Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

23 kwietnia 2021 r.
20:51

Krótki żywot piłkarskiej Superligi

0 0 A A
(fot. Press Focus/x-news)

Dwanaście największych europejskich klubów ogłosiło w nocy z niedzieli na poniedziałek, że zawarte zostało porozumienie dotyczące nowych rozgrywek o nazwie Superliga. Na czele stowarzyszenie stanął prezes Realu Madryt Florentino Perez. Działania te spotkały się z ogromnym sprzeciwem Unii Europejskich Związków Piłkarskich. Padły mocne słowa, a sytuacja zmienia się niemal z każdym dniem. W efekcie pomysł Superligi nie przetrwał nawet tygodnia

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

O powstaniu nowej formuły rozgrywek konkurencyjnej dla Ligi Mistrzów mówiło się już od dawna, ale oficjalne stanowisko ogłoszono dopiero w nocy z niedzieli na poniedziałek. – Dwanaście najważniejszych drużyn w Europie ogłasza, że osiągnięto porozumienie w sprawie nowych rozgrywek: Superligi, która będzie zarządzana przez kluby założycielskie.

Stały się nimi * AC Milan * Arsenal * Atletico Madryt * Chelsea * FC Barcelona * Inter Mediolan * Juventus Turyn * Liverpool * Manchester City * Manchester United * Real Madryt * Tottenham Hotspur – napisano w oświadczeniu nowo powstałej organizacji.

Już w sierpniu

Pomysł na nowe europejskie rozgrywki podważył tym samym sens rywalizacji w Lidze Mistrzów, która od lat uchodzi za najlepsze rozgrywki świata.

Otóż mecze Superligi również miały być rozgrywane w środku tygodnia. Ich uczestnicy mieli też oczywiście uczestniczyć w ligach krajowych, „chroniąc tradycyjny kalendarz własnych lig, który ma pozostawać sercem klubowej piłki”.

Superliga miała startować już w sierpniu, a każdy zespół miał rozgrywać mecze u siebie i na wyjeździe. Trzy najlepsze drużyny grup miały mieć zapewniony awans do ćwierćfinałów. Z kolei ekipy z miejsc 4-5 miały zagrać w fazie play-off o pozostałe miejsca w 1/4 finału.

Według organizatorów nowe rozgrywki powinny pomóc w rozwoju europejskiego futbolu.

– Zaprowadzimy futbol na należne miejsce na świecie. To jedyny sport z czterema miliardami fanów. Odpowiedzialnością wielkich klubów jest spełnienie ich pragnień – zapewniał Florentino Perez, który stanął na czele nowej organizacji.

– To kwestia solidarności i zaoferowania regularności meczów na najwyższym poziomie. To zwiększy pasję fanów, a także pozwoli na zwiększenie wzorców do naśladowania – dodał Andrea Angelli prezes Juventusu Turyn, który będzie wiceprezesem Superligi.

UEFA kontratakuje

Informacja o powstaniu Superligi wywołała lawinę spekulacji. Działania te spotkały się z ostrą i stanowczą reakcją UEFA, która odpowiada za organizację między innymi wspomnianej wcześniej Ligi Mistrzów, a także Ligi Europy i mistrzostw Europy.

Komitet Wykonawczy UEFA potwierdził zapowiadaną reformę tych rozgrywek już kilka godzin po tym, jak czołowe europejskie kluby ogłosiły powstanie Superligi. W nowej formule Champions League wystartować ma 36 zespołów i zniknie tradycyjna faza grupowa. Każdy zespół zagra dziesięć meczów przed fazą pucharową. O tym, kto w niej wystąpi, zdecyduje tabela. Osiem zespołów wywalczy miejsce w 1/8 finału, natomiast inne kluby o pozostałe osiem miejsc będzie rywalizowało w play-offach. Zapowiadane zmiany mają zostać wprowadzone w 2024 roku. Zreformowaną Ligę Mistrzów po raz pierwszy obejrzymy więc w sezonie 2024/25.

Po ogłoszeniu reformy władze UEFA nie zamierzały się zatrzymywać. Na specjalnie zwołanej konferencji prasowej jej prezydent nie gryzł się w język.

– Piłkarze, którzy zagrają w Superlidze nie będą mogli grać w swoich reprezentacjach narodowych, ani na Euro, ani na mistrzostwach świata – zapowiedział Aleksander Ceferin, prezes UEFA. – UEFA i całe piłkarskie środowisko jednoczą się przeciwko tej haniebnej i samolubnej decyzji klubów napędzanej przez chciwość. Idea tworzenia nowych rozgrywek to jak naplucie w twarz wszystkim kibicom piłki nożnej. Wzywam wszystkich, aby stanęli razem z nami, ponieważ robimy wszystko co w naszej mocy, aby Superliga nigdy nie powstała – dodał Słoweniec.

Zabawa w ogródku

W podobnym tonie wypowiadają się też byli legendarni piłkarze jak choćby Gary Lineker. Negatywne zdanie na ten temat ma także Zbigniew Boniek, który we wtorek został wiceprezydentem UEFA, podczas kongresu UEFA w szwajcarskim Montreux.

– Czy obecna światowa piłka pozwoli na to, by 12 drużyn zamknęło się w swoim ogródku? Żeby zaprosili kolejne pięć czy sześć i bawili się w coś co przypomina piłkę nożną?

Mnie jest trudno w to uwierzyć – ocenił w rozmowie z TVP Sport Boniek. – Istnieje ryzyko, że drużyny, które mają grać w Superlidze, nie będą występować w rozgrywkach krajowych. Czy wszystkie by to przeżyły? Drużyny angielskie mają dochody w rozgrywkach krajowych prawie takie same, co z Champions League. Natomiast wykluczenie piłkarzy z klubów Superligi z najbliższego Euro wydaje się niemożliwe. Być może objęłoby to obszar czasowy w okolicach mistrzostwa świata w Katarze – podsumował Boniek.

Kluby się wycofują

Działania władz UEFA nie pozostały bez echa. We wtorkowy wieczór sześć angielskich klubów oficjalnie poinformowało o wycofaniu się z Superligi. Manchester City, Chelsea, Liverpool, Manchester United, Arsenal i Tottenham Hotspur ugięły się presji ze strony kibiców, którzy masowo protestowali przed stadionami i krytykowali kluby w mediach społecznościowych.

Tym samym Ceferin mógł triumfować.

– To godne podziwu przyznanie się do błędu, a te kluby popełniły duży błąd. Teraz wracają do gry i wiem, że mają wiele do zaoferowania nie tylko naszym rozgrywkom, ale całej europejskiej piłce – przyznał prezes UEFA cytowany za “Yahoo! Sports”. – Ważne jest, abyśmy ruszyli naprzód, odbudowali jedność, którą cieszyliśmy się wcześniej i razem ruszyli naprzód – dodał Ceferin.
Z każdym kolejnym dniem lawina spekulacji rosła. Z rozgrywek wycofały się kolejne zespoły – Atletico Madryt i Inter Mediolan.

– Inter potwierdza, że nie jest już częścią Superligi. Zawsze jesteśmy oddani kibicom, by zapewnić im jak najlepsze wrażenia: innowacje to część naszego DNA od naszego powstania. Nasze zobowiązanie, które podjęliśmy wraz z innymi współudziałowcami, by poprawiać piłkę nożną, nigdy się nie zmieni – napisano w oficjalnym komunikacie klubu z Mediolanu. Komunikat wystosowało również Atletico Madryt. – Atletico podjęło decyzję o dołączeniu do projektu w okolicznościach, które się zmieniły – pisze hiszpański klub i zaznacza, że piłkarze oraz trener wyrazili zadowolenie z takiej decyzji.

Niewielkie szanse

To nie był jednak koniec. Niedługo później decyzję o wycofaniu się niejako przekazał Juventus, który obok Realu Madryt najmocniej chciał powstania tych rozgrywek.

– Juventus jest przekonany o tym, że to słuszny projekt ze strony sportowej, komercyjnej oraz prawnej, ale wie, że obecnie szanse na zrealizowanie tego projektu w oryginalnej formie są niewielkie – przekazali przedstawiciele „Starej Damy”.

W efekcie okazało się, że z Superligi oficjalnie nie wycofały się jak do tej pory tylko Real Madryt oraz FC Barcelona. Wobec tego projekt upadł równie szybko jak został ogłoszony.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Coraz śmielej. Saga rodziny Wrotkowskich z szansą na happy end
WIDEO

Coraz śmielej. Saga rodziny Wrotkowskich z szansą na happy end

Wszyscy z zapartym tchem śledzą losy sokolej rodziny z komina elektrociepłowni. Myśleli, że po śmierci Czarta nic dobrego się nie wydarzy, a jednak pojawił się inny kawaler.

Voo-Voo w Fabryce Kultury Zgrzyt
18 maja 2024, 20:00

Voo-Voo w Fabryce Kultury Zgrzyt

W sobotę (18 maja) w lubelskim Zgrzycie wystąpi Voo-Voo. Zespół zagra koncert promujący album "Premiera".

Niezależni razem z PiS. Taki jest układ sił w Biłgoraju
Wybory 2024

Niezależni razem z PiS. Taki jest układ sił w Biłgoraju

Choć to kandydatów KWW Janusza Rosłana weszło do Rady Miasta Biłgoraj najwięcej, to władzę w mieście przez najbliższe lata sprawować będzie koalicja KW Prawo i Sprawiedliwość oraz KWW Niezależni.

Matura 2024 wystartowała. Dzisiaj język polski
foto
galeria
film

Matura 2024 wystartowała. Dzisiaj język polski

Równo o 9 tegoroczni maturzyści usiedli w ławkach i rozpoczęli egzamin z języka ojczystego. Zajrzeliśmy do kilku szkół w Lublinie.

