Ruszyła już trzecia edycja globalnego konkursu Google Science Fair przeznaczonego dla uczniów z całego świata w wieku od 13-18 lat. Do wygrania są m.in. stypendium naukowe o wartości 50 tysięcy dolarów, a także wizyty w siedzibach Google, CERN czy LEGO.
W ciągu dwóch poprzednich edycji do konkursu zgłosili się uczniowie z ponad 90 państw. Wśród zeszłorocznych regionalnych finalistów był także uczeń z Gdyni. Marcin Pitek zgłosił projekt "Wpływ ruchu obrotowego na wzrost korzeni roślin”. Młody naukowiec sprawdził, w którą stronę rosnąć będzie rzeżucha, jeśli jej nasiona posadzi się w obracających się poziomo pojemnikach, w których siła odśrodkowa działa mocniej niż ziemskie przyciąganie. – Ten projekt miał na celu sprawdzenie, jak na rośliny będzie działała siła odśrodkowa i czy może zastąpić siłę grawitacji, co będzie szczególnie istotne dla przyszłych misji kosmicznych, w tym misji na Marsa – uzasadnia Marcin Pitek.
Zgłoszenia do konkursu przyjmowane są do 30 kwietnia, w jednym z 13 języków, również w języku polskim. Spośród wszystkich uczestników wyłonionych zostanie 90 regionalnych finalistów - 30 z obu Ameryk, 30 z Azji i 30 z Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki. Z tego grona pod koniec czerwca br. jury wybierze najlepszą piętnastkę, która 23 września br. pojedzie na finał Google Science Fair do kalifornijskiej siedziby Google w Mountain View.
Tam czeka już międzynarodowa komisja konkursowa, która wybierze laureatów w poszczególnych kategoriach wiekowych. Pula nagród w konkursie Google Science Fair obejmuje m.in. stypendium od Google o wartości 50 tys. dolarów, wyprawę na Wyspy Galapagos od National Geographic oraz wizyty w siedzibach Google, CERN czy LEGO.