Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

17 lutego 2024 r.
8:17

Co turyści najbardziej lubią w Lublinie? Interesuje ich nie tylko zamek

0 A A
(fot. DW)

21 lutego będziemy obchodzić Międzynarodowy Dzień Przewodnika Turystycznego. O tym jak być przewodnikiem i co interesuje turystów opowiedziała nam Ewa Jezierska z PTTK Lublin.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Od jak dawna jest pani przewodniczką?

– Właśnie zaglądałam w swoją legitymację i stwierdzam że jest to krótko, bo tylko 12 lat. I widzę jak przez ten czas cały czas się rozwijałam i ciągle się rozwijam.

A jak zostać przewodnikiem turystycznym po Lublinie?

– By zostać przewodnikiem turystycznym należy ukończyć kurs na przewodnika miejskiego lub terenowego, który organizuje nasz lubelski oddział Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego. A potem zdać egzamin. Ale żeby uczestniczyć w kursie należy przede wszystkim być zainteresowanym dziejami naszego miasta i mieć pasję do dalszego kształcenia i poznawania zabytków i kultury.

Jakie predyspozycje powinien mieć kandydat na przewodnika?

– Taką naszą pracę możemy porównać do pracy rzemieślnika. Po ukończeniu kursu jesteśmy czeladnikiem, a żeby zostać mistrzem, musimy ciągle się kształcić. U nas w kole przewodników PTTK, co piątek spotykamy się by się dokształcać, a także bierzemy udział w szkoleniach organizowanych przez bibliotekę publiczną, konserwatora zabytków, Państwowe Muzeum na Majdanku czy Muzeum Narodowe w Lublinie. Przed wszystkim musimy pamiętać o tym, że turyści przyjeżdżający do Lublina jakąś wiedzę o mieście już mają, przygotowują się i my musimy mieć także taką wiedzę jakby niedostępną dla innych, żeby  Inną cechą  potrzebną do tego by zostać przewodnikiem to łatwość nawiązywania kontaktów z grupą. Pracujemy z różnymi grupami, od przedszkolaków do osób starszych, więc te predyspozycje muszą być różne. Oprócz tego potrzebna jest odporność na stres oraz dobra kondycja.

Jakie są takie najpopularniejsze miejsca w Lublinie, do których turyści zaglądają najczęściej?

– Bardzo dużym zainteresowaniem cieszy się kaplica Trójcy Świętej na Zamku Lubelskim. Każda grupa turystyczna jaka przyjeżdża do mówi, że to jest pierwszy obowiązkowy punkt ich wycieczki. Turyści zachwycają się tymi XV-wiecznymi freskami ufundowanymi przez Władysława Jagiełłę. Obserwujemy, że coraz większym zainteresowaniem cieszy się piwnica pod fortuną i obecne w niej polichromie, Lubelska Trasa Podziemna. Wśród takich znanych od lat zabytków obowiązkowych znajdą się Bazylika Ojców Dominikanów, Archikatedra Lubelska, Brama Trynitarska i pokonanie 207 schodów oraz kamienice znajdujące się w obrębie Starego Miasta. Wchodzimy wtedy na te małe urokliwe podwóreczka i pokazujemy jak to wszystko wygląda od wewnątrz. Co ciekawe i mało osób to wie, możemy mówić że mamy w Lublinie swój mały Wawel. A to dlatego, że kamienica Klonowica, w którym obecnie mieści się Izba Rzemiosła i Przedsiębiorczości, od wewnątrz obudowana jest krużgankami. Ale turyści są także zainteresowani miejscami znajdującymi się poza tym zabytkowym obrębem miasta. Często wycieczki wybierają się także na Katolicki Uniwersytet Lubelski, Państwowe Muzeum Na Majdanku czy także lubelskie dzielnice.

Lubelskie dzielnice?

– Tak, te miejsca również cieszą się dużym zainteresowaniem, które są takie trochę zapomniane. Takim przykładem jest Wieniawa, gdzie podczas spaceru przedstawiamy historie tego miejsca, gdy jeszcze nie była dzielnicą Lublina, a żydowskim miasteczkiem. Innym miejscem takim jest Kośminek, gdzie osobiście byłam zdziwiona tym, że turyści chcą zwiedzać starą dzielnicę przemysłową, gdzie wielu z tych obiektów już nie ma. Zauważamy takie duże zainteresowanie nie tyle co Lublinem, jako naszą małą ojczyzną, a poszczególnymi dzielnicami.

Jak można przedstawiać Lublin turystom?

– Ciekawe jest poznawanie Lublina poprzez pryzmat nie tylko samych zabytków, ale także ludzi związanych z tym miastem. Mówimy tutaj o Janie Kochanowskim czy zupełnie zapomnianym Wincentym Polu, który w XIX wieku traktowany był co najmniej jak Mickiewicz w swoich czasach. Lublin to także historia żydowska czyli spacer śladami tych ludzi. Wtedy także pokazujemy turystom ulicę Lubartowską, która w historii była najbardziej reprezentacyjną ulicą w miasteczku żydowskim, coś jak Krakowskie Przedmieście dla tej chrześcijańskiej społeczności Lublina. To właśnie przy tej ulicy mieściła się znana i doceniana na całym świecie fabryka wag Wilhelma Hessa czy Jeszywas Chachmej, czyli największa w ówczesnej Europie szkoła mędrców talmudycznych.

A jakie jest pani ulubione miejsce w Lublinie?

– Moim ulubionym miejscem w Lublinie jest Kośminek. Jestem z tym miejscem również bardzo związana, bo mieszkam tam i moja rodzina miała tam działkę. Zabrałam nawet przewodników na jeden z takich spacerów i oni otwierali oczy ze zdumienia, że tam było tyle zakładów i ciekawych miejsc, nawet znajdował się pałac o którym nie wiedzieli. Natomiast jeśli chodzi o tą typowo turystyczną część Lublina, to moim ulubionym miejscem jest Kaplica Zamkowa Trójcy Świętej. Po prostu sama się zachwycam tym miejscem. Może też nie ulubionym miejscem, ale miejscem gdzie często oprowadzam turystów jest Muzeum na Majdanku. Kiedyś chciałam tam pracować, bardzo dużo czytałam o tym miejscu oraz znałam osobiście bohaterów Majdanka, jak na przykład Wandę Ossowską.

Lublin atrakcyjny dla turystów

W 2023 roku Lublin cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem wśród turystów. Tylko w sezonie turystycznym, czyli od lipca do września miasto odwiedziło 567 tys. podróżnych. Jak informuje Urząd Miasta, to prawie dwukrotnie więcej w porównaniu do tego samego okresu ubiegłego roku. Liczba turystów i odwiedzających w okresie do trzeciego kwartału 2023 roku po raz pierwszy w historii przekroczyła milion osób. W sezonie turystycznym 2023 roku do Lublina przyjechało  434 tys. podróżnych z Polski, z czego 177 tys. stanowili odwiedzający jednodniowi, natomiast 257 tys. to turyści, czyli korzystający z noclegów. Blisko 50 proc odwiedzających to osoby do 30. roku życia. Turyści zagraniczni to 133 tys. osób, najwięcej gości było z Niemiec, Izraela oraz Wielkiej Brytanii.

Spacer śladami Jana Kochanowskiego

21 lutego obchodzić będziemy po raz 15. Międzynarodowy Dzień Przewodnika Turystycznego. Z tej okazji PTTK Lublin organizuje bezpłatny spacer „Lubelskie Ścieżki Jana Kochanowskiego”, organizowany w 440. rocznicę śmierci poety. Zbiórka organizowana jest 17 lutego (sobota) o godzinie 10 na dziedzińcu zamkowym. Trasa spaceru przebiegać będzie przez dziedziniec zamkowy – Plac po Farze – Klasztor oo. Dominikanów – Kamienice w Rynku Starego Miasta – Kościół pobrygidkowski – Pomnik Jana Kochanowskiego.

(fot. materiały organizatora)
e-Wydanie

Pozostałe informacje

Odwiedź Krainę Dmuchańców w Białej Podlaskiej – Odbierz kod promocyjny!

Odwiedź Krainę Dmuchańców w Białej Podlaskiej – Odbierz kod promocyjny!

Już 23-24 listopada zapraszamy wszystkie dzieci i ich rodziny do Białej Podlaskiej na wyjątkowe wydarzenie – Krainę Dmuchańców! To dwa dni pełne ekscytujących wrażeń, zabawy i atrakcji dla dzieci w każdym wieku. Nasza Kraina Dmuchańców to idealne miejsce na rodzinny wypad, pełen śmiechu i radości. Czytaj do końca jeżeli chcesz uzyskać kod promocyjny :)

zdjęcie ilustracyjne

Od 10 lat działają w Białej Podlaskiej. Otworzą filię w gminie i pomogą bezrobotnym

To szansa dla bezrobotnych na pracę w gastronomii, florystyce czy opiece nad starszymi. Bialskie Centrum Integracji Społecznej otworzy swoją filię w Janowie Podlaskim. Chętni mogą zgłaszać się do GOPS-u.

Fatalne wieści dla kibiców reprezentacji Polski przed meczami z Portugalią i Szkocją

Fatalne wieści dla kibiców reprezentacji Polski przed meczami z Portugalią i Szkocją

Reprezentacja Polski rozpoczęła przygotowania do ostatnich dwóch meczów w ramach Ligi Narodów. Biało-Czerwoni w najbliższy piątek zagrają na wyjeździe z Portugalią, a 18 listopada na PGE Stadionie Narodowym zmierzą się ze Szkocją. W obu tych spotkaniach zabraknie Roberta Lewandowskiego

Fabryka przebojów, zespół Kombii w CSK
koncert
22 listopada 2024, 19:00

Fabryka przebojów, zespół Kombii w CSK

Zespół Kombii przygotował specjalną niespodziankę. Trasa koncertowa „Kombii – Nasze pokolenie” to okazja, by usłyszeć zarówno największe hity zespołu, jak i premierowe piosenki z płyty „Kombi 5” w nowej odsłonie.

Przeprowadzki firmowe bez stresu: jak zorganizować i komu zaufać?

Przeprowadzki firmowe bez stresu: jak zorganizować i komu zaufać?

Przeprowadzka biura czy siedziby firmy to wyzwanie, które może wydawać się przytłaczające. W końcu przeniesienie całego biura, z jego sprzętem, dokumentami i meblami, wymaga nie tylko czasu, ale także precyzyjnego planowania. Dlatego coraz więcej przedsiębiorstw decyduje się na skorzystanie z usług profesjonalnych firm przeprowadzkowych. Ale dlaczego warto zaufać specjalistom? Przede wszystkim dlatego, że ich doświadczenie i wiedza pozwalają uniknąć wielu pułapek związanych z logistyką i organizacją całego procesu. Dzięki temu Ty i Twoi pracownicy możecie skupić się na tym, co najważniejsze – prowadzeniu biznesu bez zbędnych zakłóceń.

Kompleksowa pielęgnacja auta – na czym polega autodetailing?

Kompleksowa pielęgnacja auta – na czym polega autodetailing?

Dbanie o samochód to dla wielu osób nie tylko kwestia estetyki, ale również troska o jego stan techniczny i trwałość. Dzięki temu auto zawsze nienagannie się prezentuje i jest gotowe do użytku. Czyszczeniem, konserwacją i ochroną pojazdu przed czynnikami zewnętrznymi zajmują się firmy specjalizujące się w autodetailingu. Na czym dokładnie polegają takie usługi?

Chciała sprzedać sukienkę, a straciła 27 tys. zł

Chciała sprzedać sukienkę, a straciła 27 tys. zł

Mieszkanka powiatu janowskiego wystawiła na jednym z portali sprzedażowych sukienkę. Licząc na zysk straciła łącznie 27 tys. zł.

Najlepsze prezenty na Mikołajki!

Najlepsze prezenty na Mikołajki!

Sprawdzone pomysły na prezenty na Mikołajki – prezenty dla dzieci i dorosłych, które wprowadzą świąteczny klimat!

Wypadek na S19. Utrudnienia w kierunku Rzeszowa

Wypadek na S19. Utrudnienia w kierunku Rzeszowa

Po porannym dachowaniu na trasie S 19 zablokowany jest jeden pas jezdni w kierunku Rzeszowa.

Samuel Mraz ma już na koncie siedem goli w tym sezonie

Samuel Mraz z Motoru Lublin w jedenastce kolejki PKO BP Ekstraklasy

Formalności stało się zadość. Po hat-tricku w Gliwicach Samuel Mraz był pewniakiem do miejsca w drużynie kolejki. Napastnik Motoru Lublin znalazł się w drużynie piętnastej serii gier PKO BP Ekstraklasy.

Pożar cysterny na MOP-ie
ZDJĘCIA
galeria

Pożar cysterny na MOP-ie

W poniedziałek wieczorem strażacy z powiatu puławskiego dostali wezwanie o pożarze cysterny znajdującej się na MOP-ie w Markuszowie.

Adela Piskorska Najlepszym Sportowcem 2024 roku AZS Lublin
ZDJĘCIA
galeria

Adela Piskorska Najlepszym Sportowcem 2024 roku AZS Lublin

Na corocznym Balu Sportowca AZS Lublin poznaliśmy najlepszych: sportowca, trenera oraz nadzieję sportu akademickiego im. Leszka Marii Roupperta. Najważniejszą z kategorii wygrała Adela Piskorska.

Świdniczan czekają kolejne podwyżki

Świdniczan czekają kolejne podwyżki

Od przyszłego roku będą musieli płacić więcej za nieruchomości. Jednak za sprawą decyzji radnych właściciele małych firm mogą liczyć na nieco korzystniejsze warunki niż do tej pory.

Nowocześnie i przyjaźnie. Lubelski szpital wyróżniony
ZDROWIE

Nowocześnie i przyjaźnie. Lubelski szpital wyróżniony

Certyfikat „Szpital Przyjazny Dziecku” otrzymał Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Lublinie. Placówka propaguje karmienie piersią oraz szkoli personel w skutecznym wspieraniu ciężarnych.

Adam Bartoś
DO USŁYSZENIA
7 grudnia 2024, 19:00

Lublin Blues Session: dwa koncerty jednego dnia

15. edycja Lublin Blues Session to dwa koncerty. Jeden promujący album Gitara marzeń, a drugi: W kraju poetów. Kiedy? Już na początku grudnia.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

trojnik

ZAMOŚĆ

12,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

189,00 zł

Różne -> Sprzedam

silnik elektryczny

lublin

0,00 zł

Różne -> Sprzedam

wóz platforma drewniana

lublin

0,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

99,00 zł

Komunikaty