Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

29 maja 2019 r.
19:36

Przebudowa Al. Racławickich odłożona, ale obrońcy drzew nie składają broni. "Jeśli będą wycinane, będziemy bronili je własnym ciałem"

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
127 56 A A

Prezydent odkłada na później przebudowę Al. Racławickich, Lipowej i Poniatowskiego, której projekt zakłada usunięcie 200 drzew. Nie chce jednak rezygnować z inwestycji i wyklucza stworzenie nowego projektu. – Odroczenie przebudowy to nie rozwiązanie – mówią przeciwnicy wycinek, gotowi zaostrzyć swój protest.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Nie godzimy się na proponowany sposób przebudowy – mówi Szymon Pietrasiewicz z Lubelskiego Ruchu Miejskiego, współorganizator środowego protestu w koronie jednego z drzew.

– One nie są fanaberią estetyczną. Stanowią ważny czynnik ekosystemu, który wpływa na komfort życia, jakość powietrza, chroni przed hałasem – wylicza Pietrasiewicz. – W momencie wycięcia jednego drzewa zabiera się tlen dla około 20 osób.

Protest odbył się mimo ogłoszonej przez prezydenta decyzji o unieważnieniu przetargu na przebudowę Al. Racławickich, ul. Lipowej i Poniatowskiego.

>>> Siekierezada nad brzegiem Bystrzycy? 106 drzew do wycinki, bo mogą zagrażać ludziom

Jeszcze nie koniec

Prezydent podkreśla, że nie skreśla inwestycji za 100 mln zł tylko odkłada ją na później. Liczy na zwiększenie unijnych funduszy przyznanych Lublinowi na trzy duże inwestycje. Chodzi o węzły przesiadkowe komunikacji miejskiej, Al. Racławickie z ul. Lipową i ul. Poniatowskiego oraz dworzec autobusowy planowany obok kolejowego.

– Największym wyzwaniem będzie dla nas dworzec – przyznaje prezydent. – Jego koszt szacujemy na ponad 300 mln zł i będziemy potrzebowali blisko 100 mln z funduszy europejskich.

Żuk tłumaczy, że nie weźmie się za Al. Racławickie, dopóki nie będzie pewien, że wystarczy mu na dworzec. Wskazuje to jako główny powód unieważnienia przetargu na Aleje.

– Wrócimy do przetargu, gdy będziemy mieli pełną jasność co do możliwości finansowania projektów – zapowiada Żuk.

>>> Parczew: 58 drzew wycięli w jeden dzień. Co z ptakami?

Projekt bez zmian

Do zamrażarki trafiają zatwierdzone już plany przebudowy, mimo protestów dotyczących planowanej wycinki drzew. Jej przeciwnicy najchętniej posłaliby projekt do kosza.

– Trzeba napisać nowy, mniej radykalny – ocenia Marek Nawratowicz, uczestnik wczorajszego protestu.

– Czas na dyskusję minął – twierdzi prezydent i wyklucza zlecenie nowego projektu. Za niemożliwą uznaje rezygnację z poszerzania jezdni na skrzyżowaniach, czy wykreślenie z projektu krytykowanych zatok przystankowych, choćby przy szkołach chemicznych. – Teoretycznie można sobie wyobrazić, że autobusy zatrzymują się na buspasie – mówi prezydent. – Ale jeśli popatrzymy na ilość pojazdów, to zatoka jest ważna z punktu widzenia bezpieczeństwa.

Przeciwnicy projektu nie chcą się z tym zgodzić. – Myślenie o transporcie jest w Lublinie rodem z lat 70. – ocenia Krzysztof Gorczyca, prezes Towarzystwa dla Natury i Człowieka.

>>> Wczoraj Parczew, jutro Lublin? NIE dla absurdalnych pomysłów kosztem drzew

Co z drzewami?

Ratusz przekonuje, że związana z przebudową wycinka będzie mniejsza od planowanej.

– Poleciłem miejskiemu architektowi zieleni zweryfikowanie projektu wykonawczego – mówi Żuk. – Ze wszystkich drzew, które są dziś zakwalifikowane do usunięcia, możemy przesadzić ok. 130, do usunięcia fizycznego byłoby ok. 90.

