Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biała Podlaska

1 grudnia 2023 r.
17:32

"Spierać się, nawet mocno, ważne by merytorycznie". Tajemniczy blog o Białej Podlaskiej

Autor: Zdjęcie autora Ewelina Burda
(fot. archiwum)

Rozmowa z twórcami facebookowego bloga Biała Podlaska'21. O tym, dlaczego robią to anonimowo i czy mają polityczne ambicje.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
  • Czym jest Biała Podlaska’21?

– Nasz blog powstał pod koniec 2021 roku. Jednak liczba w nazwie to przede wszystkim nawiązanie do XXI wieku. Chcemy pisać i rozmawiać z czytelnikami właśnie o mieście na miarę nowego wieku. Czyli według nas – o nowoczesnym, zielonym i ekologicznym, opartym na transporcie publicznym, pieszym i rowerowym, z transparentnym samorządem, z niskimi podatkami i zrównoważonym budżetem oraz silną aktywnością swoich obywateli. O takiej Białej marzymy. I wierzymy, że to możliwe. Nasz blog ma być też pewnego rodzaju „agorą”. Potrzebujemy miejsca, które inicjowałoby i tworzyło przestrzeń do publicznej, twórczej dyskusji o najważniejszych dla Białej sprawach. Tak, by bialczanie o różnych poglądach mogli spierać się ze sobą, nawet mocno, ważne by merytorycznie i kulturalnie.

  • Kim jesteście?

Jesteśmy małą grupą znajomych, dla których wspólną pasją jest Biała Podlaska. Są wśród nas głównie osoby w trakcie studiów, które interesują się na przykład inwestycjami drogowymi i kubaturowymi, architekturą, urbanistyką, planowaniem przestrzennym, ekologią czy samorządem, polityką i prawem lokalnym. Stąd tak różnorodna tematyka na naszym blogu, ale zawsze dotyczy ona najważniejszych spraw miasta.

  • Dlaczego tworzycie to wszystko anonimowo?

W ogóle nie zależy nam na „autopromocji” czy popularności. To nigdy nie było celem tej inicjatywy. Poza tym, od początku chcieliśmy nie tylko opisywać, ale też komentować sprawy publiczne. Odważnie, bez owijania w bawełnę. Chwalić rzeczy dobre i dobitnie krytykować te szkodliwe. Ale nasza działalność jest czysto hobbistyczna i niekomercyjna. Ta anonimowość ma oczywiście swoje wady, ale przede wszystkim daje nam większą swobodę, bo nie musimy „gryźć się w język”. Możemy śmiało poruszać nawet najtrudniejsze i najbardziej kontrowersyjne tematy.

  • Czy według was brakuje informacji na bialskim rynku?

W dzisiejszych czasach problemem jest raczej nie brak, a nadmiar informacji. To też była jedna z idei, leżących u podstaw naszej inicjatywy, by informować o rzeczach realnie ważnych dla Białej Podlaskiej. My, jako pasjonaci, możemy pozwolić sobie na to, żeby publikować dużo rzadziej, ale na przykład nie tylko podać wartość inwestycji drogowej, lecz również przeanalizować i ocenić metr o po metrze proponowane rozwiązania, zamieścić i opisać fragmenty dokumentacji.

  • Czy waszym zdaniem, coś się zmienia w mieście dzięki temu?

Traktujemy naszą działalność bardziej jako taką „pozytywistyczną pracę u podstaw”. Jesteśmy cierpliwi i nastawieni na dłuższą perspektywę. Niemniej jednak, miło zobaczyć natychmiastowe efekty. Kiedyś nagłośniliśmy problem braku uzasadnień w projektach uchwał rady. A już po południu tego samo dnia okazało się, że jednak „da się” i urzędnicy naprawiają swój błąd. Czasami słyszymy w dyskusjach na sesjach rady argumenty wprost przywołane z naszych analiz. Wydaje się nam również, że coraz więcej osób rozumie, jak kluczowa jest zieleń w mieście. „Zielona Biała” to w czasach kryzysu klimatycznego powinien być priorytet.

  • Sporo jest informacji o inwestycjach na waszym blogu. Czy coś was ostatnio zdziwiło?

 Cieszą nas plany nowej siedziby starostwa powiatowego, niewątpliwie potrzebnej. Ale jednocześnie szokuje nas, że w XXI wieku nie przeprowadzono konkursu architektonicznego na tak ważny gmach publiczny. Bardzo mieszane uczucia budzi też budowa dwóch ulic: Armii Krajowej i startującego niebawem remontu Sidorskiej. Mogliśmy mieć dwie miejskie aleje z prawdziwego zdarzenia, obsadzone po obu stronach nawet podwójnymi szpalerami drzew, a dostaniemy przeskalowane, „antymiejskie” autostrady. Samorząd z jednej strony ubiega się o unijne środki na kolejny etap projektu „zrównoważonej mobilności”, a z drugiej wybiera rozwiązania z połowy XX wieku. Ktoś musi o tym głośno mówić i piętnować takie decyzje.

  • Czy macie ambicje polityczne?

To pytanie pewnie wynika stąd, że zabieramy głos w sprawach publicznych. Wielu uważa, że niejako w sposób naturalny stanowi to „przedsionek” zaangażowania politycznego. Ale nie, absolutnie nikt z nas takich ambicji nie ma. Zresztą nie byłoby to nawet możliwe, gdyż większość z nas na co dzień przebywa poza Białą Podlaską. Po prostu uważamy, że to nie tylko lokalni politycy powinni kształtować debatę publiczną, niezależnie, czy nazywają się „partią”, czy „stowarzyszeniem”. Wchodzenie do tej debaty nie musi oznaczać aktywności politycznej. Również w taki sposób, jaki pokazujemy, można zmieniać i ulepszać najbliższą nam rzeczywistość. A im więcej osób to robi – tym tylko lepiej dla miasta.

  • Jednak promujecie określone postawy i poglądy na blogu…

Bardzo zależy nam na Białej Podlaskiej otwartej, tolerancyjnej i nowoczesnej. I dlatego od początku zachęcamy na przykład, by w mieście zorganizować w końcu pierwszy Marsz Równości. Ale chcemy też miasta wolnego od populizmu i różnych „świętych Mikołajów”, którzy najchętniej lekką ręką rozdawaliby podatki płacone przez ciężko pracujących bialczan. Niestety, takie fatalne pomysły pojawiają się we wszystkich środowiskach. Jedni blokują szanse na nowe inwestycje i miejsca pracy „bo tak”, a jednocześnie z naszych podatków fundują obniżki czynszów dla garstki wybrańców. Inni z kolei, chcieliby budować nowe parkingi w sercu miasta, czyli jeszcze bardziej je zakorkowywać. Dlatego tym bardziej ważne jest, by ktoś miał odwagę promować przede wszystkim odpowiedzialność za dobro wspólne, nazywać rzeczy po imieniu i przeciwstawiać się rozdawnictwu.

 

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Nazwisko nowego dyrektora CKF Stylowy w Zamościu powinniśmy poznać przed końcem wakacji

Będzie w kim wybierać. Siedmioro chętnych do kierowania kinem

Aż tylu kandydatów zgłosiło się do konkursu na stanowisko dyrektora Centrum Kultury Filmowej w Zamościu. Rozstrzygnięcie powinno nastąpić przed końcem wakacji.

Motor Lublin kontra Arka Gdynia. Kibicu, po meczu wróć autobusem

Motor Lublin kontra Arka Gdynia. Kibicu, po meczu wróć autobusem

Przed nami początek sezonu 2025/2026. W pierwszym meczu piłkarze Motoru Lublin przed swoimi kibicami zmierzą się z Arką Gdynia. Po spotkaniu do domu będzie można wrócić autobusem.

Nogi same rwą się do tańca. Przed nami potańcówka w Skansenie
19 lipca 2025, 19:30

Nogi same rwą się do tańca. Przed nami potańcówka w Skansenie

W zeszłym roku potańcówki w Skansenie były prawdziwym hitem. W tym roku organizatorzy również zapraszają na taneczny parkiet.

Ministrowie spraw zagranicznych Polski – Radosław Sikorski (w środku), Litwy – Kęstutis Budrys (z prawej strony) i Ukrainy – Andrij Sybiha podczas konferencji prasowej po spotkaniu z okazji obchodów 5. rocznicy powołania Trójkąta Lubelskiego
galeria

Sikorski: Trójkąt Lubelski udziela i będzie udzielał wsparcia bohatersko walczącej Ukrainie

Szef MSZ Radosław Sikorski podkreślił w środę w Lublinie, że Polska zapewniła Ukrainie już 45 pakietów różnego rodzaju uzbrojenia i amunicji. – Pracujemy nad kolejnymi dostawami – dodał minister.

Plażowicze nad Zalewem Zemborzyckim w pierwszych latach jego istnienia
STARE ZDJĘCIA
galeria

Zalew Zemborzycki ma już 51 lat. Wspomnienia z budowy i wielkiego otwarcia

Plany jego powstania pojawiły się już kilkanaście lat po II wojnie światowej, ale wtedy inne inwestycje miały pierwszeństwo. Jednak po wielkiej powodzi w latach 60. wrócono do nich. Ostatecznie budowę Zalewu Zemborzyckiego ukończono w lipcu 1974 roku i dziś to "lubelskie morze" kończy 51 lat.

Hrubieszów, liczący obecnie ponad 17 tys. mieszkańców to najdalej wysunięte na wschód miasto Polski. Jest położony nad Huczwą, dopływem Bugu, w odległości zaledwie 5 km od granicy z Ukrainą

Trzy lata na wydanie 80 mln. W mieście wiele się zmieni i sporo przybędzie

Łatwiej chyba powiedzieć, czego w Hrubieszowie nie będzie za trzy lata, niż wymienić długą listę przedsięwzięć zaplanowanych do realizacji z funduszy szwajcarskich. Projekt miasta został tak wysoko oceniony, że samorząd będzie miał do wydania ponad 80 mln zł.

Oficjalnie. Jan Urban selekcjonerem reprezentacji Polski

Oficjalnie. Jan Urban selekcjonerem reprezentacji Polski

Koniec oczekiwania na nowego selekcjonera. W środę Polski Związek Piłki Nożnej oficjalnie potwierdził, że naszą kadrę narodową poprowadzi Jan Urban

Festiwal Re:tradycja - Jarmark Jagielloński. Trzy dni pełne tańca
22 sierpnia 2025, 0:00

Festiwal Re:tradycja - Jarmark Jagielloński. Trzy dni pełne tańca

To jeden z największych festiwali kultury tradycyjnej w Polsce. W dniach od 22 do 24 sierpnia będą koncerty, warsztaty taneczne i muzyczne i wystawy z dziełami sztuki ludowej z różnych krajów. 19 edycja Festiwalu Re:tradycja - Jarmark Jagielloński będzie odsłoną związana z tańcem tradycyjnym.

Mała rzecz, a ucieszy działkowiczów. Czekanie na autobus będzie przyjemniejsze

Mała rzecz, a ucieszy działkowiczów. Czekanie na autobus będzie przyjemniejsze

Mała rzecz, a z pewnością ucieszy mieszkańców, zwłaszcza działkowiczów korzystających z przystanku w Styrzyńcu. Gmina postawi tu wiatę przystankową.

Na służbie. Wojewódzkie obchody Święta Policji w Lublinie
galeria

Na służbie. Wojewódzkie obchody Święta Policji w Lublinie

Były odznaczenia i awanse na wyższe stopnie, a 35 nowo przyjętych do służby funkcjonariuszy złożyło ślubowanie – tak w środę zakończyły się Wojewódzkie obchody Święta Policji w Lublinie.

Nielegalna broń i amunicja ukryta w gospodarstwie

Nielegalna broń i amunicja ukryta w gospodarstwie

29-latek z powiatu parczewskiego miał w pomieszczeniach gospodarczych arsenał broni i amunicji. Teraz grozi mu za to nawet 8 lat więzienia.

Konie z Końskowoli zatrzymane i doprowadzone na łąkę

Konie z Końskowoli zatrzymane i doprowadzone na łąkę

W środę rano na drodze między Końskowolą a Sielcami spacerowały sobie trzy konie. Za ich nie dopilnowanie właściciel dostał mandat.

Trójkąt Lubelski obraduje w Lublinie. Przede wszystkim o Ukrainie
galeria

Trójkąt Lubelski obraduje w Lublinie. Przede wszystkim o Ukrainie

W środę przed południem po centrum Lublina poruszało się kilka kolumn rządowych. Do miasta zjechali ministrowie spraw zagranicznych Polski, Litwy i Ukrainy, którzy spotkali się na lubelskim zamku w ramach 5. rocznicy powołania „Trójkąta Lubelskiego”.

zdjęcie ilustracyjne

Temat hejnału powróci. Radny proponuje konkurs, ale urząd go nie chce

Na ostatniej sesji rady temat hejnału miasta zdjęto z porządku obrad. Ale urząd pomysłu nie porzuca. Nie ogłosi jednak konkursu, jak sugerował radny Marek Dzyr.

Mieszkańcy odetchną z ulgą. Wreszcie zmienią windę, która była ich zmorą

Mieszkańcy odetchną z ulgą. Wreszcie zmienią windę, która była ich zmorą

Stara, awaryjna winda przy ul. Wyżynnej 16 przestanie uprzykrzać życie lokatorom. Pół roku temu mieszkańcy musieli pokonywać nawet dziesięć pięter po schodach. Nowa widna ma być gotowa najpóźniej za pół roku.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium