Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Artykuły zewnętrzne

12 grudnia 2024 r.
15:30

Przewierty horyzontalne w praktyce. Jak oszczędzać czas i pieniądze w trudnym terenie?

Realizacja skomplikowanych projektów infrastrukturalnych w trudnym terenie często stawia przed inżynierami wyzwania, które wydają się nie do pokonania.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Technologia przewiertów horyzontalnych (HDD) zrewolucjonizowała sposób prowadzenia prac ziemnych, umożliwiając instalację rurociągów i kabli bez naruszania powierzchni terenu. Rozwiązanie to przynosi korzyści zarówno ekonomiczne, jak i środowiskowe, zmieniając oblicze współczesnej inżynierii lądowej.

Dlaczego przewierty horyzontalne zyskują na popularności?

Według danych wykorzystanie technologii HDD w ostatnich 5 latach wzrosło o ponad 40%, szczególnie w obszarach miejskich i terenach chronionych. Przyczyny tego trendu są złożone i wykraczają daleko poza aspekty czysto techniczne. Zastosowanie przewiertów horyzontalnych w terenach chronionych pozwala zachować nienaruszone ekosystemy. Przykładem może być realizacja projektu przesyłowego przez obszar Natura 2000 w województwie lubelskim, gdzie dzięki technologii HDD udało się przeprowadzić instalację bez jakiegokolwiek wpływu na chronione siedliska ptaków i płazów. Specjaliści z firmy wykonującej przewierty sterowane Lublin potwierdzają, że metoda ta sprawdza się szczególnie w przypadku prac prowadzonych w pobliżu cennych przyrodniczo obszarów.

Szybkość realizacji projektów przy wykorzystaniu HDD jest imponująca. Tradycyjne wykopy na odcinku 500 metrów mogą trwać nawet kilka tygodni, podczas gdy wykonanie przewiertu zajmuje zazwyczaj 3-4 dni. Przekłada się to bezpośrednio na redukcję kosztów robocizny oraz minimalizację utrudnień dla mieszkańców i użytkowników infrastruktury.

Aspekt ekonomiczny obejmuje również brak konieczności odtwarzania nawierzchni. Przeprowadzenie przewiertu pod ruchliwą ulicą eliminuje potrzebę późniejszej rekonstrukcji asfaltu, chodników czy terenów zielonych. W przypadku dużych projektów miejskich oszczędności mogą sięgać nawet 40% całkowitego budżetu inwestycji.

Jak wybrać najlepsze rozwiązanie w technologii HDD?

Właściwa analiza terenu stanowi fundament sukcesu każdego projektu wykorzystującego technologię przewiertów horyzontalnych. Badania geologiczne muszą uwzględniać strukturę gruntu, ale również obecność wód podziemnych czy historycznych elementów infrastruktury. Wykorzystanie georadarów i wykonanie odwiertów próbnych pozwala uniknąć kosztownych niespodzianek podczas realizacji.

Wybór odpowiedniej wiertnicy wymaga szczegółowej analizy parametrów technicznych. Maszyny różnią się mocą, momentem obrotowym oraz maksymalną długością przewiertu. Dla przykładu, przy instalacji rurociągu o średnicy 800 mm na dystansie 1200 metrów niezbędne będzie użycie wiertnicy o mocy minimum 400 kW i momencie obrotowym przekraczającym 100 kNm.

Co jeszcze warto wiedzieć o technologii przewiertów horyzontalnych?

Rozwój technologii materiałowych przyniósł znaczące usprawnienia w dziedzinie przewiertów sterowanych. Zastosowanie rur z polietylenu wzmacnianego włóknem szklanym (GRP) pozwala na instalację przewodów o zwiększonej wytrzymałości przy jednoczesnym zmniejszeniu ich wagi. Materiały te charakteryzują się również wyższą odpornością na korozję i uszkodzenia mechaniczne.

Systemy nawigacji wykorzystywane w przewiertach horyzontalnych również przeszły prawdziwą rewolucję. Zaawansowane sondy elektromagnetyczne, współpracujące z odbiornikami GPS, umożliwiają prowadzenie głowicy wiercącej z dokładnością do kilku centymetrów. System Walk-over tracking, stosowany przy płytszych przewiertach, pozwala na stałe monitorowanie położenia głowicy i korygowanie jej trasy w czasie rzeczywistym.

Realizacja przewiertów w trudnych warunkach geologicznych wymaga specjalistycznego podejścia. Wiercenie w skałach twardych wykorzystuje głowice wyposażone w narzędzia diamentowe, zdolne do kruszenia nawet najbardziej opornych formacji. Zmienne warunki hydrogeologiczne wymagają stosowania zaawansowanych płuczek wiertniczych, których skład jest dostosowywany na bieżąco do napotykanych warunków.

Technologia przewiertów horyzontalnych stanowi przełomowe rozwiązanie w dziedzinie infrastruktury podziemnej. Połączenie innowacyjnych materiałów, precyzyjnych systemów nawigacji oraz doświadczenia wykonawców pozwala na realizację projektów, które jeszcze dekadę temu wydawały się niemożliwe. Systematyczny rozwój tej technologii oraz rosnąca świadomość jej zalet wśród inwestorów wskazują, że HDD będzie odgrywać coraz większą rolę w przyszłych projektach infrastrukturalnych.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Penne, farfale i bucatini. I makaron z truskawkami
PRZEPISY

Penne, farfale i bucatini. I makaron z truskawkami

Kiedy Iga Świątek wyznała, że jej ulubionym daniem z dzieciństwa jest makaron z truskawkami, nie tylko we Włoszech zapanowało poruszenie. A my mamy dla was polskie i włoskie przepisy na dobry makaron.

Tusk: ułaskawienie Bąkiewicza jest skandalem. Duda odpowiada

Tusk: ułaskawienie Bąkiewicza jest skandalem. Duda odpowiada

Premier Donald Tusk ocenił, że ułaskawienie Roberta Bąkiewicza „jest skandalem w ludzkim, moralnym wymiarze”. W odpowiedzi Andrzej Duda napisał, że „skandalem” jest „bezprawie”, które – w ocenie prezydenta – premier „wprowadza od 13 grudnia 2023”.

Wypadek na A1: Jest akt oskarżenia przeciwko Sebastianowi M.

Wypadek na A1: Jest akt oskarżenia przeciwko Sebastianowi M.

Prokuratura Okręgowa w Katowicach poinformowała o skierowaniu do Sądu Rejonowego w Piotrkowie Trybunalskim aktu oskarżenia przeciwko Sebastianowi M. podejrzanemu o spowodowanie śmiertelnego wypadku drogowego na autostradzie A1 we wrześniu 2023 roku.

Bitwa sprzed tysiąca lat nad Bugiem i koronacja Chrobrego w Czumowie
HISTORIA
19 lipca 2025, 18:00

Bitwa sprzed tysiąca lat nad Bugiem i koronacja Chrobrego w Czumowie

Na 19 i 20 lipca w Czumowie pod Hrubieszowem zaplanowano spektakularną rekonstrukcję jednej z najważniejszych bitew średniowiecznej Polski. Starcie wojsk Bolesława Chrobrego z armią Jarosława Mądrego to widowisku z udziałem 500 rekonstruktorów. Będzie też inscenizacja koronacji pierwszego króla Polski.

Kradzież ciągnika i częściowo udana ucieczka

Kradzież ciągnika i częściowo udana ucieczka

32-latek ukradł ciągnik z posesji, na której wynajmował domek. A potem uciekł na nim do lasu.

Czarnek o granicy: Ruch Obrony Granic musi działać

Czarnek o granicy: Ruch Obrony Granic musi działać

Poseł Prawa i Sprawiedliwości, Przemysław Czarnek zabrał głos w sprawie migracji. Jego zdaniem rząd nie radzi sobie z wyzwaniami jakie przed nim stoją, a Ruch Obrony Granic musi pozostać na zachodniej granicy kraju.

Jacek Braciak w serialu Glina
DO ZOBACZENIA

Glina. Koniec zdjęć do serialu. Kiedy premiera?

Jeszcze w tym roku. W rolach głównych: Maciej Stuhr, Jacek Braciak, Anna Cieślak, Agnieszka Pilaszewska i Nela Macie-jewska.

Jeszcze jeden transfer Motoru Lublin. Do drużyny dołącza młody bramkarz

Jeszcze jeden transfer Motoru Lublin. Do drużyny dołącza młody bramkarz

We wtorek Motor Lublin ogłosił jeszcze jeden transfer. Z żółto-biało-niebieskimi dwuletnią umowę podpisał bramkarz Patryk Kukulski

Planujesz wypad do Aqua Lublin? Sprawdź czy nie ma przerwy

Planujesz wypad do Aqua Lublin? Sprawdź czy nie ma przerwy

Wakacje na basenie? Świetny pomysł, jeśli akurat nie trafisz na prace serwisowe. Sprawdź, kiedy nie będzie można korzystać z atrakcji na Aqua Lublin.

Lubelski prawnik z zarzutami. Przez ponad 20 lat miał znęcać się nad żoną

Lubelski prawnik z zarzutami. Przez ponad 20 lat miał znęcać się nad żoną

Do sądu w Lublinie trafił akt oskarżenia przeciwko profesorowi Andrzejowi Kidybie. Specjalista od prawa handlowego miał grozić swojej małżonce śmiercią.

Lublin: 10 osób oskarżonych o handel narkotykami

Lublin: 10 osób oskarżonych o handel narkotykami

30 tys. tabletek ecstasy, 15 tys. znaczków LSD, blisko 1 kg haszyszu, 11 litrów płynnej amfetaminy, 74 kg CMC - prokuratura oskarżyła 10 osób o udział w zorganizowanej grupie przestępczej handlującej w internecie narkotykami. Kierujący grupą Brytyjczyk – według śledczych – sprowadzał rożnego rodzaju środki odurzające z Holandii, a pozostali oskarżeni uczestniczyli w ich rozprowadzaniu. Akt oskarżenia w tej sprawie został skierowany do Sądu Okręgowego w Lublinie .

Łupem 48-letniej puławianki padła biżuteria za blisko 120 tysięcy złotych

Łupem 48-letniej puławianki padła biżuteria za blisko 120 tysięcy złotych

Wszystko w jednym sklepie. Teraz grozi jej nawet 5 lat. Mieszkanka Puław przychodząc kilka razy do tego samego sklepu jubilerskiego, dokonała kradzieży złotej biżuterii o łącznej wartości prawie 120 tysięcy złotych.

W poprzednim sezonie lubelskie szczypiornistki zakończyły boje o Ligę Europejską już na trzeciej rundzie kwaifikacyjnej

PGE MKS El-Volt Lublin o awans do fazy grupowej powalczy z KGHM MKS Zagłębie Lubin

Los okazał się wyjątkowo przekorny i w trzeciej rundzie kwalifikacji Ligi Europejskiej skojarzył dwa najlepsze polskie zespoły. Dla polskiej piłki ręcznej to nie jest najgorsze rozwiązanie, bo gwarantuje ono, że przynajmniej jednak drużyna z Orlen Superligi wystąpi w fazie grupowej drugiego w hierarchii europejskiego pucharu.

Bogdanka LUK Lublin trafiła do grupy B Ligi Mistrzów

Bogdanka LUK Lublin zagra w grupie B w fazie grupowej Ligi Mistrzów

Bogdanka LUK Lublin poznała rywali w fazie grupowej Ligi Mistrzów

Lublin R-XIII wraca do gry. Legendarny samolot będzie zrekonstruowany
galeria

Lublin R-XIII wraca do gry. Legendarny samolot będzie zrekonstruowany

Przed wojną był chlubą lubelskiego przemysłu i ikoną polskiego lotnictwa. Rusza budowa latającej repliki samolotu Lublin R-XIII.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium