Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

Wczoraj
13:41

Lublin R-XIII wraca do gry. Legendarny samolot będzie zrekonstruowany

Przed wojną był chlubą lubelskiego przemysłu i ikoną polskiego lotnictwa. Rusza budowa latającej repliki samolotu Lublin R-XIII.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Lublin R-XIII był odpowiedzią na konkretne potrzeby armii II Rzeczypospolitej. W latach 30. XX wieku wojsko potrzebowało maszyny lekkiej, wszechstronnej i zdolnej do działania blisko linii frontu. Inżynier Jerzy Rudlicki w zakładach Plage i Laśkiewicz stworzył samolot nie tylko funkcjonalny, ale wręcz nowatorski.

To samolot, który potrafił startować z prowizorycznych lądowisk, przekazywać meldunki, śledzić ruchy wojsk i być oczami armii. Ale to też maszyna wielozadaniowa, wykorzystywana w wersjach cywilnych, szkoleniowych i morskich – mówi Damian Majsak, redaktor naczelny magazynu Militaria.

W Lublinie powstało ponad 270 egzemplarzy R-XIII - imponujący wynik jak na przedwojenne realia. Część z nich trafiła nawet na duży ekran – można je zobaczyć m.in. w filmie Rapsodia Bałtyku. 

Bohater powietrznych rekordów

To właśnie na tym modelu Stanisław Karpiński wykonał bez lądowania lot dookoła Polski – 1650 km w ciągu 12 godzin. Potem poszedł o krok dalej – przelot wokół Europy na dystansie 6450 km. Ale prawdziwą legendą został "Srebrny Ptak", czyli rajdowa wersja R-10, która pokonała aż 14 930 km, promując Polskę i Lublin w międzynarodowej przestrzeni powietrznej.

Z kolei Wacław Machowski, znany lotnik i konstruktor, wyruszył otwartą kabiną z Poznania do Barcelony – 1800 km bez międzylądowań. Do dziś brzmi to jak wyczyn z pogranicza szaleństwa i geniuszu.

Wojna przerwała lot

We wrześniu 1939 roku na stanie Wojska Polskiego wciąż znajdowało się 150 samolotów R-13. Zaledwie tydzień po niemieckiej inwazji, 40 maszyn zostało zniszczonych. Pozostałe próbowały ewakuować się do Rumunii. Dla lekkiego, nieopancerzonego samolotu spotkanie z niemieckim Messerschmittem kończyło się tragicznie. Mimo to piloci nie rezygnowali z misji. Lecieli nisko, tuż nad drzewami, często ostrzeliwani... także przez własne wojska.

Samoloty te stacjonowały m.in. w Radawcu, Nałęczowie i Łęcznej — historia więc dosłownie unosi się nad Lubelszczyzną.

Fenomen, który przetrwał próbę czasu

To jedyny przypadek w historii polskiego lotnictwa, gdzie nazwa samolotu bezpośrednio odwołuje się do miasta, w którym był produkowany. To nas zobowiązuje — podkreśla Jacek Woźniak, fundator Fundacji Lotniczy Lublin.

A miasto? Jak podkreśla prezydent Krzysztof Żuk, Lublin nie od dziś pielęgnuje swoje lotnicze dziedzictwo.

Zakłady Plage i Laśkiewicz to fenomen międzywojnia – prawdziwa perła Centralnego Okręgu Przemysłowego. Chcemy o tym przypominać, bo to część naszej tożsamości – przyznaje.

Dlatego nie będzie to muzealna makieta, ale pełnowymiarowa, latająca replika. Samolot ma promować nie tylko historię, ale też potencjał regionu, naukę i pasję.

Technologiczna archeologia

Za stronę inżynierską projektu odpowiada Politechnika Lubelska. Wiodącą rolę odegra Wydział Mechaniczny, który zrekonstruuje samolot… praktycznie od zera.

Nie zachowała się żadna dokumentacja techniczna, więc pracujemy na podstawie zdjęć, schematów i wymiarów gabarytowych – tłumaczy prof. Hubert Dębski, dziekan wydziału. – Stworzymy cyfrowy model samolotu, przeliczymy wszystkie elementy konstrukcyjne i opracujemy pełną dokumentację.

To zadanie porównywalne z cyfrową archeologią – wymagające doświadczenia, precyzji i nowoczesnego oprogramowania (m.in. CAD i MES). A efekt? Replika R-XIII, która będzie nie tylko wyglądać jak oryginał, ale też latać.

Z duchem, ale bez drzazg

W lotnictwie odwzorowując model jakiegoś samolotu, możemy to zrobić na dwa sposoby: wykonać replikę, która będzie uziemiona na ziemi oraz taką, która wzniesie się w powietrze. 

Inżynierowie chcą dokonać tego drugiego. Chociaż z zachowaniem z współczesnych norm bezpieczeństwa. 

- Słowo replika samo w sobie mówi, że coś odbudowujemy wierny, odzwierciedlamy wiernie coś co kiedyś istniało, w skali 1:1 - tłumaczył inż. Henryk Wicki, z Warsztatu Lotniczego TZL Henryk Wicki. - I ktoś mógłby powiedzieć: "No czemu już więcej trzeba? Spróbujmy takiego Lublina prawdziwego, stojącego, wszyscy sobie przyjdą, go obejrzą, zobaczą, jak to wyglądało, jaka to była konstrukcja". Tylko że taki samolot nie będzie miał tego, co w przypadku samolotu jest najważniejsze - ducha. On nam nic nie opowie o tym, jak to lotnictwo dawniej wyglądało, jak ludzie kiedyś latali, jak to wracanie odczuwali, z jakimi problemami musieli się zmagać. Takie coś nam może może nam dać tylko replika samolotu, który lata.

Odtwarzany samolot nie będzie identyczny z przedwojennym pierwowzorem pod względem wykorzystanych materiałów. W oryginale wiele elementów wykonanych było z drewna – dziś taki materiał, a zwłaszcza fachowców od jego obróbki, trudno znaleźć. 

Zastosujemy współczesne odpowiedniki – głównie duraluminium – ale zachowamy sylwetkę, proporcje i charakter. To ma być Lublin R XIII, a nie wyrób "lublinopodobny" – podkreśla Wicki.

Lot do Barcelony 2.0?

Projekt ma wymiar nie tylko symboliczny. Partnerzy zapowiadają, że R-XIII ma pojawiać się na pokazach lotniczych w Polsce i za granicą, a także odtworzyć przeloty historyczne, m.in. słynny lot do Barcelony wykonany w 1932 roku przez Wacława Machowskiego.

Wznosimy się razem

Budowa potrwa około dwóch lat. Projekt połączy potencjał uczelni, pasję miłośników lotnictwa i wsparcie samorządu. To nie tylko odbudowa samolotu – to reaktywacja historii, której centrum znów stanie się Lublin.

- Ludzie zawsze marzyli o lataniu, ale w tle jego pojawia się ta odpowiedzialność naukowców i technologii - dodał prof. Konrad Gromaszek, prorektor ds. cyfryzacji i komercjalizacji PL.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

W ramach pierwszego etapu przebudowy całkowicie wyburzono trybuny okalające stadion OSiR.  Główna została przebudowana, po jej obu stronach powstały dodatkowe. Poza tym powstała infrastruktura lekkoatletyczna, nowoczesne zaplecze, pomieszczenia magazynowe i kasy
Zamość
galeria

Nie tylko trybuny. Jak było z brakiem zgody na użytkowanie stadionu OSiR?

Chodziło nie tylko o brak trybun, jak przekonywały władze miasta. Błędów przy budowie i w dokumentacji inwestycji na stadionie OSiR w Zamościu było więcej. Wskazał na nie w swoim oświadczeniu komendant miejski straży pożarnej.

Dlaczego SPF latem to konieczność - jak chronić skórę skutecznie?

Dlaczego SPF latem to konieczność - jak chronić skórę skutecznie?

Ochrona przeciwsłoneczna to jeden z najważniejszych filarów pielęgnacji skóry, szczególnie w sezonie letnim. Promieniowanie UV, nawet przy zachmurzeniu, oddziałuje na skórę codziennie, prowadząc do fotostarzenia, przebarwień, a w dłuższej perspektywie – uszkodzeń komórkowych. Dlatego stosowanie kremów z filtrem SPF latem to nie wybór, a konieczność.

Kiedyś mieszkańcy chcieli odnowy tego miejsca. Czy basen wróci na Tatary?
galeria

Kiedyś mieszkańcy chcieli odnowy tego miejsca. Czy basen wróci na Tatary?

Ponad dekadę temu mieszkańcy zbierali podpisy pod projektem zakładającym odnowienie pływalni na lubelskich Tatarach. Radni wtedy jednogłośnie poparli pomysł. Co z tymi planami dzieje się po ponad 10 latach?

W tym miejscu ma powstać nowa ulica

Projektują nową ulicę od Akademickiej. Ma usprawnić ruch do szkoły i filii AWF

Będzie nowe połączenie drogowe między ulicą Akademicką a Sitnicką w Białej Podlaskiej. Na razie powstaje projekt.

Nowym zawodnikiem Chełmianki został Damian Urban

Damian Urban i Maciej Jabłoński to nowi zawodnicy III-ligowej Chełmianki

23-letni lewy wahadłowy Damian Urban Chełm i 19 letni pomocnik Maciej Jabłoński zasilili kadrę Chełmianki Chełm

Jan Urban nowym selekcjonerem? Michał Probierz już mu pogratulował

Jan Urban nowym selekcjonerem? Michał Probierz już mu pogratulował

Od kilkunastu dni nazwisko Jana Urbana w polskich mediach wymieniane jest przez wszystkie przypadki w kontekście objęcia przez niego reprezentacji narodowej. W czwartek Polski Związek Piłki Nożnej planował oficjalne zaprezentowanie nowego selekcjonera. W środę Cezarego Kuleszę ubiegł… Michał Probierz, który publicznie złożył gratulacje Urbanowi

Wypadek na S17. Droga zablokowana
ZDJĘCIA

Wypadek na S17. Droga zablokowana

Zderzenie dwóch aut osobowych na trasie Piaski-Zamość. Jedna osoba jest ranna.

Drogi, oświetlenie i kanalizacja - inwestycje w Głusku

Drogi, oświetlenie i kanalizacja - inwestycje w Głusku

Nowe drogi, oświetlenie i rozbudowa sieci kanalizacyjnej – to inwestycje, na które samorząd gminy Głusk podpisał właśnie umowy. Prace już się rozpoczęły.

„Jesteśmy już w pierwszej fazie wojny”. Generał Jakubczyk o zagrożeniach, słabości służb i gotowości Polski
Dzień Wschodzi
film

„Jesteśmy już w pierwszej fazie wojny”. Generał Jakubczyk o zagrożeniach, słabości służb i gotowości Polski

Zdaniem generała brygady Artura Jakubczyka, Polska już teraz znajduje się w pierwszym etapie nowoczesnej wojny hybrydowej. – Mamy do czynienia z działaniami dezinformacyjnymi, cyberatakami i próbami destabilizacji społecznej. A służby specjalne? Są kompletnie nieprzygotowane – ostrzega były zastępca dowódcy 18. Dywizji Zmechanizowanej i szef strategii wywiadu NATO.

Jak wspierać na co dzień pracę wątroby?

Jak wspierać na co dzień pracę wątroby?

Wątroba to cichy bohater organizmu – codziennie filtruje krew, wspiera trawienie i neutralizuje toksyny1. Choć rzadko daje o sobie znać, jej kondycja w dużej mierze zależy od Twoich codziennych wyborów. Dowiedz się, co możesz zrobić, by ją odciążyć i wspierać jej pracę na co dzień.

Religia raz w tygodniu? Większość jest na tak
SONDA

Religia raz w tygodniu? Większość jest na tak

Czy religia powinna ustąpić miejsca matematyce, informatyce albo... po prostu dłuższemu spaniu? Z najnowszego sondażu wynika, że ponad połowa Polaków popiera ograniczenie liczby lekcji religii w szkołach do jednej godziny tygodniowo.

Ekstraliga U-24. Motor Lublin rzutem na taśmę wywalczył remis w starciu z Beckhoff Spartą Wrocław

Ekstraliga U-24. Motor Lublin rzutem na taśmę wywalczył remis w starciu z Beckhoff Spartą Wrocław

W poniedziałek wygrana u siebie, a we wtorek cenny remis na wyjeździe. Motor Lublin w 12. kolejce U-24 Ekstraligi przegrywał we Wrocławiu z Beckhoff Spartą, ale w końcówce zawodów zdołał doprowadzić do stanu 45:45

Bezpieczne wakacje w Lublinie. Relaks, wsparcie i taniec pod Zamkiem
15 lipca 2025, 11:00

Bezpieczne wakacje w Lublinie. Relaks, wsparcie i taniec pod Zamkiem

Jak połączyć wakacyjny relaks z troską o zdrowie psychiczne? W Lublinie to możliwe! Przez cztery dni na Błoniach pod Zamkiem trwać będzie akcja „Bezpieczne Wakacje – Mów. Czuj. Działaj”. Na mieszkanki i mieszkańców czekają warsztaty, konsultacje i chwile wyciszenia – wszystko po to, by wzmocnić emocjonalną odporność i lepiej radzić sobie z hejtem czy przemocą.

Atakujący Bogdanki LUK Lublin Kewin Sasak otrzyma szansę występu już w trzecim tegorocznym turnieju Ligi Narodów

Siatkarze Bogdanki LUK Lublin powołani na turniej Ligi Narodów w Gdańsku. W środę mecz z Iranem

Trzech zawodników Bogdanki LUK Lublin znalazło się wśród wybrańców selekcjonera reprezentacji Polski siatkarzy Nikoli Grbicia na turniej Ligi Narodów w Gdańsku

Penne, farfale i bucatini. I makaron z truskawkami
PRZEPISY

Penne, farfale i bucatini. I makaron z truskawkami

Kiedy Iga Świątek wyznała, że jej ulubionym daniem z dzieciństwa jest makaron z truskawkami, nie tylko we Włoszech zapanowało poruszenie. A my mamy dla was polskie i włoskie przepisy na dobry makaron.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty