza Wolskiego został automatycznie przedłużony o jeden sezon, czyli do końca rozgrywek 25/26.

Dr Sławosz Uznański-Wiśniewski

Polak leci w kosmos. Jest oficjalna data startu misji

Dokładnie za miesiąc – 29 maja – Sławosz Uznański-Wiśniewski zostanie drugim Polakiem w Kosmosie. Będzie tam testował między innymi specjalny „hełm” z Lublina.

Na zdjęciu ekipa LSM, która wystąpi na tegorocznych Marleykach.
10 maja 2025, 21:00

Święto muzyki reggae – Marleyki 2025

Marleyki to bez wątpienia najweselsza stypa świata! To coroczne święto muzyki reggae i muzyczny hołd dla ojca założyciela, Roberta Nesty Marleya, znanego szerzej jako Bob Marley.

Wojsko czyści magazyny i sprzedaje: puzony, honkery i motorówkę

Wojsko czyści magazyny i sprzedaje: puzony, honkery i motorówkę

Agencja Mienia Wojskowego ogłasza przetarg na sprzedaż powojskowego sprzętu i pojazdów. Kiedy? 8 maja. Na kupców czekają 152 pozycje o łącznej wartości blisko 500 tys. zł. Są samochody, łódź, maszyny, części zamienne, instrumenty muzyczne oraz drewno opałowe. Zyski ze sprzedaży trafią na Fundusz Wsparcia Sił Zbrojnych, z którego kupowane są nowoczesne urządzenia dla polskiej armii.

2 maja: pracujący, ale nie dla urzędów. Tego dnia spraw nie załatwisz

2 maja: pracujący, ale nie dla urzędów. Tego dnia spraw nie załatwisz

Wielu mieszkańców Lublina i Lubelszczyzny już w czwartek, 1 maja, rozpoczyna długi weekend. Teoretycznie 2 maja jest dniem pracującym, ale urzędy informują, że tego dnia nic nie załatwimy.

Tegoroczny Dzień Otwarty na WSPA

12 kierunków studiów licencjackich, inżynierskich i magisterskich. Rekrutacja na WSPA

Rozpoczęła się rekrutacja na studia w Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie. Nowości to na przykład HR z wykorzystaniem narzędzi sztucznej inteligencji oraz Kryminologia i profilaktyka społeczna.

Szkolili Amerykanie, teraz uczą Polacy. Pierwszy taki kurs dla czołgistów M1A1 Abrams
NA POLIGONIE

Szkolili Amerykanie, teraz uczą Polacy. Pierwszy taki kurs dla czołgistów M1A1 Abrams

Pierwszy kurs dla czołgistów M1A1 Abrams prowadzony wyłącznie przez polskich instruktorów. Taki kurs właśnie rozpoczął się w Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu (CSWL). Do tej pory polskich wojskowych uczyli specjaliści z USA.

Roztańczony Lublin – Dziennik Wschodni nadał rytm
galeria
film

Roztańczony Lublin – Dziennik Wschodni nadał rytm

Plac Litewski zamienił się w wielką, otwartą scenę taneczną. Mieszkańcy Lublina zatańczyli i świętowali Międzynarodowy Dzień Tańca. To była pierwsza tego typu impreza w naszym mieście.

Szkolenie dla motocyklistów w Lublinie. Dwudniowe i darmowe

Szkolenie dla motocyklistów w Lublinie. Dwudniowe i darmowe

Będą zajęcia praktyczne i teoretyczne. Będzie coś dla posiadaczy zabytkowych motocykli, będzie parada. Wszystko w Lublinie i za darmo. Zapisy już trwają.

Nowoczesne i wodorowe autobusy dla Lublina. Kiedy pierwsze kursy?

Nowoczesne i wodorowe autobusy dla Lublina. Kiedy pierwsze kursy?

Przetarg rozstrzygnięty, pieniądze są, a umowa właśnie została podpisana. W ciągu roku na ulice Lublina wyjedzie 20 wodorowych autobusów.

Motor Lublin z licencją na sezon 25/26

Motor Lublin z licencją na sezon 25/26

We wtorek poznaliśmy werdykt Komisji ds. Licencji Klubowych PZPN na sezon 25/26. Motor Lublin dostał zgodę na grę w PKO BP Ekstraklasie bez żadnych nadzorów. Gdyby beniaminek dostał się do europejskich pucharów, to również mógłby w nich zagrać, bo otrzymał licencję także na występy w rozgrywkach UEFA.

Jakie modele aut z Ameryki cieszą się największą popularnością?

Jakie modele aut z Ameryki cieszą się największą popularnością?

Samochody sprowadzane ze Stanów Zjednoczonych są coraz częściej spotykane na polskich drogach. Wielu kierowców decyduje się na import, ponieważ auta z Ameryki oferują lepsze wyposażenie, a ich zakup bywa bardziej opłacalny niż nabycie analogicznego modelu w Europie.

Oszczędność i higiena, czyli dlaczego warto inwestować w dobre worki do odkurzacza?

Oszczędność i higiena, czyli dlaczego warto inwestować w dobre worki do odkurzacza?

Codzienne porządki w domu wymagają nie tylko sprawnego sprzętu, ale również odpowiednio dobranych akcesoriów. Jednym z istotnych elementów wpływających na skuteczność odkurzania są worki, które odpowiadają za zatrzymywanie zanieczyszczeń wewnątrz urządzenia.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!