Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lotnisko

30 grudnia 2024 r.
19:43

Raport: Jak się latało z lubelskiego lotniska?

(fot. PORT LOTNICZY LUBLIN)

Koniec roku czyli początek podsumowań. Na przykład tego, co działo się na lubelskim lotnisku. Ile osób z niego skorzystało i czy będzie rekord?

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Pierwsze loty w Porcie Lotniczym Lublin obsłużono 17 grudnia 2012 roku. Od tamtej pory przez lubelskie lotnisko przewinęło się ponad 3,5 mln pasażerów i wykonano ponad 45 tys. operacji lotniczych. Patrząc na statystyki roczne, najlepszy dla lubelskiego lotniska był rok 2018, gdy wykonano

5283

operacji lotniczych oraz obsłużono

455 188

pasażerów.

W mijającym roku raczej nie pobijemy tego rekordu, ale jak zapowiadają władze lotniska, na pewno zostanie przekroczona bariera 400 tys. pasażerów.

• Sezon wakacyjny

W tym roku na lotnisku sporo się działo, sezon wakacyjny był wyjątkowo długi, a oferta kierunków wakacyjnych była większa i ciekawsza. Przez cały rok z lubelskiego lotniska mogliśmy polecieć do Warszawy, Londynu, Dublina oraz Bergamo. A w sezonie wakacyjnym także do Gdańska, Splitu, Burgas, Monastyru, Antalyi, Rodos, Heraklionu i Hurgady.

Od stycznia do marca 2024 roku liczba pasażerów korzystających z lubelskiego lotniska utrzymywała się na poziomie około 22 tys. osób, a liczba operacji lotniczych ok. 200. Wzrost rozpoczął się w kwietniu, wraz z początkiem sezonu wakacyjnego na lotnisku.

W kwietniu były już loty do tureckiej Antalyi. Na początku raz w tygodniu, w szczycie sezonu: aż 5 razy. W porównaniu z 2023 roku kwiecień był lepszy i zakończono go z blisko 30 tys. obsłużonych pasażerów.

W sezonie letnim 2024 po raz pierwszy mogliśmy polecieć do egipskiej Hurgady oraz na Kretę. Ale to nie była jedyna nowość. W 2023 roku, by polecieć do tunezyjskiego Monastyru, pasażerowie musieli skorzystać z międzylądowania w Katowicach. Podczas tegorocznych wakacji turyści lecieli już tam bezpośrednio z Lublina.

• Rekordowy lipiec

Oprócz tego lubelskie lotnisko w sezonie wakacyjnym kusiło także innymi destynacjami dostępnymi w poprzednim sezonie: chorwackim Splitem, bułgarskim Burgas, greckim Rodos oraz Gdańskiem.  

Jak wskazywał ówczesny prezes Portu lotniczego Lublin, lubelskie lotnisko wybierali nie tylko mieszkańcy naszego województwa, ale tych ościennych. To także wpłynęło na wyniki portu.

– Już w maju tego roku odczuliśmy skutki rozpoczętego wyjątkowo wcześnie, bo pod koniec kwietnia, sezonu z lotami wakacyjnymi. Zanotowaliśmy 12-procentowy wzrost liczby pasażerów w porównaniu do ubiegłego roku. Po tablicach rejestracyjnych samochodów, które parkują wokół terminalu widać, że z naszego lotniska na urlop latają także mieszkańcy ościennych województw, co nas bardzo cieszy – mówił Andrzej Hawryluk, były prezes Portu Lotniczego Lublin.

W lipcu były powody do świętowania. Właśnie w tym miesiącu pobito rekord ilości obsłużonych pasażerów w historii lotniska. Przez bramki Portu Lotniczego Lublin przeszło ponad 56 tys. osób.

Władze portu wskazywały, że powodem tego jest bogata siatka połączeń wakacyjnych.

– Największy ruch na lotniskach przypada na okres wakacyjny, kiedy do regularnej siatki połączeń dołączają kierunki wakacyjne i czarterowe. Rekordowy wynik w lipcu to potwierdzenie naszych starań i konsekwencji w planowaniu siatki połączeń. Razem z naszymi partnerami z branży turystycznej oferujemy mieszkańcom województwa lubelskiego jak najciekawsze możliwości spędzenia letniego wypoczynku – mówił Marek Pierściński, dyrektor ds. handlowych Portu Lotniczego Lublin.

• Port Cargo

Pod koniec lipca Andrzej Hawryluk złożył swoją rezygnację ze stanowiska prezesa PLL. Zastąpił go Krzysztof Matuszczyk, który na lotnisku pracuje od samego początku. Nim został prezesem, był dyrektorem pionu operacyjno-technicznego.

W sierpniu odnotowano rekordową liczbę pasażerów od początku istnienia Portu Lotniczego Lublin: prawie 57 tys. pasażerów. Nowy prezes zapowiadał, że lotnisko nie osiada na laurach i szykuje się na kolejny równie mocny sezon wakacyjny w 2025 roku.

W październiku otwarto „drugą nogę” lubelskiego lotniska: port cargo. W nowym porcie dziennie można obsłużyć 5 operacji lotniczych, a potencjał magazynowy sięga 10 tys. ton jednorazowo. Otworzenie terminalu ma być receptą na deficyt budżetowy lotniska.

– Cargo to druga noga biznesowa naszego lotniska. Możliwość kreowania przychodów z racji tych dodatkowych usług logistycznych, które lotnisko może świadczyć, jest niezwykle ważna – powiedział nam Krzysztof Żuk, prezydent Lublina. – To było ważne zadanie, które port zrealizował, korzystając to również ze wsparcia samorządu województwa i miasta Lublin. Otwarcie cargo jest dopełnieniem praktycznie tych funkcji, które od początku lotnisko nie miało.

• Bergamo, a może Barcelona

Koniec października to kolejny powód do świętowania. Na lubelskim lotnisku obsłużono milionowego pasażera linii Ryanair. Były balony, konfetti oraz voucher na wymarzone wakacje.

Październik to także czas na podsumowanie wakacji. Tegoroczny sezon wakacyjny był wyjątkowo długi i trwał od kwietnia do końca października. Tak długi okres przekłada się także na wyniki, które były lepsze niż w 2023 roku. Przez okres wakacyjny na lubelskim lotnisku obsłużono blisko 280 tys. osób. Jak podsumowują władze PLL, wakacje były najlepszym okresem.

Biorąc pod uwagę tylko i wyłącznie loty czarterowe z lubelskiego lotniska, to lubelskie lotnisko w okresie wakacyjnym obsłużyło 58 253 pasażerów. To 72-procentowy wzrost w porównaniu do analogicznego okresu w roku 2023. Natomiast jeśli zsumować wszystkie połączenia obsługiwane przez lubelskie lotnisko, to liczba operacji była większa w sezonie wakacyjnym o 13,3 proc. niż w okresie wakacyjnym 2023.

Ja na razie przez 11 miesięcy 2024 roku lubelskie lotnisko obsłużyło ponad 399 tys. pasażerów i wykonało ponad 3,7 tys. operacji lotniczych. Nie wiadomo czy zostanie pobity rekord roczny, wiadomo natomiast, że siatka połączeń rozrasta się. W przyszłym roku oprócz dotychczasowych lotów regularnych do Warszawy, Londynu, Dublina i Bergamo dołączy Rzym oraz Barcelona. Loty na lotnisko Fiumicino odbywać się będą dwa razy w tygodniu (wtorki i soboty) i obsługiwane będą przez włoskiego przewoźnika Aeroitalia. Na lotnisko Girona w stolicy Katalonii również polecimy dwa razy w tygodniu (poniedziałek i piątek), ale z Ryanairem.

Do Bergamo dotychczas mogliśmy latać w piątki i niedziele, natomiast od kwietnia 2025 roku będą to aż cztery loty w tygodniu” poniedziałki, czwartki, soboty i niedziele. Pasażerów obsługiwać będzie irlandzki przewoźnik Ryanair. Kierunki wakacyjne pozostają bez zmian.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Bogdanka LUK Lublin wygrała na wyjeździe z ZAKSĄ Kędzierzy-Koźle 3:0

Bogdanka LUK Lublin pozostaje w grze o półfinał

W drugim meczu ćwierćfinałowym play-off Bogdanka LUK Lublin pokonała ZAKSĘ Kędzierzyn-Koźle 3:1. Tym samym do wyłonienia półfinalisty konieczne będzie trzecie spotkanie, w niedzielę, w Lubinie. Początek o godzinie 14.45

Przemysław Kusiak to jeden z liderów Matematyki

LNBA: Potrzebne będą trzecie mecze

W sobotę rozegrano drugie mecze półfinałowe w Konferencji A. Zwycięstwa odniosły w nich zespoły Patobasket i Matematyki, co oznacza, że do wyłonienia finalistów będą potrzebne trzecie spotkania.

Duch Seattle w Lublinie ! Grunge’owy hołd w Zgrzycie
koncert
5 kwietnia 2025, 19:00

Duch Seattle w Lublinie ! Grunge’owy hołd w Zgrzycie

W lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt w sobotę, odżyje duch Seattle lat 90. Ze sceny popłyną brudne gitarowe brzmienia i chropowate wokale – zupełnie jak w klubach Seattle sprzed trzech dekad. Znów powrócą wspomnienia przy takich utworach jak: „Smells Like Teen Spirit”, „Would”, „Jeremy”, „Alive”, „Black Hole Sun” i innych. To nie będzie zwykły koncert, lecz muzyczna podróż w czasie: w rocznicę śmierci Kurta Cobaina i Layne’a Staleya Lublin odda im szczególny hołd.

Moto Session 2025: Samochody, pokazy i goście specjalni

Moto Session 2025: Samochody, pokazy i goście specjalni

Szybkie, drogie i luksusowe. Przerobione i dopieszczone. Plus pokazy stuntu i driftu, czyli dwa dni z motoryzacją w najlepszym wydaniu. W weekend w Lublinie: Moto Session 2025.

Filip Wójcik to kolejny zawodnik, który zostaje w Motorze na następny sezon

Kolejny piłkarz Motoru Lublin podpisał nowy kontrakt

W ostatnich dniach Motor Lublin przedłużył umowy z trzema piłkarzami. Najpierw nowe kontrakty podpisali: Michał Król i Mathieu Scalet, a we wtorek żółto-biało-niebiescy poinformowali, że w klubie zostaje także Filip Wójcik. Wszyscy związali się z beniaminkiem PKO BP Ekstraklasy na kolejny rok.

Premiera w Teatrze Osterwy: Niewiarygodna historia Małej S.
foto
galeria

Premiera w Teatrze Osterwy: Niewiarygodna historia Małej S.

Trwają przygotowania do sobotniej premiery „Niewiarygodnej historii Małej S.” w lubelskim Teatrze im. J. Osterwy. Będzie to pierwszy – po dłuższej przerwie – spektakl przeznaczony dla najmłodszej widowni.

"Najważniejszy egzamin w ich życiu". Przyszli adwokaci mierzą się z zagadnieniami prawnymi
ZDJĘCIA

"Najważniejszy egzamin w ich życiu". Przyszli adwokaci mierzą się z zagadnieniami prawnymi

Egzamin jest bardzo długi i trudny - mówi przewodniczący komisji. Po studiach i trzech latach aplikacji przyszedł czas na cztery dni egzaminów z różnych zagadnień prawa. W Lublinie rozpoczął się egzamin adwokacki.

Koniec negocjacji z wykonawcami pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Koniec negocjacji z wykonawcami pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Zakończono negocjacje umowy pomostowej z wykonawcami pierwszej elektrowni jądrowej – poinformował we wtorek premier Donald Tusk. Obecny plan zakłada, że prąd z pierwszej polskiej elektrowni jądrowej popłynie do sieci w 2036 roku.

Jaki zawód na przyszłość? Dzień otwarty w ZSChIPS
ZDJĘCIA
galeria

Jaki zawód na przyszłość? Dzień otwarty w ZSChIPS

Cukiernik, optyk, ratownik medyczny, czy klasa psychologiczno-medyczna. Przed nami egzamin ósmoklasisty, a potem wybór szkoły średniej. Zespół Szkół Chemicznych i Przemysłu Spożywczego zaprosił swoich potencjalnych, przyszłych uczniów.

To nie rzemiosło, to sztuka. Najlepsi młodzi fryzjerzy w akcji
ZDJĘCIA
galeria

To nie rzemiosło, to sztuka. Najlepsi młodzi fryzjerzy w akcji

Magia i Fantazja – takie było hasło tegorocznej, XIV edycji Ogólnopolskiego Konkursu Fryzjerskiego „Najlepszy uczeń w zawodzie fryzjer”. Uczestnicy konkursu puścili wodzę fantazji i swoje wyobrażenia przełożyli na włosy modelek.

Łukowskie PEC

Brakuje milionów i nie mogą ruszyć z budową elektrociepłowni. Będzie wniosek

Łukowskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej nie może ruszyć z budową nowej elektrociepłowni, bo oferty firm są droższe niż założony kosztorys. Miasto szuka nowych możliwości w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Pisze dla innych, a teraz opowie swoją historię – Igor Jaszczuk w (Nie)Wyparzonej Gębie
(Nie)Wyparzona Gęba
film

Pisze dla innych, a teraz opowie swoją historię – Igor Jaszczuk w (Nie)Wyparzonej Gębie

Po 25 latach milczenia Igor Jaszczuk wraca na scenę – bez presji wytwórni, za to z wielką autentycznością. Jego najnowszy singiel „Baobab” to nostalgiczna podróż do czasów młodości, spotkań pod drzewem, które stało się symbolem twórczych początków. Artysta, znany jako autor hitów dla innych, zaśpiewa własnym głosem.

Aleksandra Tomczyk

Aleksandra Tomczyk zostaje w Lublinie

Chociaż od dłuższego czasu nie ma jej w składzie MKS FunFloor, to Paweł Tetelewski nie wahał się przedłużyć umowy z Aleksandrą Tomczyk. 30-letnia rozgrywająca podpisała nowy kontrakt, chociaż na razie musi skupić się na leczeniu kontuzji.

Jedną z atrakcji Dnia otwartego na Politechnice Lubelskiej był tunel aerodynamiczny
galeria

Politechnika Lubelska: Informatyka, innowacje i rekrutacja

Był tunel aerodynamiczny i programowanie robotów. Były długopisy 3D i e-oko w inżynierii. A przede wszystkim: była możliwość lepszego poznania uczelni. Jak wyglądał Dzień Otwarty na Politechnice Lubelskiej?

Inspektor Andrzej Mioduna
KADRY

Komendant Wojewódzki Policji w Lublinie ma nowego zastępcę

Inspektor Andrzej Mioduna był komendantem w Janowie Lubelskim i w Zamościu. Teraz objął stanowisko p.o. Zastępcy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Lublinie.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!