Wybory nic nie zmieniły. PiS nadal ma w tym powiecie pełnię władzy

Wybory nic nie zmieniły. PiS nadal ma w tym powiecie pełnię władzy

To było do przewidzenia. Prawo i Sprawiedliwość zdecydowanie wygrało wybory w powiecie tomaszowskim i władzą z nikim dzielić się nie musi. Poniedziałkowa, inauguracyjna sesja tylko to potwierdziła.

Pow. hrubieszowski. Nikt nie miał większości. Musieli się dogadać
Wybory 2024

Pow. hrubieszowski. Nikt nie miał większości. Musieli się dogadać

Wyraźnego zwycięzcy nie było. Do 17-osobowej Rady Powiatu Hrubieszowskiego weszli przedstawiciele aż pięciu komitetów wyborczych. Musieli się więc dogadać w kwestii sprawowania władzy i podziału stanowisk. Jak wyszło? Pokazały głosowania podczas poniedziałkowej sesji.

Big bag, czyli wszechstronne i wytrzymałe rozwiązanie dla przemysłu

Big bag, czyli wszechstronne i wytrzymałe rozwiązanie dla przemysłu

Worki Big Bag, znane również jako FIBC, stanowią nieodłączny element w przemyśle, zapewniając wszechstronne i wytrzymałe rozwiązanie dla transportu i przechowywania różnych materiałów sypkich. Ich popularność w różnych gałęziach przemysłu wynika z prostoty obsługi, wytrzymałej konstrukcji i możliwości wielokrotnego użytkowania. Dowiedz się więcej o tym niezwykle przydatnym produkcie z poniższego artykułu.

Na burmistrza próbował, ale nie wyszło. Nadal będzie starostą

Na burmistrza próbował, ale nie wyszło. Nadal będzie starostą

Chociaż nie kandydował do rady, to i tak został starostą. W powiecie parczewskim władzę utrzymał Janusz Hordejuk z PSL.

Nowoczesne mieszkania w okolicach Szczecina

Nowoczesne mieszkania w okolicach Szczecina

Mieszkania na sprzedaż w zachodniopomorskim. Poznaj ofertę godną XXI wieku!

Podsłuch na posiedzeniu Rady Ministrów
Z KRAJU

Podsłuch na posiedzeniu Rady Ministrów

W Katowicach, gdzie ma odbyć się dzisiaj wyjazdowe posiedzenie Rady Ministrów wykryto podsłuch. Poinformował o tym Jacek Dobrzyński, rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych.

6 zasad, jak zadbać o baterię w iPhone?

6 zasad, jak zadbać o baterię w iPhone?

Każdy użytkownik iPhone'a pragnie, aby jego urządzenie służyło mu jak najdłużej. Jednak jak każdy element elektroniczny, bateria w iPhone'ie ma ograniczoną żywotność. Okazuje się jednak, że w dużej mierze to od użytkownika zależy, jak długo będzie nam służyła..

Matury czas start. Jakie nastroje przed egzaminem?
NA ŻYWO
film

Matury czas start. Jakie nastroje przed egzaminem?

Punktualnie o godzinie 9, blisko 19 tys. osób w województwie lubelskim zasiądzie do egzaminu maturalnego z języka polskiego.

Cztery miejsca i siedmiu chętnych, czyli Motor i Górnik Łęczna walczą o baraże

Cztery miejsca i siedmiu chętnych, czyli Motor i Górnik Łęczna walczą o baraże

Do końca sezonu 23/24 na zapleczu ekstraklasy pozostały jeszcze trzy kolejki. Na 99 procent nikt nie odbierze już awansu przede wszystkim Lechii Gdańsk, ale i Arce Gdynia. Na górze tabeli trwa jeszcze walka o strefę barażową. A uczestniczy w niej siedem ekip, w tym: Motor Lublin i Górnik Łęczna. Nasze kluby obecnie zajmują jednak miejsca poza czołową szóstką.

Hrubieszów. Komitet pani burmistrz władzą się nie dzieli
Wybory 2024

Hrubieszów. Komitet pani burmistrz władzą się nie dzieli

Wygrała w pierwszej turze, deklasując dwójkę rywali i właśnie rozpoczęła kolejną kadencję. Rządzić powinno się płynnie, bo Marta Majewska ma za sobą w nowej radzie zdecydowaną większość. Jej radni tworzą całe prezydium.

Wojsko przeszkoli uczniów z naszego regionu

Wojsko przeszkoli uczniów z naszego regionu

266 szkół podstawowych i ponadpodstawowych z terenu województwa lubelskiego weźmie udział w nowym programie edukacyjno-obronnym pn. „Edukacja z wojskiem”. To odpowiedź na współczesne potrzeby

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium