Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Na sygnale

23 listopada 2021 r.
10:19

1,5 tys. zł za fałszywy paszport covidowy. Zatrzymania w Lubelskiem

Autor: Zdjęcie autora sko
819 17 A A

Policja zatrzymała 11 osób, członków grupy, która za pieniądze wprowadzała do informatycznego systemu dane, a to umożliwiało otrzymanie paszportu covidowego. Korzystały z tego osoby niezaszczepione.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Centralne Biuro Śledcze Policji w Lublinie sprawę rozpracowywało od kilku miesięcy. Tropili grupę przestępczą, której członkowie podejrzani są o załatwianie paszportów covidowych za opłatą.

– Czynności w sprawie są wykonywane pod nadzorem Lubelskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Lublinie – precyzuje w komunikacie CBŚP i wyjaśnia: – Według ustaleń funkcjonariuszy członkowie gangu docierali do osób, które nie chciały się zaszczepić szczepionką przeciw Covid-19, ale chciały posiadać zaświadczenie potwierdzające takie zaszczepienie.

Następnie dane „klienta” były wprowadzane do informatycznego systemu. W taki właśnie sposób osoby niezaszczepione mogły posługiwać się dowodem na przyjęcie preparatu ochronnego. A to upoważnia np. do wjazdu do niektórych państw.

– Za taką usługę klient płacił od tysiąca do 1,5 tysiąca złotych. Oczywiście samo zaświadczenie absolutnie nie chroniło przed chorobą o czym przekonali się niektórzy klienci ciężko „przechodząc” COVID –  dodają policjanci.

Wyjaśniają, że do pierwszych zatrzymań w tej sprawie doszło już na początku października na terenie województwa śląskiego i lubelskiego. Wtedy w rękach policji znalazło się sześć osób (dwie kobiety i czterech mężczyzn). Przeszukano ich domy i  miejsce pracy jednej z zatrzymanych kobiet.

– Wśród osób zatrzymanych jest mężczyzna podejrzany o zorganizowanie przestępczego procederu, osoba podejrzana o wprowadzanie danych do systemu, wyszukująca klientów oraz sami klienci – dodaje CBŚP.

Kolejna akcja odbyła się na terenie województwa śląskiego i pomorskim, gdzie zatrzymano pięć osób. – Według śledczych osoby te najprawdopodobniej wyszukiwały chętnych do „zakupienia” paszportów covidowych – informuje policja.

W Lubelskim Wydziale Zamiejscowym Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Lublinie zatrzymanym przedstawiono zarzuty m.in. korupcyjne, wyłudzenia poświadczenia nieprawdy i posługiwania się tym dokumentem. Zarzut udziału w zorganizowanej grupie przestępczej przedstawiono ośmiu podejrzanym. Jednemu mężczyźnie zarzuca się kierowanie tą grupą. Dodatkowo jedna z kobiet usłyszała zarzut fałszowania dokumentacji.

– Sprawa jest rozwojowa, policjanci wspólnie z prokuratorem ustalają m.in. osoby, które kupowały fałszywe poświadczenie zaszczepienia się – informuje policja.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 17

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
TECZOWY_ZSL / 23 listopada 2021 r. o 12:39
+23
Cała ta PLANDEMIA bazuje na prymitywnych cechach urzedników.... chciwość, pazerność, lenistwo, strach przed utratą stołka i posłużne realizowanie żymskich dekretów..... ps KIEDY LISTA PŁAC ZE SZPITALI COVIDOWYCH?
Avatar
TECZOWY_ZSL / 23 listopada 2021 r. o 13:37
+12
Rok 2015 ---- Interpelacja nr 320 do ministra zdrowia w sprawie ekspertów pracujących dla Ministra Zdrowia --- Bardzo proszę o odpowiedź na poniższe pytania: Czy Pan Minister ma wiedzę dotyczącą konfliktu interesów podległych mu pracowników i „ekspertów”? Czy Pan Minister planuje audyt skierowany precyzyjnie na ujawnienie możliwych i faktycznych konfliktów interesów? Czy widzi Pan Minister możliwość i potrzebę powołania niezależnego zespołu ekspertów do spraw szczepień ochronnych?---sejm.gov.pl/sejm8.nsf/InterpelacjaTresc.xsp?key=731DCD3B
Rok 2015 ---- Interpelacja nr 320 do ministra zdrowia w sprawie ekspertów pracujących dla Ministra Zdrowia --- Bardzo proszę o odpowiedź na poniższe pytania: Czy Pan Minister ma wiedzę dotyczącą konfliktu interesów podległych mu pracowników i „ekspertów”? Czy Pan Minister planuje audyt skierowany precyzyjnie na ujawnienie możliwych i faktycznych konfliktów interesów? Czy widzi Pan Minister możliwość i potrzebę powołania niezależnego zespołu ekspertów do spraw szczepień ochronnychrozwiń
Avatar
Rickwind / 23 listopada 2021 r. o 11:14
+10
A po co komu paszport covidowy...w życiu bym za to nie dał 1500 zł. Ale fałszerstwo to fałszerstwo Sąd powinien być dla obu stron tych co kupują i sprzedają ale w tym państwie wszystko rozejdzie się po kościach.
Avatar
TECZOWY_ZSL / 23 listopada 2021 r. o 13:39
+9
dr hab. n. med. .....– Czy  członek Zespołu oraz Krajowy .......wykonuje płatne zlecenia dla producentów szczepionek, m.in. Pfizer, MSD, GSK i Novartis;    sejm.gov.pl/sejm8.nsf/InterpelacjaTresc.xsp?key=731DCD3B
Avatar
___K___ / 23 listopada 2021 r. o 10:23
+8
TECZOWY_ZSL - też masz taki "paszport"?
Avatar
ajs66 / 23 listopada 2021 r. o 21:05
+5
Oni ratowali ludziom zdrowie i życie. Klechy też biorą kasę za obietnicę szczęśliwego życia po śmierci i nikt ich nie ściga
Avatar
Max... / 23 listopada 2021 r. o 11:00
+5
Nie wiem, jak wysoką karą zagrożone jest fałszowanie dokumentacji medycznej, ale to proceder niebezpieczniejszy od fałszowania pieniędzy!
Avatar
PISFAN / 23 listopada 2021 r. o 16:00
+4
Jak widać to w tym kraju lepiej łamać prawo niż te prawo przestrzegać nawet dla swojego dobra po co do szczęścia antyszczepionkowcom paszporty kovidowe skoro się szczepić nie chcą a kary za sfałszowany dokument mogą być zdecydowanie większe niż 1 500 zainwestowane w ten paszport
Avatar
_XD_ / 24 listopada 2021 r. o 16:24
+3
Oni ratowali ludziom zdrowie i życie. Klechy też biorą kasę za obietnicę szczęśliwego życia po śmierci i nikt ich nie ściga
 W jaki sposób niby? Jak wiadomo, sprawa się rypła, bo idiotka z takim fałszywym paszportem trafiła pod respirator. Ilu takich "zaszczepionych" w skali kraju, robiło statystyki na niedziałające szczepionki?
Avatar
wiechosta19955 / 23 listopada 2021 r. o 10:32
0
A co z paszportem Polsatu?
Avatar
_XD_ / 24 listopada 2021 r. o 16:24
+3
Oni ratowali ludziom zdrowie i życie. Klechy też biorą kasę za obietnicę szczęśliwego życia po śmierci i nikt ich nie ściga
 W jaki sposób niby? Jak wiadomo, sprawa się rypła, bo idiotka z takim fałszywym paszportem trafiła pod respirator. Ilu takich "zaszczepionych" w skali kraju, robiło statystyki na niedziałające szczepionki?
Avatar
ajs66 / 23 listopada 2021 r. o 21:05
+5
Oni ratowali ludziom zdrowie i życie. Klechy też biorą kasę za obietnicę szczęśliwego życia po śmierci i nikt ich nie ściga
Avatar
_XD_ / 23 listopada 2021 r. o 17:07
-4
Rok 2015 ---- Interpelacja nr 320 do ministra zdrowia w sprawie ekspertów pracujących dla Ministra Zdrowia --- Bardzo proszę o odpowiedź na poniższe pytania: Czy Pan Minister ma wiedzę dotyczącą konfliktu interesów podległych mu pracowników i „ekspertów”? Czy Pan Minister planuje audyt skierowany precyzyjnie na ujawnienie możliwych i faktycznych konfliktów interesów? Czy widzi Pan Minister możliwość i potrzebę powołania niezależnego zespołu ekspertów do spraw szczepień ochronnych?---sejm.gov.pl/sejm8.nsf/InterpelacjaTresc.xsp?key=731DCD3B
 A jak interpelacja sprzed sześciu lat ma się do obecnej sytuacji? Skoro tamten minister już dawno zjechał na nartach?
 A jak interpelacja sprzed sześciu lat ma się do obecnej sytuacji? Skoro tamten minister już dawno zjechał na nartach? rozwiń
Avatar
___K___ / 23 listopada 2021 r. o 16:08
-2
TECZOWY_ZSL - ty wszędzie wietrzysz spisek. Nic dziwnego, że nie wyściubiasz nosa poza mieszkanie i spędzasz życie w Internecie, skoro twoja mania prześladowcza przybrała już takie rozmiary. Wszyscy chcą cię zabić, a przynajmniej okaleczyć?
Avatar
PISFAN / 23 listopada 2021 r. o 16:00
+4
Jak widać to w tym kraju lepiej łamać prawo niż te prawo przestrzegać nawet dla swojego dobra po co do szczęścia antyszczepionkowcom paszporty kovidowe skoro się szczepić nie chcą a kary za sfałszowany dokument mogą być zdecydowanie większe niż 1 500 zainwestowane w ten paszport
Avatar
TECZOWY_ZSL / 23 listopada 2021 r. o 13:39
+9
dr hab. n. med. .....– Czy  członek Zespołu oraz Krajowy .......wykonuje płatne zlecenia dla producentów szczepionek, m.in. Pfizer, MSD, GSK i Novartis;    sejm.gov.pl/sejm8.nsf/InterpelacjaTresc.xsp?key=731DCD3B
Avatar
TECZOWY_ZSL / 23 listopada 2021 r. o 13:37
+12
Rok 2015 ---- Interpelacja nr 320 do ministra zdrowia w sprawie ekspertów pracujących dla Ministra Zdrowia --- Bardzo proszę o odpowiedź na poniższe pytania: Czy Pan Minister ma wiedzę dotyczącą konfliktu interesów podległych mu pracowników i „ekspertów”? Czy Pan Minister planuje audyt skierowany precyzyjnie na ujawnienie możliwych i faktycznych konfliktów interesów? Czy widzi Pan Minister możliwość i potrzebę powołania niezależnego zespołu ekspertów do spraw szczepień ochronnych?---sejm.gov.pl/sejm8.nsf/InterpelacjaTresc.xsp?key=731DCD3B
Rok 2015 ---- Interpelacja nr 320 do ministra zdrowia w sprawie ekspertów pracujących dla Ministra Zdrowia --- Bardzo proszę o odpowiedź na poniższe pytania: Czy Pan Minister ma wiedzę dotyczącą konfliktu interesów podległych mu pracowników i „ekspertów”? Czy Pan Minister planuje audyt skierowany precyzyjnie na ujawnienie możliwych i faktycznych konfliktów interesów? Czy widzi Pan Minister możliwość i potrzebę powołania niezależnego zespołu ekspertów do spraw szczepień ochronnychrozwiń
Avatar
PISFAN / 23 listopada 2021 r. o 13:24
-13
I teraz kara albo 10 000 i 2,5 roku odsiadki albo szczepimy i zapominamy o sprawie ciekawe jaki byłby wybór
Avatar
TECZOWY_ZSL / 23 listopada 2021 r. o 12:39
+23
Cała ta PLANDEMIA bazuje na prymitywnych cechach urzedników.... chciwość, pazerność, lenistwo, strach przed utratą stołka i posłużne realizowanie żymskich dekretów..... ps KIEDY LISTA PŁAC ZE SZPITALI COVIDOWYCH?
Avatar
PISFAN / 23 listopada 2021 r. o 12:30
-11
Bez sensu ale co się dziwić antyszczepionkowcom nie chcą darmowej szczepionki ale dadzą 1 500 na fałszywy paszport