Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biała Podlaska

8 grudnia 2022 r.
15:13

Marszałek chce odwołać dyrektora najlepszego szpitala w województwie

Autor: Zdjęcie autora Ewelina Burda
0 5 A A
Adam Chodziński kieruje bialskim szpitalem od listopada 2019 roku
Adam Chodziński kieruje bialskim szpitalem od listopada 2019 roku (fot. Ewelina Burda)

Ważą się losy Adama Chodzińskiego. Dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego może stracić stanowisko, bo marszałek województwa lubelskiego stracił do niego zaufanie m.in. wskutek pogorszenia sytuacji finansowej placówki.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

To główny zarzut Urzędu Marszałkowskiego, któremu podlega bialski szpital. Wiadomo już, że ten rok zakończy się ze stratą na poziomie 10 mln zł. Tymczasem, od bardzo dawna WSzS mógł się chwalić dobrą kondycją finansową i był stawiany jako wzór dobrego zarządzania w województwie lubelskim, również przez marszałka Jarosława Stawiarskiego (PiS). W ubiegłym roku, placówka zanotowała 7,4 mln złotych zysku, najwięcej z wszystkich podmiotów leczniczych podległych województwu. Wśród nich, cztery były na minusie, a Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej ma aż 179 mln zł długu.

W piśmie skierowanym do bialskiej rady miasta, która zgodnie z ustawą o samorządzie gminnym powinna wyrazić zgodę na „rozwiązanie z radnym stosunku pracy”, wicemarszałek Michał Mulawa (PiS) wskazuje m.in., że wzrost przychodów z działalności podstawowej w trzech kwartałach tego roku nie pozwolił na pokrycie generowanych zwiększonych kosztów działalności operacyjnej. A to z kolei przekłada się na ujemny wynik finansowy ze sprzedaży usług medycznych. Poza tym, Mulawa zauważa, że na dzień 30 września, w porównaniu z rokiem poprzednim, koszty wynagrodzeń wzrosły o ponad 10 mln zł, a kontrakty medyczne o ponad 6 mln zł. Z kolei koszty zużycia materiałów i energii podskoczyły o ponad 4,5 mln zł.

Zdaniem organu nadzoru, dyrektor nie zastosował się też w pełni do wytycznych „Lubelskiej Pełnoprofilowej Ochrony Zdrowia”. Rekomendacją departamentu zdrowia było połącznie określonych stanowisk i komórek organizacyjnych. Tego szef placówki nie uczynił, a zamiast tego, miał utworzyć dodatkowe stanowisko ds. rekrutacji i rozwoju personelu medycznego. Wicemarszałek zauważa, że te zaniechania skutkują brakiem efektywnego wykorzystania potencjału pracowników.

Adam Chodziński: "Będę pracował do końca"

Tymczasem, Adam Chodziński przyznaje, że oficjalnych dokumentów jako dyrektor nie otrzymał z Urzędu Marszałkowskiego. – Jak dotąd, tylko jako miejski radny dostałem informację z biura rady o piśmie pana marszałka w sprawie postawienia na radzie takiego punktu. Dlatego nie wypada mi tego komentować – odpowiada dyrektor, który w miejskiej radzie reprezentuje klub Zjednoczonej Prawicy.

– Póki co pracuję, wypełniam swoją misję i będę pracował aż do końca. Pan marszałek oczywiście ma prawo podjąć takie decyzje. Ale my staramy się by szpital funkcjonował jak najlepiej – podkreśla szef WSzS.

W wywiadzie dla Katolickiego Radia Podlasie, Chodziński zapewniał niedawno, że placówka utrzymuje płynność finansową, a przyszły rok zapowiada się o wiele lepiej, m.in. z uwagi na 120 proc. poziom wypracowanego ryczałtu i 110 proc. kontraktu z NFZ.

Poseł Dariusz Stefaniuk: "Bialski szpital jest najlepszy w województwie"

Sprawa będzie też omawiana na radzie społecznej szpitala, której przewodniczy poseł Dariusz Stefaniuk (PiS) z Białej Podlaskiej, prywatnie kolega Chodzińskiego.

– Na posiedzeniu rady społecznej przeprowadzimy analizę tego wniosku. Wysłałem jednak pismo do Urzędu Marszałkowskiego z prośbą o odpowiedź na kilka pytań, m.in. dotyczących sytuacji finansowej i kadrowej wszystkich szpitali podległych marszałkowi województwa – zaznacza Stefaniuk. Poseł przewiduje, że w styczniu rada społeczna zaopiniuje wniosek marszałka.

– Pragnę jednak uspokoić czytelników, że bialski szpital nadal jest najlepszym szpitalem w całym województwie lubelskim i jednym z najlepszych w Polsce. Bezpieczeństwo pacjentów, personelu medycznego, a także stabilność finansowa nie są zagrożone–zapewnia parlamentarzysta.

* Adam Chodziński placówką kieruje od listopada 2019 roku. Wygrał wówczas konkurs na to stanowisko, pokonując drugiego kandydata Karola Sudewicza. Rozpisano go po tym, jak z tej funkcji zrezygnował poprzedni dyrektor Dariusz Oleński, który Wojewódzkim Szpitalem Specjalistycznym kierował przez 15 lat. Przez ten czas wyprowadził placówkę z długów i od 2005 roku utrzymywała ona dodatni wynik finansowy. Wówczas szpital znacznie powiększył też swój majątek trwały – z 15 do 113 mln zł.

Chodziński to m.in. absolwent bialskiej filii AWF, skończył też zarządzanie w administracji i samorządzie terytorialnym na SGH. W poprzedniej kadencji był zastępcą byłego prezydenta Białej Podlaskiej, a obecnie posła Dariusza Stefaniuka (PiS).

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 5

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
adrianekbp / 9 grudnia 2022 r. o 09:53
Najlepszy szpital w województwie?? Śmiech na sali. Czy to artykuł sponsorowany? Bardzo dobra decyzja Pana Marszałka, można by rzec NARESZCIE! Skończy się może tworzenie sztucznych etatów, niech Pan Dyrektor pochwali się ile osób zatrudnił od początku swojej kadencji....wynik finansowy nie bierze się z niczego. A o innych jego dokonaniach też nie można zapominać... Autorka tekstu już zapomniała jak jeszcze nie dawno pisała o pożarze w szpitalu?? A Gdzie jest właśnie artykuł o przyczynach tego pożaru?? W covidzie jak Pan Dyrektor pojechał do SPA do zamku na Mazury i pisał o tym na jedynce FAKT -też na dzienniku wschodnim cisza....
Najlepszy szpital w województwie?? Śmiech na sali. Czy to artykuł sponsorowany? Bardzo dobra decyzja Pana Marszałka, można by rzec NARESZCIE! Skończy się może tworzenie sztucznych etatów, niech Pan Dyrektor pochwali się ile osób zatrudnił od początku swojej kadencji....wynik finansowy nie bierze się z niczego. A o innych jego dokonaniach też nie można zapominać... Autorka tekstu już zapomniała jak jeszcze nie dawno pisała o pożarze w szpitalu?? A Gdzie jest właśnie artykuł o przyczynach tego pożaru?? W covidzie jak Pan Dyrektor pojechał do ... rozwiń
Avatar
kupiec / 8 grudnia 2022 r. o 18:01
Prośba do Redakcji. Dopytajcie Państwo przewodniczącego Rady WSzS, czy te pytania do marszałka to samodzielna inicjatywa czy może rady, która jeszcze nie obradowała . Może trzeba było wykazać minimum ostrożności i poczekać, bowiem rada może też mieć pytania. Swoją drogą to do jakich ocen osoby dyrektora przydadzą się wyniki kilku innych szpitali podległych Marszałkowi Województwa Lubelskiego, jeżeli Urząd Marszałkowski odpowie. Tamte szpitale mają swoich dyrektorów, swoje rady i pracują na własne konto.
Avatar
Boberek666 / 8 grudnia 2022 r. o 17:11
Nie ważne czy dobry czy nie, musi być z piss. POlska w ruinie, acz PO PO nie sądziłem że może być gorzej.
 Przecież Chodziński jest z PiS, kandydował nawet na prezydenta Białej Podlaskiej (i dobrze mu szło, dopóki na dwóch gazach nie został przyłapany), teraz jest radnym PiS. Do tej pory rozpędzony (przez poprzednika, Dariusza Oleńskiego) biznes szpitala jakoś się kręcił ale gdy w imię polityki wypiera się ze szpitala wybitnych lekarzy (Riad Haidar) tylko dlatego, że nie są z PiS, to bez lekarzy żaden szpital nie podziała...
Avatar
Janusz_Paliwas / 8 grudnia 2022 r. o 15:56
Nie ważne czy dobry czy nie, musi być z piss. POlska w ruinie, acz PO PO nie sądziłem że może być gorzej.
Avatar
Sylwesteter_123 / 8 grudnia 2022 r. o 15:29
Mulawa, to ten gdzie jego żona pracuje w PGE? Awans po objęciu władzy przez PiS ***s://***dziennikwschodni.pl/polityka/zona-michala-mulawy-wicemarszalka-z-pis-na-dyrektorskim-etacie-w-panstwowej-spolce,n,1000270264.html To ten sam? ***s://***dziennikwschodni.pl/lublin/taxi-kruk-jak-lubelski-urzad-tlumaczy-sie-z-limuzyny-dla-europoslanki-pis,n,1000310771.html
Avatar
adrianekbp / 9 grudnia 2022 r. o 09:53
Najlepszy szpital w województwie?? Śmiech na sali. Czy to artykuł sponsorowany? Bardzo dobra decyzja Pana Marszałka, można by rzec NARESZCIE! Skończy się może tworzenie sztucznych etatów, niech Pan Dyrektor pochwali się ile osób zatrudnił od początku swojej kadencji....wynik finansowy nie bierze się z niczego. A o innych jego dokonaniach też nie można zapominać... Autorka tekstu już zapomniała jak jeszcze nie dawno pisała o pożarze w szpitalu?? A Gdzie jest właśnie artykuł o przyczynach tego pożaru?? W covidzie jak Pan Dyrektor pojechał do SPA do zamku na Mazury i pisał o tym na jedynce FAKT -też na dzienniku wschodnim cisza....
Najlepszy szpital w województwie?? Śmiech na sali. Czy to artykuł sponsorowany? Bardzo dobra decyzja Pana Marszałka, można by rzec NARESZCIE! Skończy się może tworzenie sztucznych etatów, niech Pan Dyrektor pochwali się ile osób zatrudnił od początku swojej kadencji....wynik finansowy nie bierze się z niczego. A o innych jego dokonaniach też nie można zapominać... Autorka tekstu już zapomniała jak jeszcze nie dawno pisała o pożarze w szpitalu?? A Gdzie jest właśnie artykuł o przyczynach tego pożaru?? W covidzie jak Pan Dyrektor pojechał do ... rozwiń
Avatar
kupiec / 8 grudnia 2022 r. o 18:01
Prośba do Redakcji. Dopytajcie Państwo przewodniczącego Rady WSzS, czy te pytania do marszałka to samodzielna inicjatywa czy może rady, która jeszcze nie obradowała . Może trzeba było wykazać minimum ostrożności i poczekać, bowiem rada może też mieć pytania. Swoją drogą to do jakich ocen osoby dyrektora przydadzą się wyniki kilku innych szpitali podległych Marszałkowi Województwa Lubelskiego, jeżeli Urząd Marszałkowski odpowie. Tamte szpitale mają swoich dyrektorów, swoje rady i pracują na własne konto.
Avatar
Boberek666 / 8 grudnia 2022 r. o 17:11
Nie ważne czy dobry czy nie, musi być z piss. POlska w ruinie, acz PO PO nie sądziłem że może być gorzej.
 Przecież Chodziński jest z PiS, kandydował nawet na prezydenta Białej Podlaskiej (i dobrze mu szło, dopóki na dwóch gazach nie został przyłapany), teraz jest radnym PiS. Do tej pory rozpędzony (przez poprzednika, Dariusza Oleńskiego) biznes szpitala jakoś się kręcił ale gdy w imię polityki wypiera się ze szpitala wybitnych lekarzy (Riad Haidar) tylko dlatego, że nie są z PiS, to bez lekarzy żaden szpital nie podziała...
Avatar
Janusz_Paliwas / 8 grudnia 2022 r. o 15:56
Nie ważne czy dobry czy nie, musi być z piss. POlska w ruinie, acz PO PO nie sądziłem że może być gorzej.
Avatar
Sylwesteter_123 / 8 grudnia 2022 r. o 15:29
Mulawa, to ten gdzie jego żona pracuje w PGE? Awans po objęciu władzy przez PiS ***s://***dziennikwschodni.pl/polityka/zona-michala-mulawy-wicemarszalka-z-pis-na-dyrektorskim-etacie-w-panstwowej-spolce,n,1000270264.html To ten sam? ***s://***dziennikwschodni.pl/lublin/taxi-kruk-jak-lubelski-urzad-tlumaczy-sie-z-limuzyny-dla-europoslanki-pis,n,1000310771.html
Zobacz wszystkie komentarze 5

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Dodatkowe środki unijne dla Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie

Dodatkowe środki unijne dla Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie

Ponad 5,4 mln zł dodatkowego dofinansowania – z czego ponad 3 mln zł stanowią Fundusze Europejskie, a ponad 2,2 mln zł to pieniądze z Budżetu Państwa – Zarząd Województwa Lubelskiego kieruje na projekt dotyczący przebudowy części szpitala, w tym gruntownej przebudowy Oddziałów: Hematologii, Onkologii, Anestezjologii i Polikliniki, a także doposażenie części obszarów udzielania świadczeń.

Nowa cukiernia w centrum Lublina "Lubimy szukać czegoś nowego"

Nowa cukiernia w centrum Lublina "Lubimy szukać czegoś nowego"

U nas królują bezy i serniki, a biszkoptowe torty pojawiają się tylko na urodziny. Na Ukrainie biszkopt jest na co dzień. Przełożony jest też nieco innym, bo mniej słodkim, kremem. W nowej lubelskiej cukierni polskie smaki mieszkają się z ukraińskimi.

Program TV 27-29 stycznia 2023. Jakie filmy warto zobaczyć w telewizji?
27 stycznia 2023, 19:00

Program TV 27-29 stycznia 2023. Jakie filmy warto zobaczyć w telewizji?

Kultowy "Absolwent", widowiskowe "Pompeje" i popularny "Cast Away" to niektóre z filmowych propozycji na weekend. Sprawdź, jakie filmy będzie można zobaczyć w naziemnej telewizji cyfrowej.

Chcą budowy ronda "Zbyt wielu ludzi zginęło w tym miejscu"

Chcą budowy ronda "Zbyt wielu ludzi zginęło w tym miejscu"

W przyszłym tygodniu radni gminy mają podjąć uchwałę o przekazaniu województwu lubelskiemu wsparcia na przebudowę niebezpiecznego skrzyżowania we Wronowie. Przetarg na budowę ronda łączącego trzy drogi, w tym DW nr 824, może zostać ogłoszony jeszcze w tym roku.

Polski Cukier AZS UMCS – Casademont Saragossa 69:66. Skromna zaliczka lublinianek [zdjęcia]
galeria

Polski Cukier AZS UMCS – Casademont Saragossa 69:66. Skromna zaliczka lublinianek [zdjęcia]

Polski Cukier AZS UMCS lepszy od Casademont Saragossa. W pierwszym meczu 1/8 finału EuroCup lublinianki pokonały u siebie rywalki z Hiszpanii 69:66. Rewanż zostanie rozegrany w najbliższą środę.

Nocne zwiedzanie wystawy "Beksiński w Lublinie"
27 stycznia 2023, 20:30

Nocne zwiedzanie wystawy "Beksiński w Lublinie"

Centrum Spotkania Kultur (plac Teatralny 1) zaprasza na nocne zwiedzanie wystawy "Beksiński w Lublinie", które odbędzie się 27 i 28 stycznia o godz. 20.30. Warto skorzystać, bo to już ostatnia szansa na podziwianie obrazów artysty z Sanoka w Lublinie.

Koperta na wagę życia. Już prawie 200 mieszkańców ją ma

Koperta na wagę życia. Już prawie 200 mieszkańców ją ma

Ledwie dotarły, a już niemal wszystkie się rozeszły. Prawie 200 tzw. Kopert Życia zostało w tym miesiącu rozdanych mieszkańcom Hrubieszowa. Będą zamawiane kolejne.

"Zły" ponownie w Centrum Kultury
3 lutego 2023, 19:00

"Zły" ponownie w Centrum Kultury

Spektakl będący autobiograficzną opowieścią Dariusza Jeża będzie można znów zobaczyć na deskach Centrum Kultury w Lublinie (ul. Peowiaków 12). Pokazy w ramach Sceny InVitro odbędą się w dniach 3-5 lutego o godz. 19.

Po pięciu etapach rekrutacji praca na przejściach granicznych za 3 tys. zł
galeria

Po pięciu etapach rekrutacji praca na przejściach granicznych za 3 tys. zł

– Praca w mundurze to było moje marzenie – przyznaje pani Milena, która w czwartek wraz z grupą nowo przyjętych celników złożyła ślubowanie. Czeka ją służba na przejściu kolejowym w Terespolu. Na początek dostanie 3 tys. zł na rękę.

Górnik Łęczna powoli kończy zgrupowanie w Opalenicy

Górnik Łęczna powoli kończy zgrupowanie w Opalenicy

Piłkarze Górnika Łęczna w środę podczas zgrupowania w Opalenicy wysoko ograli trzecioligową Polonię Środa Wielkopolska. Zielono-czarni w Opalenicy pozostaną do soboty i na zakończenie obozu zagrają jeszcze jeden mecz kontrolny – tym razem z dobrze znanym rywalem

Ferie 2023. Mali odkrywcy tajemnic starych fotografii
galeria

Ferie 2023. Mali odkrywcy tajemnic starych fotografii

W lubelskich Warsztatach Kultury, w ramach projektu „Regał – spotkania z książką autorską” odbyły się zajęcia „Tajemnice starych fotografii”.

Pies był głodny i spragniony. Właściciel został ukarany

Pies był głodny i spragniony. Właściciel został ukarany

Hero nie miał łatwego życia. Jego poprzedni właściciel rzadko spuszczał go z łańcucha, nie szczepił i nie dokarmiał. Za znęcanie się nad czworonogiem mężczyzna teraz będzie musiał zapłacić. Puławski sąd uznał go za winnego, skazał na grzywnę i nałożył zakaz posiadania psów.

Firma PZL Świdnik została sponsorem tytularnym siatkarzy Avii

Firma PZL Świdnik została sponsorem tytularnym siatkarzy Avii

Firma PZL Świdnik została sponsorem tytularnym siatkarzy Avii. Umowa została podpisana przez przedstawicieli sponsora i klubu. Od 26 stycznia drużyna występować będzie w rozgrywkach Tauron 1. Ligi pod nazwą PZL Leonardo Avia Świdnik.

Puławy. Właściciele mieszkań zapłacą więcej

Puławy. Właściciele mieszkań zapłacą więcej

Nadchodzi podwyżka wysokości czynszów w budynkach wielorodzinnych. O nadchodzących zmianach swoich lokatorów poinformowała już Puławska Spółdzielnia Mieszkaniowa wskazując na rosnącego koszty utrzymania. Nowe stawki zaczną obowiązywać od maja.

Magda Linette nie zagra w finale Australian Open

Magda Linette nie zagra w finale Australian Open

Magda Linette odniosła życiowy sukces docierając do półfinału wielkoszlemowego Australian Open. Polka w walce o finał musiała jednak uznać wyższość Aryny Sabalenki, z którą przegrała w dwóch setach 6:7 i 2:6