Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Artykuły zewnętrzne

19 kwietnia 2024 r.
10:24

Bezpieczeństwo i aspekty higieniczne zbiorników na deszczówkę

0 0 A A

Instalacja zbiornika na deszczówkę przy gospodarstwie domowym może przynieść różne korzyści – zarówno te ekologiczne, jak i ekonomiczne. Przed zdecydowaniem się na taki krok należy jednak zapoznać się z prawnymi aspektami, które dotyczą, m.in. bezpieczeństwa i opłat. Co więc warto wiedzieć?

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Czy instalacja zbiornika na deszczówkę wymaga pozwolenia?

Gromadzenie deszczówki to coraz częstsza praktyka. Zbiornik na deszczówkę może okazać się opłacalną inwestycją, w głównej mierze ze względów ekonomicznych, ale też ekologicznych.

Warto mieć jednak na uwadze, że polskie przepisy prawne nie są obszernie, jeśli chodzi o gospodarowanie wody deszczowej. Znaczna część z nich znajduje się w poszczególnych ustawach prawa budowlanego, a największym sporem okazuje się zazwyczaj kwestia pozwolenia.

Co więcej, niektóre starostwa nieco inaczej podchodzą do interpretacji ustaw – jedne narzucają obywatelom ubieganie się o pozwolenie na budowę, a inne wymagają jedynie zgłoszenia. Jednak w praktyce najpowszechniejszy jest pogląd, że niepotrzebne jest uzyskanie decyzji na budowę zbiornika retencyjnego – zarówno tego przydomowego, jak i podziemnego o pojemności poniżej 10 m³.

Rozróżnienie obowiązuje też przy ich rodzajach. Podziemne zbiorniki zazwyczaj montuje się w trakcie budowy domu. Jeszcze do 2018 roku podlegały one takim samym przepisom (Prawo Wodne) jak przydomowe szamba. Jednak od wejścia nowych, deszczówka nie jest już uznawana za ścieki.

Zbiorników na deszczówkę nie uznaje się za zbiorniki wodne, teoretycznie więc nie wymagają one wydania zgody na budowę. W przypadku tych naziemnych uznaje się je za integralną część budynku. Nie potrzebują więc dodatkowego pozwolenia.

Gdzie można odprowadzać wodę deszczową?

W przepisach dotyczących wody deszczowej zawarte są też informacje dotyczące jej odprowadzania. Za ten proces uważa się przekierowywanie jej w inne miejsce.

Przede wszystkim da się ją odprowadzać do kanalizacji deszczowej lub tej ogólnospławnej oraz do rowu melioracyjnego. Taką wodę można podłączyć i wykorzystać do wypełnienia oczka wodnego, fontanny i innych akwenów ogrodowych. Dozwolone jest również przekierowywanie jej do zbiorników retencyjnych lub na tereny nieutwardzone, przy czym trzeba uważać na rodzaj gruntu. Odprowadzenie cieczy na ten o wysokiej nieprzepuszczalności może doprowadzić do lokalnych podtopień lub podmyć.

Deszczówki kategorycznie nie wolno przekierowywać bezpośrednio do kanalizacji bytowej (czyli takiej, do której trafiają ścieki z budynków), a także na teren sąsiedniej działki oraz na ulicę. Przepisy regulujące ten proces znajdują się, m.in. w prawie budowlanym, prawie wodnym, czy też w Ustawie o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków oraz w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury, które dotyczy warunków technicznych i usytuowania budynków.

Opłaty za odprowadzanie deszczówki – co należy wiedzieć?

W niektórych przypadkach odprowadzanie takiej wody może się wiązać z określonymi opłatami. Mowa tu przede wszystkim o podatku deszczowym. Swego czasu wzbudził wiele kontrowersji, ale aktualnie nie każdy, kto odprowadza deszczówkę, musi go opłacać.

Zasada ta dotyczy gospodarstw o powierzchni większej niż 3500 m², których teren jest w 70% zabudowany lub pokryty nawierzchnią nieprzepuszczającą wody. Zalicza się do niej materiały takie jak beton, asfalt czy kostkę brukową. Dodatkowym warunkiem jest to, że nieruchomość musi znajdować się na terenie bez dostępu do kanalizacji otwartej lub też zamkniętej. Wynika to ze zmniejszenia naturalnej retencji.

W praktyce podatek ten dotyczy przede wszystkim dużych przedsiębiorstw, magazynów i innych powierzchni handlowych, a także biurowców lub budynków mieszkalnych.

Dlaczego warto zainstalować zbiornik na deszczówkę?

Instalacja zbiornika na deszczówkę może przynieść korzyści zarówno w prywatnych gospodarstwach domowych, jak i większych przedsiębiorstwach. Przede wszystkim pozwala oszczędzić na rachunkach za wodę. Co więcej, jest ekologiczną praktyką, która wykorzystuje naturalne źródło bez nadmiernego zużycia tego z wodociągów miejskich.

Woda opadowa charakteryzuje się też niskim poziomem pH, dzięki czemu nadaje się do podlewania roślin kwasolubnych. W przeciwieństwie do tej z wodociągów nie ma w składzie ani fluoru, ani chloru, które mogą negatywnie wpływać na wzrost roślin. Poza tym jest również miękka i nie zawiera wapna ani magnezu. Pozwala to na jej wykorzystanie do prania ubrań, ponieważ nie powoduje gromadzenia się osadu wapiennego w urządzeniu ani nie niszczy tkanin.

Podsumowując, odprowadzanie i gromadzenie wody deszczowej wiąże się z różnymi przepisami prawnymi. Wszystko dlatego, że deszczówka jest cennym zasobem, który można efektywnie spożytkować. Przy montowaniu zbiornika przydomowego lub podziemnego warto upewnić się, czy wymaga to pozwolenia.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Znęcał się nad rodzicami i groził im nożem. To nie pierwsza taka sytuacja

Znęcał się nad rodzicami i groził im nożem. To nie pierwsza taka sytuacja

Wyzywał, poniżał, popychał, nie pozwalał spać – schorowani rodzice 34-letniego mężczyzny nie mieli łatwego życia. O losie ich syna zdecyduje teraz sąd.

Camilla Herrem

ME piłkarek ręcznych: Norwegia i Dania zagrają w finale

Za nami pierwsze kluczowe rozstrzygnięcia trwających od 28 listopada mistrzostw Europy w piłce ręcznej kobiet. W piątkowych półfinałach rozegranych w Wiedniu triumfowały reprezentacje Norwegii i Danii, które w niedzielę zagrają o złoty medal. O najniższe stopień podium powalczą Francuzki i Węgierki.

Ptasia grypa zaczyna nowy sezon. Czy jest się czego obawiać?
ROZMOWA Z EKSPERTEM

Ptasia grypa zaczyna nowy sezon. Czy jest się czego obawiać?

Co roku zabija w Polsce miliony ptaków hodowlanych uderzając w rodzimy przemysł drobiarski. O ile zeszły sezon był pod względem spokojny, ten zaczął się o wiele gorzej. Na Lubelszczyźnie mamy już cztery ogniska: trzy w powiecie lubartowskim i jedno w ryckim. O tym skąd się wziął wirus H5N1, gdzie występuje najczęściej i czy może być groźny dla ludzi, rozmawiamy z prof. KRZYSZTOFEM ŚMIETANKĄ z Państwowego Instytutu Weterynaryjnego w Puławach.

Mikołajki w Helium
foto
galeria

Mikołajki w Helium

Jeśli chcecie zobaczyć, jak się bawiliście na ostatniej imprezie w Helium Club, to zapraszamy do naszej fotogalerii. Tym razem fotki z cotygodniowego Ladies Night w Mikołajkowym wydaniu. Tak się bawi Lublin!

Zgubił narkotyki w sklepie. Wszystko nagrały kamery

Zgubił narkotyki w sklepie. Wszystko nagrały kamery

Do nietypowej sytuacji doszło w jednym ze sklepów spożywczych na terenie Świdnika. 20-latkowi wypadł woreczek strunowy, który szybko trafił wraz z właścicielem w ręce policji.

Wyprzedzanie zakończone tragedią. Nie żyje 39-latka

Wyprzedzanie zakończone tragedią. Nie żyje 39-latka

Kobieta próbowała wyprzedzić kilka samochodów na raz, ale jej jazda zakończyła się kraksą na drzewie. Razem z nią podróżowało dziecko.

Siała baba mak, nie wiedziała jak… więc zrobiła struclę makową!
DZIENNIK ZE SMAKIEM

Siała baba mak, nie wiedziała jak… więc zrobiła struclę makową!

Gdy zakwas na barszcz gotowy, a śledzie się marynują, warto pomyśleć o czymś słodkim na świąteczny stół.

The Analogs w Zgrzycie
koncert
14 grudnia 2024, 19:00

The Analogs w Zgrzycie

Dziś w Fabryce Kultury Zgrzyt będzie głośno i skocznie ponieważ wystąpi jeden z najbardziej znanych polskich zespołów street punkowych – The Analogs, którego koncerty są bardzo żywiołowe. Jako support zaprezentuje się Offensywa.

Jutro zrobimy zakupy. A jak będzie w następnym roku?
ZMIANY

Jutro zrobimy zakupy. A jak będzie w następnym roku?

Przed nami dwie niedziele handlowe. W następnym roku może być ich więcej, ale wszystko zależy od decyzji prezydenta.

Szarpał i groził lubelskiej europosłance. Adam H. usłyszał wyrok

Szarpał i groził lubelskiej europosłance. Adam H. usłyszał wyrok

Adam H. szarpał i groził europosłance Marcie Wcisło (KO) na miejskim targowisku w Opolu Lubelskim. 56-latek właśnie usłyszał wyrok.

Trwa zbiórka dla pogorzelców z Idalina. Gmina ogłosiła żałobę
PO POŻARZE

Trwa zbiórka dla pogorzelców z Idalina. Gmina ogłosiła żałobę

Zaledwie w kilka godzin internauci uzbierali ponad 180 tys. zł, a kwota cały czas rośnie. Ocalałym pomagają m.in. sąsiedzi i władze gminy

91 mln 256 tys. 729 zł trafione w Eurojackpot

91 mln 256 tys. 729 zł trafione w Eurojackpot

Ktoś w Polsce trafił główną nagrodę w loterii Eurojackpot. Rozbił bank, zgarniając ponad 91 mln zł. 13 grudnia okazał się dla niego szczęśliwy.

Mikołajki z Trzydziestką
foto
galeria

Mikołajki z Trzydziestką

W Klubie 30 obchodzono Mikołajki. Wszyscy bawili się wyśmienicie. Impreza na całego. Na parkiecie był ogień. Nie zabrakło największych hitów ostatnich lat oraz wspólnych fotek. Tak się bawi Lublin!

Pogoń Łaszczówka po rundzie jesiennej zajmuje siódme miejsce w zamojskiej klasie okręgowej

Pogoń 96 Łaszczówka liczy na udaną rundę wiosenną w zamojskiej klasie okregowej

W ostatnich latach Pogoń 96 Łaszczówka nadawała ton rozgrywkom najciekawszej ligi świata i kończyła je w ścisłej czołówce. Jednak po rundzie jesiennej obecnego sezonu ekipa trenera Jerzego Bojko zajmuje dopiero siódme miejsce w stawce. W Łaszczówce wierzą jednak, że wiosną będzie zdecydowanie lepiej

W ten weekend zadzieją się prawdziwe cuda
Magazyn

W ten weekend zadzieją się prawdziwe cuda

Zbliża się finał 24. edycji akcji Szlachetna Paczka, czyli Weekend Cudów. Wolontariusze ruszą z darami do potrzebujących rodzin.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium