Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

19 stycznia 2020 r.
14:18

Tęsknota za bieganiem boso po trawie. Rozmowa z UrKą, lubelską wokalistką

6 2 A A
(fot. Marta Zbańska)

Rozmowa z Urszulą Kasprzak-Wąsowską, która właśnie wydała płytę „Skąd”

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

• Korzenie rodzinne?

- Urodziłam się w Kraśniku. Po dziadkach Janów Lubelski, Godziszów. Takie wiejskie klimaty.

• Skąd te tatarskie oczy?

- Pomieszała się krew. Tatarzy na ziemi dziadków mieszkali. 

• Edukacja?

- Podstawówka w Kraśniku, ogólniak i klasa mat-fiz w Kraśniku. Polonistyka na KUL. Praca magisterska o Starym Teatrze u prof. Wojciecha Kaczmarka. Zresztą profesor powiedział mi, że pan był pierwszy, opisując dzieje tego teatru.

• Tak było, jest nawet monografia. Skąd ta polonistyka?

- Miałam te tęsknoty w sobie. Dziś myślę, że ja tam miałam trafić, żeby się o sobie dowiedzieć pewnych rzeczy. Te studia mnie rozwinęły na wskroś.

• Wróćmy do rodzinnego domu. Czego się nauczyłaś od mamy?

- Wytrwałości.

• Od ojca?

- A od taty tego, że muzyka może rezonować z emocjami. Bo tata był melomanem, dużo muzyki słuchał. Był zamknięty, nie bardzo wiedziałam, co tam się w nim dzieje. Nie był to człowiek wylewny i nie jest do tej pory. Czytałam go przez muzykę, którą puszczał.

• Skąd ta muzyka?

- Byłam dzieckiem, które zmyślało piosenki. Pamiętam, jak bawiłam się z młodszą siostrą Irminą i kazałem jej śpiewać ze mną. Na poczekaniu wymyślałam melodie i teksty.

• Pamiętam twój koncert w Hades Szeroka podczas Post Festiwalu. Zamurowało ludzi i mnie. Kto wymyślił płytę UrKa „Skąd”?

- To było moje marzenie. Chciałam się muzycznie wypowiedzieć w większej formie. Potrzebowałam kogoś, z kim bym się na tej płaszczyźnie dogadywała. Jestem nieśmiała, mam w sobie dużo niepewności. Pracowałam z różnymi muzykami. We współpracy z Michałem Iwankiem jestem najbliżej tego, o co mi chodzi.

Z Michałem znamy się bardzo długo. Z różnych projektów muzycznych. Akompaniował nam przy projekcie „Kobiety, których nie ma”. To jest spektakl muzyczny oparty na piosenkach Osieckiej. Koncertowe i spektaklowe doświadczenia dały mi pewność, że Michał Iwanek jest pianistą, który potrafi podążyć za wokalistą.

• Po Osieckiej był projekt „Kochanowski”?

- Zaśpiewałyśmy 3 utwory. Do było preludium do tego, co „Kobiety, których nie ma” - Marzena Lamch-Łoniewska, Justyna Kociuba i ja - noszą w sobie. Powstały kolejne. W tym momencie mamy 7 utworów. I powstają kolejne. Mamy wielką chęć zrobić Kochanowskiego w formie pełnowymiarowego koncertu. Z białym głosem i we współczesnych aranżacjach.

• Skąd twoje fascynacje białym głosem?

- Z teatru. Na studiach występowałam w teatrze ITP, tam zetknęłam się z formą musicalu. Następnie śpiewałam w chórze Duszpasterstwa Akademickiego KUL. 6 lat temu zostaliśmy poproszeni o zrobienie Misterium Męki Pańskiej, u Salezjanów w Czerwińsku nad Wisłą. Zagrałam Anioła. Ale razem z Maryją, graną przez Marzenę Lamch Łoniewską zrobiłyśmy całą oprawę muzyczną. A ponieważ Marzena o białym śpiewie wie bardzo dużo, więc od niej się tego śpiewu uczyłam. To jest zupełnie inna emisja głosu. Miałam kontakt z różnymi stylistykami muzycznymi.

• I to zaprocentowało na płycie?

- Tak, nie boję się eksperymentu. Przestałam od mojego głosu wymagać. Zdałam sobie, że nie wszystko zaśpiewam, bo nie umiem. W dodatku bardzo wiele nauczyłam się od moich dzieci. Kiedy one się rodziły (Ignacy lat 10, Jadwiga lat 7, Konstanty lat 4), obserwowałam, jak kształtuje się ich głos. Jak są niesamowicie nieskrępowane w śpiewie. Może to była najważniejsza nauka. Nauka pierwotnej czystości w śpiewie.

• Śpiewasz o miłości. Czym ona jest?

- Miłość jest wtedy, kiedy jest wolność w człowieku. Wiem, że jest wielu fascynujących mężczyzn na świecie, świetnych, wrażliwych, mądrych, inteligentnych. Ale jestem z moim mężem, dlatego, że go wybieram. Oddaję mu mój czas i siebie nie dlatego, że muszę, ale dlatego że mogę i po prostu chcę. I też mam świadomość ogromną, że ten, który mnie wybrał, ma kontakt z pięknymi, inteligentnymi, wrażliwymi kobietami, cudownymi, a jednak wybiera mnie. Każdego dnia. To jest miłość.

• Michał Urbaniak mówi, że życie jest jak jazda tramwajem, nie wylecisz z zakrętu, jak masz się czego trzymać. Czego się trzymasz w życiu?

- Tego, że nie jestem pępkiem świata.

• Co w życiu jest ważne?

- Kiedy przeczytałam w „Przebudzeniu” Anthony de Mello, że „Ja jestem osłem i ty jesteś osłem”, to otwarte przyznanie się do bycia „osłem” dało mi dużo dystansu do siebie samej. Nie muszę udawać, że jestem lepsza niż jestem. Ani gorsza. To takie moje wyzwalające „wiem, że nic nie wiem”. Powtarzam zatem sobie cały czas, że jestem „osłem”.

• Co i do kogo mówisz na płycie?

- Jeśli chodzi o koncepcję płyty, to jest ona odzwierciedleniem pewnego rozdarcia, które przeżywam. Z jednej strony jest cywilizacja, z nowymi technologiami, postępem, niewyobrażalnym pędem... Nie potrafię powiedzieć, że jest to „samo zło” - bo mamy ciepłą wodę w kranach, bo możemy się szybko skomunikować z kimś, kto przebywa na drugiej półkuli, bo ciężką pracę wykonują za człowieka maszyny. A z drugiej - jest tęsknota za pierwotną prostotą, za życiem zgodnym z rytmem pór roku, za bieganiem boso po trawie, za tym, żeby czerpać z Matki Ziemi dobrą energię, siłę, zdrowie, pokorę... Jak prowadzić życie w harmonii z naturą, gdy się codziennie dowozi dzieci do szkoły samochodem na olej napędowy? Bo jednak przecież na jakiejś części z nas chęć wykształcenia dzieci, rodzaj pracy, którą wykonujemy - wymusza życie w miastach. W miastach, w których za dnia nie widać linii horyzontu, a w nocy: gwiazd.

• Skąd pomysł na zdjęcie okładkę płyty?

- Z tęsknoty... Za byciem blisko natury. Ale naprawdę blisko - za poczuciem tego wszystkimi zmysłami, na skórze, na dłoniach... Myślę, że żyjemy w takich czasach, w których tę potrzebę bagatelizujemy. Wiemy, że mamy zjeść, wyspać się, że powinniśmy zażywać ruchu, mieć czas na odpoczynek, zadbać o swój rozwój. A czy nie potrzebujemy poczuć, że jesteśmy częścią czegoś większego? Że te drzewa tu były przede mną. I będą po mnie.

