Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lotnisko

30 grudnia 2024 r.
19:43

Raport: Jak się latało z lubelskiego lotniska?

(fot. PORT LOTNICZY LUBLIN)

Koniec roku czyli początek podsumowań. Na przykład tego, co działo się na lubelskim lotnisku. Ile osób z niego skorzystało i czy będzie rekord?

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Pierwsze loty w Porcie Lotniczym Lublin obsłużono 17 grudnia 2012 roku. Od tamtej pory przez lubelskie lotnisko przewinęło się ponad 3,5 mln pasażerów i wykonano ponad 45 tys. operacji lotniczych. Patrząc na statystyki roczne, najlepszy dla lubelskiego lotniska był rok 2018, gdy wykonano

5283

operacji lotniczych oraz obsłużono

455 188

pasażerów.

W mijającym roku raczej nie pobijemy tego rekordu, ale jak zapowiadają władze lotniska, na pewno zostanie przekroczona bariera 400 tys. pasażerów.

• Sezon wakacyjny

W tym roku na lotnisku sporo się działo, sezon wakacyjny był wyjątkowo długi, a oferta kierunków wakacyjnych była większa i ciekawsza. Przez cały rok z lubelskiego lotniska mogliśmy polecieć do Warszawy, Londynu, Dublina oraz Bergamo. A w sezonie wakacyjnym także do Gdańska, Splitu, Burgas, Monastyru, Antalyi, Rodos, Heraklionu i Hurgady.

Od stycznia do marca 2024 roku liczba pasażerów korzystających z lubelskiego lotniska utrzymywała się na poziomie około 22 tys. osób, a liczba operacji lotniczych ok. 200. Wzrost rozpoczął się w kwietniu, wraz z początkiem sezonu wakacyjnego na lotnisku.

W kwietniu były już loty do tureckiej Antalyi. Na początku raz w tygodniu, w szczycie sezonu: aż 5 razy. W porównaniu z 2023 roku kwiecień był lepszy i zakończono go z blisko 30 tys. obsłużonych pasażerów.

W sezonie letnim 2024 po raz pierwszy mogliśmy polecieć do egipskiej Hurgady oraz na Kretę. Ale to nie była jedyna nowość. W 2023 roku, by polecieć do tunezyjskiego Monastyru, pasażerowie musieli skorzystać z międzylądowania w Katowicach. Podczas tegorocznych wakacji turyści lecieli już tam bezpośrednio z Lublina.

• Rekordowy lipiec

Oprócz tego lubelskie lotnisko w sezonie wakacyjnym kusiło także innymi destynacjami dostępnymi w poprzednim sezonie: chorwackim Splitem, bułgarskim Burgas, greckim Rodos oraz Gdańskiem.  

Jak wskazywał ówczesny prezes Portu lotniczego Lublin, lubelskie lotnisko wybierali nie tylko mieszkańcy naszego województwa, ale tych ościennych. To także wpłynęło na wyniki portu.

– Już w maju tego roku odczuliśmy skutki rozpoczętego wyjątkowo wcześnie, bo pod koniec kwietnia, sezonu z lotami wakacyjnymi. Zanotowaliśmy 12-procentowy wzrost liczby pasażerów w porównaniu do ubiegłego roku. Po tablicach rejestracyjnych samochodów, które parkują wokół terminalu widać, że z naszego lotniska na urlop latają także mieszkańcy ościennych województw, co nas bardzo cieszy – mówił Andrzej Hawryluk, były prezes Portu Lotniczego Lublin.

W lipcu były powody do świętowania. Właśnie w tym miesiącu pobito rekord ilości obsłużonych pasażerów w historii lotniska. Przez bramki Portu Lotniczego Lublin przeszło ponad 56 tys. osób.

Władze portu wskazywały, że powodem tego jest bogata siatka połączeń wakacyjnych.

– Największy ruch na lotniskach przypada na okres wakacyjny, kiedy do regularnej siatki połączeń dołączają kierunki wakacyjne i czarterowe. Rekordowy wynik w lipcu to potwierdzenie naszych starań i konsekwencji w planowaniu siatki połączeń. Razem z naszymi partnerami z branży turystycznej oferujemy mieszkańcom województwa lubelskiego jak najciekawsze możliwości spędzenia letniego wypoczynku – mówił Marek Pierściński, dyrektor ds. handlowych Portu Lotniczego Lublin.

• Port Cargo

Pod koniec lipca Andrzej Hawryluk złożył swoją rezygnację ze stanowiska prezesa PLL. Zastąpił go Krzysztof Matuszczyk, który na lotnisku pracuje od samego początku. Nim został prezesem, był dyrektorem pionu operacyjno-technicznego.

W sierpniu odnotowano rekordową liczbę pasażerów od początku istnienia Portu Lotniczego Lublin: prawie 57 tys. pasażerów. Nowy prezes zapowiadał, że lotnisko nie osiada na laurach i szykuje się na kolejny równie mocny sezon wakacyjny w 2025 roku.

W październiku otwarto „drugą nogę” lubelskiego lotniska: port cargo. W nowym porcie dziennie można obsłużyć 5 operacji lotniczych, a potencjał magazynowy sięga 10 tys. ton jednorazowo. Otworzenie terminalu ma być receptą na deficyt budżetowy lotniska.

– Cargo to druga noga biznesowa naszego lotniska. Możliwość kreowania przychodów z racji tych dodatkowych usług logistycznych, które lotnisko może świadczyć, jest niezwykle ważna – powiedział nam Krzysztof Żuk, prezydent Lublina. – To było ważne zadanie, które port zrealizował, korzystając to również ze wsparcia samorządu województwa i miasta Lublin. Otwarcie cargo jest dopełnieniem praktycznie tych funkcji, które od początku lotnisko nie miało.

• Bergamo, a może Barcelona

Koniec października to kolejny powód do świętowania. Na lubelskim lotnisku obsłużono milionowego pasażera linii Ryanair. Były balony, konfetti oraz voucher na wymarzone wakacje.

Październik to także czas na podsumowanie wakacji. Tegoroczny sezon wakacyjny był wyjątkowo długi i trwał od kwietnia do końca października. Tak długi okres przekłada się także na wyniki, które były lepsze niż w 2023 roku. Przez okres wakacyjny na lubelskim lotnisku obsłużono blisko 280 tys. osób. Jak podsumowują władze PLL, wakacje były najlepszym okresem.

Biorąc pod uwagę tylko i wyłącznie loty czarterowe z lubelskiego lotniska, to lubelskie lotnisko w okresie wakacyjnym obsłużyło 58 253 pasażerów. To 72-procentowy wzrost w porównaniu do analogicznego okresu w roku 2023. Natomiast jeśli zsumować wszystkie połączenia obsługiwane przez lubelskie lotnisko, to liczba operacji była większa w sezonie wakacyjnym o 13,3 proc. niż w okresie wakacyjnym 2023.

Ja na razie przez 11 miesięcy 2024 roku lubelskie lotnisko obsłużyło ponad 399 tys. pasażerów i wykonało ponad 3,7 tys. operacji lotniczych. Nie wiadomo czy zostanie pobity rekord roczny, wiadomo natomiast, że siatka połączeń rozrasta się. W przyszłym roku oprócz dotychczasowych lotów regularnych do Warszawy, Londynu, Dublina i Bergamo dołączy Rzym oraz Barcelona. Loty na lotnisko Fiumicino odbywać się będą dwa razy w tygodniu (wtorki i soboty) i obsługiwane będą przez włoskiego przewoźnika Aeroitalia. Na lotnisko Girona w stolicy Katalonii również polecimy dwa razy w tygodniu (poniedziałek i piątek), ale z Ryanairem.

Do Bergamo dotychczas mogliśmy latać w piątki i niedziele, natomiast od kwietnia 2025 roku będą to aż cztery loty w tygodniu” poniedziałki, czwartki, soboty i niedziele. Pasażerów obsługiwać będzie irlandzki przewoźnik Ryanair. Kierunki wakacyjne pozostają bez zmian.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Magda Balsam zaliczyła kolejny, niezły występ

PGE MKS FunFloor Lublin rozgromił Piotrcovię

Zgodnie z planem przebiegał wtorkowy mecz PGE MKS FunFloor z Piotrcovią. Lublinianki do przerwy prowadziły 16:8, a ostatecznie pokonały rywalki 34:19.

Po dwóch dniach imprezy w Lublinie AZS UMCS ma na koncie siedem medali

Mistrzostwa Polski w pływaniu: Są pierwsze złote medale dla AZS UMCS Lublin

Drugiego dnia mistrzostw Polski w pływaniu zawodnicy AZS UMCS wywalczyli dwa złote medale i jeden srebrny. W sumie, po dwóch dniach imprezy, która rozgrywana jest na Aqua Lublin mają na koncie siedem krążków.

Bartosz Wolski zostaje w Motorze

Motor Lublin przedłużył kontrakt z ważnym piłkarzem

Kolejny ważny zawodnik zostaje w Motorze na dłużej. We wtorek klub z Lublina poinformował, że kontrakt Bartosza Wolskiego został automatycznie przedłużony o jeden sezon, czyli do końca rozgrywek 25/26.

Dr Sławosz Uznański-Wiśniewski

Polak leci w kosmos. Jest oficjalna data startu misji

Dokładnie za miesiąc – 29 maja – Sławosz Uznański-Wiśniewski zostanie drugim Polakiem w Kosmosie. Będzie tam testował między innymi specjalny „hełm” z Lublina.

Na zdjęciu ekipa LSM, która wystąpi na tegorocznych Marleykach.
10 maja 2025, 21:00

Święto muzyki reggae – Marleyki 2025

Marleyki to bez wątpienia najweselsza stypa świata! To coroczne święto muzyki reggae i muzyczny hołd dla ojca założyciela, Roberta Nesty Marleya, znanego szerzej jako Bob Marley.

Wojsko czyści magazyny i sprzedaje: puzony, honkery i motorówkę

Wojsko czyści magazyny i sprzedaje: puzony, honkery i motorówkę

Agencja Mienia Wojskowego ogłasza przetarg na sprzedaż powojskowego sprzętu i pojazdów. Kiedy? 8 maja. Na kupców czekają 152 pozycje o łącznej wartości blisko 500 tys. zł. Są samochody, łódź, maszyny, części zamienne, instrumenty muzyczne oraz drewno opałowe. Zyski ze sprzedaży trafią na Fundusz Wsparcia Sił Zbrojnych, z którego kupowane są nowoczesne urządzenia dla polskiej armii.

2 maja: pracujący, ale nie dla urzędów. Tego dnia spraw nie załatwisz

2 maja: pracujący, ale nie dla urzędów. Tego dnia spraw nie załatwisz

Wielu mieszkańców Lublina i Lubelszczyzny już w czwartek, 1 maja, rozpoczyna długi weekend. Teoretycznie 2 maja jest dniem pracującym, ale urzędy informują, że tego dnia nic nie załatwimy.

Tegoroczny Dzień Otwarty na WSPA

12 kierunków studiów licencjackich, inżynierskich i magisterskich. Rekrutacja na WSPA

Rozpoczęła się rekrutacja na studia w Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie. Nowości to na przykład HR z wykorzystaniem narzędzi sztucznej inteligencji oraz Kryminologia i profilaktyka społeczna.

Szkolili Amerykanie, teraz uczą Polacy. Pierwszy taki kurs dla czołgistów M1A1 Abrams
NA POLIGONIE

Szkolili Amerykanie, teraz uczą Polacy. Pierwszy taki kurs dla czołgistów M1A1 Abrams

Pierwszy kurs dla czołgistów M1A1 Abrams prowadzony wyłącznie przez polskich instruktorów. Taki kurs właśnie rozpoczął się w Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu (CSWL). Do tej pory polskich wojskowych uczyli specjaliści z USA.

Roztańczony Lublin – Dziennik Wschodni nadał rytm
galeria
film

Roztańczony Lublin – Dziennik Wschodni nadał rytm

Plac Litewski zamienił się w wielką, otwartą scenę taneczną. Mieszkańcy Lublina zatańczyli i świętowali Międzynarodowy Dzień Tańca. To była pierwsza tego typu impreza w naszym mieście.

Szkolenie dla motocyklistów w Lublinie. Dwudniowe i darmowe

Szkolenie dla motocyklistów w Lublinie. Dwudniowe i darmowe

Będą zajęcia praktyczne i teoretyczne. Będzie coś dla posiadaczy zabytkowych motocykli, będzie parada. Wszystko w Lublinie i za darmo. Zapisy już trwają.

Nowoczesne i wodorowe autobusy dla Lublina. Kiedy pierwsze kursy?

Nowoczesne i wodorowe autobusy dla Lublina. Kiedy pierwsze kursy?

Przetarg rozstrzygnięty, pieniądze są, a umowa właśnie została podpisana. W ciągu roku na ulice Lublina wyjedzie 20 wodorowych autobusów.

Motor Lublin z licencją na sezon 25/26

Motor Lublin z licencją na sezon 25/26

We wtorek poznaliśmy werdykt Komisji ds. Licencji Klubowych PZPN na sezon 25/26. Motor Lublin dostał zgodę na grę w PKO BP Ekstraklasie bez żadnych nadzorów. Gdyby beniaminek dostał się do europejskich pucharów, to również mógłby w nich zagrać, bo otrzymał licencję także na występy w rozgrywkach UEFA.

Jakie modele aut z Ameryki cieszą się największą popularnością?

Jakie modele aut z Ameryki cieszą się największą popularnością?

Samochody sprowadzane ze Stanów Zjednoczonych są coraz częściej spotykane na polskich drogach. Wielu kierowców decyduje się na import, ponieważ auta z Ameryki oferują lepsze wyposażenie, a ich zakup bywa bardziej opłacalny niż nabycie analogicznego modelu w Europie.

Oszczędność i higiena, czyli dlaczego warto inwestować w dobre worki do odkurzacza?

Oszczędność i higiena, czyli dlaczego warto inwestować w dobre worki do odkurzacza?

Codzienne porządki w domu wymagają nie tylko sprawnego sprzętu, ale również odpowiednio dobranych akcesoriów. Jednym z istotnych elementów wpływających na skuteczność odkurzania są worki, które odpowiadają za zatrzymywanie zanieczyszczeń wewnątrz urządzenia.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!