Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biała Podlaska

12 marca 2022 r.
14:26

Rosyjskie i białoruskie ciężarówki jadą przez Polskę. Ukraińcy protestują [zdjęcia]

Autor: Zdjęcie autora Ewelina Burda
419 5 A A

– Nie możemy milczeć! Białoruskie i rosyjskie ciężarówki wożą jedzenie oraz sprzęt dla agresora – tłumaczą Ukraińcy, którzy od sobotniego poranka protestują na przejściu granicznym w Kukurykach (powiat bialski). Chcą, aby sankcje objęły również tranzyt drogowy. Urzędnicy tłumaczą, że większość transportów realizowanych na terytorium Polski pochodzi z innych krajów Unii Europejskiej.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– To jest sponsorowanie zabijania naszych rodaków – mówi Oleg, Ukrainiec, który mieszka w Warszawie. W sobotę rano przyjechał tak jak grupa innych osób, również Polaków, na polsko-białoruskie drogowe przejście w Kukurykach. – Zatrzymujemy białoruskie i rosyjskie TIR-y, które wiozą towary przez Białoruś do Rosji – odpowiada, trzymając ukraińską flagę.

Kierowcy ciężarówek szybko się denerwują. – To nie nasza sprawa, ta wojna. Nie interesuję się polityką – odpowiada Białorusin, wciskając głośny klakson. Nie chce też odpowiedzieć, co wiezie w naczepie.

– Przekonujemy ich, że muszą spojrzeć szerzej, a nie tylko wykonywać swoja pracę. Milczenie jest poparciem wojny – uważa Oleg. Jego zdaniem, unijne sankcje powinny objąć również transport drogowy. Przypomnijmy, że jak dotąd, Rosjanie nie mogą korzystać już z systemu SWIFT, kupować produktów wielu firm, na przykład z Ikei czy z Apple, czy korzystać usług kurierskich UPS i FedEx. Surowe restrykcje objęły również transport lotniczy: Unia Europejska i jeszcze kilka innych krajów na świecie zamknęło swoją przestrzeń powietrzną dla rosyjskich samolotów. Jednak przez nasz kraj wciąż przejeżdżają rosyjskie i białoruskie ciężarówki.

– Całościowo trzeba odciąć morderców rosyjskich od świata – stwierdza protestujący Ukrainiec.

W słowach nie przebiera też Eliasz, również pochodzi z Ukrainy. – Ludzie zapomnieli, co to demokracja. Każdy kierowca ma wybór, czy chce wspierać rosyjską gospodarkę, wożąc towary dla armii – uważa Eliasz. W jego ocenie, „sankcje powinny być wprowadzone natychmiastowo”.

Polacy także wspierali przyjaciół z Ukrainy podczas protestu. – Trzeba pokazać, że jesteśmy razem z Ukraińcami, nawet symbolicznie – zaznacza pan Grzegorz, który przyjechał aż z Wielkopolski.

Ale na ten problem już tydzień wcześniej uwagę zwrócił Mirosław Zahorski, uchodźca z Ukrainy, który blokował ciężarówki jadące z towarem na Białoruś i do Rosji. – Nie bądź wspólnikiem zbrodni przeciwko ludzkości – apelował do kierowców. – Z tej bezsilności odkręcałem nawet tablice rejestracyjne, aby zablokować ruch – tłumaczy nam 60-latek, który na Ukrainie był sadownikiem. – Po wybuchu wojny przyjechałam do Polski z rodziną. Miałem plan, aby wracać na front, ale uznałem, że w moim wieku już na niewiele się tam przydam – przyznaje.

Ale w Polsce zaczął działać w inny sposób. Jego polem walki stała się autostrada A2. – Naliczyłem przez ostatnie dni ponad 80 ciężarówek, które kierują się od granicy z Niemcami do przejścia w Kukurykach. Na parkingach pytałem kierowców, co wiozą. Niektórzy odpowiadają, że „tajne wojskowe”. A inni, że leki, jedzenie czy części zamienne. To wszystko idzie do agresora, do Rosji – denerwuje się pan Mirosław.

Kierowcom wręczał więc ulotki z takim przekazem: „To, co robisz, może tylko przedłużyć rozlew krwi, te towary nie są potrzebne sprawcom agresji, ale ofiarom. Nie bądź wspólnikiem zbrodni przeciwko ludzkości”. – To jest protest przeciwko biznesom Unii Europejskiej z agresorem. Trzeba to wstrzymać. Przecież Rosja dzięki temu może nadal walczy z Ukrainą – rozkłada ręce 60-latek.

Z kolei Michał Deruś, rzecznik Izby Administracji Skarbowej w Lublinie, tłumaczy, że „większość transportów realizowanych przez terytorium Polski to tranzyt z innych krajów Unii Europejskiej m.in. do Rosji”.

– Z Unii Europejskiej wywożone są wyłącznie towary nieobjęte sankcjami wywozowymi – podkreśla Deruś. – Na polskiej granicy zewnętrznej odprawy są dokonywane zgodnie z obowiązującymi przepisami, w tym rozporządzeniami i decyzjami Rady Unii Europejskie. Każdy wywóz towarów poza europejski obszar celny podlega kontroli granicznej realizowanej przez polskie służby – dodaje rzecznik.

Lubelska posłanka, Joanna Mucha z Ruchu Polska 2050, popiera postulaty Ukraińców. – Już od wielu dni mówimy, że tranzyt na Białoruś i do Rosji powinien zostać wstrzymany. Kraje te należy odciąć od wszelkich dróg, którymi mogą tam docierać towary, w szczególności te używane na wojnie – stwierdza Mucha.

Z danych Zrzeszenia Międzynarodowych Przewoźników Drogowych wynika, że przed agresją rosyjską na Ukrainę, na Wschód, czyli na Białoruś i do Rosji oraz dalej, na przykład do Kazachstanu czy Mongolii, towary woziło 1800 polskich firm transportowych.

– Można to przeliczyć na około 15 tysięcy pojazdów, czyli około 20 tysięcy kierowców – precyzuje Anna Brzezińska-Rybicka, rzecznik prasowy ZMPD. – Wszyscy odczuwamy skutki rosyjskiej agresji. Przewoźnicy nie są wyjątkiem. Słyszymy apele o zamknięcie granicy i wymiany towarowej, z drugiej zaś strony, kontrahenci z całej Europy pytają, kiedy ich towar, objęty umowami przewozowymi i nie będący przedmiotem embarga, trafi do miejsc przeznaczenia – relacjonuje rzeczniczka.

Zapytany na konferencji prasowej o zamknięcie tranzytu na Białoruś, minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau odpowiedział, że nie ma w tej sprawie nic do przekazania.

AKTUALIZACJA, niedziela: Protest jest kontynuowany.

W sobotę, na konferencji prasowej, rzecznik rządu Piotr Müller przekazał, że nie ma zgody na poziomie Unii Europejskiej na ograniczenie transportu do Rosji z użyciem ciężarówek. – Ale szukamy innych rozwiązań i furtek prawnych, aby ograniczyć taką działalność –stwierdził. Z kolei, MSZ zapewnia, że „zwiększona jest intensywność kontroli granicznej, tak aby tam nie dochodziło do łamania prawa i do obchodzenia sankcji”.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 5

