Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

17 września 2019 r.
21:31

Prezydent zabrał order księdzu z pedofilskimi skłonnościami. Duchowny komentuje

14 50 A A

Ks. prof. Walerian S. będzie musiał zwrócić przyznane 11 lat temu państwowe odznaczenie. Taką decyzje podjął prezydent RP Andrzej Duda. O odebranie byłemu wykładowcy KUL Krzyża Oficerskiego Orderu Odrodzenia Polski wystąpił Piotr Halliop – ofiara pedofilskich skłonności kapłana

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

- Bardzo się cieszę, choć po części spodziewałem się takiej decyzji, bo sąd ewidentnie wykazał winę księdza – mówi Piotr Halliop z Lublina, którego duchowny skrzywdził w dzieciństwie.

Sąd nakazał bowiem emerytowanemu wykładowcy KUL, który był przyjacielem rodziny Halliopów, przeproszenie swojej ofiary za „naruszenie jego dóbr osobistych w postaci godności oraz nietykalności cielesnej, które nastąpiły w latach 1986-1994” i których Walerian S. dopuścił się pełniąc posługę kapłańską. Wyrok sądu zapadł w procesie cywilnym, ponieważ pod względem odpowiedzialności karnej sprawa już się przedawniła. Kapłan za te czyny pisemnie przeprosił.

Teraz będzie musiał oddać również order, który w 2008 r. przyznał mu prezydent Lech Kaczyński. Za „wybitne zasługi w pracy naukowej i dydaktycznej, za działalność organizacyjną i społeczną” ks. Walerian S. został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. 10 września br. prezydent Andrzej Duda postanowił jednak odebrać to odznaczenie kapłanowi. Stało się to na wniosek pokrzywdzonego Piotra Halliopa.

– Prezydent RP może podjąć decyzję o pozbawieniu orderów i odznaczeń w razie stwierdzenia, że odznaczony dopuścił się czynu, wskutek którego stał się niegodny orderu lub odznaczenia – wyjaśnia Biuro Prasowe Kancelarii Prezydenta RP.

Teraz kancelaria wezwie duchownego do zwrotu orderu wraz z legitymacją.

– Nic mi na ten temat nie wiadomo. Wiem tylko, że jesteście skłonni opluwać wszystko to, co kapłanem jest, Kościołem jest, wiarą katolicką jest. Ja nie będę uczestniczył w tym procesie. Dziękuję – ucina rozmowę z Dziennikiem ks. prof. Walerian S.

W sprawie kapłana toczył się też proces kanoniczny. – W przypadku takich przestępstw jest to Stolica Apostolska, a kuria musi wykonać zalecania przysłane z Kongregacji Nauki Wiary – mówi ks. Adam Jaszcz, rzecznik prasowy archidiecezji lubelskiej.

– Ksiądz ma zakaz jakiejkolwiek publicznej aktywności, przykładowo nie może pojawiać się w parafiach. Sprawuje mszę św. w zamkniętym domu. Nie może jej przewodniczyć ani nie może głosić homilii. Jego aktywność polega na modlitwie w intencji ofiar nadużyć i na pokucie. Stolica Apostolska po zbadaniu sprawy nie podjęła decyzji o przeniesieniu duchownego do stanu świeckiego. Myślę, że nie bez znaczenia jest podeszły wiek i stan zdrowia księdza.

Ks. Walerian S. ma 86 lat.

 Agnieszka Antoń-Jucha, Łukasz Minkiewicz

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 50

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 17 września 2019 r. o 23:37
+26
Typowale zachowanie polskiego księdza i twierdzenie, że gwałcenie dzieci przez księży jest atakiem na kościół. Nie, panie Walerianie S. Jest pan ohydną osobą, która popełniła przestępstwo na bezbronnych dzieciach i przez pana kościół traci autorytet. Nie jest pan godny bycia księdzem. Jest pan zakałą społeczeństwa godną potępienia.
Avatar
Ewa / 18 września 2019 r. o 08:56
+25
”Myślę, że jest szansa na przebudzenie się całego społeczeństwa katolickiego: duchownych i wiernych świeckich. Szczególnie świeccy biorą dziś na siebie ciężar tej walki. Pięknym przykładem może być choćby 15-letni chłopak, Jakub Baryła, który w Płocku stanął z krzyżem w dłoniach naprzeciw tzw. marszu równości. Stawką jest normalność, której niektórzy chcą nas pozbawić”.
 Bo dla niektórych to homoseksualizm to największy problem. Pedofilia już niestety nie. 
Avatar
gfgf / 18 września 2019 r. o 09:51
+21
To jest dowód na to, że oni w boga nie wierzą. Jakby wierzyli nie robili by tego.
Avatar
asd / 18 września 2019 r. o 10:47
+18
Po 11 latach przypomniał sobie o molestowaniu. A duda odbiera order przyznany za uznanie. Jakoś bandytom stanu wojennego boi się uznać degradacji i nagany. Dziwne miary ma prezydencina.
 Takie rzeczy zawsze się pamięta. Pedofil nie zasługuja na żadne uznanie. Odznaczanie takich bydlaków to obelga dla uczciwych ludzi
Avatar
olo / 18 września 2019 r. o 06:45
+17
Jak czytam to co ten człowiek w sutannie gada: "– Nic mi na ten temat nie wiadomo. Wiem tylko, że jesteście skłonni opluwać wszystko to, co kapłanem jest, Kościołem jest, wiarą katolicką jest. Ja nie będę uczestniczył w tym procesie. Dziękuję – ucina rozmowę z Dziennikiem ks. prof. Walerian S."......................... /koniec cytatu/ ..........to sobie myślę, że ---- CZŁOWIEKU, TY OPLUŁEŚ TEGO CZŁOWIEKA, DZIECKO NIEWINNE. I TY ŚMIESZ PIEPRZYĆ O OPLUWANIU? IDŹ w PIZDU do diabła.
Avatar
widzę to inaczej / 18 września 2019 r. o 08:00
+16
A wystarczy nie chodzić do kościoła.
 Otóż nie. Jeśli by nie byli finansowani z naszych podatków, a z samych datkow wiernych to owszem. A tym czasem płacimy miliardy za nauczanie o mityologii, a nie ma pieniędzy chociażby na służbe zdrowia.
Avatar
edc / 18 września 2019 r. o 10:13
+13
Pamiętacie "zimnego lecha"? - Pamiętacie szczanie na modlących się ludzi? - Pamiętacie krzyże z przybitymi puszkami po piwie? - Pamiętacie dziennikarzy TVPinfo bitych i wyzywanych na waszych manifach? - Pamiętacie kpiny z Najświętszego Sakramentu?
 Co to ma współnego z pedofilem w koloratce dla którego jedyną karą było przeproszenie ofiary i odebranie odznaczenia?
Avatar
Dede / 18 września 2019 r. o 10:01
+11
Jaka buta i arogancja i zero zrozumienia oraz empatii. Jakie to normalne dla kacyków czarnych w sukienkach.
Avatar
xxxxxxxxxxxxxxxxxx / 18 września 2019 r. o 07:15
+10
I do tego płacimy tej grupie miliardy dotacji...
Avatar
Juliusz / 18 września 2019 r. o 07:44
+8
I dziwić się doniesieniom że w piekle smaży się najwięcej bydła że stanu duchownego. Wszystkiemu zaprzecza, przekładnią, zatacza. A jak oni plują w twarz swoim ofiarom po latach to mówią że to woda swiecona
Avatar
Gość / 6 grudnia 2019 r. o 11:10
+1
Pedofil i tyle. Żadne tam najazdy na kocioł czy wiarę tylko dochodzenie odszkodowania za krzywdę. Wiadomo, że kiedyś był był młody aby wystąpić. Rodzice się balu albo "głupio" im było niestwty. A wiek nie może zwalniać kart i odszkodowania. Bo co! Jak stary już pedofil, to mniej winny od młodego? Stary złodziej to mniejszy złodziej od mlidego wiekiem? Co to za wymówki. Powinien odpowiedzieć za swe nie ne czyny i tyle.
Avatar
jac / 18 września 2019 r. o 19:51
-6
Pamiętacie "zimnego lecha"? - Pamiętacie szczanie na modlących się ludzi? - Pamiętacie krzyże z przybitymi puszkami po piwie? - Pamiętacie dziennikarzy TVPinfo bitych i wyzywanych na waszych manifach? - Pamiętacie kpiny z Najświętszego Sakramentu?
-nie pamiętam - Pamiętam za to małego napolełonka na małej śmiesznej drabince i bełkot o jakiejś drodze i tak co miesiąc aż do us..ani -a tym tak zwanym dziennikarzom z tvpis ,należy się wpier..l    3 X dziennie,takich szuj to nawet w tv korea pólnocna nie ma
Avatar
hehe / 18 września 2019 r. o 19:44
-2
" nie stawajcie się niewolnikami ludzi " - 1 list do Koryntian 7:23b ..... wmówiono ludziom, że bez organizacji religijnych czy różnych ludzi nie mogą mieć odpuszczonych grzechów, nie mogą być zbawieni, nie mogą mieć wiary ... W nowym przymierzu już nie potrzeba : "świętego budynku", "świętych dni" , " kasty kapłańskiej" , "świętych szat", "swiętego jedzenia"itd -- wielu osób jest niewolnikami czy to Watykanu, papieży czy niewolnikami organizacji Świadków Jehowy,Strażnicy itd. Nie potrzeba księży, papieży, Marii ani organizacji religijnych. Wystarczy żywy - wszechmogący JEZUS CHRYSTUS ... " I nie ma w nikim innym zbawienia; albowiem nie ma żadnego innego imienia pod niebem, danego ludziom, przez które moglibyśmy być zbawieni " - Dzieje Apostolskie 4:12 Biblia Warszawska ... " Jezus znowu powiedział do nich: Ja jestem światłością świata. Kto idzie za mną, nie będzie chodził w ciemności, ale będzie miał światłość życia " - Ewangelia Jana 8:12 Uwspółcześniona Biblia Gdańska - za nim nie księżmi i organizacjami.... " Jezus mu odpowiedział: Ja jestem drogą, prawdą i życiem " - Ewangelia Jana 14:6a  - ON a nie papieże, Strażnice, organizacje itd ______________google : " wystarczalność Chrystusa upadek dogmatów maryjnych " _______ " Błędy w naukach Świadków Jehowy część 2 transfuzja i krwiodawstwo" _______________ " Mahomet fałszywy prorok koran fałszywa księga allah fałszywy bóg "
 no nie wiem ,czy wiesz ,ale już trwa narada w Strażnicy ,a chłopaki w turbanach zaczęli przesypywać proch do ładunku i sprawdzaja ,kto o 11,04 wysmarował taka niedorzeczność ,że Allach nieAkbar i gdzie mieszka?
 no nie wiem ,czy wiesz ,ale już trwa narada w Strażnicy ,a chłopaki w turbanach zaczęli przesypywać proch do ładunku i sprawdzaja ,kto o 11,04 wysmarował taka niedorzeczność ,że Allach nieAkbar i gdzie mieszka? rozwiń
Avatar
Gość / 18 września 2019 r. o 11:04
-3