UrKa "Skąd": • UrKa - głosy • Michał Iwanek - instrumenty klawiszowe, programowanie, aranżacje • Michał Lewartowicz - gitary w utworze „lew” • Mix, master oraz produkcja muzyczna: Michał Iwanek • Zdjęcia, stylizacja, projekt graficzny: Marta Zbańska • Autorstwo tekstów: UrKa (Urszula Kasprzak - Wąsowska), poza „Czas zatrzymał się” oraz „Więzienie” (Marcin Wąsowski) • Muzyka: UrKa poza utworami „stare kobiety”, „lew” i „przepraszam”, których współautorem jest Michał Iwanek, oraz utworem „więzienie”, który jest w całości skomponowany przez Michała Iwanka
e-Wydanie

Komentarze 2

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Katas / 23 stycznia 2020 o 02:40
0
czy na Tego typu TALENT nie szkoda groszy nie mówiąć o PLN. Wyjechać do W. Brytani i bdzie sukces.
Avatar
Gość / 19 stycznia 2020 o 16:18
-5
Warto dodać, że projekt zrealizowano dzięki wsparciu Miasta Lublin... dziwne, że Pani o tym zapomina w kontaktach z mediami.
Avatar
Katas / 23 stycznia 2020 o 02:40
0
czy na Tego typu TALENT nie szkoda groszy nie mówiąć o PLN. Wyjechać do W. Brytani i bdzie sukces.
Avatar
Gość / 19 stycznia 2020 o 16:18
-5
Warto dodać, że projekt zrealizowano dzięki wsparciu Miasta Lublin... dziwne, że Pani o tym zapomina w kontaktach z mediami.
Zobacz wszystkie komentarze 2

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 21.02.2020

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 21.02.2020 0 0

Zła jakość powietrza w Lublinie. Czytelnik skarży się na smog
ALARM24

Zła jakość powietrza w Lublinie. Czytelnik skarży się na smog 0 5

Na Nowym Świecie nie ma czym oddychać. Dym przenika do mieszkania. Dziecko kaszle, mimo tego, że oczyszczacz pracuje pełną parą – piszę do nas jeden z czytelników skarżący się na jakość powietrza w Lublinie.

Myśliwy zastrzelił owczarka pani Anny. Adwokat: "Nie można spuszczać psa ze smyczy"

Myśliwy zastrzelił owczarka pani Anny. Adwokat: "Nie można spuszczać psa ze smyczy" 143 32

Do finału zbliża się sprawa myśliwego Stanisława A., którego prokuratura oskarżyła o zastrzelenie owczarka niemieckiego pani Anny z Dubicy. Poszkodowana uważa że mężczyzna świadomie zastrzelił jej psa. A obrońca tłumaczy że Stanisław A. był pewny że strzelał do dzika.

Stalker nęka swoją ofiarę zza krat. Jak to możliwe?
Uwaga! TVN
film

Stalker nęka swoją ofiarę zza krat. Jak to możliwe? 6 5

Choć prześladowca pana Adama trafił do aresztu, to koszmar młodego mężczyzny się nie skończył. Mężczyzna dalej odbiera telefony i listy od swojego stalkera. Dlaczego doszło do tak kuriozalnej sytuacji?

Remont DK12. Mieszkańcy Chełma muszą spodziewać się dużych utrudnień w ruchu

Remont DK12. Mieszkańcy Chełma muszą spodziewać się dużych utrudnień w ruchu 2 5

Budimex już przesłał do chełmskiego Urzędu Miasta wstępny harmonogram robót na drodze krajowej nr 12 w granicach miasta. Z dokumentu wynika, że ciężki sprzęt pojawi się na placu budowy na przełomie lutego i marca, a wraz z nim ograniczenia, zwężenia i objazdy.

Lublin: W piątek otwarcie nowego skateparku przy ul. Rusałka

Lublin: W piątek otwarcie nowego skateparku przy ul. Rusałka 28 8

Na piątek zapowiedziano oficjalne otwarcie nowego skateparku zbudowanego przy ul. Rusałka za pieniądze z budżetu obywatelskiego.

Kolizja na rondzie im. Wincentego Pola w Lublinie. Jedna osoba została poszkodowana
ALARM24

Kolizja na rondzie im. Wincentego Pola w Lublinie. Jedna osoba została poszkodowana 3 0

Dwa samochody zderzyły się na rondzie im. Wincentego Pola w Lublinie. Jedna osoba została poszkodowana

Dla dzieci i dorosłych. Z humorem i na poważnie. Weekendowe spektakle w CK
21 lutego 2020, 19:00

Dla dzieci i dorosłych. Z humorem i na poważnie. Weekendowe spektakle w CK 0 0

W ramach Karnawału Teatralnego Centrum Kultury w Lublinie (ul. Peowiaków 12) zaprasza na kolejne sceniczne prezentacje. W nadchodzący weekend emocji nie zabraknie. Będą spektakle dramatyczne, improwizacja i propozycja dla dzieci.

Dyscyplinarka dla pracownika PUK w Radzyniu Podlaskim. Broni go były prezes

Dyscyplinarka dla pracownika PUK w Radzyniu Podlaskim. Broni go były prezes 0 2

Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych w Radzyniu Podlaskim zwolniło dyscyplinarnie pracownika odpowiedzialnego za usługi pogrzebowe. Mężczyzna zamierza odwołać się w sądzie pracy.

Grzyby i pleśń w domu. Podpowiadamy, jak zapewnić rodzinie dobry mikroklimat

Grzyby i pleśń w domu. Podpowiadamy, jak zapewnić rodzinie dobry mikroklimat 0 2

Grzyby-pleśnie na ścianie czy suficie pojawiają się w te miesiące, kiedy rzadziej otwieramy okna, utrudniając tym samym wymianę powietrza w domu. Tymczasem ich obecność to zagrożenie dla zdrowia mieszkańców. Podpowiadamy, jak zapewnić swojej rodzinie zdrowy mikroklimat.

Lubelski sąd nakazał ujawnić pensje nauczycieli. Związek idzie ze skargą do Rzecznika Praw Obywatelskich

Lubelski sąd nakazał ujawnić pensje nauczycieli. Związek idzie ze skargą do Rzecznika Praw Obywatelskich 46 25

Dyrektor szkoły ma obowiązek poinformować, ile zarabia każdy z zatrudnionych przez niego nauczycieli – to decyzja lubelskiego sądu. Na tej podstawie zarobki kilkudziesięciu pedagogów ze szkół na Lubelszczyźnie opublikowało wydawnictwo „Wspólnota”. Związek Nauczycielstwa Polskiego jest tym oburzony i zamierza skierować sprawę do Rzecznika Praw Obywatelskich

Pogoda w piątek. Słonecznie na zachodzie. Opady deszczu ze śniegiem na wschodzie
film

Pogoda w piątek. Słonecznie na zachodzie. Opady deszczu ze śniegiem na wschodzie 4 0

Piątek upłynie pod znakiem dużego zachmurzenia z przejaśnieniami. Wystąpią postępujące od zachodu w głąb kraju opady deszczu, a na wschodzie i południu - deszczu ze śniegiem (w wysokości 5-10 l/mkw.). W górach spadnie 5-10 cm śniegu. Termometry pokażą od 3 st. C na Suwalszczyźnie, Podlasiu i Lubelszczyźnie, przez 6 st. C w centrum kraju, do 8 st. C na Pomorzu Zachodnim. Powieje zachodni i południowo-zachodni umiarkowany i dość silny wiatr. W porywach osiągnie prędkość do 50-70 km/h, a w górach do 100 km/h.

Galeria Sztuki Dziecka w Białej Podlaskiej otwarta jeszcze w tym miesiącu
25 lutego 2020, 16:00

Galeria Sztuki Dziecka w Białej Podlaskiej otwarta jeszcze w tym miesiącu 0 0

Przy Bialskim Centrum Kultury powstaje Galeria Sztuki Dziecka. Jej otwarcie zaplanowano na 25 lutego.

Wernisaż wystawy "Rozkwit" w Galerii Sztuki A10
21 lutego 2020, 18:00

Wernisaż wystawy "Rozkwit" w Galerii Sztuki A10 0 0

Galeria Sztuki A10 (ul. Muzyczna 10a) zaprasza na wernisaż wystawy prac malarskich Joanny Cisek "Rozkwit". Wydarzenie odbędzie się 21 lutego o godz. 18.

Puławy: Nowa hala sportowa z lekkim poślizgiem [zdjęcia]
galeria

Puławy: Nowa hala sportowa z lekkim poślizgiem [zdjęcia] 21 7

Nie w połowie roku, a pod koniec wakacji najprawdopodobniej zakończy się budowa nowej hali widowiskowo-sportowej w Puławach. Wewnątrz obiektu trwa montaż podwieszanego sufitu zbudowanego z paneli akustycznych. Na zewnątrz widać już szklaną elewację oraz nowe parkingi.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.