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Fantom / 12 marca 2022 r. o 14:54
...
Avatar
Malkow1 / 12 marca 2022 r. o 15:54
" Nie bądź wspólnikiem zbrodni przeciwko ludzkości – apelował do kierowców" A może poczytać własną historię, skąd u władzy znaleźli się pogrobowcy sprawców ludobójstwa Szuchwicze i inni przecież ktoś ich wybrał
Avatar
AaronSzechter / 12 marca 2022 r. o 19:08
Mysle, ze wystarczy im pomalować bok naczepy na niebiesko-żółty kolor i temat sam sie rozwiąże
Avatar
Robik / 13 marca 2022 r. o 14:40
Należy zatrzymywać ,zajmować aresztować wszysko co ruskie (statki,samoloty,jachty,obrazy,konta bankowe,drogie samochody,itd,itp).A po co?Ano po to,że ta wojna kiedyś (oby jak najszybciej) się zakończy i wtedy ruscy,będą musieli zapłacić kontrybucję.Jak powiedzą,że nie mają z czego,to się spienięży zatrzymane dobra.Proste jak konstrukcja maszyny do młocki.I nie ma co patrzeć czy to legalne,czy nie legalne,to jest wojna niestety!!!
"Proste jak konstrukcja cepa" działania mogą prowadzić do dość przykrych dla Polski skutków. Już p. Duda miał początkowo prosty pomysł: wysłać MIGi do Ukrainy. Podobnie i tutaj: NATO i UE (tzn. Niemcy) mogą podjąć działania przeciw Polsce za utrudnianie im "legalnego handlu", wychodzenie przed szereg - co najmniej wyrzec się pomocy Polsce (a więc dać znać Rosji: róbcie sobie z tym, co chcecie). Rosjanie zaś mogą sobie wtedy pozwolić na jakieś "pouczające" uderzenie. Rosjanie lubią pomysły "proste jak konstrukcja cepa". 
"Proste jak konstrukcja cepa" działania mogą prowadzić do dość przykrych dla Polski skutków. Już p. Duda miał początkowo prosty pomysł: wysłać MIGi do Ukrainy. Podobnie i tutaj: NATO i UE (tzn. Niemcy) mogą podjąć działania przeciw Polsce za utrudnianie im "legalnego handlu", wychodzenie przed szereg - co najmniej wyrzec się pomocy Polsce (a więc dać znać Rosji: róbcie sobie z tym, co chcecie). Rosjanie zaś mogą sobie wtedy pozwolić na jakieś "pouczające" uderzenie. Rosjanie lubią pomysły "pr... rozwiń
Avatar
Robik / 13 marca 2022 r. o 11:27
Mysle, ze wystarczy im pomalować bok naczepy na niebiesko-żółty kolor i temat sam sie rozwiąże
 Oh, ile głosów poparcia dla tej głupoty, bodaj 9 głosów )))   Pomalują bok naczepy i towary zaopatrujące Rosję i Białoruś niby przestaną docierać do tych krajów?  (Po przejechaniu granicy z Białorusią dodatkowo można sobie kupić "spray", żeby już nie tracić czasu na zakupy w Polsce. Ale to sprawa całkiem uboczna.)
Avatar
Robik / 13 marca 2022 r. o 14:40
Należy zatrzymywać ,zajmować aresztować wszysko co ruskie (statki,samoloty,jachty,obrazy,konta bankowe,drogie samochody,itd,itp).A po co?Ano po to,że ta wojna kiedyś (oby jak najszybciej) się zakończy i wtedy ruscy,będą musieli zapłacić kontrybucję.Jak powiedzą,że nie mają z czego,to się spienięży zatrzymane dobra.Proste jak konstrukcja maszyny do młocki.I nie ma co patrzeć czy to legalne,czy nie legalne,to jest wojna niestety!!!
"Proste jak konstrukcja cepa" działania mogą prowadzić do dość przykrych dla Polski skutków. Już p. Duda miał początkowo prosty pomysł: wysłać MIGi do Ukrainy. Podobnie i tutaj: NATO i UE (tzn. Niemcy) mogą podjąć działania przeciw Polsce za utrudnianie im "legalnego handlu", wychodzenie przed szereg - co najmniej wyrzec się pomocy Polsce (a więc dać znać Rosji: róbcie sobie z tym, co chcecie). Rosjanie zaś mogą sobie wtedy pozwolić na jakieś "pouczające" uderzenie. Rosjanie lubią pomysły "proste jak konstrukcja cepa". 
"Proste jak konstrukcja cepa" działania mogą prowadzić do dość przykrych dla Polski skutków. Już p. Duda miał początkowo prosty pomysł: wysłać MIGi do Ukrainy. Podobnie i tutaj: NATO i UE (tzn. Niemcy) mogą podjąć działania przeciw Polsce za utrudnianie im "legalnego handlu", wychodzenie przed szereg - co najmniej wyrzec się pomocy Polsce (a więc dać znać Rosji: róbcie sobie z tym, co chcecie). Rosjanie zaś mogą sobie wtedy pozwolić na jakieś "pouczające" uderzenie. Rosjanie lubią pomysły "pr... rozwiń
Avatar
Robik / 13 marca 2022 r. o 11:27
Mysle, ze wystarczy im pomalować bok naczepy na niebiesko-żółty kolor i temat sam sie rozwiąże
 Oh, ile głosów poparcia dla tej głupoty, bodaj 9 głosów )))   Pomalują bok naczepy i towary zaopatrujące Rosję i Białoruś niby przestaną docierać do tych krajów?  (Po przejechaniu granicy z Białorusią dodatkowo można sobie kupić "spray", żeby już nie tracić czasu na zakupy w Polsce. Ale to sprawa całkiem uboczna.)
Avatar
AaronSzechter / 12 marca 2022 r. o 19:08
Mysle, ze wystarczy im pomalować bok naczepy na niebiesko-żółty kolor i temat sam sie rozwiąże
Avatar
Malkow1 / 12 marca 2022 r. o 15:54
" Nie bądź wspólnikiem zbrodni przeciwko ludzkości – apelował do kierowców" A może poczytać własną historię, skąd u władzy znaleźli się pogrobowcy sprawców ludobójstwa Szuchwicze i inni przecież ktoś ich wybrał
Avatar
Fantom / 12 marca 2022 r. o 14:54
...
Zobacz wszystkie komentarze 5

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Alojzy ma sto lat i namieszał w planach budowy autostrady A2

Alojzy ma sto lat i namieszał w planach budowy autostrady A2

100-letni dąb Alojzy w gminie Międzyrzec Podlaski mógł wstrzymać budowę autostrady A2. Sprawę drzewa musiał rozstrzygać sąd.

Nowy cyrk w Pubie u Szewca: premiera spektaklu "The Trick"
1 grudnia 2022, 19:00

Nowy cyrk w Pubie u Szewca: premiera spektaklu "The Trick"

Wojciech Rotowski & Roman Słomka to duet, który przed kilkoma miesiącami wygrał konkurs "Incydent polski" na autorski spektakl cyrkowy realizowany pod patronatem festiwalu Carnaval Sztukmistrzów. Teraz przedstawienie będzie można zobaczyć w Pubie u Szewca. Premierowe pokazy 1 grudnia o godz. 19 i 2 grudnia o godz. 19.30.

Co z dopłatami do żłobków w Zamościu? Nie będzie dotacji

Co z dopłatami do żłobków w Zamościu? Nie będzie dotacji

Koniec z miejskimi dotacjami dla prywatnych żłobków i klubów dziecięcych w Zamościu. Od 1 stycznia miasto nie będzie im już przekazywać pieniędzy. Ale rodzice maluchów nie pozostaną bez wsparcia. Ci, którzy mieszkają, pracują i odprowadzają podatki w Zamościu, otrzymają świadczenie pod nazwą Zamojski Bon Żłobkowy.

Prace Stasysa Eidrigeviciusa na ogrodzeniu Ogrodu Saskiego
3 grudnia 2022, 16:00

Prace Stasysa Eidrigeviciusa na ogrodzeniu Ogrodu Saskiego

Od 3 grudnia na ogrodzeniu Ogrodu Saskiego będzie można podziwiać wyjątkowe prace litewskiego artysty Stasysa Eidrigeviciusa. Wernisaż i spotkanie z autorem zaplanowano na sobotę o godz. 16 w Centrum Spotkania Kultur (plac Teatralny 1).

Policja wyniosła rolników z AGROunii z urzędu lubelskiego wojewody. Kilkanaście osób zatrzymanych
zdjęcia
galeria

Policja wyniosła rolników z AGROunii z urzędu lubelskiego wojewody. Kilkanaście osób zatrzymanych

Michała Kołodziejczaka policja wyniosła trzymając go za nogi i ręce. AGROunia chciała okupować urząd wojewódzki.

Policjanci wynoszą działaczy AGROunii z Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego
galeria
film

Policjanci wynoszą działaczy AGROunii z Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego

Nie wyjdą, jeżeli nie otrzymają zapewnienia, że problem zostanie natychmiast rozwiązany. AGROunia Michała Kołodziejczaka okupuje Lubelski Urząd Wojewódzki.

Tarasola Cisy Nałęczów wiosną musi skupić się na walce o utrzymanie w lubelskiej klasie okręgowej

Tarasola Cisy Nałęczów wiosną musi skupić się na walce o utrzymanie w lubelskiej klasie okręgowej

Tarasola Cisy Nałęczów po rundzie jesiennej lubelskiej klasy okręgowej zajmuje dopiero 12 miejsce i prawdopodobnie wiosną będzie do samego końca biła się o utrzymanie w rozgrywkach

Wystawa "Tęsknię za Ukrainą" w Galerii Labirynt
2 grudnia 2022, 19:00

Wystawa "Tęsknię za Ukrainą" w Galerii Labirynt

2 grudnia o godz. 19 w Galerii Labirynt (ul. Popiełuszki 5) nastąpi otwarcie wystawy Oleksandra Halishchuka "Tęsknię za Ukrainą".

Lubelskie. Radny przyłapany w pracy z marihuaną już poza klubem PiS

Lubelskie. Radny przyłapany w pracy z marihuaną już poza klubem PiS

Krzysztof Żyśko, radny miejski Lubartowa, który został przyłapany na paleniu marihuany w starostwie powiatowym, wydał oświadczenie i poprosił o zawieszenie swojego członkostwa w klubie radnych Prawa i Sprawiedliwości. Z mandatu radnego na razie nie rezygnuje.

Zamość. Genialny Bowie w Kinie Konesera
8 grudnia 2022, 18:00

Zamość. Genialny Bowie w Kinie Konesera

Moonage Daydream – film przybliżający postać Davida Bowie, uznawanego za jednego z najwybitniejszych twórców naszych czasów będzie można w czwartek, 8 grudnia zobaczyć w Zamościu w cyklu Kino Konesera.

Lubelskie. Pół litra wódki za dużo. Potem wsiadł za kierownicę forda
zdjęcia
galeria

Lubelskie. Pół litra wódki za dużo. Potem wsiadł za kierownicę forda

Kiedy na miejsce przyjechał patrol policji, kierowca przyznał, że wypił prawie pół litra wódki.

"Józef Wieniawski w 110. rocznicę śmierci". Symfoniczny koncert w Filharmonii
2 grudnia 2022, 19:00

"Józef Wieniawski w 110. rocznicę śmierci". Symfoniczny koncert w Filharmonii

Filharmonia Lubelska (ul. Curie-Skłodowskiej 5) zaprasza na ostatni już koncert w cyklu "Józef Wieniawski w 110. rocznicę śmierci". Najbliższe wydarzenie już 2 grudnia o godz. 19.

Przynajmniej 119 mln zł za budowę obwodnicy Gorajca

Przynajmniej 119 mln zł za budowę obwodnicy Gorajca

Osiem firm jest gotowych wybudować obwodnicę Gorajca w powiecie zamojskim. Trasa nie będzie długa, ale stanie się częścią przebudowanej drogi krajowej numer 74.

Charytatywny koncert w Puławach. Wystąpi "Dywizjon" z Dęblina
8 stycznia 2023, 16:00

Charytatywny koncert w Puławach. Wystąpi "Dywizjon" z Dęblina

W niedzielę 8 stycznia 2023 roku o godz. 16 w Pałacu Książąt Czartoryskich w Puławach odbędzie się wyjątkowy świąteczno-woworoczny koncert zespołu "Dywizjon" z Dęblina.

Monodram Karola Mazurka "Czy warto...?"
5 grudnia 2022, 20:00

Monodram Karola Mazurka "Czy warto...?"

5 grudnia o godz. 20 w Chatce Żaka (ul. Radziszewskiego 16) swoją premierę będzie miał monodram Karola Mazurka "Czy warto...?" na podstawie poezji Angeliny Panasenko.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium