Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

27 kwietnia 2024 r.
14:07

Majówka za pasem. Nieoczywiste miejsca w województwie lubelskim

Autor: Zdjęcie autora IC
0 A A
(fot. zdjęcia na licencji cco)

Majówka zbliża się wielkimi krokami. Biorąc zaledwie dwa dni urlopu zyskujemy aż 9 dni odpoczynku. Co przez ten czas można robić w województwie lubelskim? Podpowiadamy nieoczywiste, ale bardzo ciekawe miejsca turystyczne na Lubelszczyźnie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

1 maja, czyli Święto Pracy wypada w środę, a 3 maja (Święto Konstytucji) w piątek. Aby cieszyć się 9-dniowym odpoczynkiem wystarczy wziąć zaledwie 3 dni wolnego - 29 i 30 kwietnia oraz 2 maja. Dzięki temu zyskamy czas na zwiedzanie nieoczywistych zakątków naszego województwa.

Mało kto wie, ale Lubelszczyzna skrywa wiele ciekawych miejsc, które są trochę pomijane przez turystów. Bo każdy zna Kazimierz Dolny, urokliwy Zamość, czy Kozłówkę i zdrojowy Nałęczów. Posiadając samochód i nie wybierając się w daleką podróż możemy odwiedzić miejsca, które cieszą oko i kuszą swoją historią.

Czy na Lubelszczyźnie wylądowało UFO? Skąd na tych terenach wzięła się piramida, skoro znamy tylko te z Egiptu. Jak pojawiły się tajemnicze kręgi, na których nikt nie rośnie? Może to zasługa duchów?

Przygotowaliśmy dla naszych Czytelników mały przewodnik po nieoczywistych i tajemniczych miejscach województwa lubelskiego. Podróż do nich jest ciekawym pomysłem na zbliżającą się majówkę. Pozostaje tylko spakować plecach i wsiąść w samochód i ruszyć odkrywać nasze województwo. 

Emilcin – tam gdzie wylądowali kosmici

To mała wieś w powiecie opolskim znajdująca się zaledwie 55 km od Lublina. Nazywana jest także „polskim Roswell” i to nie bez powodu. Pewien mieszkaniec Emilcina – Jan Wolski, twierdzi, że 10 maja 1978 roku spotkał się z przedstawicielami cywilizacji pozaziemskiej.

Według relacji rolnika Jana Wolskiego, tego dnia został zaczepiony przez dwóch niskich przybyszy ubranych w czarne kombinezony. Wolskiego zaniepokoiło to, że porozumiewali się ostrymi i piskliwymi dźwiękami, a po przejechaniu kilkuset metrów zobaczył unoszący się nad ziemią srebrny pojazd. Wysunęła się z niego platforma i ufoludek, zaprosił go do środka. Podczas kilkuminutowego pobytu w kosmicznym pojeździe Wolski miał być obiektem badań kosmonautów, a wraz z nim było tam pełno kawek i wron.

Wolski opowiedział o wszystkim we wsi, a mając opinię człowieka prawdomównego mieszkańcy mu uwierzyli. Na podstawie badań psychiatrycznych stwierdzono, że Wolski nie zmyślił sobie tego. Opinia publiczna mu jednak nie uwierzyła, ale Wolski do śmierci wierzył, że spotkał się z kosmitami.

Na pamiątkę tego wydarzenia w 2005 roku odsłonięto pomnik. Na tablicy do niego doczepionej napisane jest, że „Prawda nas jeszcze zadziwi…”

Pomnik w Emilcinie wspomina wydarzenia z 10 maja 1978 roku. Ponoć tego dnia mieszkaniec wsi miał się spotkać z kosmitami. (fot. licencja cco)

Kamieniołomy Kaliszany-Kolonia

Niewiele ponad 70 km od Lublina znajdują się Kamieniołomy Kaliszan-Kolonia, skąd rozpościera się widok na Wisłę. Kaliszany-Kolonia to miejscowość w gminie Józefów nad Wisłą. Do lat 70. XX wieku wydobywano stamtąd wapień i opoki kredowe. W ty miejscu oprócz pięknych widoków na Wisłę podziwiać możemy także rzadkie gatunki roślin oraz skamielin z okresu mezozoiku. 