Według przedstawionych przez prezydenta wyliczeń można przesadzić 57 spośród 88 drzew przeznaczonych pod topór na Al. Racławickich oraz 20 z 29 na Lipowej. W przypadku ul. Poniatowskiego mowa o 55 drzewach spośród przeznaczonych do wycinki, których jak się okazuje jest aż 109, a nie 77 jak podawano wcześniej.

Czy przesadzane drzewa trafiałyby w obręb tych samych ulic? – Jak znajdziemy miejsce, to tak – odpowiada Żuk. – A jak nie, to mamy m.in. ul. Janowską, okolice Zalewu Zemborzyckiego.

Protest nie milknie

– Mamy się cieszyć, że zamiast 200 drzew zostanie wyciętych 100? To żaden prezent, to totalna degradacja – oburza się Pietrasiewicz. – Jesteśmy na drzewie, żeby zamanifestować naszą determinację w obronie zasobów naturalnych w mieście. Skoro dialog został odrzucony, zostały odrzucone uwagi ekspertów, to pokazujemy naszą gotowość do radykalizowania form protestu. Jeśli te drzewa będą wycinane, będziemy bronili je własnym ciałem.

e-Wydanie

Komentarze 56

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 29 maja 2019 o 19:54
+30
Pietrasiewicz, Gorczyca - normalnie wybitni eksperci z dziedziny planowania i projektowania.
Avatar
Gość / 29 maja 2019 o 20:05
+29
Gorczyca próbuje blokować każdą większa inwestycję w regionie, ten typ tak ma..
Avatar
MAX / 29 maja 2019 o 19:46
+28
Dzięki wam drodzy pseudoekolodzy będziemy telepać się po wertepach przez kolejne lata, autobusy będą stały w korku razem z samochodami a rowerzyści będą wciąż ścigać się po chodniku lawirując pomiędzy pieszymi. Super! Ta droga już teraz nie nadaje się do użytku, ciekawe jak będzie wyglądać przez kolejne lata bez remontu. Może po prostu zamknijmy ją dla ruchu kołowego, zerwijmy asfalt i poszerzmy Ogród Saski na zajmowany przez nią teren ...
Avatar
Gość / 29 maja 2019 o 20:15
+27
przeciwnicy niech lepiej powiedzą z czego mamy zrezygnować w imię ochrony drzew, z buspasów czy ścieżek rowerowych? a może chodników? jak ten nieszczęsny Lublin ma być dogodnym miejscem do życia jeśli tu nic nie można spokojnie przebudować? raz posadzone drzewo choćby było posadzone w czasach gdy samochodów było 5x mniej, musi rosnąć póki komuś na łeb albo dach samochodu nie spadnie i pod żadnym pozorem nie można go ruszyć
Avatar
Gość / 29 maja 2019 o 20:00
+27
pajacerka
Avatar
Gość / 29 maja 2019 o 20:26
+24
Szymek ma ewidentnie parcie na stołki i władze. Problem jest tylko taki, iż w wyborach w 2018 zagłosowało na niego całe 300 osób czyli praktycznie nikt.
Avatar
x / 29 maja 2019 o 20:18
+24
Pietrasiewicz, Gorczyca - normalnie wybitni eksperci z dziedziny planowania i projektowania.
 powiem szczerze mam niezły ubaw jak widzę gdy nawiedzeni pseudo-ekolodzy próbują się wcielać w rolę projektantów układu drogowego w Lublinie, z tego nie może wyjść nic dobrego poza jednym wielkim chaosem
Avatar
Gość / 29 maja 2019 o 20:12
+24
Jeśli mają być buspasy i ścieżki rowerowe to ja nie widzę innej możliwości niż wycinka części drzew. Po prostu nie ma żadnej mądrej alternatywy dla tego projektu. Buspasy zabiorą po jednym pasie z każdej strony, więc bez dobudowania lewoskrętów i prawoskrętów, nie da się w cywilizowany sposób przejechać Al. Racławickimi jeśli dla samochodów osobowych pozostanie zaledwie po jednym pasie z każdej strony.
Avatar
max / 29 maja 2019 o 20:31
+22
Szkoda, że nie było żadnej karetki. Lekarz by od razu przebadał to szurnięte towarzystwo.
Avatar
Gość / 30 maja 2019 o 18:29
+21
Choć z Lubelskim Ruchem Miejskim w innych sprawach poglądowych nie jest mi blisko, bo jest to formacja, w której czuć umiarkowaną lewicowością, tak w tym przypadku popieram ich działania - zobaczyli jak wygląda plac litewski, CSK, plac Kaczyńskiego i nic dziwnego, że są przerażeni skalą wycinania drzew w Lublinie, a drzewa na ul. Lipowej i al. Racławickich są piękne i majestatyczne, rosły przez dekady, to są prawdziwe płuca ekologiczne centrum Lublina. Unia Europejska powinna się przyjrzeć Lublinowi i stwierdzić, że wycinanie wiekowych drzew tylko po to by wylewać asfalt mija się z celem - jest to zaprzeczenie ekologii, a przypomnieć należy, że od ostatnich 2-3 lat pojawił się w mieście smog - jest to dowód na to, że zbyt dużo jest wycięte roślinności - dym osiada bo nie ma filtracji poprzez drzewa, CO2 zatem intensyfikuje się oraz inne pyły. Wycinka drzew na Lipowej i al. Racławickich zintensyfikuje problem smogu. Unia powinna nas wspomóc w przebudowie al. Racławickich i Lipowej ale w takim zakresie, który jest pro-ekologiczny, tym zakresem jest jedynie wymiana nawierzchni na ww. ulicach, naprawdę w zupełności to wystarczy - i podobnie na Sowińskiego. A wracając do CSK, placu Litewskiego i Placu Kaczyńskiego - nie dość, że te miejsca są monotonne i smutne poprzez swoją bryłowatość szaro-burą to w lecie ten beton się nagrzewa, w dodatku poprzez to, że nie ma cienia ludzie nie chcą tam zbyt długo przebywać - gorąc i nie ma się gdzie schować. Lepiej aby w Lublinie było mniej a dobrze zrobionych inwestycji niż więcej a robionych na szybko i gwałt byleby wydać unijne dotacje - no sorry, tak być nie może, inwestycyjna anarchia i samowolka nie wchodzi w rachubę.
Choć z Lubelskim Ruchem Miejskim w innych sprawach poglądowych nie jest mi blisko, bo jest to formacja, w której czuć umiarkowaną lewicowością, tak w tym przypadku popieram ich działania - zobaczyli jak wygląda plac litewski, CSK, plac Kaczyńskiego i nic dziwnego, że są przerażeni skalą wycinania drzew w Lublinie, a drzewa na ul. Lipowej i al. Racławickich są piękne i majestatyczne, rosły przez dekady, to są prawdziwe płuca ekologiczne centrum Lublina. Unia Europejska powinna się przyjrzeć Lublinowi i stwierdzić, że wycinanie wiekowych drzew... rozwiń
Avatar
Ewa / 3 czerwca 2019 o 18:01
+1
Lublin powoli ale konsekwentnie zmienia się w betonową pustynię. Robi się cieplej, nie ma czym oddychać. 
Avatar
Gość / 30 maja 2019 o 18:29
+21
Choć z Lubelskim Ruchem Miejskim w innych sprawach poglądowych nie jest mi blisko, bo jest to formacja, w której czuć umiarkowaną lewicowością, tak w tym przypadku popieram ich działania - zobaczyli jak wygląda plac litewski, CSK, plac Kaczyńskiego i nic dziwnego, że są przerażeni skalą wycinania drzew w Lublinie, a drzewa na ul. Lipowej i al. Racławickich są piękne i majestatyczne, rosły przez dekady, to są prawdziwe płuca ekologiczne centrum Lublina. Unia Europejska powinna się przyjrzeć Lublinowi i stwierdzić, że wycinanie wiekowych drzew tylko po to by wylewać asfalt mija się z celem - jest to zaprzeczenie ekologii, a przypomnieć należy, że od ostatnich 2-3 lat pojawił się w mieście smog - jest to dowód na to, że zbyt dużo jest wycięte roślinności - dym osiada bo nie ma filtracji poprzez drzewa, CO2 zatem intensyfikuje się oraz inne pyły. Wycinka drzew na Lipowej i al. Racławickich zintensyfikuje problem smogu. Unia powinna nas wspomóc w przebudowie al. Racławickich i Lipowej ale w takim zakresie, który jest pro-ekologiczny, tym zakresem jest jedynie wymiana nawierzchni na ww. ulicach, naprawdę w zupełności to wystarczy - i podobnie na Sowińskiego. A wracając do CSK, placu Litewskiego i Placu Kaczyńskiego - nie dość, że te miejsca są monotonne i smutne poprzez swoją bryłowatość szaro-burą to w lecie ten beton się nagrzewa, w dodatku poprzez to, że nie ma cienia ludzie nie chcą tam zbyt długo przebywać - gorąc i nie ma się gdzie schować. Lepiej aby w Lublinie było mniej a dobrze zrobionych inwestycji niż więcej a robionych na szybko i gwałt byleby wydać unijne dotacje - no sorry, tak być nie może, inwestycyjna anarchia i samowolka nie wchodzi w rachubę.
Choć z Lubelskim Ruchem Miejskim w innych sprawach poglądowych nie jest mi blisko, bo jest to formacja, w której czuć umiarkowaną lewicowością, tak w tym przypadku popieram ich działania - zobaczyli jak wygląda plac litewski, CSK, plac Kaczyńskiego i nic dziwnego, że są przerażeni skalą wycinania drzew w Lublinie, a drzewa na ul. Lipowej i al. Racławickich są piękne i majestatyczne, rosły przez dekady, to są prawdziwe płuca ekologiczne centrum Lublina. Unia Europejska powinna się przyjrzeć Lublinowi i stwierdzić, że wycinanie wiekowych drzew... rozwiń
Avatar
Mamba wschodnia / 30 maja 2019 o 16:16
+5
Chwała owadu. Co się odwlecze, to.... się zabetonuje
Avatar
:) / 30 maja 2019 o 15:19
+3
Wspaniali ludzie,gorąco ich popieram!
  Jam-session do rana, tam królował blues To już minęło, te czasy, ten luz. Wspaniali ludzie nie powrócą, Nie powrócą już! Nie! 
Avatar
Ale Ubaw bum,bum,bum / 30 maja 2019 o 15:00
-8
Wspaniali ludzie,gorąco ich popieram!
 Pozostawić drzewa na BUS-pasach,na Ścieżce rowerowej i Chodniku dla pieszych.Osobowe środkiem pasy szybkiego ruchu,autobusy slalomem,a rowerzyści jak za szybko to bum w drzewo.Kazdy będzie zadowolony,a "psudoekolodzy" na drzewa i niech robią filmiki.
Avatar
trzecie oko / 30 maja 2019 o 14:09
+16
Rządzący to pewnie chcą aby Lublin był niczym Nowy Jork - stal, beton, szkło. Ludzie ogarnijcie się drzewa to tlen, cień, siedlisko ptaków. !
Avatar
Gość / 30 maja 2019 o 12:37
+6
A mówią, że jesteśmy inteligentniejsi od zwierząt?? Chyba niektórzy mają taką rzadką srakę w mózgach, że juz im zalepiło całą czaszkę.
Avatar
HI / 30 maja 2019 o 11:49
+15
Nareszcie, drzewa przy drodze to śmierć dla kierowców. Ciąć jak najszybciej!
 Wystarczy jechać na trzeźwo . . .
Avatar
Mała MI / 30 maja 2019 o 11:18
-12
Aktywiści ze stowarzyszeń "pro-eko" przy każdej (sic!) próbie wycinki drzew (mniejsza o to czy uzasadnionej) protestują, są najgłośniejsi i najbardziej widoczni. Ale nigdy nie ma ich, kiedy drzewo złamie się na samochody, ludzi, czy budynki. Nikt z tych stowarzyszeń nie chce wyłożyć pieniędzy na badanie stanu drzew w mieście, a tymczasem większość z drzew jest jak słynna topola "Baobab" z Placu Litewskiego, z zewnątrz piękne drzewo, a w środku próchno zagrażające życiu i zdrowiu mieszkańców przy większym wietrze. Może "pro-eko" niech oznacza również dbanie o stan drzew, ich regularne badanie, a nie protest dla protestu.
Aktywiści ze stowarzyszeń "pro-eko" przy każdej (sic!) próbie wycinki drzew (mniejsza o to czy uzasadnionej) protestują, są najgłośniejsi i najbardziej widoczni. Ale nigdy nie ma ich, kiedy drzewo złamie się na samochody, ludzi, czy budynki. Nikt z tych stowarzyszeń nie chce wyłożyć pieniędzy na badanie stanu drzew w mieście, a tymczasem większość z drzew jest jak słynna topola "Baobab" z Placu Litewskiego, z zewnątrz piękne drzewo, a w środku próchno zagrażające życiu i zdrowiu mieszkańców przy większym wietrze. Może &qu... rozwiń
Avatar
Gość / 30 maja 2019 o 11:02
-11
Chronić to trzeba miasto, przed pseudo ekologami z których działań więcej jest szkód niż pożytku
Zobacz wszystkie komentarze 56

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

"Unia lubelska" wyjechała z Lublina. Obraz dotarł już do Wilna [zdjęcia]
galeria

"Unia lubelska" wyjechała z Lublina. Obraz dotarł już do Wilna [zdjęcia] 0 0

Jeden z najcenniejszych eksponatów w zbiorach Muzeum Lubelskiego, „Unia lubelska” Jana Matejki opuściła Lublin. Obraz dotarł już do Wilna, gdzie do końca listopada będzie główną atrakcją wystawy w Pałacu Wielkich Książąt Litewskich

Andrzej Maciejewski (Prezes Polskiego Związku Karate Tradycyjnego): Jestem optymistą

Andrzej Maciejewski (Prezes Polskiego Związku Karate Tradycyjnego): Jestem optymistą 0 0

Rozmowa z Andrzejem Maciejewski, prezesem Polskiego Związku Karate Tradycyjnego

Ranny sokół z komina elektrociepłowni Wrotków. Znaleziono go na prywatnej posesji

Ranny sokół z komina elektrociepłowni Wrotków. Znaleziono go na prywatnej posesji 10 3

Z uszkodzonym skrzydłem trafił do lecznicy jeden z sokołów mieszkających na kominie elektrociepłowni Wrotków w Lublinie. Ranną samicę znaleziono na prywatnej posesji przy ul. Nadbystrzyckiej niedaleko politechniki. O sokołach z komina stało się głośno dzięki kamerze zamontowanej przy ich gnieździe

To urokliwe miejsce wkrótce może zniknąć. Popularne stawy wysychają, turystów coraz mniej
Lubelskie
galeria

To urokliwe miejsce wkrótce może zniknąć. Popularne stawy wysychają, turystów coraz mniej 13 7

Najpierw zginą ryby, później wyniosą się ptaki wodne. To nie jest scenariusz rozpisany na lata. Stawy Echo wysychają już. Cała nadzieja w mokrej jesieni i śnieżnej zimie. Letnie, nawet największe ulewy, nic nie zmienią

Sukces Diany Flak na mistrzostwach Polski w podnoszeniu ciężarów

Sukces Diany Flak na mistrzostwach Polski w podnoszeniu ciężarów 0 0

Jeden złoty, sześć srebrnych i cztery brązowe – tyle medali wywalczyli przedstawiciele naszego regionu podczas rozegranych w Ciechanowie mistrzostw Polski w podnoszeniu ciężarów

Koszmar życia na budowie. Mieszkańcy i kierowcy mają dość ciągnącej się inwestycji

Koszmar życia na budowie. Mieszkańcy i kierowcy mają dość ciągnącej się inwestycji 0 16

Od jesieni ubiegłego roku twa przebudowa ulic przy starym rynku w Końskowoli. Uciążliwa inwestycja denerwuje kierowców. Tymczasem samorządowcy przyznają, że mają kłopoty z wykonawcą robót. Grożą zerwaniem umowy z wyłonioną w przetargu firmą

Walka o górki czechowskie: Wynik głosowania coraz bardziej przesądzony
galeria

Walka o górki czechowskie: Wynik głosowania coraz bardziej przesądzony 24 185

Coraz bardziej przesądzony jest wynik czwartkowego głosowania rozstrzygającego o losie górek czechowskich. Podczas głosowań w komisjach większość radnych opowiada się za prezydenckim projektem studium przestrzennego, które ma umożliwić budowę osiedli mieszkaniowych na 25 ha dawnego poligonu

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego 26.06.2019

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego 26.06.2019 0 0

Wieczorny protest przeciw zabudowie górek czechowskich. Wezwano policję
galeria

Wieczorny protest przeciw zabudowie górek czechowskich. Wezwano policję 116 121

Nietypowy happening zorganizowali we wtorek wieczorem przeciwnicy budowy bloków mieszkalnych na górkach czechowskich. Ich akcję próbowała udaremnić Straż Miejska

Lublin: Ruszyła budowa peronu na nowym przystanku kolejowym. W lipcu utrudnienia na ul. Diamentowej

Lublin: Ruszyła budowa peronu na nowym przystanku kolejowym. W lipcu utrudnienia na ul. Diamentowej 12 10

Zaczęła się budowa peronu na nowym przystanku kolejowym Lublin Zachód w ciągu odnawianej linii do Warszawy. Pociągi mają tutaj wrócić pod koniec września. Tymczasem już w lipcu kolejarze zafundują lubelskim kierowcom dość duże utrudnienia w ruchu

Puławy: Skazani na zimny prysznic przez wymianę sieci

Puławy: Skazani na zimny prysznic przez wymianę sieci 18 4

Znaczna część mieszkańców północno-wschodniej części Puław w poniedziałek została odcięta od dostępu do ciepłej wody. Nie ma jej w ponad 70 budynkach wielorodzinnych. To skutek wymiany starej sieci ciepłowniczej.

Marsz Równości kontra radny. Zeznawał wojewoda

Marsz Równości kontra radny. Zeznawał wojewoda 0 9

We wtorek wojewoda lubelski Przemysław Czarnek zeznawał w procesie o zniesławienie, jaki miejskiemu radnemu i doradcy wojewody Tomaszowi Pitusze wytoczył organizator manifestacji

Lublin: Była radna PiS kontra synowie premiera Mazowieckiego

Lublin: Była radna PiS kontra synowie premiera Mazowieckiego 14 24

Za dwa tygodnie zapadnie wyrok w sprawie byłej lubelskiej radnej PiS Anny Jaśkowskiej, która nazwała Tadeusza Mazowieckiego „stalinowcem, komunistą i agentem NKWD”. O zniesławienie pozwali ją synowie byłego premiera

Nowy blok na Czubach w ramach "lex deweloper". Po czyjej stronie staną radni

Nowy blok na Czubach w ramach "lex deweloper". Po czyjej stronie staną radni 19 30

W czwartek ma zapaść decyzja w sprawie 13-piętrowego bloku na terenie dawnego parkingu strzeżonego przy ul. Jutrzenki. Taką budowę planuje inwestor, który chce stawiać blok o wysokości 43,5 m, chociaż plan zagospodarowania pozwala na maksymalnie 26 m. Decyzja należy do Rady Miasta

Kosmetyki naturalne - ich właściwości i pozytywne działanie

Kosmetyki naturalne - ich właściwości i pozytywne działanie 0 1

Kosmetyki naturalne coraz częściej pojawiają się na drogeryjnych półkach. W związku z tym nasuwa się pewne bardzo ważne pytanie. Czy działają? Jakie mają właściwości?

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.