Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biznes

5 kwietnia 2020 r.
7:53

Gospodarka w czasach epidemii. Jak kryzys wpłynie na inwestycje w Lublinie

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
89 11 A A
Mariusz Sagan
Mariusz Sagan (fot. UM Lublin)

Możemy nie znaleźć naszej ulubionej restauracji, albo nie będziemy już mieli pieniędzy, by raz na jakiś czas zjeść coś „na mieście”. Być może stracimy pracę lub tylko część pensji, nie weźmiemy kredytu... Chociaż zbyt wcześnie jest jeszcze na twarde prognozy, bo to zaledwie początek zarazy, już dzisiaj mnożą się pytania o to, jak może wyglądać gospodarczy krajobraz Lublina po epidemii. Z kilkoma takimi pytaniami zwróciliśmy się do Mariusza Sagana, dyrektora Wydziału Strategii i Przedsiębiorczości w Urzędzie Miasta.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

• Jak kryzys wpłynie na inwestycje w Lublinie i obecne już w mieście duże firmy?

– Mamy kontakt z firmami i nie mamy informacji o wycofywaniu się ich z Lublina. Nie ma też informacji o możliwych zwolnieniach, w tym grupowych, przynajmniej w tych firmach, z którymi jesteśmy na bieżąco.

Generalnie produkcja w większości z nich odbywa się zgodnie z planem. Problemem jest teraz przede wszystkim absencja części pracowników. Drugim problemem, zgłaszanym praktycznie przez każdą firmę, są pojawiające się zaburzenia w płatnościach i to one będą największym kłopotem w najbliższym czasie.

• Czy któryś z inwestorów interesujących się wejściem do Lublina rezygnuje ze swoich planów?

– Nie mamy takich sygnałów, ale czekamy na rozwój sytuacji. Kilka dni temu firma 7R ogłosiła wejście do Lublina z ogromnym projektem. W niektórych sektorach, takich jak magazyny i logistyka nie widać spowolnienia, bo rozwija się sektor kurierski. Firmy kurierskie będą potrzebowały większych powierzchni pod wynajem. Mówi się też o ruchach związanych z przeniesieniem części produkcji z Azji do Europy i duzi operatorzy zaczynają się na to przygotowywać. Mamy nie tylko zapowiedź inwestycji 7R, bo także w Świdniku, tuż przy obwodnicy Lublina, ma ruszyć budowa hal Panattoni.

• Jak może się rozwinąć sytuacja gospodarcza w Lublinie w związku z epidemią?

– Wszystko zależy od tego, jak zdywersyfikowana jest gospodarka. W Lublinie jest bardzo zróżnicowana i to jest duża przewaga. Nasza gospodarka, jeżeli chodzi o przemysł, jest oparta na takich sektorach jak przemysł spożywczy, medyczny i biotechnologia. Te trzy branże sobie doskonale sobie radzą. Jest też branża IT, która sobie radzi, chociaż jej sytuacja jest dużo bardziej skomplikowana. Trudno tu generalizować, ale część firm ma dużo zleceń i realizuje je zdalnie, ale część zleceń się wali. Jeżeli firmy IT robiły zlecenia dla branży turystycznej, czy platform turystycznych, to tutaj zysku nie będzie.

• Straci też lubelska turystyka.

– Paradoksalnie będzie to sytuacja dość krótkoterminowa. Ta branża będzie miała problem, ale trzeba pamiętać, że Lublin był w innej sytuacji, niż np. Kraków czy Trójmiasto. W tamtych ośrodkach dominowali turyści zagraniczni, którzy przestali przylatywać i pewnie wrócą za rok, dwa lub później. W Lublinie około 75 proc. turystów to goście z Polski. Oni wrócą szybciej.

• Jak bardzo ucierpi gastronomia?

– Musimy popatrzeć na to, co działo się w tym sektorze w Lublinie przez ostatnich kilka lat. Pojawiło się sporo podmiotów, które mają po kilka obiektów, to są już mini sieci restauracyjne. Na pewno może być tak, że duża część tych sieci będzie musiała zdecydowanie ograniczyć swoją aktywność, ale utrzymana zostanie podstawowa oferta. Zróżnicowanie, jak szacuję, będzie mniejsze o 20 do 25 proc.

• Skoro może się zamknąć co czwarta restauracja, to w trudnej sytuacji znajdą się też właściciele nieruchomości wynajmujący im lokale. Zresztą nie tylko im.

