Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Inwestycje

16 stycznia 2023 r.
18:46

Górki Czechowskie wracają do gry? Deweloper TBV ma mieszane uczucia

0 A A

- Szkoda zmarnowanych trzech lat, poświęconych na dochodzenie do racji, które dla mnie były oczywiste od samego początku – tak Wojciech Dzioba, prezes firmy TBV, będącej właścicielem Górek Czechowskich skomentował ostatni wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie, w sprawie „uchwalenia Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Miasta Lublin „Górki Czechowskie”.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Było to już trzecie rozstrzygnięcie WSA w sprawie wspomnianej miejskiej uchwały o Studium z 1 lipca 2019 r. W grudniu ub. r. Naczelny Sąd Administracyjny uznał, że Rada Miasta Lublin dobrze wyważyła interes publiczny i prywatny uchwalając wspomniane studium i skierował sprawę do ponownego rozpatrzenia przez sąd w Lublinie. Wyrok WSA z 16 stycznia 2023r. potwierdził ustalenia wyższej instancji i oddalił skargę wniesioną przez wojewodę

„Sąd nie zgodził się z zarzutami Wojewody dotyczącymi nadużycia przez organ gminy władztwa planistycznego oraz uchybienia zasadzie proporcjonalności, poprzez dopuszczenie na części terenu Górek Czechowskich zabudowy. W ocenie sądu, organ planistyczny przyjęte rozwiązania uzasadnił należycie, w sposób racjonalny i merytoryczny. Ustalając w Studium przeznaczenie terenów, uchwałodawca wziął bowiem pod uwagę zarówno uwarunkowania urbanistyczne, związane z sąsiedztwem z tym obszarem, jak i te dotyczące terenów o najwyższych wartościach przyrodniczo-krajobrazowych, obejmując je ochroną obszarową w formie zespołu parkowo-przyrodniczego.

Sąd podkreślił, że obowiązujące rozwiązania prawne oparte są na zasadzie równowagi interesu publicznego i interesu indywidualnego. Oba te elementy powinny być rozpatrywane łącznie. Rada Miasta zdołała natomiast wykazać, że przy uchwalaniu przedmiotowego Studium zrealizowano wymóg ważenia interesu publicznego i interesu prywatnego, a tym samym, że działaniem legalnym było przeznaczenie części spornego terenu pod zabudowę kubaturową, zaś pozostałej pod zespół przyrodniczo-krajobrazowy” – ocenił Sad.

Wyrok nie jest prawomocny. Wojewoda wprawdzie zapowiedział, że wystąpi o pisemne uzasadnienie wyroku, co może być zapowiedzią wniesienia kolejnej kasacji. Ale nie ma co do tego jasnej deklaracji.

- Po zapoznaniu się z uzasadnieniem wyroku, Wojewoda Lubelski podejmie decyzję co do złożenia skargi kasacyjnej – poinformowała nas Agnieszka Strzępka, rzecznik wojewody lubelskiego.

Natomiast sędzia Robert Hałabis, rzecznik prasowy Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie (jednocześnie członek składu orzekającego 16 stycznia) mówi, że obecnie sprawa Górek Czechowskich znajduje się w zupełnie innym stanie prawnym.

- Naczelny Sąd Administracyjny przesądził o kwestiach poruszanych we wcześniejszych skargach wojewody i w świetle obowiązującego prawa my jesteśmy związani tymi orzeczeniami – mówi sędzia Hałabis.

Oznacza to, że kurczy się pole oponentów Ratusza w sprawie tego terenu, o który gdzieś od 20 lat toczą się spory ekologów, miasta i kolejnych właścicieli terenu.

Jak podkreślił sędzia sprawozdawca WSA 16 stycznia: „wysoczyzny, które nie przedstawiają żadnych wartości przyrodniczych, tak istotnych jak suche doliny i zbocza wzniesień.”.

Co dalej z Górkami Czechowskimi? Nieuchwalenie do końca ubiegłego roku planu zagospodarowania przestrzennego daje praktycznie TBV prawo odkupu przekazanych Miastu 75 ha terenów Górek Czechowskich za 1 zł.

- Czekam co się dalej wydarzy. Czy będzie kolejna kasacja Wojewody w sprawie Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Górek Czechowskich? A przecież, nawet gdyby Wojewoda z niej zrezygnował i wyrok by się uprawomocnił, to znaleźlibyśmy się dokładnie w punkcie wyjścia. Przecież uchwała w sprawie Studium stanowi tylko wstęp do uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego – mówi Wojciech Dzioba, prezes TBV.

Procedura uchwalania MPZP może trwać kolejne lata. Tym bardziej, że ekolodzy i obrońcy górek nie zamierzają składać broni.

- Zgodnie z Aneksem do umowy z dnia 21 czerwca 2019 roku w przypadku nie wejścia w życie zmiany planu zagospodarowania przestrzennego lub też braku uchwalenia takiej zmiany – strony podejmą rokowania w celu wydłużenia terminu w jakim spółka może skorzystać z prawa odkupu. Do wydłużenia tego terminu potrzebne jest zgodne oświadczenie obu stron w wyniku przeprowadzonych rokowań. Na chwilę obecną nie toczą się żadne rozmowy w tym zakresie, spółka nie składała też żadnych deklaracji odnośnie prawa odkupu mówi Katarzyna Duma, rzeczniczka prezydenta Miasta Lublin.

Właściciel TBV nie widzi na razie woli do rozmów po stronie miasta.

- Ta pasywność Miasta nie bierze pod uwagę tego, że warunki określa rynek – mówi Wojciech Dzioba - Przecież obowiązujący od 2005 r. MPZP górek daje tam możliwość zabudowy innej niż mieszkaniowa na dużo większym obszarze.

Komentarz Artura Szymczyk, zastępcy prezydenta miasta lublin ds. inwestycji i rozwoju:

Dzisiaj Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie oddalił skargę Wojewody Lubelskiego na uchwałę Rady Miasta Lublin z dnia 1 lipca 2019 roku w sprawie Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Miasta Lublin w części dotyczącej obszaru Górek Czechowskich. Wyrok ten potwierdza, że uchwała w sprawie Studium nie narusza przepisów prawa ani procedury planistycznej, a skarga Wojewody Lubelskiego była niezasadna. Jak podkreślił Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w ustnych motywach uzasadnienia dzisiejszego wyroku, Studium prawidłowo wyważa interes publiczny i prywatny. Gmina Lublin była zobowiązana uwzględnić fakt, że część obszaru Górek Czechowskich należy do właściciela prywatnego i możliwość zabudowy istnieje w ramach prawa własności. Sąd wskazał, że pozyskanie części tego terenu przez Gminę Lublin także leżało w interesie publicznym. Dzisiejszy wyrok, podobnie jak dwa poprzednie orzeczenia NSA w tej sprawie, potwierdził, że Studium zostało uchwalone zgodnie z obowiązującym prawem, a także z zachowaniem ochrony przyrodniczej przewidzianej dla tego terenu.

 

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Pozostałe informacje

Randka z kulturą w SKENDE
11 lutego 2023, 10:00

Randka z kulturą w SKENDE

11 lutego w lubelskim SKENDE (al. Spółdzielczości Pracy 88) odbędą się bezpłatne spotkania i pokazy pod hasłem "Randka z kulturą". Na dzieci i młodzież czekają m.in. ciekawe warsztaty i wspólna zabawa.

Dziennik Wschodni wśród najbardziej opiniotwórczych mediów w Polsce

Dziennik Wschodni wśród najbardziej opiniotwórczych mediów w Polsce

Dziennik Wschodni zajął wysokie 7. miejsce na liście najbardziej opiniotwórczych mediów regionalnych w Polsce.

Mazda jest dziś obiektem westchnień. Jakich samochodów używanych szukają teraz klienci

Mazda jest dziś obiektem westchnień. Jakich samochodów używanych szukają teraz klienci

Ludzie szukają małych aut miejskich z silnikiem benzynowym i najlepiej z automatyczną skrzynią biegów. W droższym segmencie królują SUV-y, a przebojem są Mazdy z serii CX.

Lublin. Radny nie chce przejścia w wąskim gardle

Lublin. Radny nie chce przejścia w wąskim gardle

O likwidację jednego z przejść dla pieszych przy ul. Sowińskiego prosi prezydenta Lublina jeden z miejskich radnych. Jak twierdzi, z takim wnioskiem zwracali się do niego okoliczni mieszkańcy.

Walentynkowa akcja w MBP. "Niech rozkwitnie miłość"
14 lutego 2023, 9:00

Walentynkowa akcja w MBP. "Niech rozkwitnie miłość"

Miejska Biblioteka Publiczna w Lublinie zaprasza do udziału w czytelniczej akcji "Niech rozkwitnie miłość" - organizowanej w ramach Walentynek. Będzie można otrzymać wyjątkowe książki.

Dęblin. Nowy kierunek studiów dla tych, którzy chcą bronić nieba

Dęblin. Nowy kierunek studiów dla tych, którzy chcą bronić nieba

W tym roku rozpocznie się rekrutacja na nowy, pięcioletni kierunek studiów wojskowych w dęblińskiej Szkole Orląt. To inżynieria bezpieczeństwa powietrznego, która pozwoli podjąć służbę na stanowiskach związanych z obroną przeciwlotniczą i powietrzną.

Nie żyje dr Janusz Kowalczyk z UMCS. Ekspert od spraw Ukrainy

Nie żyje dr Janusz Kowalczyk z UMCS. Ekspert od spraw Ukrainy

Odszedł w wieku 54 lat. Janusz Kowalczyk był ekspertem w zakresie państw wschodnich. Nie raz był na ogarniętych wojną terenach Ukrainy.

Wystawa linorytu w Galerii w Pasażu
10 lutego 2023, 18:00

Wystawa linorytu w Galerii w Pasażu

W piątek, 10 lutego o godz. 18 w Galerii w Pasażu (ul. Hutnicza 28a) odbędzie się wernisaż wystawy miniatur graficznych wykonanych w technice linorytu - "Pasażerowie sztuki 3".

Zamiast węgla słoma. Ma być ekologiczniej

Zamiast węgla słoma. Ma być ekologiczniej

W Kraśniku będzie można głębiej odetchnąć czystszym powietrzem. W lokalnej ciepłowni uruchomiono kotły gazowe oraz przeprowadzono konwersję kotła, co oznacza, że węgiel został zastąpiony biomasą, czyli słomą.

Źle jeżdżą, źle parkują, za dużo piją. Lubartów oczami policjantów

Źle jeżdżą, źle parkują, za dużo piją. Lubartów oczami policjantów

Na Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa mieszkańcy powiatu lubartowskiego nanieśli w 2022 roku 977 niebezpiecznych punktów. Policjanci potwierdzili 678 z nich.

#twojachatka - nowa inicjatywa dla studentów

#twojachatka - nowa inicjatywa dla studentów

ACKiM Chatka Żaka prezentuje nową inicjatywę mającą na celu rozwój kultury studenckiej. W ramach akcji #twojachatka instytucja chce się stać miejscem, w którym będzie można się spotkać towarzysko, ale też pouczyć lub pracować. Przy ul. Radziszewskiego 16 będzie można wykorzystać bezpłatnie udostępnione w tym celu przestrzenie.

Biała Podlaska: Radni chcą uhonorować Janusza Daniluka

Biała Podlaska: Radni chcą uhonorować Janusza Daniluka

Klub radnych Zjednoczonej Prawicy chce uhonorować Janusza Daniluka, działacza sportowego, który zmarł w 2017 roku.

W Lubartowie rodzą w wodzie. Bezpiecznie i komfortowo

W Lubartowie rodzą w wodzie. Bezpiecznie i komfortowo

Pierwsze pacjentki oddziału położniczego w lubartowskim SP ZOZ urodziły w wodzie. To możliwe, bo szpital kupił specjalną wannę z aparaturą monitorującą stan dziecka i przebieg porodu.

Prezes Motoru odpowiada trenerowi. "Moim celem jest zbudowanie trwałych fundamentów pod rozwój klubu"

Prezes Motoru odpowiada trenerowi. "Moim celem jest zbudowanie trwałych fundamentów pod rozwój klubu"

Nie tak końcówkę przygotowań do rundy wiosennej wyobrażali sobie kibice Motoru. W sobotę po sparingu ze Stalą Rzeszów trener Goncalo Feio miał sporo pretensji do MOSiR Bystrzyca. Dzień później zarzucił… prezesowi ekipy z Lublina, że utrudnia rozwój klubu. Paweł Tomczyk odpowiedział szkoleniowcowi za pośrednictwem mediów społecznościowych. A wszyscy zastanawiają się teraz, co z tego wyniknie?

Córka płakała w słuchawkę „Tato miałam wypadek”. Tata nie uwierzył

Córka płakała w słuchawkę „Tato miałam wypadek”. Tata nie uwierzył

57-letni mieszkaniec Lubyczy Królewskiej odebrał telefon z prośbą o wpłacenie 120 tys. zł kaucji. Pieniądze miały pomóc jego córce uniknąć odpowiedzialności za spowodowanie wypadku.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!