Quantcast

Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

29 lipca 2022 r.
12:29

Lublin. Oto plany nowej dwupasmówki. Można zgłosić uwagi

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
32 8 A A
Prace nad kompletnym projektem nowej drogi mogą potrwać jeszcze kilka miesięcy.
Prace nad kompletnym projektem nowej drogi mogą potrwać jeszcze kilka miesięcy. (fot. Maciej Kaczanowski)

Ratusz pokazał zmienione plany budowy dwupasmówki, która ma być przedłużeniem ul. Zelwerowicza do ul. Sławinkowskiej. Poprawki powinny złagodzić wpływ tej trasy na przyrodę. Do 29 sierpnia można zgłaszać urzędnikom swoje uwagi.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Dwujezdniowa droga zacznie się tuż za ul. Bohaterów Września, a zakończy na skrzyżowaniu z ul. Sławinkowską i Zbożową, gdzie ma powstać rondo.

Wzdłuż nowej ulicy, która dostała już nawet nazwę (ul. Korpusu Ochrony Pogranicza) przewidziano dwie drogi serwisowe, obustronne chodniki o szerokości 2 m i drogi rowerowe (2,5 m szerokości). Zatoki przystankowe mają powstać m.in. obok ronda, na skrzyżowaniu z ul. Zielone Wzgórze i obok Korzennej.

Kompletny projekt drogi miał być gotowy już w połowie ubiegłego roku, ale prace nad dokumentacją wciąż trwają. Konieczne okazały się bowiem poprawki dotyczące ochrony środowiska, bo trasa przejdzie w poprzek korytarza ekologicznego łączącego górki czechowskie z otwartymi terenami pod Lublinem.

Nie blokować im przejścia

– Konieczne jest wprowadzenie rozwiązań ograniczających tzw. efekt barierowy – czytamy w piśmie Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, która zwraca uwagę na to, że płoszące dla zwierząt jest również natężenie ruchu. – Przyjmuje się, że natężenie ruchu wynoszące 1000 pojazdów na dobę istotnie utrudnia migrację zwierząt. W przypadku analizowanego odcinka drogi prognozy wskazują, że średnie godzinowe natężenie ruchu pojazdów dla pory dziennej i nocnej w 2032 r. wyniesie odpowiednio 473 i 141 pojazdów na godzinę.

Kilka dni temu RDOŚ uzgodniła plan budowy nowej drogi, wymagając m.in. budowy szerszego przejścia pod drogą. To, które planowano pierwotnie, miało być wystarczające dla pieszych i rowerzystów, ale za ciasne dla saren i dzików. Dlatego w ciągu doliny powstać ma większy obiekt o lepszym „współczynniku względnej ciasnoty”.

Nie świecić zwierzynie

Szersza konstrukcja ma umożliwić zwierzętom bezpieczne przejście między dwiema częściami doliny. Bez tego ograniczony byłby „przepływ genów”, co prowadziłoby do osłabiania i stopniowego wymierania gatunków. Nawierzchnia trasy pieszo-rowerowej ma być wykonana z kruszywa, by stworzyć zwierzętom iluzję naturalności, którą wzmagać mają też krzewy.

Przewidziane w przejściu pod jezdnią oświetlenie dla pieszych i rowerzystów ma być zaopatrzone we włącznik, który ma sprawić, że lampy „o możliwie minimalnej mocy” będą świecić tylko na czas potrzebny do pokonania tej trasy przez ludzi.

Żyje tu wiele gatunków

Nie tylko dzikom i sarnom nowa droga przejdzie przez mieszkanie, bo także trzmielom ziemnym, ślimakom winniczkom, ropuchom szarym, żabom trawnym, jaszczurkom zwinkom, zaskrońcom zwyczajnym, jeżom zachodnim oraz wiewiórkom pospolitym. Wszystkie te gatunki podlegają częściowej ochronie.

Żyją tu również gatunki objęte ścisłą ochroną: grzebiuszka ziemna oraz nietoperze: nocek duży, nocek rudy oraz mroczek późny. Jest bardzo prawdopodobne, że są tu również chomiki europejskie.

Czy to wystarczy?

Uzgodnienie wydane przez RDOŚ stawia miastu także szereg innych warunków. Chociażby pozostawienie miejsca na ustawienie ekranów akustycznych (m.in. między jezdnią a trasą rowerową).

Czy przygotowana dla miasta dokumentacja odpowiednio pogodzi potrzeby komunikacyjne z ochroną przyrody? W tej sprawie wszyscy zainteresowani mogą zgłaszać Urzędowi Miasta swoje uwagi. Takie konsultacje zaczynają się dzisiaj i potrwają do 29 sierpnia.

Uwagi przyjmuje Wydział Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Lublin (tel. 81 466 26 36, mail: srodowisko@lublin.eu). Mają one być rozpatrzone przez prezydenta miasta przed wydaniem decyzji środowiskowej dla tej inwestycji.

Poczekamy na projekt

Prace nad kompletnym projektem nowej drogi mogą potrwać jeszcze kilka miesięcy.

– Przewidywany termin opracowania dokumentacji to grudzień 2022 r. – informuje Justyna Góźdź z lubelskiego Ratusza. Tłumaczy, że prace skomplikowały się w związku z oczekiwaniem przez RDOŚ wykonania większego przejścia dla zwierząt. – Zaprojektowanie takiego obiektu powoduje konieczność wykonania dodatkowych badań. Ze względu na słabe grunty fundamentowanie będzie wymagało skomplikowanych obliczeń, co wydłuży proces projektowania.

Kiedy może powstać ul. Korpusu Ochrony Pogranicza? – Realizacja robót będzie możliwa najwcześniej w 2023 r. – odpowiada Góźdź i zastrzega, że prace ruszą, o ile miasto zdobędzie na to pieniądze  Szacunkowe koszty mają być znane dopiero wtedy, gdy gotowy będzie projekt.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 8

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Janusz_Paliwas / 29 lipca 2022 r. o 16:57
Dzięki naszemu kochanemu Prezydentowi Żukowi i wspaniałej pissowskiej władzy oraz UE w końcu powstanie kolejna miejska ulica za ciężkie miliony, która doprowadzi do rozwoju tych zapuszczonych i zaśmieconych terenów. Przewidziano zatoki przystankowe, na których prawdopodobnie nigdy nie stanie żaden autobus - bo i tak wszyscy mają jeździć rowerami. Drogi serwisowe wokół miejskiej ulicy. Po co? Żeby właściciele pobliskich domów i firm mogli normalnie włączyć się do ruchu, nie powodując zagrożenia? Na Zelwerowicza ruch jest znikomy (gdyż ulica kończy się w polu) i będzie większy, bo jest to tylko połączenie pomiędzy 2 dzielnicami oraz planowanym cmentarzem. Trzeba jak najszybciej budować wielopasmową ulicę wraz z drogami serwisowymi jak to ma miejsce w rozwijających się i cywilizowanych miastach.
Dzięki naszemu kochanemu Prezydentowi Żukowi i wspaniałej pissowskiej władzy oraz UE w końcu powstanie kolejna miejska ulica za ciężkie miliony, która doprowadzi do rozwoju tych zapuszczonych i zaśmieconych terenów. Przewidziano zatoki przystankowe, na których prawdopodobnie nigdy nie stanie żaden autobus - bo i tak wszyscy mają jeździć rowerami. Drogi serwisowe wokół miejskiej ulicy. Po co? Żeby właściciele pobliskich domów i firm mogli normalnie włączyć się do ruchu, nie powodując zagrożenia? Na Zelwerowicza ruch jest znikomy (gdyż ulica k... rozwiń
Avatar
wncl32nfei66y / 29 lipca 2022 r. o 16:20
Kolejna miejska autostrada za ciężkie miliony, która doprowadzi do zniszczenia przestrzeni miejskiej. Przewidziano zatoki przystankowe, na których prawdopodobnie nigdy nie stanie żaden autobus. Drogi serwisowe wokół miejskiej ulicy. Po co? Żeby książęta w swoich furach mogli gnać po tej autostradzie 150 albo nawet 180 km/h? Na Zelwerowicza ruch jest znikomy i nigdy nie będzie większy, bo jest to tylko połączenie pomiędzy 2 dzielnicami. Po co budować wielopasmową ulicę na dodatek z drogami serwisowymi w tym miejscu?
O czym ty w ogóle piszesz ignorancie? Słyszałeś o nowym cmentarzu komunalnym? Jakoś będzie trzeba go skomunikować. Tak poza tym w okolicy cały czas powstaje nowa zabudowa, więc z roku na rok ruch samochodowy jest coraz większy.
Tak oczywiście wszyscy będą jeździć z Czechowa nową miejską autostradą na nowy cmentarz. Ciekawe który deweloper planuje budowę akademików wzdłuż nowej drogi?
 Niezłą obsesję masz z tymi deweloperami widzę, może pora na wizytę u jakiegoś lekarza? Raz stękasz, że korki bo urzędnicy nie planują lata naprzód i nie budują przyszłościowo, a za chwilę stękasz że autostrada w polu. Jesteś żywym potwierdzeniem tego, że PiS to stan umysłu.
 Niezłą obsesję masz z tymi deweloperami widzę, może pora na wizytę u jakiegoś lekarza? Raz stękasz, że korki bo urzędnicy nie planują lata naprzód i nie budują przyszłościowo, a za chwilę stękasz że autostrada w polu. Jesteś żywym potwierdzeniem tego, że PiS to stan umysłu. rozwiń
Avatar
uwaga_na_trolle / 29 lipca 2022 r. o 15:27
Kolejna miejska autostrada za ciężkie miliony, która doprowadzi do zniszczenia przestrzeni miejskiej. Przewidziano zatoki przystankowe, na których prawdopodobnie nigdy nie stanie żaden autobus. Drogi serwisowe wokół miejskiej ulicy. Po co? Żeby książęta w swoich furach mogli gnać po tej autostradzie 150 albo nawet 180 km/h? Na Zelwerowicza ruch jest znikomy i nigdy nie będzie większy, bo jest to tylko połączenie pomiędzy 2 dzielnicami. Po co budować wielopasmową ulicę na dodatek z drogami serwisowymi w tym miejscu?
O czym ty w ogóle piszesz ignorancie? Słyszałeś o nowym cmentarzu komunalnym? Jakoś będzie trzeba go skomunikować. Tak poza tym w okolicy cały czas powstaje nowa zabudowa, więc z roku na rok ruch samochodowy jest coraz większy.
 Tak oczywiście wszyscy będą jeździć z Czechowa nową miejską autostradą na nowy cmentarz. Ciekawe który deweloper planuje budowę akademików wzdłuż nowej drogi?
 Tak oczywiście wszyscy będą jeździć z Czechowa nową miejską autostradą na nowy cmentarz. Ciekawe który deweloper planuje budowę akademików wzdłuż nowej drogi? rozwiń
Avatar
wncl32nfei66y / 29 lipca 2022 r. o 15:21
Kolejna miejska autostrada za ciężkie miliony, która doprowadzi do zniszczenia przestrzeni miejskiej. Przewidziano zatoki przystankowe, na których prawdopodobnie nigdy nie stanie żaden autobus. Drogi serwisowe wokół miejskiej ulicy. Po co? Żeby książęta w swoich furach mogli gnać po tej autostradzie 150 albo nawet 180 km/h? Na Zelwerowicza ruch jest znikomy i nigdy nie będzie większy, bo jest to tylko połączenie pomiędzy 2 dzielnicami. Po co budować wielopasmową ulicę na dodatek z drogami serwisowymi w tym miejscu?
 O czym ty w ogóle piszesz ignorancie? Słyszałeś o nowym cmentarzu komunalnym? Jakoś będzie trzeba go skomunikować. Tak poza tym w okolicy cały czas powstaje nowa zabudowa, więc z roku na rok ruch samochodowy jest coraz większy.
 O czym ty w ogóle piszesz ignorancie? Słyszałeś o nowym cmentarzu komunalnym? Jakoś będzie trzeba go skomunikować. Tak poza tym w okolicy cały czas powstaje nowa zabudowa, więc z roku na rok ruch samochodowy jest coraz większy. rozwiń
Avatar
Harpagan / 29 lipca 2022 r. o 15:18
A czy znajdzie się miejsce na szpaler drzew wzdłuż tej arterii miejskiej? Obawiam się, że nie, bo przecież trzeba walnąć 4 jezdnie. Po co komu drzewa w mieście.
Avatar
Stan85 / 29 lipca 2022 r. o 14:19
Highway into the field
Avatar
uwaga_na_trolle / 29 lipca 2022 r. o 13:40
Kolejna miejska autostrada za ciężkie miliony, która doprowadzi do zniszczenia przestrzeni miejskiej. Przewidziano zatoki przystankowe, na których prawdopodobnie nigdy nie stanie żaden autobus. Drogi serwisowe wokół miejskiej ulicy. Po co? Żeby książęta w swoich furach mogli gnać po tej autostradzie 150 albo nawet 180 km/h? Na Zelwerowicza ruch jest znikomy i nigdy nie będzie większy, bo jest to tylko połączenie pomiędzy 2 dzielnicami. Po co budować wielopasmową ulicę na dodatek z drogami serwisowymi w tym miejscu?
Avatar
Janusz_Paliwas / 29 lipca 2022 r. o 12:38
Mam jedną uwagę, dla czego tak długo musimy czekać na tą drogę ?
Avatar
Janusz_Paliwas / 29 lipca 2022 r. o 16:57
Dzięki naszemu kochanemu Prezydentowi Żukowi i wspaniałej pissowskiej władzy oraz UE w końcu powstanie kolejna miejska ulica za ciężkie miliony, która doprowadzi do rozwoju tych zapuszczonych i zaśmieconych terenów. Przewidziano zatoki przystankowe, na których prawdopodobnie nigdy nie stanie żaden autobus - bo i tak wszyscy mają jeździć rowerami. Drogi serwisowe wokół miejskiej ulicy. Po co? Żeby właściciele pobliskich domów i firm mogli normalnie włączyć się do ruchu, nie powodując zagrożenia? Na Zelwerowicza ruch jest znikomy (gdyż ulica kończy się w polu) i będzie większy, bo jest to tylko połączenie pomiędzy 2 dzielnicami oraz planowanym cmentarzem. Trzeba jak najszybciej budować wielopasmową ulicę wraz z drogami serwisowymi jak to ma miejsce w rozwijających się i cywilizowanych miastach.
Dzięki naszemu kochanemu Prezydentowi Żukowi i wspaniałej pissowskiej władzy oraz UE w końcu powstanie kolejna miejska ulica za ciężkie miliony, która doprowadzi do rozwoju tych zapuszczonych i zaśmieconych terenów. Przewidziano zatoki przystankowe, na których prawdopodobnie nigdy nie stanie żaden autobus - bo i tak wszyscy mają jeździć rowerami. Drogi serwisowe wokół miejskiej ulicy. Po co? Żeby właściciele pobliskich domów i firm mogli normalnie włączyć się do ruchu, nie powodując zagrożenia? Na Zelwerowicza ruch jest znikomy (gdyż ulica k... rozwiń
Avatar
wncl32nfei66y / 29 lipca 2022 r. o 16:20
Kolejna miejska autostrada za ciężkie miliony, która doprowadzi do zniszczenia przestrzeni miejskiej. Przewidziano zatoki przystankowe, na których prawdopodobnie nigdy nie stanie żaden autobus. Drogi serwisowe wokół miejskiej ulicy. Po co? Żeby książęta w swoich furach mogli gnać po tej autostradzie 150 albo nawet 180 km/h? Na Zelwerowicza ruch jest znikomy i nigdy nie będzie większy, bo jest to tylko połączenie pomiędzy 2 dzielnicami. Po co budować wielopasmową ulicę na dodatek z drogami serwisowymi w tym miejscu?
O czym ty w ogóle piszesz ignorancie? Słyszałeś o nowym cmentarzu komunalnym? Jakoś będzie trzeba go skomunikować. Tak poza tym w okolicy cały czas powstaje nowa zabudowa, więc z roku na rok ruch samochodowy jest coraz większy.
Tak oczywiście wszyscy będą jeździć z Czechowa nową miejską autostradą na nowy cmentarz. Ciekawe który deweloper planuje budowę akademików wzdłuż nowej drogi?
 Niezłą obsesję masz z tymi deweloperami widzę, może pora na wizytę u jakiegoś lekarza? Raz stękasz, że korki bo urzędnicy nie planują lata naprzód i nie budują przyszłościowo, a za chwilę stękasz że autostrada w polu. Jesteś żywym potwierdzeniem tego, że PiS to stan umysłu.
 Niezłą obsesję masz z tymi deweloperami widzę, może pora na wizytę u jakiegoś lekarza? Raz stękasz, że korki bo urzędnicy nie planują lata naprzód i nie budują przyszłościowo, a za chwilę stękasz że autostrada w polu. Jesteś żywym potwierdzeniem tego, że PiS to stan umysłu. rozwiń
Avatar
uwaga_na_trolle / 29 lipca 2022 r. o 15:27
Kolejna miejska autostrada za ciężkie miliony, która doprowadzi do zniszczenia przestrzeni miejskiej. Przewidziano zatoki przystankowe, na których prawdopodobnie nigdy nie stanie żaden autobus. Drogi serwisowe wokół miejskiej ulicy. Po co? Żeby książęta w swoich furach mogli gnać po tej autostradzie 150 albo nawet 180 km/h? Na Zelwerowicza ruch jest znikomy i nigdy nie będzie większy, bo jest to tylko połączenie pomiędzy 2 dzielnicami. Po co budować wielopasmową ulicę na dodatek z drogami serwisowymi w tym miejscu?
O czym ty w ogóle piszesz ignorancie? Słyszałeś o nowym cmentarzu komunalnym? Jakoś będzie trzeba go skomunikować. Tak poza tym w okolicy cały czas powstaje nowa zabudowa, więc z roku na rok ruch samochodowy jest coraz większy.
 Tak oczywiście wszyscy będą jeździć z Czechowa nową miejską autostradą na nowy cmentarz. Ciekawe który deweloper planuje budowę akademików wzdłuż nowej drogi?
 Tak oczywiście wszyscy będą jeździć z Czechowa nową miejską autostradą na nowy cmentarz. Ciekawe który deweloper planuje budowę akademików wzdłuż nowej drogi? rozwiń
Avatar
wncl32nfei66y / 29 lipca 2022 r. o 15:21
Kolejna miejska autostrada za ciężkie miliony, która doprowadzi do zniszczenia przestrzeni miejskiej. Przewidziano zatoki przystankowe, na których prawdopodobnie nigdy nie stanie żaden autobus. Drogi serwisowe wokół miejskiej ulicy. Po co? Żeby książęta w swoich furach mogli gnać po tej autostradzie 150 albo nawet 180 km/h? Na Zelwerowicza ruch jest znikomy i nigdy nie będzie większy, bo jest to tylko połączenie pomiędzy 2 dzielnicami. Po co budować wielopasmową ulicę na dodatek z drogami serwisowymi w tym miejscu?
 O czym ty w ogóle piszesz ignorancie? Słyszałeś o nowym cmentarzu komunalnym? Jakoś będzie trzeba go skomunikować. Tak poza tym w okolicy cały czas powstaje nowa zabudowa, więc z roku na rok ruch samochodowy jest coraz większy.
 O czym ty w ogóle piszesz ignorancie? Słyszałeś o nowym cmentarzu komunalnym? Jakoś będzie trzeba go skomunikować. Tak poza tym w okolicy cały czas powstaje nowa zabudowa, więc z roku na rok ruch samochodowy jest coraz większy. rozwiń
Avatar
Harpagan / 29 lipca 2022 r. o 15:18
A czy znajdzie się miejsce na szpaler drzew wzdłuż tej arterii miejskiej? Obawiam się, że nie, bo przecież trzeba walnąć 4 jezdnie. Po co komu drzewa w mieście.
Avatar
Stan85 / 29 lipca 2022 r. o 14:19
Highway into the field
Avatar
uwaga_na_trolle / 29 lipca 2022 r. o 13:40
Kolejna miejska autostrada za ciężkie miliony, która doprowadzi do zniszczenia przestrzeni miejskiej. Przewidziano zatoki przystankowe, na których prawdopodobnie nigdy nie stanie żaden autobus. Drogi serwisowe wokół miejskiej ulicy. Po co? Żeby książęta w swoich furach mogli gnać po tej autostradzie 150 albo nawet 180 km/h? Na Zelwerowicza ruch jest znikomy i nigdy nie będzie większy, bo jest to tylko połączenie pomiędzy 2 dzielnicami. Po co budować wielopasmową ulicę na dodatek z drogami serwisowymi w tym miejscu?
Avatar
Janusz_Paliwas / 29 lipca 2022 r. o 12:38
Mam jedną uwagę, dla czego tak długo musimy czekać na tą drogę ?