– Z jednej strony mamy galerie handlowe, które mocno ucierpią na tym kryzysie. Z drugiej strony mamy prywatnych inwestorów mających lokale w blokach na nowych osiedlach, czy też w starej zabudowie. Oni też mocno stracą. Nie widziałbym natomiast dużej utraty zysków u tych, którzy mają mieszkania na wynajem. Podczas dużych kryzysów mniej osób kupuje mieszkania i przenosi się do wynajmowanych.

• A w tej sytuacji stracą deweloperzy oraz branża budowlana.

– Branża deweloperska, jak myślę, straci bardzo mocno, ale w perspektywie dwu-, trzyletniej, podobnie jak branża budowlana. Dzisiaj ludzie pokupowali mieszkania w blokach, które jeszcze nie wyszły z etapu „dziury w ziemi”, więc deweloperzy jeszcze będą mieć dopływ pieniędzy z kredytów, które były uzyskiwane rok czy dwa lata temu. Ale jeśli ten kryzys, jak dzisiaj się mówi, spowoduje spadek PKB o kilkanaście czy nawet dwadzieścia procent, to największe problemy zaczną się w sektorze deweloperskim za rok, czy dwa lata. Wtedy dotknie to też branżę budowlaną.

• Czy można się w ogóle spodziewać jakichkolwiek korzystnych efektów tego kryzysu dla gospodarki Lublina?

– Efektów pozytywnych może być kilka. Pierwszy z nich to taki, że inwestorzy będą przychodzić tam, gdzie biznes się utrzyma. A ja głęboko wierzę, że w Lublinie się utrzyma dzięki dywersyfikacji. Później pozwoli nam to przyciągnąć kolejne firmy. Myślę, że nie spotka nas taki los, jak regionów, gdzie jest typowa monokultura przemysłowa, czy to branży motoryzacyjnej, lotniczej, czy chemicznej. Tam może być bardzo źle.

Drugim efektem będzie unarodowienie produkcji, czyli tworzenie warunków do powstania produktów, które były do tej pory importowane i mówimy tutaj nie tylko o farmacji czy urządzeniach medycznych. Ogólnie będzie nacisk na to, żeby zmieniać łańcuch produkcji na świecie.

• Produkcja stanie się bardziej rozdrobniona?

– Na pewno tak, ale jednocześnie mniej globalna, a bardziej lokalna, narodowa. Będzie przewaga tych platform przemysłowych, jakie są związane z rynkiem lokalnym. Idealnie widać to po firmie Medisept, która robi dla polskich szpitali środki odkażające. Kiedyś to była mniejsza firma, ale gdy świat zakazał eksportu tych środków, to nasz rynek jest zajmowany przez ten podmiot.

• Bardziej lokalna produkcja to z kolei cios dla branży transportowej.

– Tutaj nie ma dobrych wiadomości dla północy województwa, dla transportowego zagłębia łukowsko-podlaskiego. Ale z drugiej strony ten transport nie zniknie i będzie sukcesywnie zastępowany przez transport w Polsce, chociaż na mniejszych odległościach.
Natomiast trzecią możliwą korzyścią z kryzysu może być to, że nauczy on patrzeć ludzi na kwestie kosztów. I w tym znowu upatrywałbym szans dla Lublina, dlatego że trudno będzie lokalizować biznes tam, gdzie jest drogi i będzie się go lokalizować tam, gdzie jest taniej. Może część firm zrozumie, że wschód kraju jest lepszy dla inwestycji.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 11

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
and / 5 kwietnia 2020 r. o 08:41
+26
Przyznaję rację Lublin jest w lepszej sytuacji niż Warszawa napompowana siedzibami korporacji praktycznie bez przemysłu z kosmicznymi cenami nieruchomości, tak samo Kraków bo Gdańsk oprócz turystyki przemysł ma stoczniowy, rafineryjny no i jest największym portem. Teraz władze Lublina powinny stawać na głowie by promować region w świecie jako nie odkryte zaplecze dość taniej i wykształconej siły roboczej, niskich cen ziemi, rozbudowanej infrastruktury i ośrodka akademickiego mogącego być wsparciem dla firm z branży medycznej i technicznej. Wbrew pozorom lotnisko też może się okazać atutem jako cargo.
Przyznaję rację Lublin jest w lepszej sytuacji niż Warszawa napompowana siedzibami korporacji praktycznie bez przemysłu z kosmicznymi cenami nieruchomości, tak samo Kraków bo Gdańsk oprócz turystyki przemysł ma stoczniowy, rafineryjny no i jest największym portem. Teraz władze Lublina powinny stawać na głowie by promować region w świecie jako nie odkryte zaplecze dość taniej i wykształconej siły roboczej, niskich cen ziemi, rozbudowanej infrastruktury i ośrodka akademickiego mogącego być wsparciem dla firm z branży medycznej i technicznej. W... rozwiń
Avatar
Coffe_Taste / 5 kwietnia 2020 r. o 09:04
+15
Czy rozwój Lublina ma opierać się na budowie coraz większej ilości  magazynów logistycznych ?? Chyba jakieś wolne żarty. Nikt nie zgłaszał wstrzymania produkcji w Lublinie ? Bo takich zakładów produkcyjnych już prawie nie ma? To jak się rozwija Lublin widać teraz na ulicach , wystarczyło zamknąć szkoły ,  uczelnie i wygasić gastronomię aby ruch do i z pracy zamarł zupełnie na ulicach. To pokazuje jak się to miasto rozwija. Praca tu to głównie  urzędy, szkolnictwo i gastronomia. Lublin jest chyba jedynym dużym miastem w Polsce w którym nie ma ani jednej dużej liczącej się firmy. Wszystkie większe poważne firmy omijają to miasto szerokim łukiem.
 Jasne, bo w innych miastach ruch do i z pracy w ogóle nie zamarł. Po co pisać takie farmazony, no po co?
 Jasne, bo w innych miastach ruch do i z pracy w ogóle nie zamarł. Po co pisać takie farmazony, no po co? rozwiń
Avatar
Motorlublin / 5 kwietnia 2020 r. o 08:51
+15
Też się zgadzam że bazowanie na 1 dużej firmie to katastrofa. Lepiej mieć wiele małych i średnich firm. Dwa mamy uniwersytety w tym medyczny. Od kilku lat laboratoria były unowocześniane. Lublinianin i tak zarabiał mało lub średnio więc jego siła nabywcza aż tak bardzo nie spadnie. Bo 4 biznes będzie uciekał do Europy wschodniej. My mamy idealne warunki. S17 na ukończeniu i S19 w budowie. Po 6 budżetówka. Jest słabo płatna ale pewniejsza niż prywaciarz.
Avatar
Motormaxx / 5 kwietnia 2020 r. o 10:37
+12
Czekam kiedy posłowie, senatorowie i rząd a także urzędnicy, którzy przecież pracują w większości zdalnie ograniczą sobie zarobki rezygnując na przykład z 50% aby pozyskane w ten sposób środki przeznaczyć na zakup niezbędnego sprzętu medycznego.
Avatar
Speedy / 5 kwietnia 2020 r. o 10:56
+11
Czy rozwój Lublina ma opierać się na budowie coraz większej ilości  magazynów logistycznych ?? Chyba jakieś wolne żarty. Nikt nie zgłaszał wstrzymania produkcji w Lublinie ? Bo takich zakładów produkcyjnych już prawie nie ma? To jak się rozwija Lublin widać teraz na ulicach , wystarczyło zamknąć szkoły ,  uczelnie i wygasić gastronomię aby ruch do i z pracy zamarł zupełnie na ulicach. To pokazuje jak się to miasto rozwija. Praca tu to głównie  urzędy, szkolnictwo i gastronomia. Lublin jest chyba jedynym dużym miastem w Polsce w którym nie ma ani jednej dużej liczącej się firmy. Wszystkie większe poważne firmy omijają to miasto szerokim łukiem.
 Lublin to nie tylko powierzchnia magazynowa i logistyka. Z branży IT w której pracuje już ponad 9 tysięcy ludzi masz np: Capgemini, Mobica, Proama, Asseco BS, Billenium, Britenet, Comarch, Compgroup Medical, eLeader, uPaid, Altkom, BLStream, Sii, SoftSystem, Sollers Consulting, Transition Technologies, Trimetis czy amerykańską korporację DataArt. Oczywiście wymieniłem jedynie największych graczy i tych stosunkowo nowych którzy dobrze rokują i mogą bardzo szybko urosnąć. Firm zarejstrowanych wokół tej branży jest już ponad 650 i liczba ta cały czas rośnie. Mamy też branżę motoryzacyjną która powoli się w Lublinie odbudowuje: Borg Automotive, ABM Greiffenberger, Data Modul AG, Turck. W strefie na Felinie silniki do samolotów składają też Francuzi z Asquini. Spożywka wiadomo, że zawsze była naszą mocną stroną, ale o Ball Packaging który jest dużym europejskim graczem, warto chyba też wspomnieć. Trochę tego jest i nie ma co na siłę forsować tez, że w Lublinie to nic się nie dzieje. Co do firm z absolutnego topu, myślę że to kwestia kilku lat jak taka zawita do Lublina, a wybuch pandemii i zastój gospodarczy, o ironio, może to teoretycznie jeszcze bardziej przyśpieszyć. Coraz więcej firm dostrzega lubelskie wykwalifikowane choć wciąż relatywnie tanie kadry i jest to wabik na inwestorów.
 Lublin to nie tylko powierzchnia magazynowa i logistyka. Z branży IT w której pracuje już ponad 9 tysięcy ludzi masz np: Capgemini, Mobica, Proama, Asseco BS, Billenium, Britenet, Comarch, Compgroup Medical, eLeader, uPaid, Altkom, BLStream, Sii, SoftSystem, Sollers Consulting, Transition Technologies, Trimetis czy amerykańską korporację DataArt. Oczywiście wymieniłem jedynie największych graczy i tych stosunkowo nowych którzy dobrze rokują i mogą bardzo szybko urosnąć. Firm zarejstrowanych wokół tej branży jest już ponad 650... rozwiń
Avatar
Aaron_Langman / 5 kwietnia 2020 r. o 16:40
+10
Drodzy Polacy - 15 Narodowych Funduszy Prywatyzacyjnych, które miały w latach 90tych zarządzać 512 zakładami produkcyjnymi rozwaliłem w pył - możecie mi nie dziękować :)
Avatar
Motormaxx / 5 kwietnia 2020 r. o 09:46
+10
Zastanawia mnie jedna rzecz. Rząd chwali się tarczą antykryzysową ale tak naprawdę ona w stosunkowo niewielkim stopniu naprawdę pomaga. Jest wiele branż, które nie są tą pomocą objęte. Myślę, że rozwiązanie powinno być systemowe i dotyczyć wszystkich, którzy prowadzą działalność bez względu na rodzaj. Mam tu na myśli wszystkie firmy, bez podziału na dużą, małą a także rodzaj wykonywanej działalności. To jedno. Druga sprawa to pomoc zwyczajnym ludziom. Zdecydowanie za mało się tutaj dzieje, żeby nie powiedzieć, że nie dzieje się prawie nic. Dlaczego w trybie nadzwyczajnym nie wstrzymano egzekucji komorniczych? Przecież często biedni ludzie, którym coś w życiu nie poszło przez zajęcia komornicze w tym trudnym czasie zostają bez środków do życia. Wiele osób traci pracę i tu też brak jest jakiejkolwiek reakcji pomocowej ze strony państwa. Zobaczcie jak to zostało rozwiązane choćby we Francji. Tam państwo partycypuje w kosztach życia swoich obywateli niejednokrotnie przejmując większość zobowiązań finansowych. A u nas? Kolejny temat to firmy telekomunikacyjne (operatorzy komórkowi, itp). Dlaczego nie obniżą czasowo opłat przykładowo o 50% na okres dajmy na to trzech miesięcy? Każdy grosz się liczy dziś a za chwilę tych groszy zacznie ludziom brakować na podstawowe potrzeby. Tutaj trzeba działać i to natychmiast. Pomoc jest potrzebna każdemu bo za chwilę będziemy mieć dramat, który już dotyka wiele polskich rodzin.
Zastanawia mnie jedna rzecz. Rząd chwali się tarczą antykryzysową ale tak naprawdę ona w stosunkowo niewielkim stopniu naprawdę pomaga. Jest wiele branż, które nie są tą pomocą objęte. Myślę, że rozwiązanie powinno być systemowe i dotyczyć wszystkich, którzy prowadzą działalność bez względu na rodzaj. Mam tu na myśli wszystkie firmy, bez podziału na dużą, małą a także rodzaj wykonywanej działalności. To jedno. Druga sprawa to pomoc zwyczajnym ludziom. Zdecydowanie za mało się tutaj dzieje, żeby nie powiedzieć, że nie dzieje się prawie nic. D... rozwiń
Avatar
Kolonia_z_dykty / 5 kwietnia 2020 r. o 10:00
+9
A jak epidemia wpłynie na pasożyta biurwę? Czy są redukcje, ograniczenia kosztów i rozrostu tego miejskiego i społecznego raka?
Avatar
Piter79 / 5 kwietnia 2020 r. o 11:53
+8
Wszystko zależy od tego jak szybko nastąpi restart gospodarki. Jeśli potrwa to dłużej niż zakładane 2-3 miesiące, wtedy dopiero skutki będą fatalne.
Avatar
Askier / 5 kwietnia 2020 r. o 13:47
0
Speedy dzięki za wymienienie tych firm. Szczerze to poza CapGemini Asecco i Proamie o reszcie nie słyszałem. Swoją.drogą Proama to. raczej się zwija.. W Lublinie może coś się ruszy jak transport drogowy i kolejowy będzie miał normalnie funkcjonował. Lotnisko jak tak dalej pójdzie trzeba będzie zaorać bo co co zasady jest nerentowne.. .Szacun komentujący że widzicie plusy ja widzę młodych którzy uciekają do Warszawy, Wrocławia.czy Poznania i pensje na poziomie nieco. większej niż minimalnej krajowej
Avatar
Aaron_Langman / 5 kwietnia 2020 r. o 16:40
+10
Drodzy Polacy - 15 Narodowych Funduszy Prywatyzacyjnych, które miały w latach 90tych zarządzać 512 zakładami produkcyjnymi rozwaliłem w pył - możecie mi nie dziękować :)
Avatar
Askier / 5 kwietnia 2020 r. o 13:47
0
Speedy dzięki za wymienienie tych firm. Szczerze to poza CapGemini Asecco i Proamie o reszcie nie słyszałem. Swoją.drogą Proama to. raczej się zwija.. W Lublinie może coś się ruszy jak transport drogowy i kolejowy będzie miał normalnie funkcjonował. Lotnisko jak tak dalej pójdzie trzeba będzie zaorać bo co co zasady jest nerentowne.. .Szacun komentujący że widzicie plusy ja widzę młodych którzy uciekają do Warszawy, Wrocławia.czy Poznania i pensje na poziomie nieco. większej niż minimalnej krajowej
Avatar
Piter79 / 5 kwietnia 2020 r. o 11:53
+8
Wszystko zależy od tego jak szybko nastąpi restart gospodarki. Jeśli potrwa to dłużej niż zakładane 2-3 miesiące, wtedy dopiero skutki będą fatalne.
Avatar
Speedy / 5 kwietnia 2020 r. o 10:56
+11
Czy rozwój Lublina ma opierać się na budowie coraz większej ilości  magazynów logistycznych ?? Chyba jakieś wolne żarty. Nikt nie zgłaszał wstrzymania produkcji w Lublinie ? Bo takich zakładów produkcyjnych już prawie nie ma? To jak się rozwija Lublin widać teraz na ulicach , wystarczyło zamknąć szkoły ,  uczelnie i wygasić gastronomię aby ruch do i z pracy zamarł zupełnie na ulicach. To pokazuje jak się to miasto rozwija. Praca tu to głównie  urzędy, szkolnictwo i gastronomia. Lublin jest chyba jedynym dużym miastem w Polsce w którym nie ma ani jednej dużej liczącej się firmy. Wszystkie większe poważne firmy omijają to miasto szerokim łukiem.
 Lublin to nie tylko powierzchnia magazynowa i logistyka. Z branży IT w której pracuje już ponad 9 tysięcy ludzi masz np: Capgemini, Mobica, Proama, Asseco BS, Billenium, Britenet, Comarch, Compgroup Medical, eLeader, uPaid, Altkom, BLStream, Sii, SoftSystem, Sollers Consulting, Transition Technologies, Trimetis czy amerykańską korporację DataArt. Oczywiście wymieniłem jedynie największych graczy i tych stosunkowo nowych którzy dobrze rokują i mogą bardzo szybko urosnąć. Firm zarejstrowanych wokół tej branży jest już ponad 650 i liczba ta cały czas rośnie. Mamy też branżę motoryzacyjną która powoli się w Lublinie odbudowuje: Borg Automotive, ABM Greiffenberger, Data Modul AG, Turck. W strefie na Felinie silniki do samolotów składają też Francuzi z Asquini. Spożywka wiadomo, że zawsze była naszą mocną stroną, ale o Ball Packaging który jest dużym europejskim graczem, warto chyba też wspomnieć. Trochę tego jest i nie ma co na siłę forsować tez, że w Lublinie to nic się nie dzieje. Co do firm z absolutnego topu, myślę że to kwestia kilku lat jak taka zawita do Lublina, a wybuch pandemii i zastój gospodarczy, o ironio, może to teoretycznie jeszcze bardziej przyśpieszyć. Coraz więcej firm dostrzega lubelskie wykwalifikowane choć wciąż relatywnie tanie kadry i jest to wabik na inwestorów.
 Lublin to nie tylko powierzchnia magazynowa i logistyka. Z branży IT w której pracuje już ponad 9 tysięcy ludzi masz np: Capgemini, Mobica, Proama, Asseco BS, Billenium, Britenet, Comarch, Compgroup Medical, eLeader, uPaid, Altkom, BLStream, Sii, SoftSystem, Sollers Consulting, Transition Technologies, Trimetis czy amerykańską korporację DataArt. Oczywiście wymieniłem jedynie największych graczy i tych stosunkowo nowych którzy dobrze rokują i mogą bardzo szybko urosnąć. Firm zarejstrowanych wokół tej branży jest już ponad 650... rozwiń
Avatar
Motormaxx / 5 kwietnia 2020 r. o 10:37
+12
Czekam kiedy posłowie, senatorowie i rząd a także urzędnicy, którzy przecież pracują w większości zdalnie ograniczą sobie zarobki rezygnując na przykład z 50% aby pozyskane w ten sposób środki przeznaczyć na zakup niezbędnego sprzętu medycznego.
Avatar
Kolonia_z_dykty / 5 kwietnia 2020 r. o 10:00
+9
A jak epidemia wpłynie na pasożyta biurwę? Czy są redukcje, ograniczenia kosztów i rozrostu tego miejskiego i społecznego raka?
Avatar
Motormaxx / 5 kwietnia 2020 r. o 09:46
+10
Zastanawia mnie jedna rzecz. Rząd chwali się tarczą antykryzysową ale tak naprawdę ona w stosunkowo niewielkim stopniu naprawdę pomaga. Jest wiele branż, które nie są tą pomocą objęte. Myślę, że rozwiązanie powinno być systemowe i dotyczyć wszystkich, którzy prowadzą działalność bez względu na rodzaj. Mam tu na myśli wszystkie firmy, bez podziału na dużą, małą a także rodzaj wykonywanej działalności. To jedno. Druga sprawa to pomoc zwyczajnym ludziom. Zdecydowanie za mało się tutaj dzieje, żeby nie powiedzieć, że nie dzieje się prawie nic. Dlaczego w trybie nadzwyczajnym nie wstrzymano egzekucji komorniczych? Przecież często biedni ludzie, którym coś w życiu nie poszło przez zajęcia komornicze w tym trudnym czasie zostają bez środków do życia. Wiele osób traci pracę i tu też brak jest jakiejkolwiek reakcji pomocowej ze strony państwa. Zobaczcie jak to zostało rozwiązane choćby we Francji. Tam państwo partycypuje w kosztach życia swoich obywateli niejednokrotnie przejmując większość zobowiązań finansowych. A u nas? Kolejny temat to firmy telekomunikacyjne (operatorzy komórkowi, itp). Dlaczego nie obniżą czasowo opłat przykładowo o 50% na okres dajmy na to trzech miesięcy? Każdy grosz się liczy dziś a za chwilę tych groszy zacznie ludziom brakować na podstawowe potrzeby. Tutaj trzeba działać i to natychmiast. Pomoc jest potrzebna każdemu bo za chwilę będziemy mieć dramat, który już dotyka wiele polskich rodzin.
Zastanawia mnie jedna rzecz. Rząd chwali się tarczą antykryzysową ale tak naprawdę ona w stosunkowo niewielkim stopniu naprawdę pomaga. Jest wiele branż, które nie są tą pomocą objęte. Myślę, że rozwiązanie powinno być systemowe i dotyczyć wszystkich, którzy prowadzą działalność bez względu na rodzaj. Mam tu na myśli wszystkie firmy, bez podziału na dużą, małą a także rodzaj wykonywanej działalności. To jedno. Druga sprawa to pomoc zwyczajnym ludziom. Zdecydowanie za mało się tutaj dzieje, żeby nie powiedzieć, że nie dzieje się prawie nic. D... rozwiń
Avatar
kronikidewelorozwoju / 5 kwietnia 2020 r. o 09:33
-7
Przypominam, że z "inwestycji" w dziurę w ziemi (poczynionej podczas górki cenowej) klient ma prawo w każdej chwili się wycofać i uzyskać zwrot wszystkich środków. Powiem więcej - w mojej opinii ten, kto tego nie zrobi jak najszybciej, popełni poważny błąd.
Avatar
Coffe_Taste / 5 kwietnia 2020 r. o 09:04
+15
Czy rozwój Lublina ma opierać się na budowie coraz większej ilości  magazynów logistycznych ?? Chyba jakieś wolne żarty. Nikt nie zgłaszał wstrzymania produkcji w Lublinie ? Bo takich zakładów produkcyjnych już prawie nie ma? To jak się rozwija Lublin widać teraz na ulicach , wystarczyło zamknąć szkoły ,  uczelnie i wygasić gastronomię aby ruch do i z pracy zamarł zupełnie na ulicach. To pokazuje jak się to miasto rozwija. Praca tu to głównie  urzędy, szkolnictwo i gastronomia. Lublin jest chyba jedynym dużym miastem w Polsce w którym nie ma ani jednej dużej liczącej się firmy. Wszystkie większe poważne firmy omijają to miasto szerokim łukiem.
 Jasne, bo w innych miastach ruch do i z pracy w ogóle nie zamarł. Po co pisać takie farmazony, no po co?
 Jasne, bo w innych miastach ruch do i z pracy w ogóle nie zamarł. Po co pisać takie farmazony, no po co? rozwiń
Avatar
Motorlublin / 5 kwietnia 2020 r. o 08:51
+15
Też się zgadzam że bazowanie na 1 dużej firmie to katastrofa. Lepiej mieć wiele małych i średnich firm. Dwa mamy uniwersytety w tym medyczny. Od kilku lat laboratoria były unowocześniane. Lublinianin i tak zarabiał mało lub średnio więc jego siła nabywcza aż tak bardzo nie spadnie. Bo 4 biznes będzie uciekał do Europy wschodniej. My mamy idealne warunki. S17 na ukończeniu i S19 w budowie. Po 6 budżetówka. Jest słabo płatna ale pewniejsza niż prywaciarz.
Zobacz wszystkie komentarze 11

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego 21 czerwca 2021 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego 21 czerwca 2021 r.

ŁKS Łódź - Górnik Łęczna 0:1. Witamy w PKO BP Ekstraklasie!

ŁKS Łódź - Górnik Łęczna 0:1. Witamy w PKO BP Ekstraklasie!

Górnik Łęczna ponownie zagra w PKO BP Ekstraklasie. W finale baraży Fortuna I Ligi podopieczni trenera Kamila Kieresia wygrali w Łodzi z tamtejszym ŁKS po golu Siergieja Krykuna czym sprawili ogromną niespodziankę. Tym samym zielono-czarni w ciągu dwóch sezonów przebyli drogę z drugiej ligi po najwyższy szczebel rozgrywkowy w Polsce

Rosyjska rakieta wystrzeliła w ostatnim momencie. Motor Lublin pokonał Stal Gorzów

Rosyjska rakieta wystrzeliła w ostatnim momencie. Motor Lublin pokonał Stal Gorzów

Jedno o niedzielnym spotkaniu Motoru Lublin z Moje Bermudy Stalą Gorzów trzeba powiedzieć – nie tylko Słońce rozgrzewało kibiców na trybunach, ale także emocje, które z nich kipiały. Gospodarze wygrali 46:43, ale musieli sobie na to solidnie zapracować. Głównym bohaterem tego dramatu w 15 aktach został Grigorij Łaguta

Matka z Lublina mówi dlaczego jedzie na protest przeciwko działaniom ministra Czarnka

Matka z Lublina mówi dlaczego jedzie na protest przeciwko działaniom ministra Czarnka

Rozmowa z mieszkanką Lublina, mamą trójki dzieci w wieku szkolnym, która jedzie w poniedziałek do Warszawy żeby wziąć udział w manifestacji „Czarnek idź precz!”.

UMCS szczepi studentów. Duże zakłady pracy już rezygnują
galeria

UMCS szczepi studentów. Duże zakłady pracy już rezygnują

W weekend uruchomiono tzw. zakładowy punkt szczepień przeciwko COVID-19 w Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej. Skorzystali z niego nie tylko pracownicy – których większość zaszczepiła się już wcześniej w ramach szczepień nauczycieli akademickich – ale głównie studenci.

ŁKS Łódź – Górnik Łęczna 0:1 [zapis relacji na żywo]. Zielono-czarni wracają do PKO BP Ekstraklasy!

ŁKS Łódź – Górnik Łęczna 0:1 [zapis relacji na żywo]. Zielono-czarni wracają do PKO BP Ekstraklasy!

Przed Górnikiem Łęczna najważniejszy mecz ostatnich lat. W niedzielny wieczór o godzinie 20.40 zielono-czarni w finale baraży o PKO BP Ekstraklasę zagrają na wyjeździe z ŁKS Łódź. Czy uda im się spełnić marzenia i awansować do piłkarskiej elity?

Bon turystyczny z rekordem popularności. Skąd pobrać?

Bon turystyczny z rekordem popularności. Skąd pobrać?

Skąd pobrać bon turystyczny? Bon turystyczny to 500 zł, który rodzice mogą przeznaczyć na wypoczynek swojego dziecka w dowolnie wybranym miejscu Polski. Zainteresowanie skorzystaniem z niego rośnie z każdym tygodniem. Podpowiadamy, gdzie go znaleźć i jak z niego korzystać.

Nastolatek zaczął topić się w Zalewie Zemborzyckim. Tylko oni zobaczyli, że potrzebuje pomocy

Nastolatek zaczął topić się w Zalewie Zemborzyckim. Tylko oni zobaczyli, że potrzebuje pomocy

W niedzielę po południu nad Zalewem Zemborzyckim w Lublinie policjanci z posterunku wodnego uratowali 18-latka, który zaczął się topić.

III liga: Podlasie i Orlęta Spomlek uratowane, spadek Lewartu Lubartów

III liga: Podlasie i Orlęta Spomlek uratowane, spadek Lewartu Lubartów

Wielkie emocje w ostatniej kolejce grupy czwartej! Długo wydawało się, że Orlęta Spomlek i Lewart zapewnią sobie utrzymanie, a spadnie Podlasie. Tymczasem białczanie walczyli do końca i wyciągnęli wynik meczu z Sokołem Sieniawa z 2:3 na 4:3. A skoro ekipa z Lubartowa uległa u siebie Wisłoce Dębica 0:2, to właśnie beniaminek musiał pogodzić się ze spadkiem

Wypadek w Kocku. Aż sześć osób rannych

Wypadek w Kocku. Aż sześć osób rannych

Do wypadku doszło około godziny 18 w Kocku, na skrzyżowaniu ulic: gen. Kleberga, Łukowskiej i Warszawskiej.

Tragedia na pojezierzu łęczyńsko-włodawskim. Wyłowiono ciało mężczyzny

Tragedia na pojezierzu łęczyńsko-włodawskim. Wyłowiono ciało mężczyzny

Ciało mężczyzny wyłowiono w niedzielę z jeziora Bialskiego w Białce (pow. parczewski).

Motor Lublin - Moje Bermudy Stal Gorzów. Gospodarze górą 46:43 [zapis relacji na żywo]

Motor Lublin - Moje Bermudy Stal Gorzów. Gospodarze górą 46:43 [zapis relacji na żywo]

Za pierwszym razem nie udało się rozegrać tego spotkania, ale teraz pogoda nie spłata już takiego figla. Kibice gromadzą się już na stadionie przy Al. Zygmuntowskich, aby na żywo obserwować dzisiejszą konfrontację Motoru Lublin z Moje Bermudy Stalą Gorzów (godz. 19.15) w PGE Ekstralidze. Transmisję można oglądać na antenie nSport+. Zachęcamy także do śledzenia naszej relacji na żywo

Uchodźcy to nasi sąsiedzi. Tak mieszkańcy Lublina i Wilna wspierają Białorusinów
Wideo
galeria
film

Uchodźcy to nasi sąsiedzi. Tak mieszkańcy Lublina i Wilna wspierają Białorusinów

Żywie Biełaruś! – wykrzykuje kobieta na zakończenie słynnych „Murów”, tym razem śpiewanych po białorusku równocześnie przez mieszkańców Lublina i Wilna. Niedzielną akcję solidarnościowa z walczącymi o niepodległość Białorusinami, zorganizowało lubelskie stowarzyszenie Homo Faber z okazji Światowego Dnia Uchodźcy.

Igros Krasnobród – Błękitni Obsza 5:2. Potrzebują już tylko punktu

Igros Krasnobród – Błękitni Obsza 5:2. Potrzebują już tylko punktu

KEEZA ZAMOJSKA KLASA OKRĘGOWA Igros Krasnobród pokonał u siebie Błękitnych Obsza i na kolejkę przed końcem sezonu jest liderem tabeli. Tym samym zespół trenera Marcina Nowosada w ostatniej serii gier potrzebuje jednego „oczka” by móc cieszyć się z awansu

"Przesympatyczny człowiek, bardzo zdolny aktor, niesamowita historia". Trwa zbiórka na film „Drgania świetlików”
Magazyn

"Przesympatyczny człowiek, bardzo zdolny aktor, niesamowita historia". Trwa zbiórka na film „Drgania świetlików”

Trwa zbiórka pieniędzy na ukończenie filmu „Drgania świetlików” o wybitnym aktorze Andrzeju Golejewskim. – Jestem szczęśliwa, że mój film uruchomił innych aktorów, którzy mnie wspierają, mówią o projekcie, zrzutce na jego dokończenie. Bardzo ważne jest to, że mówią o aktorstwie Andrzeja Golejewskiego – Rozmowa z Hanką Brulińską, reżyserem dokumentalnego filmu o aktorze Andrzeju Golejewskim.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.