Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

11 grudnia 2024 r.
20:39

50 implantów jodu w walce z rakiem prostaty. To pierwsze takie zabiegi w Lublinie

Implanty z jodem zamiast tradycyjnego leczenia raka gruczołu krokowego. Nowa metoda wprowadzona przez COZL może osiągać nawet stuprocentową skuteczność.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Brachyterapia implantami stałymi to nowa metoda leczenia raka gruczołu krokowego, którą wprowadzają lekarze z Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej. Pierwsze dwa zabiegi przeprowadzono dziś i wczoraj (11 i 10 grudnia).

Metoda ma być skuteczniejszą i mniej inwazyjną alternatywą dla tradycyjnych metod leczenia, takich jak radioterapia czy operacja chirurgiczna.

Brachyterapia ultra LDR, bo o takiej mówimy, czyli brachyterapia przy pomocy implantów stałych, pierwiastka promieniotwórczego jodu 125 jest metodą znaną i powszechnie uznawaną na całym świecie. Prowadzona jest w Stanach Zjednoczonych od 20-30 lat. Także jest to metoda nowoczesna z punktu widzenia naszego kraju. Jednak skuteczność tej metody jest oparta na badaniach klinicznych, które są prowadzone od wielu lat – mówi dr n. med. Paweł Cisek, kierownik Pracownik Brachyterapii COZL w Lublinie. – Metoda polega na w szczepieniu w znieczuleniu ogólnym lub w znieczuleniu podpajęczym około 50 implantów jodu. Zabieg jest jednorazowy, a aplikacja trwa godzinę do dwóch. Implanty są takimi maleńkimi ziarenkami średnicy 0,8 mm na 4,5 mm. One są nieodczuwalne dla pacjenta w żaden sposób. Jest ich dużo, rozmieszczone są równomiernie tak, aby pokryły wysoką dawką cały gruczoł krokowy i aby ta dawka w obrębie struktur sąsiednich była jak najniższa.

Brachyterapia ma być bardziej komfortowa, mniej inwazyjna i skuteczniejsza. – Leczenie jest zabiegiem małoinwazyjnym, porównywalnym inwazyjnością z biopsją przezkroczową gruczołu krokowego. Przeznaczona jest dla pacjentów z grupy chorych niskiego ryzyka nawrotu, także z wczesnym rakiem gruczołu krokowego. Implanty promieniują przez pięć okresów połowicznego rozpadu, czyli w praktyce prawie rok. Proces leczenia przebiega w pełnym komforcie dla pacjentów, dlatego że pacjenci przebywają w domu, we własnym środowisku. Wszystkie badania, które od się pojawiają lat, wskazują, że skuteczność miejscowa jest pomiędzy 90 a 100 proc. w pięcioletnim czasie od nawrotu wolnego od choroby raka gruczołu krokowego – przyznaje kierownik Pracowni Brachyterapii.

Jak podkreślają lekarze, metoda może być alternatywą dla dotychczasowych sposobów leczenia np. operacji chirurgicznych czy standardowej radioterapii lub uzupełnieniem leczenia w terapii tzw. skojarzonej zwłaszcza u pacjentów z bardziej zaawansowanym stadium choroby.

– W zależności od stadium, mamy dla pacjenta proponowane różne metody leczenia, także kojarzenie metod leczenia. We wczesnym raku gruczołu krokowego możemy stosować tę brachyterapię ultra LDR jako monoterapię, czyli jedyną metodę leczenia. W późniejszych stadiach zaawansowania stosujemy ją jako leczenie skojarzone zarówno z teleradioterapią jak i z hormonoterapią – tłumaczy dr Cisek.

Implanty są wszczepiane jednorazowo i nawet po zakończonej terapii i wyzdrowieniu pacjenta nie są usuwane. Po tym czasie nie pełnią żadnej dodatkowej funkcji, zabezpieczając przez nawrotem choroby, jednak jak podkreśla lekarz z COZL, skuteczność metody ma polegać na tym, aby chorobę wyleczyć i nie pozwolić na jej powrót.

– Dysponujemy nowoczesnymi technikami napromieniania, które umożliwiają nam podawanie bardzo wysokiej dawki promieniowania w bardzo ściśle określonym obszarze. Jednocześnie z opcją ochrony tych tkanek, które są dookoła tego obszaru, czyli najczęściej około guza nowotworowego – mówi dr hab. n. med. Anna Brzozowska, kierownik Centrum Radioterapii COZL – Efektem posiadania właśnie tak nowoczesnych technik napromieniania jest przede wszystkim wzrost skuteczności leczenia. Mamy bardzo dobre wyniki, jeśli chodzi o wyleczalność, o przedłużenie czasu przeżycia. A opcja ochrony tkanek otaczających daje nam to, że obserwujemy coraz mniej powikłań, mniej odczynów popromiennych, a to przekłada się na komfort i jakość życia pacjentów i to komfort życia pacjentów już po zakończonej radioterapii.

Terapia jest w pełni refundowana i już dostępna w lubelskiej klinice. Dwóch pierwszych pacjentów w wieku 60-70 lat przeszło już wszczepienie implantów. Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej jest czwartym ośrodkiem w Polsce i jedynym w regionie, który wdrożył brachyterapię ultra LDR.

- Jest to innowacyjna metoda i cieszę się, że w Polsce południowo-wschodniej, że właśnie w tym szpitalu będzie ta metoda stosowana u wszystkich pacjentów naszego regionu. Będzie to jeden z czterech ośrodków, gdzie ta metoda będzie stosowana w całej Polsce – dodaje Piotr Breś, wicemarszałek województwa lubelskiego.

Lekarze szacują, że z metody skorzysta około 100 pacjentów rocznie. 

 

(fot. COZL)
(fot. COZL)
(fot. COZL)
e-Wydanie

Pozostałe informacje

Skazany przed laty pseudokibic schował się w łóżku

Skazany przed laty pseudokibic schował się w łóżku

Kolejny pseudokibic zatrzymany do sprawy śmiertelnego pobicia. To sprawa z 2016 roku, gdy w wyniku starcia pseudokibiców drużyn z Lublina i Stalowej Woli na drodze w powiecie radomskim śmierć poniósł 33-latek ze Stalowej Woli.

Marcin Romanowski

Zwrot w sprawie Marcina Romanowskiego. Prokuratura nie odpuszcza

Prokuratura wydała Europejski Nakaz Dochodzeniowy wobec posła PiS Marcina Romanowskiego - poinformowała w środę rzeczniczka prokuratora generalnego Anna Adamiak. Treść wniosku nie jest na ten moment znana.

Wymiana drzwi zewnętrznych - praktyczny poradnik

Wymiana drzwi zewnętrznych - praktyczny poradnik

Wymiana drzwi zewnętrznych to inwestycja, która znacząco wpływa na bezpieczeństwo i estetykę domu lub mieszkania. Drzwi wejściowe stanowią nie tylko funkcjonalny element budynku, ale również wizytówkę domu. Właściwy wybór oraz prawidłowy montaż drzwi zewnętrznych pozwoli nam cieszyć się komfortem i bezpieczeństwem przez długie lata. Niezależnie od tego, czy wymieniasz drzwi wejściowe w domu jednorodzinnym, czy w bloku, ten poradnik przeprowadzi Cię przez najważniejsze aspekty tego procesu.

Z Jarosławem Niemcem o kopalni "Bogdanka"
Dzień Wschodzi
film

Z Jarosławem Niemcem o kopalni "Bogdanka"

O przyszłości kopalni „Bogdanka”, wielkim proteście w Lublinie i wielu innych tematach rozmawiamy z Jarosławem Niemcem, związkowcem przewodniczącym Związku Zawodowego „Przeróbka”

Nowy Starbucks znajduje się przy Krakowskim Przedmieściu 12

Pierwszy na Lubelszczyźnie Starbucks otwarty

Starbucks, jedna z najbardziej rozpoznawalnych marek na świecie, otwiera swoją pierwszą kawiarnię w Lublinie. Już od 2 kwietnia będzie można cieszyć się kultowymi napojami w nowoczesnym wnętrzu przy ul. Krakowskie Przedmieście. Na pierwszych gości czeka niespodzianka.

Jak działają systemy bezpieczeństwa w nowoczesnych samochodach?

Jak działają systemy bezpieczeństwa w nowoczesnych samochodach?

Motoryzacja przeszła prawdziwą rewolucję w zakresie bezpieczeństwa kierowcy oraz pasażerów. Pojazdy wyposażone są w zaawansowane technologie elektroniczne i sensory, które nieustannie monitorują otoczenie oraz zachowanie samochodu na drodze. Inteligentne systemy potrafią wykrywać potencjalne zagrożenia na długo przed tym, jak dostrzeże je ludzkie oko, a w razie potrzeby – błyskawicznie interweniują. Dzięki połączeniu nowoczesnych czujników, kamer oraz systemów komputerowych, podróżowanie stało się znacznie bezpieczniejsze niż jeszcze kilkanaście lat temu.

Kolonie letnie 2025 – lato, które zapamiętasz na długo

Kolonie letnie 2025 – lato, które zapamiętasz na długo

Wakacje to wyjątkowy czas, który każde dziecko powinno spędzić aktywnie i w inspirującym towarzystwie. Kolonie letnie 2025 z Kogis to gwarancja niezapomnianych przygód i rozwoju pasji w najpiękniejszych zakątkach Polski. Nasz zespół doświadczonych wychowawców i animatorów przygotował bogaty program, który łączy zabawę z nauką i poznawaniem świata. W nadchodzącym sezonie szczególną popularnością cieszą się wyjazdy nad polskie morze, gdzie dzieci mogą cieszyć się plażowaniem i kąpielami pod okiem ratowników, a także uczestniczyć w fascynujących zajęciach tematycznych. Równie atrakcyjne są pobyty na Mazurach i Kaszubach, gdzie natura i przygoda łączą się w jedną, niepowtarzalną całość.

Stand-up w Domu Kultury LSM – wystąpi Błażej Krajewski
stand-up
10 kwietnia 2025, 19:00

Stand-up w Domu Kultury LSM – wystąpi Błażej Krajewski

Początek kwietnia w Domu Kultury LSM będzie odjazdowy. Przygotujcie się na potężną dawkę humoru w wykonaniu Błażeja Krajewskiego. "Human" to jego nowy program, w którym z dystansem i humorem przygląda się temu, co nas wyróżnia jako ludzi.

Schizofrenię da się wyczytać z oczu? Sprawdzają to lubelscy naukowcy

Schizofrenię da się wyczytać z oczu? Sprawdzają to lubelscy naukowcy

Sztuczna inteligencja pomoże zdiagnozować schizofrenię. Lubelscy naukowcy sprawdzają, czy można tego dokonać za pomocą skanowania siatkówki.

Obywatel Rumunii jechał na Białoruś, ale wpadł w Polsce

Obywatel Rumunii jechał na Białoruś, ale wpadł w Polsce

Co obywatel Rumunii na przejściu granicznym w Terespolu miał? Fałszywe prawo jazdy i kradzione BMW. Miał też spotkanie z funkcjonariuszami z Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej.

Wypadek w Chełmie

Tragiczny wypadek nastolatków. Chełm pożegna Filipa i Mateusza

Chełm pożegna nastolatków, którzy zginęli tragicznie w wypadku samochodowym w niedzielę. Pogrzeby odbędą się w środę i czwartek.

Małopolska Hodowla Roślin i Krajowa Grupa Spożywcza strategicznymi sponsorami KPR Padwa Zamość

Małopolska Hodowla Roślin i Krajowa Grupa Spożywcza strategicznymi sponsorami KPR Padwa Zamość

Zamojska piłka ręczna posiada silne wsparcie ze strony liderów polskiego sektora rolniczego i spożywczego. Małopolska Hodowla Roślin sp. z o.o. oraz Krajowa Grupa Spożywcza S.A. to strategiczni sponsorzy Klubu Piłki Ręcznej Padwa Zamość. To ważny krok dla rozwoju klubu i promocji piłki ręcznej w regionie.

Jan Paweł II na tronie papieskim na dziedzińcu KUL w czasie spotkania ze społecznością akademicką
galeria

Już 20 lat nie ma z nami Jana Pawła II. Miał dużo wspólnego z Lublinem

Dzisiaj przypada 20. rocznica śmierci św. Jana Pawła II – papieża, wykładowcy i profesora Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Lubelski ratusz przypomina, że był Honorowym Obywatelem Lublina.

zdjęcie ilustracyjne

Linia 18 pojedzie dzisiaj objazdem

Linia 18 pojedzie dzisiaj objazdem. Ma to związek z przebudową drogi w Elizówce.

Dwie wyjątkowe inwestycje Gęsia 26 i Zielona 5A w ofercie Biura Ciesielczuk Nieruchomości
galeria

Dwie wyjątkowe inwestycje Gęsia 26 i Zielona 5A w ofercie Biura Ciesielczuk Nieruchomości

Biuro Ciesielczuk Nieruchomości oferuje możliwość zakupu mieszkań na rynku pierwotnym w dwóch prestiżowych inwestycjach znajdujących się na mapie Lublina: Gęsia 26 oraz Zielona 5A. Obie propozycje wyróżniają się nowoczesnymi, funkcjonalnymi mieszkaniami, które spełnią różne oczekiwania klientów.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty