Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

9 października 2018 r.
11:22

Rządził gminą przez 34 lata, ale nigdy się tam nie przeprowadził. Kończy swoją ostatnią kadencję

79 18 A A
Wójt Andrzej Rozwałka: Myślę, że być może ktoś mnie tutaj jeszcze zaprosi i skorzysta z moich doświadczeń<br />
Wójt Andrzej Rozwałka: Myślę, że być może ktoś mnie tutaj jeszcze zaprosi i skorzysta z moich doświadczeń
(fot. Jacek Świerczyński / archiwum)

Gdy zaczynał pełnić funkcję naczelnika gminy, Polską rządziła partia robotnicza, obowiązującym ustrojem był socjalizm, a na ulicach dominowały fiaty 126p. Od tamtej pory w kraju zmieniło się niemal wszystko, poza jednym – Markuszowem (powiat puławski) nadal rządzi Andrzej Rozwałka. Kończy właśnie swoją ostatnią, siódmą kadencję.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

• Jak to się stało, że 34 lata temu związał się pan z Markuszowem?

ANDRZEJ ROZWAŁKA: – Decyzję o odtworzeniu gminy podjęło MSWiA. Ja dostałem polecenie, żeby się tym zająć od ówczesnego wojewody lubelskiego, Tadeusza Wilka. To był czas, kiedy gminy Markuszów nie było, administracyjnie i powierzchniowo podlegaliśmy pod Kurów. Nie mieliśmy nic, nowy samorząd musiałem tworzyć od zera. 

• Jak pan wspomina tamten okres?

– Przede wszystkim wśród mieszkańców panowała wtedy euforia i zadowolenie z tego, że odzyskujemy niezależność od Kurowa. Wszyscy pomagali, zaangażowanie lokalnej społeczności było bardzo duże. Dzięki temu nie było kłopotu np. z załatwianiem trudnych wtedy do zdobycia materiałów budowlanych. Moim pierwszym zadaniem było zorganizowanie siedziby Urzędu Gminy. Został nim Wiejski Dom Kultury, gdzie urząd mieści się do dzisiaj. Pamiętam, że pracowało przy tym 8 stolarzy, dzięki czemu przebudowa trwała zaledwie 10 dni. Poza tym w tym czasie musieliśmy zawrzeć wiele umów, np. z energetyką. Sporo było tej biurokracji, ale przy tworzeniu nowej gminy nie dało się tego uniknąć. 

• Pamięta pan swoją pierwszą inwestycję?

– Tak. To była droga łącząca Kaleń z Łanami i byłą już drogą szybkiego ruchu. Gmina musiała kupić cement. Rozłożyli go mieszkańcy. W czynie społecznym nawieźli też piach. Z tej drogi do dzisiaj korzystają mieszkańcy i cieszy mnie to, że przez ten cały czas nie musiała przechodzić większego remontu. To dowód na to, że wszystko było wykonane zgodnie ze sztuką budowlaną. 

• Jak gmina poradziła sobie na przełomie lat 80. i 90. w czasie transformacji ustrojowej?

– To przejście było dla nas bardzo efektywne. Dzisiaj trudno to sobie wyobrazić, ale na inwestycje przeznaczaliśmy w tamtym czasie 40 procent budżetu. Było to możliwe dlatego, że nie musieliśmy finansować oświaty (zarządzanej przez kuratoria, finansowanej w całości z budżetu centralnego). Dzięki środkom „prymasowskim” zwodociągowaliśmy Góry, Zabłocie i Olszowiec, a przy pomocy dobrowolnych składek od mieszkańców udało nam się już w latach 90. zgazyfikować niemal całą gminę. 

• Co uważa pan za swój największy sukces, licząc wszystkie kadencje na stanowisko naczelnika i wójta gminy?

– Jeśli mam wskazać jedną rzecz, byłby to rozwój lokalnej infrastruktury. Już 1998 roku mieliśmy kanalizację i oczyszczalnię ścieków. Dzisiaj mamy dwie oraz dwie odnowione hydrofornie, na co otrzymaliśmy unijne dotacje. Zbudowaliśmy przy tym wiele dróg, boisko sportowe, piękny zbiornik retencyjny w Kaleniu. Cieszę się także z powstania i aktywności stowarzyszeń, z którymi współpracujemy. Podsumowując – jest zupełnie inaczej, niż w czasach, kiedy zaczynałem. 

• Nie wszystko jednak się udało. Czego najbardziej pan żałuje?

– Tego, że nie otrzymaliśmy wsparcia unijnego na rozbudowę domu kultury, który miał być połączony z remontem Urzędu Gminy i Ośrodka Pomocy Społecznej. Nie otrzymałem także środków rządowych na remonty naszych dróg. Mówiono, że pieniądze na ten cel będą lać się strumieniami. Ja dwa razy składałem wnioski, bez skutku. 

• Jest pan jednym z nielicznych wójtów w Polsce, którzy tak długo rządzą gminą. Nie przegrał pan żadnych wyborów. Ma pan jakieś rady dla młodszych samorządowców, przyszłych wójtów?

– Podejrzewam, że jestem pod tym względem w pierwszej piątce. Co do rad, na pewno trzeba słuchać ludzi i zachowywać zdrowy rozsądek. Nie być impulsywnym i trzymać nerwy na wodzy, mimo tego, że czasami ktoś dokopie. Po prostu być człowiekiem. I jeszcze jedno – nie przeżywać tak bardzo wyborów. Ja nie robiłem właściwie żadnych kampanii, a mimo to konkurencja ze mną przegrywała. 

• Wkrótce odpocznie pan od samorządu. Ma pan już plany na spędzanie wolnego czasu?

– Nadszedł czas na emeryturę, którą opóźniłem o 5 lat, bo już poprzednia kadencja miała być moją ostatnią. Teraz pora zająć się rodziną, wnukami i pisaniem muzyki. Na pewno znajdzie się też chwila na ćwiczenie gry na skrzypcach. Mam nadzieję, że rodzinie szybko się nie znudzę. 

• Koniec pracy w Markuszowie to także koniec z codziennymi dojazdami z Lublina?

– Tak. Przez 34 lata, niemal codziennie przejeżdżałem samochodem co najmniej 70 kilometrów. Nigdy tego dystansu nie liczyłem, ale sądzę, że byłoby to tyle, co na Księżyc i z powrotem (sprawdziliśmy, zgadza się – dop. red.). Dlatego mam już piąty samochód. Do Markuszowa nie przeprowadziłem się, bo moja rodzina mieszka w Lublinie, tutaj mam dzieci i wnuki. W miejskich warunkach mają inny start. 

• Nie będzie panu brakowało władzy, wpływu na to, co się dzieje dookoła?

– Nie znikam całkowicie, odchodzę, ale myślę, że być może ktoś mnie tutaj jeszcze zaprosi i skorzysta z moich doświadczeń. Na koniec chciałbym podkreślić, że niemal przez wszystkie lata spędzone w gminie Markuszów nie opuszczała mnie ludzka życzliwość. Były też różne napięcia, ale nie widzę powodów, żeby się gniewać na tych, którzy mi dokuczyli.

Rozmawiał Radosław Szczęch

Komentarze 18

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
mgma04-1946 / 9 października 2018 o 11:35
+12
Wzruszyłam się. Zdrowia i spełniania marzeń !
Avatar
ya / 9 października 2018 o 11:37
+9
znakomity wpis od redaktora o księżycu, szanuję pani Radku
Avatar
Gość / 9 października 2018 o 20:54
+4
To prawda co mówi, dla dzieci w Markuszowie przez te 34lata praktycznie nic nie zrobił, nawet zlikwidował działający klub sportowy w Markuszowie zamiast go zreformować. A wszyscy co go krytykują to są wg niego od Leszka B.
Avatar
ja..ia / 9 października 2018 o 19:16
+4
W Mełgwi też był sporo lat, w parti a potem co dzień do kościoła jak chorągiewka zawiała tam był. Ale kasy to ściągnął ho ho
Avatar
miasteczkowy / 9 października 2018 o 14:20
+4
Pan Rozwałka nie kłamie i mówi jak jest. W mieście jest lepszy start. Na miejscu podstawówka, gimnazjum, liceum, studia, tańsze jedzenie, środki czystości, kina, teatry, zajęcia pozalekcyjne, specjalistyczna opieka zdrowotna. To wszystko jest kwestią gęstości zaludnienia, co determinuje opłacalność zakładania rozmaitej działalności. Jeżeli masz wieś, w której jest 30 dzieci to nie otworzysz jednocześnie szkoły tańca, ogniska muzycznego, grupy teatralnej, koła modelarskiego, bo nie uzbierasz odpowiedniej grupy. Jeżeli masz osiedle złożone z 30 bloków, a w każdym jest po 30 dzieci to z pewnością zbierze się odpowiednia grupa do każdego typu działalności. A dzieci są różne. Jedne lubią kopać w piłkę, inne grać na skrzypcach. Odwieczny zwyczaj migracji do miast został ostatnio wbrew naturze odwrócony. I ludzie stoją w korkach by dowozić swoje dzieci na zajęcia i skorzystać z dobrodziejstw miasta. W ten sposób nie korzystają w pełni ani z życia miejskiego ani z życia wiejskiego - bo tracą czas w blaszanych puszkach.
Pan Rozwałka nie kłamie i mówi jak jest. W mieście jest lepszy start. Na miejscu podstawówka, gimnazjum, liceum, studia, tańsze jedzenie, środki czystości, kina, teatry, zajęcia pozalekcyjne, specjalistyczna opieka zdrowotna. To wszystko jest kwestią gęstości zaludnienia, co determinuje opłacalność zakładania rozmaitej działalności. Jeżeli masz wieś, w której jest 30 dzieci to nie otworzysz jednocześnie szkoły tańca, ogniska muzycznego, grupy teatralnej, koła modelarskiego, bo nie uzbierasz odpowiedniej grupy. Jeżeli masz osiedle złożone z 3... rozwiń
Avatar
cela / 9 października 2018 o 14:06
+4
Ale dzieci i wnuki w Lublinie ze względu na lepszy start
Avatar
j23 / 9 października 2018 o 21:44
+3
Dlatego bardzo dobrym rozwiązaniem jest kadencyjność, co by takich zaprzałków wymienić. Ludzi z tamtej niechlubnej epoki na stolkach wójtowskich jeszcze jest, że cho, cho.
Avatar
Tata / 9 października 2018 o 20:20
+3
Marnotrawca pieniędzy podatników na projekty których nigdy nie zrealizował. Na kanalizację jak budowali, ludzie  płacili w latach 90tych około 3000zł. Ja ym się  tym nie chwalił. Na gaz Tak samo. 
Avatar
Pisarek / 9 października 2018 o 20:13
+3
Ile pieniędzy zmarnotrawił podatników na tzw.projekty które tylko są zapisane na papierze. Urząd gminy budujechyba trzeci raz , A ciągle siedzą na kupie i tak przez 34lata. I dodam że przez te 34lata w Markuszowie nie powstała ani jedna nowa ulica.
Avatar
Gość / 10 października 2018 o 09:52
+2
Nie będziemy Cię zapraszać już mamy dosyć twojego gadenia od rzeczy żenujących dowcipów podjudzania z mruganiem okiem i głupawym uśmieszkiem.
Avatar
Sas / 10 października 2018 o 09:58
+1
Lesiu b bylby choojowszy tak czy inaczej bo to cham i prostak
Avatar
Gość / 10 października 2018 o 09:52
+2
Nie będziemy Cię zapraszać już mamy dosyć twojego gadenia od rzeczy żenujących dowcipów podjudzania z mruganiem okiem i głupawym uśmieszkiem.
Avatar
j23 / 9 października 2018 o 21:44
+3
Dlatego bardzo dobrym rozwiązaniem jest kadencyjność, co by takich zaprzałków wymienić. Ludzi z tamtej niechlubnej epoki na stolkach wójtowskich jeszcze jest, że cho, cho.
Avatar
Gość / 9 października 2018 o 20:54
+4
To prawda co mówi, dla dzieci w Markuszowie przez te 34lata praktycznie nic nie zrobił, nawet zlikwidował działający klub sportowy w Markuszowie zamiast go zreformować. A wszyscy co go krytykują to są wg niego od Leszka B.
Avatar
Tata / 9 października 2018 o 20:20
+3
Marnotrawca pieniędzy podatników na projekty których nigdy nie zrealizował. Na kanalizację jak budowali, ludzie  płacili w latach 90tych około 3000zł. Ja ym się  tym nie chwalił. Na gaz Tak samo. 
Avatar
Pisarek / 9 października 2018 o 20:13
+3
Ile pieniędzy zmarnotrawił podatników na tzw.projekty które tylko są zapisane na papierze. Urząd gminy budujechyba trzeci raz , A ciągle siedzą na kupie i tak przez 34lata. I dodam że przez te 34lata w Markuszowie nie powstała ani jedna nowa ulica.
Avatar
ja..ia / 9 października 2018 o 19:16
+4
W Mełgwi też był sporo lat, w parti a potem co dzień do kościoła jak chorągiewka zawiała tam był. Ale kasy to ściągnął ho ho
Avatar
Gość / 9 października 2018 o 19:12
+1
I panu L. B. się nie dał.
Avatar
xyz / 9 października 2018 o 18:13
+1
To prawda Wójt starał się zapewnić mieszkańcom rzeczy które w sasiednich bogatszych gminach dopiero tworzą np .gaz ziemny i kanalizację Brawo za wytrzymanie w społeczności Markuszowskiej co nie jest łatwe Dużo zdrowi i Odpoczynku zasłużonego 
Avatar
p / 9 października 2018 o 17:59
0
czarny szczur
Zobacz wszystkie komentarze 18

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Ślizgawka pod chmurką. Lodowisko Browar Perła już działa [cennik, godziny otwarcia]
ZDJĘCIA
galeria

Ślizgawka pod chmurką. Lodowisko Browar Perła już działa [cennik, godziny otwarcia] 0 1

Ślizgawka w centrum Lublina. Przy ul. Bernardyńskiej 15 zostało otwarte Lodowisko Browar Perła. Na miejscu działa również wypożyczalnia łyżew.

Akcja charytatywna na leczenie Natalki. "Cieszymy się że ludzie się tak skrzyknęli"

Akcja charytatywna na leczenie Natalki. "Cieszymy się że ludzie się tak skrzyknęli" 4 0

Ponad 9 tys. zł udało się zebrać na rzecz 2-letniej Natalki Kowaluk. Dziewczynka urodziła się z rozszczepem kręgosłupa i wieloma innymi schorzeniami.

Ciężarówka w rowie. Utrudnienia na trasie Lublin-Lubartów

Ciężarówka w rowie. Utrudnienia na trasie Lublin-Lubartów 0 0

Kilka godzin mogą potrwać utrudnienia na drodze krajowej nr 19. Dzisiaj, po godz. 7 w Wandzinie samochód ciężarowy wjechał do rowu.

Premia 500 zł na święta? Związkowcy mówią o "próbie znieważenia pracowników"

Premia 500 zł na święta? Związkowcy mówią o "próbie znieważenia pracowników" 106 15

Decyzją zarządu Grupy Azoty "Puławy" pracownicy firmy w tym roku otrzymają niższe premie świąteczne. Ich wysokość ustalono na 500 zł brutto. Związkowcy z „Solidarności” nazywają to próbą znieważenia pracowników, żądają zmian i zapowiadają wejście w nowy spór zbiorowy.

Pewna wygrana lubelskich koszykarek z Widzewem Łódź [zdjęcia]
galeria

Pewna wygrana lubelskich koszykarek z Widzewem Łódź [zdjęcia] 3 5

Mecz zdecydowanie tłumów nie porwał, ale najważniejsze dla koszykarek Pszczółki Polski Cukier AZS UMCS Lublin jest zwycięstwo. Akademiczki pokonały fatalnie spisujący się Widzew Łódź 64:38

Kobieta była widziana w ciąży, a potem już bez dziecka. Wstrząsające odkrycie
film

Kobieta była widziana w ciąży, a potem już bez dziecka. Wstrząsające odkrycie 43 0

27-letnia mieszkanka Ciecierzyna w woj. opolskim jest podejrzana o zabicie własnego dziecka.

Wielkość tych bombek robi wrażenie. Happening w Tarasach Zamkowych [zdjęcia]
galeria

Wielkość tych bombek robi wrażenie. Happening w Tarasach Zamkowych [zdjęcia] 4 0

W sobotę w Tarasach Zamkowych odbył się świąteczny happening artystyczny - malowanie Giga Bombek.

Biała Podlaska: Obrazy Bazylego Albiczuka po konserwacji. Już można je oglądać
galeria

Biała Podlaska: Obrazy Bazylego Albiczuka po konserwacji. Już można je oglądać 5 1

To największa w muzeum konserwacja dzieł Bazylego Albiczuka. Efekty można od piątku oglądać w Oficynie Zachodniej.

Duża fabryka powstanie pod Lublinem. Wyprodukuje dwa miliony lamp rocznie
Magazyn

Duża fabryka powstanie pod Lublinem. Wyprodukuje dwa miliony lamp rocznie 61 25

Ford Focus: najczęściej do tego właśnie modelu samochodu Forda, Varroc Lighting Systems produkuje oświetlenie zewnętrzne. Firma, która współpracuje też m.in. ze Skodą, Bentleyem i Fiatem, w przyszłym roku ma otworzyć zakład produkcyjny w podlubelskich Niemcach. Będzie to ich 12 fabryka na świecie.

Terenowe akcje poboru krwi w woj. lubelskim. Najbliższe terminy

Terenowe akcje poboru krwi w woj. lubelskim. Najbliższe terminy 2 0

Na Twoją krew i jej składniki czekają chorzy oraz poszkodowani w nieszczęśliwych wypadkach. Jest wiele chorób, które leczy się uzupełniając brakujące elementy krwi – apeluje Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie.

Puławy spłacą dług za 18 lat. Spór o obiekty sportowe dla SP nr 3

Puławy spłacą dług za 18 lat. Spór o obiekty sportowe dla SP nr 3 19 25

Miejscy radni przyjęli nową Wieloletnią Prognozę Finansową oraz zmiany w tegorocznym budżecie zmniejszające planowane wpływy i wydatki. Radny Janusz Grobel, wypomniał obecnemu prezydentowi miasta niekonsekwencję.

Sylwester 2018/2019 w Lublinie i regionie. Imprezy, wydarzenia

Sylwester 2018/2019 w Lublinie i regionie. Imprezy, wydarzenia 0 0

Koncert sylwestrowy "Czy można w taką noc... zakochać się?" w Teatrze Muzycznym
30 grudnia 2018, 17:00

Koncert sylwestrowy "Czy można w taką noc... zakochać się?" w Teatrze Muzycznym 0 0

Teatr Muzyczny w Lublinie zaprasza na pokazy barwnego muzycznego spektaklu "Czy można w taką noc... zakochać się?", który zobaczymy w sylwestrowy wieczór o godz. 17 i 21, a także dzień wcześniej, 30 grudnia o godz. 17.

PŚ w skokach narciarskich: Kolejne podium Piotra Żyły
film

PŚ w skokach narciarskich: Kolejne podium Piotra Żyły 0 0

Karl Geiger z pierwszą w karierze wygraną w Pucharze Świata w skokach narciarskich. Niemiec okazał się najlepszy w sobotnim konkursie w szwajcarskim Engelbergu.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.