Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Artykuły zewnętrzne

11 marca 2024 r.
9:39

Czujnik pojemnościowy – zasada działania, zastosowania i montaż

0 0 A A

Wykrywanie obiektów metalowych i niemetalowych w precyzyjny sposób nie byłoby możliwe bez urządzenia zwanego czujnikiem pojemnościowym. Ich prosta budowa i łatwy montaż powodują, że chętnie korzysta się z nich w różnych gałęziach przemysłu, branży spożywczej, rolniczej, samochodowej i innych. Czym jest czujnik pojemnościowy? W jaki sposób działa? Jak jest zbudowany? Na te pytania odpowiemy w poniższym artykule oraz poruszymy wiele innych istotnych zagadnień związanych z tym urządzeniem.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

 

Czym jest czujnik pojemnościowy?

Jest to urządzenie elektryczne wykorzystujące zmiany pojemności elektrycznej do wykrywania obiektów. Z pomocą czujnika pojemnościowego można również określić dokładny poziom cieczy lub granulatu w wyznaczonym miejscu. Świetnie sprawdzi się do wykrywania zarówno obiektów metalowych, jak i niemetalowych. Szeroką ofertę czujników pojemnościowych i innego osprzętu elektrycznego znajdziesz tutaj: Elektrogielda.com - Szeroki wybór elementów automatyki przemysłowej.

W jaki sposób działa czujnik pojemnościowy?

Zasada działania czujnika pojemnościowego opiera się na zmianie pojemności elektrycznej kondensatora w zależności od otaczających warunków, takich jak obecność obiektów, ruch, wilgotność itd. Czujnik pojemnościowy składa się z dwóch przewodzących powierzchni oddzielonych izolatorem elektrycznym (dielektrykiem). Gdy w pobliżu jednej powierzchni kondensatora znajdzie się obiekt lub zmieni się otaczające środowisko, pojemność kondensatora ulegnie zmianie.

Zastosowanie czujników pojemnościowych

Ze względu na swoją dokładność i niezawodność, czujniki pojemnościowe znajdują zastosowanie w wielu dziedzinach. Chętnie korzysta się z nich w wielu gałęziach przemysłu, branży spożywczej, rolniczej, motoryzacyjnej i innych. Czujnik może posłużyć do pomiaru ilości granulatu w zbiorniku lub pomiaru poziomu cieczy. Są także wykorzystywane do wykrywania obiektów na taśmach produkcyjnych lub monitorowania poziomu płynów w zbiornikach.

Elementy budowy czujnika pojemnościowego

Standardowy czujnik pojemnościowy składa się z następujących elementów:

  • dwie płytki przewodzące,
  • głowica detektora,
  • oscylator,
  • przerzutnik Schmitta,
  • wzmacniacz wyjściowy,
  • obudowa,
  • przewody i złącza,
  • elektronika sterująca.

Konstrukcja czujnika pojemnościowego może różnić się w zależności od konkretnego zastosowania i modelu urządzenia.

Jak poprawnie zamontować czujnik pojemnościowy?

Chociaż montaż czujników pojemnościowych nie jest zbyt wymagającym zadaniem, to jednak podczas jego wykonywania należy zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii. Warto zapoznać się z ograniczeniami temperaturowymi konkretnego czujnika, ponieważ jeśli będzie on działał poza swoim zakresem temperaturowym, to będzie po prostu nieefektywny. Trzeba również uważać na interakcję z różnymi substancjami chemicznymi mogącymi zakłócić jego działanie. Tak samo należy unikać gromadzenia się osadów na aktywnej powierzchni czujnika. Niepotrzebne wstrząsy również mogą negatywnie wpłynąć na funkcjonowanie urządzenia.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Piłkarki ręczne reprezentacji Polski w swoim ostatnim meczu na mistrzostwach Europy ograły Rumunię

ME piłkarek ręcznych: Polki zakończyły turniej na dziewiątym miejscu. Bez zmiany kultury lepiej nie będzie

Dziewiąte miejsce na trwających wciąż mistrzostwach Europy to najlepsze osiągniecie kobiecej reprezentacji Polski od prawie dwóch dekad. Nawet ekipa Kima Rasmussena z Karoliną Kudłacz, Aliną Wojtas czy Kingą Achruk w składzie nie zanotowała tak wysokiej lokaty, a przypomnijmy, że wtedy w czempionacie naszego kontynentu rywalizowało tylko 16 drużyn

Ukradła byłemu sporo gotówki

Ukradła byłemu sporo gotówki

57-letnia kobieta ukradła 8 000 złotych swojemu byłemu partnerowi. Teraz odpowie za kradzież przed sądem.

Opłatek u prezydenta Krzysztofa Żuka
Dużo zdjęć
galeria

Opłatek u prezydenta Krzysztofa Żuka

W Trybunale Koronnym w Lublinie spotkali się politycy, urzędnicy, kler, mundurowi i biznesmeni na tradycyjnym opłatku prezydenta Lublina Krzysztofa Żuka.

Pijana matka wiozła córkę do szkoły. Policja przeprowadziła działania „NURD” w Lublinie

Pijana matka wiozła córkę do szkoły. Policja przeprowadziła działania „NURD” w Lublinie

Podczas wczorajszych działań „NURD” w Lublinie policjanci ujawnili 177 wykroczeń, w tym przypadek 29-letniej kobiety, która wiozła swoje dziecko do szkoły, mając 2 promile alkoholu w organizmie.

Wyjątkowa okazja na świąteczne prezenty. Sprawunki już w najbliższą niedzielę

Wyjątkowa okazja na świąteczne prezenty. Sprawunki już w najbliższą niedzielę

Ponad 30 twórców z całego regionu lubelskiego, oryginalne rękodzieło, ekologiczne produkty i inspiracje na święta. Sprawunki – Targi Wyjątkowych Rzeczy powracają w Warsztatach Kultury w Lublinie już w najbliższą niedzielę.

Marcin Romanowski

Prokurator wystawił list gończy za Marcinem Romanowskim

Prokurator wystawił w czwartek list gończy za Marcinem Romanowskim, co do którego sąd zdecydował o trzymiesięcznym areszcie – poinformował rzecznik PK prok. Przemysław Nowak. Poseł PiS, b. wiceszef MS, jest podejrzany m.in. o ustawianie konkursów na wielomilionowe dotacje z Funduszu Sprawiedliwości.

Przewierty horyzontalne w praktyce. Jak oszczędzać czas i pieniądze w trudnym terenie?

Przewierty horyzontalne w praktyce. Jak oszczędzać czas i pieniądze w trudnym terenie?

Realizacja skomplikowanych projektów infrastrukturalnych w trudnym terenie często stawia przed inżynierami wyzwania, które wydają się nie do pokonania.

Jak poprawić bezpieczeństwo na ulicy Roztocze? Miasto rozważa spowolnienie ruchu

Jak poprawić bezpieczeństwo na ulicy Roztocze? Miasto rozważa spowolnienie ruchu

Mieszkańcy dzielnicy Węglin Południowy domagają się zmian na ulicy Roztocze, która – ich zdaniem – stała się miejscem o zwiększonym ryzyku dla pieszych i kierowców. W odpowiedzi na ich apele radni Anna Glijer i Jarosław Pakuła skierowali do prezydenta miasta interpelację w sprawie poprawy bezpieczeństwa w tej lokalizacji.

Promocja zbioru legend w Janowskim Ośrodku Kultury

Promocja zbioru legend w Janowskim Ośrodku Kultury

Kilkadziesiąt osób pojawiło się 5 grudnia w Janowskim Ośrodku Kultury na promocji Najpiękniejszych legend ziemi janowskiej. Zbiór autorstwa Angeliki Moskal opublikowało Wydawnictwo Regis. Ilustracje do książki wykonała Agnieszka Adamik.

Chełm nie poddaje się i zamierza wywalczyć sprawiedliwość przed sądem, aby Muzeum Ofiar Rzezi Wołyńskiej mogło powstać.

Spór o Muzeum Rzezi Wołyńskiej – czy projekt doczeka się realizacji?

W Chełmie miało powstać pierwsze muzeum w Polsce poświęcone wołyńskiemu ludobójstwu. Projekt został wstrzymany przez wycofanie się resortu kultury z finansowania inwestycji, jednak nowe deklaracje Ukrainy rzucają inne światło na przyszłość przedsięwzięcia.

Nie ma brzydkiej sali, jest źle dobrana dekoracja
DO ŚLUBU Z DZIENNIKIEM
film

Nie ma brzydkiej sali, jest źle dobrana dekoracja

W dzisiejszym odcinku zapytaliśmy wedding plannerki o trendy w nadchodzącym sezonie ślubnym 2025. Jakie dekoracje najlepiej pasują do Pary Młodej? Czym kierować się przy ich wyborze? Sprawdźcie sami!

Kalesony, a może kombinezon pilota? Wojsko proponuje nietypowe pomysły na prezenty

Kalesony, a może kombinezon pilota? Wojsko proponuje nietypowe pomysły na prezenty

Agencja Mienia Wojskowego zaprasza na przedświąteczne zakupy. Można zaopatrzyć się w zimowe kalesony i inne „pakiety przetrwania”.

Samowolnie opuścił SOR w Lublinie. Teraz pana Andrzeja szuka policja

Samowolnie opuścił SOR w Lublinie. Teraz pana Andrzeja szuka policja

42-latek samowolnie opuścił szpital w Lublinie. Teraz poszukuje go policja.

zdjęcie ilustracyjne

Trudny piątek na drogach. Rolnicy zorganizują protesty na dwóch mostach

To będzie trudny piątek na drogach w Lubelskiem. W dwóch miejscach rolnicy organizują protesty.

Kolejne wyróżnienie dla gracza Startu Lublin

Kolejne wyróżnienie dla gracza Startu Lublin

Świetna postawa koszykarzy Startu Lublin podczas meczu z mistrzami Polski - Treflem Sopot doceniona. Courtney Ramey został wybrany MVP 9. kolejki.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium