

Rozwój technologii przemysłowych sprawia, że dziś coraz większą wagę przywiązuje się także do bezpieczeństwa w miejscu pracy. Wiele mówi się o szkodliwości działania pyłów przemysłowych – stanowiących jeden z nadrzędnych skutków wielu procesów przemysłowych, których długotrwała obecność w powietrzu może przyczynić się nie tylko do zmniejszenia efektywności całej produkcji czy trwałości maszyn, lecz także znacznego pogorszenia się zdrowia pracowników.

Te drobne cząsteczki stałe często składają się z metali, węglowodorów oraz minerałów, a także substancji chemicznych, które mogą wykazywać olbrzymią szkodliwość dla zdrowia. W zależności od składu, wywołują one różnego typu reakcje, począwszy od łagodnych podrażnień, przez rozwój poważnych chorób zawodowych. Już dziś zwiększ swoją wiedzę na temat zagrożeń, jakie może przynieść praca w zapylonym środowisku, a także dowiedz się, jak można zapobiec rozprzestrzenianiu się i osadzaniu nadmiernej ilości pyłów.
Choroby, jakie może wywoływać praca w nadmiernym zapyleniu
Zawodowe choroby płuc należą do najczęstszych chorób wywoływanych za sprawą długotrwałego przebywania w zapylonym środowisku pracy. Warto mieć świadomość, że wiele z nich zgłaszanych jest rzadko – wszystko za sprawą wysokiego prawdopodobieństwa ich wystąpienia u osób w wieku podeszłym, które już nie pracują, jednak u których choroba jest ściśle związana z wcześniej wykonywanym zawodem. Stąd ciężko jest wskazywać określone dane. Niemniej faktem jest, że praca w nadmiernym zapyleniu jest szkodliwa dla zdrowia każdego człowieka, nierzadko mogąc zagrażać także jego życiu. Do zawodowych chorób płuc należy między innymi:
-
astma – czynniki zawodowe, takie jak nadmierne zapylenie, mogą odgrywać istotną rolę w rozwoju bądź nasileniu jej objawów, dlatego lekarze bardzo często pytają pacjentów o warunki panujące w ich miejscu pracy;
-
ostre urazy inhalacyjne – obejmujące powikłania w obrębie płuc, mogą być spowodowane poprzez narażenie na zbyt duże ilości pyłów;
-
POChP (Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc) – szacuje się, że około 20% przypadków tej choroby jest przynajmniej częściowo wyzwalanych określonymi materiałami bądź środkami znajdującymi swoje zastosowanie w miejscu pracy;
-
pylica – wywoływana przez nadmierną ekspozycję na krzemionkę, pył węglowy lub azbest;
-
zewnątrzpochodne alergiczne zapalenie pęcherzyków płucnych – wywoływane przez reakcję alergiczną na czynnik w środowisku pracy (np. pył), oddziałujący na pęcherzyki płucne.
Rozpoznanie zapylenia w miejscu pracy stanowi klucz dla wczesnego reagowania oraz zapobiegania rozwijaniu się negatywnych skutków – między innymi występowania chorób związanych z długotrwałą ekspozycją na pyły. Pozostaje więc pytanie: jak radzić sobie z pyłami w miejscu pracy? Z pomocą przychodzą firmy takie jak między innymi BITEKO, oferujące rozwiązania w postaci wydajnych filtrów wychwytujących szkodliwe substancje.
Filtrowanie powietrza w przemyśle jako sposób na poprawę warunków pracy
Filtracja powietrza w sektorach przemysłowych stanowi sposób na ochronę zarówno pracowników, jak i atmosfery przed rosnącym zanieczyszczeniem i jego potencjalnymi skutkami. Jednocześnie jest to sposób na ekologiczną i ekonomiczną pracę. Inwestycja w wydajny, a przede wszystkim dostosowany do konkretnych potrzeb przedsiębiorstwa proces odgrywa niezwykle istotną rolę, bezpośrednio wpływając na procesy produkcyjne oraz ich wydajność. Poszczególne filtry przemysłowe dostosowywane są do różnych procesów w firmach działających w wielu zróżnicowanych sektorach gospodarczych. Warto mieć świadomość, że inne filtry są stosowane w przemyśle farmaceutycznym bądź spożywczym, inne natomiast w zakładach produkcji maszyn. Dobór odpowiedniego filtra przemysłowego jawi się więc jako konieczność; musi być on przemyślany, wymagający dokładnej analizy oraz warunków pracy. Należy potraktować ten zakup jako inwestycję w jakość oraz bezpieczeństwo.