" nie stawajcie się niewolnikami ludzi " - 1 list do Koryntian 7:23b ..... wmówiono ludziom, że bez organizacji religijnych czy różnych ludzi nie mogą mieć odpuszczonych grzechów, nie mogą być zbawieni, nie mogą mieć wiary ... W nowym przymierzu już nie potrzeba : "świętego budynku", "świętych dni" , " kasty kapłańskiej" , "świętych szat", "swiętego jedzenia"itd -- wielu osób jest niewolnikami czy to Watykanu, papieży czy niewolnikami organizacji Świadków Jehowy,Strażnicy itd. Nie potrzeba księży, papieży, Marii ani organizacji religijnych. Wystarczy żywy - wszechmogący JEZUS CHRYSTUS ... " I nie ma w nikim innym zbawienia; albowiem nie ma żadnego innego imienia pod niebem, danego ludziom, przez które moglibyśmy być zbawieni " - Dzieje Apostolskie 4:12 Biblia Warszawska ... " Jezus znowu powiedział do nich: Ja jestem światłością świata. Kto idzie za mną, nie będzie chodził w ciemności, ale będzie miał światłość życia " - Ewangelia Jana 8:12 Uwspółcześniona Biblia Gdańska - za nim nie księżmi i organizacjami.... " Jezus mu odpowiedział: Ja jestem drogą, prawdą i życiem " - Ewangelia Jana 14:6a - ON a nie papieże, Strażnice, organizacje itd ______________google : " wystarczalność Chrystusa upadek dogmatów maryjnych " _______ " Błędy w naukach Świadków Jehowy część 2 transfuzja i krwiodawstwo" _______________ " Mahomet fałszywy prorok koran fałszywa księga allah fałszywy bóg "
" nie stawajcie się niewolnikami ludzi " - 1 list do Koryntian 7:23b ..... wmówiono ludziom, że bez organizacji religijnych czy różnych ludzi nie mogą mieć odpuszczonych grzechów, nie mogą być zbawieni, nie mogą mieć wiary ... W nowym przymierzu już nie potrzeba : "świętego budynku", "świętych dni" , " kasty kapłańskiej" , "świętych szat", "swiętego jedzenia"itd -- wielu osób jest niewolnikami czy to Watykanu, papieży czy niewolnikami organizacji Świadków Jehowy,Strażnicy itd. Nie p... rozwiń
Avatar
asd / 18 września 2019 r. o 10:47
+18
Po 11 latach przypomniał sobie o molestowaniu. A duda odbiera order przyznany za uznanie. Jakoś bandytom stanu wojennego boi się uznać degradacji i nagany. Dziwne miary ma prezydencina.
 Takie rzeczy zawsze się pamięta. Pedofil nie zasługuja na żadne uznanie. Odznaczanie takich bydlaków to obelga dla uczciwych ludzi
Avatar
kazik / 18 września 2019 r. o 10:36
-20
Po 11 latach przypomniał sobie o molestowaniu. A duda odbiera order przyznany za uznanie. Jakoś bandytom stanu wojennego boi się uznać degradacji i nagany. Dziwne miary ma prezydencina.
Avatar
edc / 18 września 2019 r. o 10:13
+13
Pamiętacie "zimnego lecha"? - Pamiętacie szczanie na modlących się ludzi? - Pamiętacie krzyże z przybitymi puszkami po piwie? - Pamiętacie dziennikarzy TVPinfo bitych i wyzywanych na waszych manifach? - Pamiętacie kpiny z Najświętszego Sakramentu?
 Co to ma współnego z pedofilem w koloratce dla którego jedyną karą było przeproszenie ofiary i odebranie odznaczenia?
Avatar
Dede / 18 września 2019 r. o 10:01
+11
Jaka buta i arogancja i zero zrozumienia oraz empatii. Jakie to normalne dla kacyków czarnych w sukienkach.
Avatar
gfgf / 18 września 2019 r. o 09:51
+21
To jest dowód na to, że oni w boga nie wierzą. Jakby wierzyli nie robili by tego.
Avatar
Ewa / 18 września 2019 r. o 08:56
+25
”Myślę, że jest szansa na przebudzenie się całego społeczeństwa katolickiego: duchownych i wiernych świeckich. Szczególnie świeccy biorą dziś na siebie ciężar tej walki. Pięknym przykładem może być choćby 15-letni chłopak, Jakub Baryła, który w Płocku stanął z krzyżem w dłoniach naprzeciw tzw. marszu równości. Stawką jest normalność, której niektórzy chcą nas pozbawić”.
 Bo dla niektórych to homoseksualizm to największy problem. Pedofilia już niestety nie. 
Zobacz wszystkie komentarze 50

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Chełm: Kiedy uschną ostatnie drzewa na pl. Łuczkowskiego? Porasta je pasożyt

Chełm: Kiedy uschną ostatnie drzewa na pl. Łuczkowskiego? Porasta je pasożyt

Miały być wizytówką i ozdobą, ale w jemiole toną dwa ostatnie drzewa, jakie ostały się na pl. Łuczkowskiego. Pasożyt wypija ostatnie soki z głogu, który ginie na oczach przechodniów

Teleporada lekarska zawiodła. Miał być liszaj, grzyb a to była borelioza

Teleporada lekarska zawiodła. Miał być liszaj, grzyb a to była borelioza

Najpierw lekarz zdiagnozował liszaj, potem grzyb, a następnie półpasiec – skarży się pacjentka jednej z lubelskich przychodni, która zachorowała na boreliozę. To nie jedyna ofiara systemu teleporad, które w czasie pandemii zastąpiły wizyty w lekarskich gabinetach.

 Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 14 sierpnia 2020 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 14 sierpnia 2020 r.

Nowe osiedle w Świdniku z najlepszymi układami mieszkań. Sprawdź!
galeria

Nowe osiedle w Świdniku z najlepszymi układami mieszkań. Sprawdź!

Doświetlone wnętrza, ustawne pomieszczenia, przestronne salony – tak można opisać mieszkania na Osiedlu 4 Pory Roku w Świdniku. Są to lokale idealne do zamieszkania dla rodziny czy singla, a także doskonałe pod inwestycję.

INFORMACJA PREZYDENTA MIASTA LUBLIN

INFORMACJA PREZYDENTA MIASTA LUBLIN

Toksyczne odpady koło Lublina. Koszt likwidacji tej bomby to nawet 250 tys. złotych

Toksyczne odpady koło Lublina. Koszt likwidacji tej bomby to nawet 250 tys. złotych

Już dziewięć miesięcy na terenie byłej kopalni piachu w Osówce zalegają niebezpieczne chemikalia. O tykającej ekologicznej bombie byłoby cicho, gdyby tematu nagłośnili młodzi ludzie z pobliskiej Dąbrówki.

Kazimierski Park czekają zmiany. Sprawdzą co tam mieszka i rośnie

Kazimierski Park czekają zmiany. Sprawdzą co tam mieszka i rośnie

Specjaliści z Narodowej Fundacji Ochrony Środowiska oraz naukowcy z UMCS wezmą pod lupę Kazimierski Park Krajobrazowy. Zinwentaryzują faunę i florę, wypracują sposoby ochrony dzikiej przyrody i pochylą się nad korektą granic parku.

Dziennikarz TVP3 Lublin wyjmuje ze śmietnika odpady, żeby zrobić materiał o brudnym placu Lecha Kaczyńskiego [wideo]

Dziennikarz TVP3 Lublin wyjmuje ze śmietnika odpady, żeby zrobić materiał o brudnym placu Lecha Kaczyńskiego [wideo]

Dziennikarz lubelskiej telewizji sięga do ulicznego kosza, wyjmuje z niego śmieci i rozrzuca je wokół pojemnika, a powstały w ten sposób bałagan filmuje stojący obok kamerzysta. Później na antenie pojawia się materiał o zaśmieconym placu. Taką „pracę” dziennikarzy zarejestrowała kamera miejskiego monitoringu.

Czyja prababcia chodziła boso po Nałęczowie? [stare zdjęcia]
galeria

Czyja prababcia chodziła boso po Nałęczowie? [stare zdjęcia]

„Kolonja letnia Wydziału Opieki Społecznej Magistratu m. Lublina” głosi napis nad głowami bosych dzieciaków, które wypoczywały w Nałęczowie. To jedna z najstarszych fotografii przechowywanych w archiwum Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków. Autorem zdjęć jest urodzony 2 sierpnia 1890 roku Zbigniew Czarkowski, który przekazał je w formie darowizny. Jak informuje Dariusz Kopciowski, wojewódzki konserwator zabytków, szklane negatywy zostały zeskanowane przy współpracy z Politechniką Lubelską. Fotografie wykonane w końcu I wojny światowej i początkach II RP przedstawiają między innymi sceny z codziennego życia ludzi związanych z Nałęczowem i kuracjuszy.

Lubelskie. Nowa metoda oszustów? Na strażnika granicznego

Lubelskie. Nowa metoda oszustów? Na strażnika granicznego

Nasza Czytelniczka podejrzewa, że złodzieje zaczęli działać nowa metodą - na strażnika granicznego. Jej tato rano miał podejrzaną wizytę dwóch mężczyzn podających się za strażników.

"Kot w butach" Teatru Muzycznego w Skansenie
16 sierpnia 2020, 11:00

"Kot w butach" Teatru Muzycznego w Skansenie

W niedzielę, 16 sierpnia o godz. 11 Teatr Muzyczny zaprosi wyjątkowo do Muzeum Wsi Lubelskiej na plenerowy pokaz spektaklu "Kot w butach".

Wielu chętnych do budowy sali gimnastycznej dla „Staszica"

Wielu chętnych do budowy sali gimnastycznej dla „Staszica"

W środę otwarte zostały oferty firm rywalizujących o miejskie zlecenie na budowę hali sportowej i boisk przy I LO im. Stanisława Staszica. Chętnych nie brakuje i nie powinno zabraknąć również pieniędzy, bo tylko jedna spółka nie zmieściła się w budżecie, więc Ratusz może wydać znacznie mniej niż się spodziewał.

Kurów. „Wróg Polski” zniknął. Wójt wymienił kostkę brukową

Kurów. „Wróg Polski” zniknął. Wójt wymienił kostkę brukową

- Mam nadzieję, że to był jednorazowy incydent, który więcej się nie powtórzy - mówi Arkadiusz Małecki, wójt Kurowa. Polecił wymienić kostkę brukową przed domem, na której ktoś napisał „wróg Polski”. To była kara za wywieszenie plakatu Rafała Trzaskowskiego.

Koronawirus. Biała Podlaska „żółtą” strefą. „Nie ma zaskoczenia. Spodziewaliśmy się”
Covid-19
galeria

Koronawirus. Biała Podlaska „żółtą” strefą. „Nie ma zaskoczenia. Spodziewaliśmy się”

Właścicielka znanej w Białej Podlaskiej mówi, że można się było spodziewać tego, że miasto w końcu zostanie uznane za „żółte”. Szef innego lokalu dodaje, że jeśli ograniczenia potrwają dłużej niż dwa tygodnie, to będzie musiał zamknąć interes. - Ludzie przestaną wychodzić na miasto. Przestraszą się – komentuje.

Mecz faworytów na początek chełmskiej okręgówki: Brat-Cukrownik kontra Granica

Mecz faworytów na początek chełmskiej okręgówki: Brat-Cukrownik kontra Granica

W rozpoczynającym się w weekend nowym sezonie o miejsca w czołówce walczyć będą zespoły z Siennicy Nadolnej i Dorohuska. Czarnym koniem może być Ogniwo Wierzbicy lub Agros Suchawa

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!