Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Wybory

19 października 2015 r.
14:12

Jakich polityków nam potrzeba na obecne czasy

0 3 A A
Agnieszka Smreczyńska-Gąbka
Agnieszka Smreczyńska-Gąbka

Rozmowa z Agnieszką Smreczyńską-Gąbką, ekspertem ds. zarządzania, strategii rozwoju i strategii marki, coachem, przedsiębiorcą.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

• Jak ocenia Pani z punktu widzenia człowieka mającego doświadczenie w pracy z przedsiębiorcami, samorządowcami, uczelniami obecną sytuację w Polsce i Europie?

– Nie jestem specjalistką od wszystkich aspektów, które należałoby przeanalizować, żeby wyczerpująco odpowiedzieć na tak postawione pytanie. Mnie osobiście drażnią ogólne stwierdzenia, które bardzo często mylnie przedstawiają stan faktyczny. Dlatego nie będę wygłaszać opinii typu „jest bardzo źle” lub „jest bardzo dobrze, chociaż mogłoby być lepiej”. W Europie zachodzą obecnie procesy, których rezultaty poznamy dopiero za kilka lat. Naturalnie niepokoi mnie brak wspólnej wizji w wielu ważnych kwestiach, np. bezpieczeństwa, czy kierunkach rozwoju przemysłu oraz energetyki. Dlatego uważam, że mamy do czynienia z kryzysem struktur, które miały jednoczyć gospodarczo i społecznie stary kontynent.
Jestem przekonana, że ucieczka od chrześcijańskich korzeni Europy nikomu nie wyjdzie na dobre. Upadek wielkich cywilizacji rozpoczął się od upadku moralnego narodów, które w centrum swojej egzystencji postawiły pieniądz i łatwy sposób życia. Stanowczo będę sprzeciwiać się budowaniu systemu Państwa bez wartości chrześcijańskich. Tym, którzy mają problemy ze zrozumieniem kierunków zmian naszej rzeczywistości, proponuję rzetelną analizę historyczną losów Polski i Europy w ostatnich dwóch tysiącleciach. Człowiek jest silny we wspólnocie, która wyznaje te same wartości i to jest oczywiste.

• Czy uważa Pani, że takie działania polityków są zamierzone, czy wynikają z niewystarczającego przygotowania do pełnienia funkcji publicznych?

– Nie powiem niczego nowego, jeżeli przypomnę słowa wielkich ludzi, że człowiek bez wartości i wiary staje się podatny na manipulacje i łatwiej nim kierować. Obserwuję to, co się dzieje i widzę, że wielu polityków proponujących laicyzację państwa, zdaje sobie sprawę, do jakiej sytuacji chce doprowadzić i tym bardziej zachodzę w głowę, dlaczego nikt ich nie powstrzymuje.
To nie mogą być działania nieprzemyślane, np. propozycja wycofania religii ze szkół. Ludzie, którzy namawiają do „uwolnienia się od Kościoła”, moim zdaniem nie potrafią wskazać konsekwencji takiej drogi, albo nie chcą, bo wiedzą, że jest to droga donikąd.

Znając mechanizm ludzkiego rozumowania i działania, każdy poważny polityk powinien wiedzieć, że drzewo bez korzeni obumiera, ziemia bez wody wysycha, a człowiek bez religii i wartości staje się pusty, a jego życie ogranicza się do tego, co tu i teraz. Służba publiczna to wyróżnienie, zaszczyt i odpowiedzialność za stan państwa, dlatego nie można tematu wyborów traktować mało poważnie. Przyznam, że „produkowanie tanich spektaklów” jest dla mnie osobiście stratą czasu i obrażaniem obywateli.

Z drugiej strony, jeżeli mówi się o kryzysie w poszczególnych obszarach naszej gospodarki czy spraw społecznych, a nie proponuje systemowych rozwiązań, to niestety rozporządzeniami przygotowywanymi na kolanie nic się nie zmieni. W Polsce wiele problemów wymaga konkretnego i specjalistycznego podejścia. Ze zdziwieniem wsłuchuję się obecnie w wiele nieprzemyślanych propozycji dotyczących zmian w ZUSie czy NFZ, które graniczą z absurdem. Liczne reformy są koniecznością i nie mogą być odkładane na kolejne lata, ale rozwiązania, które się wprowadzi, nie mogą doprowadzić finansów państwa do ruiny. Obywatele w Polsce nie są masą, którą można manipulować i kształtować jak się tylko podoba. Jesteśmy narodem o ogromnym potencjale i należy nas traktować poważnie.

Jeżeli komuś się wydaje, że mamy krótką pamięć lub problemy z kojarzeniem faktów, to popełnia strategiczny błąd. Mamy wielu mądrych ludzi, specjalistów w dziedzinie ekonomii, przemysłu, medycyny, rolnictwa czy stosunków zagranicznych, dlaczego nie można czerpać z ich wiedzy? Nasze prawo, np. dotyczące spraw gospodarczych czy karnych, wymaga naprawdę głębokiej reformy, która dopasuje przepisy do rzeczywistych potrzeb, a stanowienie tego prawa powinno przestać być poligonem lub laboratorium doświadczalnym.

• Czego Pani brakuje w obecnej dyskusji wyborczej?

– Nie chciałabym odpowiedzieć jednym zdaniem – brakuje merytorycznych argumentów, ponieważ takie się zdarzają, ale kultura politycznego dyskursu pozostawia wiele do życzenia.
Ta kampania przerosła moje najśmielsze oczekiwania. Poziom widowiska, które trwa od kilku tygodni jest coraz bardziej marny. Wielu obywateli ma prawo czuć się zlekceważonymi, bo oczekiwania związane z jakością uprawiania polityki, po 25 latach demokracji, są dużo wyższe. Sama zmiana fryzury, okularów na siwą brodę, naklejek na autobusie czy treści ulotki nie wystarczą. Ponadto brak tematycznych debat wokół konkretnych tematów, powoduje, że wyborcy z dnia na dzień są coraz bardziej zmęczeni całą sytuacją. Jeżeli celem tak prowadzonej kampanii miało być zmęczenie obywateli, to cel został osiągnięty.

Czego brakuje mi w obecnej dyskusji wyborczej? Chciałabym wiedzieć, jakie będą resorty w docelowym rządzie, bo uważam, że ryba psuje się od głowy. Podział ministerstw w Polsce uważam za przeżytek, bo nie jest dostosowany do nowych wyzwań. Należy przyjrzeć się np. rządowi Niemiec i zastanowić, czy taki podział zadań nie ułatwia zarządzania państwem. Od wielu lat uważam, że brakuje u nas np. Ministerstwa do spraw Rodziny, Osób Starszych, Kobiet i Młodzieży oraz Ministerstwa Gospodarki i Technologii. Działalność tych dwóch ministerstw w Niemczech śledzę od 2011 roku i jestem przekonana, że ich utworzenie w Polsce jest potrzebą czasów. Współpracując z samorządami i przedsiębiorcami, widzę konieczność zajęcia się kluczowymi sprawami rozwoju, a w moim przekonaniu jest to rozwój gospodarczy poprzez nowe technologie oraz ułożona z głową polityka dotycząca rodzin, osób starszych, dzieci, kobiet i młodzieży.

U naszych zachodnich sąsiadów nie ma Ministerstwa Sportu, Ministerstwa Skarbu czy Szkolnictwa Wyższego. Jednak są tam ministerstwa: Edukacji i Badań Naukowych, Ministerstwo Współpracy Gospodarczej i Rozwoju, Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Rozwoju Miast. Uważam, że trzeba tak skonstruować rząd, aby czerpać dobre wzorce od silnych partnerów i przyspieszyć konieczne zmiany.

Jako osoba zajmująca się strategiami rozwoju uważam, że trzeba odpowiednio poukładać szkielet organizmu, jakim jest Państwo i uporządkować procesy legislacyjne i finanse w tym narzędzia polityki fiskalnej. Jestem przekonana, że taka racjonalnie poukładana struktura, da korzyści obywatelom, samorządom i przedsiębiorcom.

• W takim razie, na kogo warto głosować w nadchodzących wyborach parlamentarnych?

– Uważam, że w najbliższych wyborach parlamentarnych należy przede wszystkim kierować się kwalifikacjami oraz postawą moralną potencjalnych posłów i senatorów. Tak jak w szkole chcemy, żeby nasze dziecko uczył najlepszy nauczyciel, a w przychodni leczył najwyższej klasy specjalista, również politycy powinni wykazywać się kompetencjami i osiągnięciami.

Chciałabym, żeby posłowie, którzy mają nas reprezentować znali się na gospodarce i sprawach społecznych, bo wtedy możemy oczekiwać, że zmiany nadejdą szybciej, a wydatkowane środki z budżetu będą rozdysponowywane racjonalnie. To, że komuś wydaje się dzisiaj, że może nauczyć się wszystkiego i zostać bardzo dobrym politykiem w ciągu kilku tygodni kampanii wyborczej jest niedorzeczne.

Osoby, które nigdy nie pracowały w przedsiębiorstwie, w gospodarstwie rolnym czy samorządzie lokalnym lub instytucji publicznej, albo organizacji społecznej i są jedynie „politykami z urodzenia”, nie wróżą nic dobrego. Uważam, że nie mamy czasu na eksperymenty polityczne. Zasługujemy na mądrych ludzi, którzy będą nas godnie reprezentować.

Zdaję sobie sprawę, że nie święci garnki lepią, co oznacza, że nie trzeba być wyjątkową osobą, aby coś zrobić, jednak kierując się doświadczeniem i wiedzą, twierdzę, że polityka to służba publiczna i nie każdy się do niej nadaje.

Tuż po odzyskaniu niepodległości przez Polskę w roku 1918 a przed II wojną światową mój pradziadek Tadeusz Smreczyński został burmistrzem miasteczka Zator. Nie brał udziału w kampanii wyborczej, po prostu był szanowanym obywatelem, prowadził piekarnię, w której zatrudniał mieszkańców i dzielił się z najuboższymi tym, co posiadał. Rajcy miejscy zaprosili go do ratusza i poprosili o przyjęcie funkcji burmistrza miasta – tak opisuje tę historię prof. Grzybowski.

Dlaczego o tym wspominam? Wydaje mi się, że powinniśmy jako naród dać sobie chwilę na refleksję i dokonać rzetelnego osądu rzeczywistości, bez emocji i zbędnych uwag. 25 października powinniśmy wybierać takich ludzi, którzy rzeczywiście mogą wylegitymować się konkretnymi osiągnięciami i wiedzą, aby nie zmarnować najbliższych lat. Z naszych wyborów rozliczą nas dzieci i wnuki.

Komentarze 3

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 22 października 2015 o 21:18
0
Zgadzam się,że ludzie , których mamy wybrać powinni "rzeczywiście wylegitymować się konkretnymi osiągnięciami i wiedzą"(cytat z powyższego artykułu). Szkoda, że większość z tych polityków pnących się do góry ma niezaspokojoną potrzebę władzy i brylowania oraz potrzebę "pociągania za wszystkie możliwe sznurki", aby mieć poczucie władzy nieograniczonej, wręcz absolutnej. To przyczynek do miasteczka, o którym wspomina Pani w w/w artykule.
Avatar
Gość / 21 października 2015 o 08:40
0
Filozofka znowu w mediach,nie idzie czytać tego bełkotu.Dalej w piłce robi,nauczyła sie co to jest spalony?????
Avatar
Gość / 21 października 2015 o 08:21
0
Najbardziej merytoryczny w całej kampanii do Sejmu i Senatu jest prof. Stanisławek kandydat PiS na Senatora w Lublinie.
Avatar
Gość / 22 października 2015 o 21:18
0
Zgadzam się,że ludzie , których mamy wybrać powinni "rzeczywiście wylegitymować się konkretnymi osiągnięciami i wiedzą"(cytat z powyższego artykułu). Szkoda, że większość z tych polityków pnących się do góry ma niezaspokojoną potrzebę władzy i brylowania oraz potrzebę "pociągania za wszystkie możliwe sznurki", aby mieć poczucie władzy nieograniczonej, wręcz absolutnej. To przyczynek do miasteczka, o którym wspomina Pani w w/w artykule.
Avatar
Gość / 21 października 2015 o 08:40
0
Filozofka znowu w mediach,nie idzie czytać tego bełkotu.Dalej w piłce robi,nauczyła sie co to jest spalony?????
Avatar
Gość / 21 października 2015 o 08:21
0
Najbardziej merytoryczny w całej kampanii do Sejmu i Senatu jest prof. Stanisławek kandydat PiS na Senatora w Lublinie.
Zobacz wszystkie komentarze 3

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Uwaga na burze! IMGW wydał ostrzeżenie

Uwaga na burze! IMGW wydał ostrzeżenie 4 1

Meteorolodzy ostrzegają przed burzami z gradem, które w czwartek mogą pojawić się w naszym województwie.

Więcej miejsca na spacery. Miasto chce wydłużyć park w obie strony

Więcej miejsca na spacery. Miasto chce wydłużyć park w obie strony 0 5

Miasto ogłosiło przetarg na urządzenie nowego odcinka parku między ul. Jana Pawła II a Poznańską. Oznacza to, że od os. Górki będzie można się przespacerować, choć z jedną przeszkodą, aż do sklepów przy Orkana. W planach jest też przedłużenie parku Jana Pawła II w przeciwnym kierunku, do Nadbystrzyckiej.

Nieudany występ Kingi Kołosińskiej na zawodach w Szwajcarii

Nieudany występ Kingi Kołosińskiej na zawodach w Szwajcarii 1 0

Siatkówka plażowa Kinga Kołosińska i Katarzyna Kociołek zaliczyły nieudany turniej w Gstaad. Polki pożegnały się z imprezą już po fazie grupowej

Radny wywiózł śmieci z cmentarza pod las. "Zrobiłem to w dobrej wierze" [zdjęcia]
Alarm 24
galeria

Radny wywiózł śmieci z cmentarza pod las. "Zrobiłem to w dobrej wierze" [zdjęcia] 11 12

– Zrobiłem to w dobrej wierze – przekonuje Stanisław Sokół, radny gminy Borki w powiecie radzyńskim, który został przyłapany na wywożeniu odpadów z cmentarza w Woli Osowińskiej. Śmieci wysypał pod lasem i przysypał ziemią. – Widziałem taką potrzebę, bo to zwyczajnie śmierdziało – tłumaczy.

Kamil Janicki, „Epoka milczenia”

Kamil Janicki, „Epoka milczenia” 0 0

Szokujący jest obraz międzywojennej Polski w „Epoce milczenia”. Gwałty, pedofilia, handel żywym towarem, wreszcie „zwyczajne” bicie – to sytuacje znane z kronik kryminalnych także i dzisiaj. Szokuje jednak to, że w opisywanych przez Kamila Janickiego przypadkach role często się zamieniają. To ofiara jest stawiana w roli winnego. A jeśli nawet nie, to znikąd nie znajduje pomocy. To przestępca jest przez aparat ścigania tłumaczony, że został sprowokowany, że ofiara sama tego chciała. I choć wiele się w tych kwestiach zmieniło, i w wielu kręgach nie ma już przyzwolenia na takie zachowania, to wciąż zdarzają się sytuacje całkiem podobne. Właśnie dlatego – tłumaczy autor – powstała ta książka.

Piękne i pełne uzębienie, czyli sprawdzone sposoby na uzupełnienie braków zębowych.

Piękne i pełne uzębienie, czyli sprawdzone sposoby na uzupełnienie braków zębowych. 0 0

Z całą pewnością każdy z nas chciałby móc pochwalić się obezwładniającym, pięknym uśmiechem i zdrowymi zębami. Prawda jest jednak taka, że wciąż bardzo dużo osób ma problemy z uzębieniem, przez co niestety stosunkowo rzadko się uśmiechamy. Posiadanie kompletnego uzębienia jest ważne nie tylko pod względem estetycznym, ale również – a może przede wszystkim - z powodów zdrowotnych. Musimy wiedzieć, że nawet utrata jednego zęba wpływa negatywnie na nasz zgryz. Braki w uzębieniu sprawiają, że niemożliwe jest prawidłowe rozdrobnienie pokarmu, co może mieć niekorzystny wpływ na pracę naszego układu trawiennego. Każdy utracony ząb to również wolna przestrzeń pomiędzy zębami – zęby sąsiadujące od góry lub od dołu – nie napotykając na kontakt, mają tendencję do „wysuwania się”; zęby sąsiadujące w ramach szczęki czy żuchwy – mogą się przesuwać czy przemieszczać powodując przeróżne komplikacje, które często kończą się interwencją ortodonty.

Niska efektywność reklam billboardowych w Lublinie. Co w zamian?

Niska efektywność reklam billboardowych w Lublinie. Co w zamian? 2

Wydajna sprzedaż produktów i usług nie może istnieć bez efektywnej reklamy. Większość osób prowadzących firmy doskonale zdaje sobie z tego sprawę. Niestety, inwestycja w reklamę często okazuje się zupełnie nietrafiona, a człowiek zastanawia się - dlaczego? Co się stało, że pomimo sporych kosztów, poniesionych na rozpropagowanie marki, klientów wcale nie przybyło? Problem tkwi najprawdopodobniej w formie reklamy.

Granit Bychawa mocno rozpoczął przedsezonowe granie

Granit Bychawa mocno rozpoczął przedsezonowe granie 1 3

Podopieczni Łukasza Gieresza w pierwszym swoim sparingu w tym okresie przygotowawczym rozbili aż 7:1 beniaminka IV ligi Start Krasnystaw.

Zderzyły się czołowo i wypadły z drogi. Wśród poszkodowanych 5-letnie dziecko [zdjęcia]
galeria

Zderzyły się czołowo i wypadły z drogi. Wśród poszkodowanych 5-letnie dziecko [zdjęcia] 8 7

Groźny wypadek w miejscowości Krupe. Na prostym odcinku drogi zderzyły się czołowo dwa volkswageny.

Nie przyjęli go do szpitala, zmarł kilka dni później. Prokuratura zajmie się sprawą
Po naszej publikacji

Nie przyjęli go do szpitala, zmarł kilka dni później. Prokuratura zajmie się sprawą 46 7

Prokuratura zajmie się sprawą śmierci 26-latka z okolic Poniatowej. Kamil Gnaś mimo silnego bólu, gorączki i wymiotów nie został przyjęty do miejscowego szpitala. Zmarł po kilku dniach.

Traper przed Roztoczem i Tomasovią w turnieju oldbojów „Parkowa Cup”

Traper przed Roztoczem i Tomasovią w turnieju oldbojów „Parkowa Cup” 1 0

W Narolu został rozegrany IV Turniej Oldbojów 35+ „Parkowa Cup”. W zawodach triumfował zespół Traper Lubaczów, który pokonał w finale ekipę gospodarzy dopiero po rzutach karnych (3:2)

Prace zdobywczyni Oscara w Kazimierzu Dolnym. Wystawa Ewy Braun
28 lipca 2018, 15:00

Prace zdobywczyni Oscara w Kazimierzu Dolnym. Wystawa Ewy Braun 3 1

Co Gdzie Kiedy.Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym (Rynek 19) i Centrum Spotkania Kultur w Lublinie zapraszają na wernisaż wystawy Ewy Braun Odtwarzanie minionych światów... Otwarcie ekspozycji odbędzie się 28 lipca o godz. 15 i towarzyszyć będzie Festiwalowi Dwa Brzegi.

Terytorialsi będą strzelać na dawnym poligonie na Majdanku. Mieszkańcy mają obawy

Terytorialsi będą strzelać na dawnym poligonie na Majdanku. Mieszkańcy mają obawy 87 17

Wojsko zapowiada powrót na dawny poligon na Majdanku. Będą tu ćwiczyć „terytorialsi”. Mieszkańcy bloków na pobliskim Felinie są zaniepokojeni. Obawiają się hałasu i sądzą, że może tutaj powstać strzelnica. Mundurowi uspokajają: nie będzie ani strzelnicy, ani czołgów.

Historyczny awans Bad Boys Zastawie

Historyczny awans Bad Boys Zastawie 0 0

BIALSKA KLASA OKRĘGOWA Bad Boys Zastawie po raz pierwszy w historii będą beniaminkiem w V lidze

Zaniedbana i zagłodzona. Chodziła z kubkiem i prosiła o wodę
Kraj
film

Zaniedbana i zagłodzona. Chodziła z kubkiem i prosiła o wodę 22 4

Zamykana w domu, głodna i zaniedbana. - Kiedyś chodziła z kubkiem po klatce schodowej i prosiła o wodę – opowiadają sąsiedzi. 61-letnia pani Halina ze Słupska potrzebowała natychmiastowej pomocy

Sonda: Jak oceniasz wyniki wyborów parlamentarnych?

Liczba głosów: 5120
53.59%
Nie jestem zadowolony
42.42%
Jestem zadowolony
3.98%
Nie mam zdania

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.