Turyści odwiedzający tę atrakcję mogą skorzystać z parkingu i podziwiać piękno okolicznych sadów. Teren kamieniołomów to blisko kilometr tarasów widoków umieszczonych na wysokości 40 metrów. Znajduje się tutaj altanka gdzie można odpocząć i podziwiać widoki.

Z kamieniołomów w Kaliszanach Kolonii rozpościera się przepiękny widok na Wisłę. (fot. fb Kaliszany-Kolonia)

Majdan Kasztelański – wieża i kamieniołomy

Zaledwie 100 km od Lublina znajduje się Majdan Kasztelański, który skrywa wiele atrakcji, a także z niego jest blisko do innych ciekawych miejsc. Nieopodal miejscowości znajduje się baszta widokowa z której widać piękny widok na Roztocze. Baszta znajduje się na terenie Kamieniołomu Babia Dolina, gdzie możemy podziwiać liczne skamieniałości po osobnikach żyjących na ziemi miliony lat temu. Baszta dostępna jest od poniedziałku do piątku w godz. 8.00 do 19.00, w weekendy od 12.00 do 19.00. Z Majdanu Kasztelańskiego możemy także wybrać się do Józefowa, Zwierzyńca, a także Roztoczańskiego Parku Narodowego. Dla aktywnych znajdą się także ścieżki rowerowe i spływy kajakowe.

 

Z Baszty rozpościera się widok na najpiękniejszy region Polski - Roztocze. (fot. licencja cco)

Nadwieprzański Park Krajobrazowy

Zaledwie 25 km od Lublina kryje się kolejne miejsce, gdzie możemy zarówno przebywać na świeżym powietrzu i zwiedzać nieoczywiste miejsca na Lubelszczyźnie. W Nadwieprzańskim Parku Krajobrazowym możemy spacerować po borach sosnowych i lasach łęgowych, a na zboczach rzeki widać utwory kredowe. Na terenie parku można oglądać gatunki roślin charakterystyczne dla miejsc o gorącym i suchym środowisku. Dla fanów zwiedzania polecamy ruiny zamku w Zawieprzycach, renesansowa synagoga w Łęcznej czy barokowe kościoły w Biskupicach, Dorohuczy i Kijanach.

Z Zamkiem w Zawieprzycach wiąże się legenda o nieszczęśliwej miłości (fot. licencja cco)
(fot. licencja cco)

Ruiny Zamku w Krupem

Niewiele ponad 60 km od Lublina, a niedaleko Krasnegostawu znajdują się ruiny zamku Krupe. To kolejne miejsce, gdzie atrakcje dla siebie znajdą amatorzy spacerów na świeżym powietrzu i historii. Właśnie na terenie miejscowości znajdują się ruiny zamku, którego historia sięga końca XV wieku. Odwiedzający Krupe mogą oglądać pozostałości po pałacu i most zwodzony. Zaledwie 7 km od ruin znajduje się jedyna na Lubelszczyźnie piramida – grobowiec ariański podkomorzego chełmskiego, arianina Pawła Orzechowskiego.

Zamek w Krupem został wybudowany pod koniec XV wieku. Z jego ruin rozpościera się na rzekę Wieprz. (fot. licencja cco)
(fot. licencja cco)
Niedaleko od ruin znajduje się jedyna na Lubelszczyźnie piramida (fot. licencja cco)

Mięćmierz – żywy skansen

Ta miejscowość oddalona jest od Lublina zaledwie 52 km. Właśnie w to miejsce zostało przeniesionych wiele wiejskich chałup oraz zabytkowy wiatrak, którym w innym regionach Lubelszczyzny groziło zniszczenie. Widok na panoramę miejscowości można oglądać z wzgórza Albrechtówka – wapienny stok z którego także widać Małopolski Przełom Wisły i Równinę Radomską. Wybierając się do Mięćmierza warto także zatrzymać się w urokliwym Kazimierzu Dolnym oraz Janowcu, gdzie co roku odbywa się festiwal wina.

Zabytkowy wiatrak w Mięćmierzu wybudowany roku. został w 1911 roku i pięknie prezentuje się z wzgórza Albrechtówka. (fot. licencja cco)

Podziemia kredowe i duch Bieluch

Chełm od Lublina dzieli zaledwie 71 km. W mieście jest wiele atrakcji dla turystów, ale wśród nich chyba najbardziej wyróżniają się Podziemia Kredowe. Przed latami w mieście wydobywana była kreda piśmiennicza, teraz pozostałości po kopalni zostały otwarte dla turystów. Podczas wycieczki poruszamy się korytarzami ulokowanymi pod centralną częścią starego miasta. Na blisko dwukilometrowym szlaku poznajemy historię górnictwa kredy, oraz historię miasta. Według legendy, całych podziemi i ukrytych w nich skarbów strzeże Duch Bieluch – według legendy to duch białego niedźwiedzia, który widnieje w herbie miasta.

 

Obecnie Podziemia Kredowe można zwiedzać. Kiedyś była wydobywana tam kreda pismienna. (fot. licencja cco)
Podziemi strzeże Duch Bieluch (fot. licencja cco)

Bunkry linii Mołotowa

Wprawdzie to najdalej wysunięty punkt wycieczki i znajdujący się na granicy województwa lubelskiego, jednak warto o nim wspomnieć i jest to punkt obowiązkowy dla fanów historii i militariów. Wieś Narol znajduje się 141 km od Lublina, w województwie podkarpackim. Na terenie Południoworoztoczańskiego Parku Krajobrazowego na zboczach Wielkiego Działu można zwiedzać obiektów z tzw. „Linii Mołotowa”. Obiekty te powstały w czasach II wojny światowej w celu obrony granicy Związku Radzieckiego. Wzdłuż obiektu znajduje się niebieski szlak pieszy. Wędrując nim możemy oglądać pozostałości po rowach przeciwczołgowych, fragmenty zestawów artyleryjskich oraz bunkry. W drodze powrotnej można zwiedzić urokliwy Zamość, a także inne miejscowości Roztocza.

Wycieczka po bunkrach to element obowiązkowy dla fanów historii i militariów. (fot. licencja cco)
e-Wydanie

Pozostałe informacje

Kandydatki do PE z okazji Dnia Europy zaprosiły mieszkańców na tort
Zdjęcia
galeria

Kandydatki do PE z okazji Dnia Europy zaprosiły mieszkańców na tort

Bożena Lisowska i Beata Krzewińska, kandydatki Koalicji Obywatelskiej w wyborach do Parlamentu Europejskiego przypadający na dzisiaj Dzień Europy postanowiły wykorzystać w kampanii. Na schodach przed lubelskim Zamkiem mówiły o wartościach, jakie Robert Schuman zawarł w deklaracji, która stała się początkiem tworzenia Unii Europejskiej. Poczęstowały też mieszkańców Lublina unijnym tortem.

Miasto wspiera dzieci i młodzież. W Lublinie działa telefon zaufania

Miasto wspiera dzieci i młodzież. W Lublinie działa telefon zaufania

Centrum Interwencji Kryzysowej w Lublinie uruchamia pomoc dla młodych mieszkańców Lublina. To część programu „POMOC kontra przemoc” dofinansowanego ze środków europejskich.

Marleyki 2024 w lubelskim Centrum Kultury
11 maja 2024, 21:00

Marleyki 2024 w lubelskim Centrum Kultury

Marleyki to coroczne święto muzyki reggae na cześć Roberta Nesty Marleya (znanego jako Boba Marleya). W sobotę (11 maja) muzyczny hołd – dla jednej z największych legend kultury i muzyki reggae – złożą członkowie Love Sen-c Music Sound System.

Platforma Obywatelska zdziwiona i zniesmaczona rezygnacją Janickiej

Platforma Obywatelska zdziwiona i zniesmaczona rezygnacją Janickiej

Z ogromnym zdziwieniem przyjęliśmy oświadczenie, jakie w mediach społecznościowych opublikowała radna Katarzyna Janicka. Tuż przed inauguracyjną sesją nowej - IX kadencji Rady Miasta Chełm ogłosiła otóż, że nie przystąpi do Klubu Radnych Koalicji Obywatelskiej – Małgorzata Sokół, przewodnicząca Rady Powiatu PO RP w Chełmie oraz Marek Sikora, przewodniczący Klubu KO w Radzie Miasta komentują decyzję byłej już radnej PO.

Spotkanie podróżnicze z Dominikiem Maińskim
NASZ PATRONAT

Spotkanie podróżnicze z Dominikiem Maińskim

Lubelski podróżnik tym razem wybrał się na miesięczną wyprawę, w czasie której odwiedził Amazonię i wyspy Morza Karaibskiego. Efektami tej wycieczki pochwali się w najbliższy piątek.

Politechnika polepsza komfort jazdy windą

Politechnika polepsza komfort jazdy windą

Naukowcy z Politechniki Lubelskiej opatentowali urządzenie, które ma posłużyć producentom i użytkownikom wind. Dzięki niemu, jazda ma być bezpieczna i komfortowa.

Jak zostać samodzielnym pilotem paralotni?

Jak zostać samodzielnym pilotem paralotni?

Historia paralotniarstwa jako sportu jest stosunkowo młoda, ale paralotnia szybko zyskała na popularności wśród entuzjastów lotów na całym świecie. W tym artykule znajdziesz wszystko, co musisz wiedzieć, aby rozpocząć swoją przygodę z lataniem na paralotni.

Zmienił się dyrektor lubelskiego oddziału TVP3

Zmienił się dyrektor lubelskiego oddziału TVP3

Nowym dyrektorem i redaktorem naczelnym lubelskiego oddziału Telewizji Polskiej został Piotr Adamczuk.

Nowe ogrodzenie parku pułapką na sarny
Nałęczów

Nowe ogrodzenie parku pułapką na sarny

Trzeciego maja złapała się pierwsza, a szóstego maja druga. Sarny próbowały przejść pomiędzy stalowymi prętami nowego ogrodzenia Parku Zdrojowego. Dzikie zwierzęta zginęły. Problem zaskoczył urzędników. Samorządowcy szukają rozwiązania.

Zmarł Waldemar Kowalski

Zmarł Waldemar Kowalski

W wieku 84 lat odszedł „bombardier ze Świdnika”. Waldemar Kowalski był bokserem, z którym Avia Świdnik odnosiła największe sukcesy.

Ulica Stary Gaj zyska nawierzchnię asfaltową. Koniec utrudnień jeszcze dzisiaj
LUBLIN

Ulica Stary Gaj zyska nawierzchnię asfaltową. Koniec utrudnień jeszcze dzisiaj

Trwają pracę nad położeniem nawierzchni asfaltowej na ulicy Stary Gaj w Lublinie. W związku z tym występują tam utrudnienia w ruchu. Ulica zamknięta jest dla kierowców na remontowanym odcinku.

Ambasador Węgier Orsolya Zsuzsanna Kovács odwiedziła Lublin
ZDJĘCIA
galeria

Ambasador Węgier Orsolya Zsuzsanna Kovács odwiedziła Lublin

W czwartek Lublin odwiedziła Ambasador Węgier Orsolya Zsuzsanna Kovács. Dyplomatka po siedmiu latach kończy "swoją misję", stolica Lubelszczyzny była pierwszym miastem jakie odwiedziła na swojej pożegnalnej trasie. Ambasador złożyła wieniec przed pomnikiem Solidarności polsko-węgierskiej.

Kamerzyści rozbili Urzędników w czwartej kolejce Piłkarskiej Amatorskiej Branżowej Ligi Orlikowej

Kamerzyści rozbili Urzędników w czwartej kolejce Piłkarskiej Amatorskiej Branżowej Ligi Orlikowej

Znamy rozstrzygnięcia 4. kolejki Piłkarskiej Amatorskiej Branżowej Ligi Orlikowej w grupie „35+”.

Ortopedia jak nowa. Wszystko „ładne, pachnące, świeże”
galeria

Ortopedia jak nowa. Wszystko „ładne, pachnące, świeże”

Bez żadnej dotacji, wyłącznie z własnych środków Zamojski Szpital Niepubliczny przeprowadził remonty na oddziale chirurgii urazowo-ortopedycznej. Pacjenci będą teraz mieć dużo lepsze warynki pobytu i leczenia.

IV Turniej Lubelskiego Cebularza w rugby zostanie rozegrany już w sobotę

IV Turniej Lubelskiego Cebularza w rugby zostanie rozegrany już w sobotę

Edach Budowlani Lublin po raz czwarty zapraszają na Turniej Lubelskiego Cebularza – Regionalny Turniej Dzieci i Młodzieży w rugby. Zawody odbędą się w najbliższą sobotę, na boiskach przy ul. Krasińskiego i ul. Magnoliowej. Początek o godz. 10.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium