Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biznes

21 marca 2023 r.
6:38

Rządowa kasa dla młodych. „Chcemy zwiększyć zaangażowanie młodzieży w życie publiczne”

0 A A
(fot. Wiktoria Czarnecka)

To jest pierwszy w historii Polski program, który jest przeznaczony oddolnej aktywności młodego pokolenia – rozmowa z Piotrem Mazurkiem, pełnomocnikiem Rządu ds. Polityki Młodzieżowej, który był gościem Kongresu Młodzi Mają Głos, zorganizowanego przez Lubelską Ligę Gier Miejskich. Zapowiedział on rozpoczęcie naboru do Funduszu Młodzieżowego, który da możliwość sięgania po pieniądze z budżetu państwa bardzo młodym ludziom.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
  • Jakie nadzieje wiąże pan z tym programem?

To jest pierwszy w historii Polski program, który jest przeznaczony oddolnej aktywności młodego pokolenia. Nigdy czegoś takiego nie było. Po raz pierwszy rząd wspiera już samorządy szkolne, samorządy akademickie, samorządy doktoranckie, koła naukowe, młodzieżowe rady samorządu terytorialnego, które chcą działać na rzecz lokalnej społeczności. Do tej pory tylko organizacje pozarządowe mogły korzystać z naszych programów. Komitet ds. Pożytku Publicznego oferuje około 10 programów dedykowanych wspieraniu społeczeństwa obywatelskiego. Ale ten jest o tyle wyjątkowy, że bardzo, bardzo młodzi ludzie, jeszcze działający w swoich samorządach uczniowskich mogą z tego wsparcia budżetowego skorzystać.

  • Jaki jest cel?

Bardzo szeroko sformułowaliśmy zasady wejścia do programu i mogą to być wnioski dotyczące bardzo różnych działań. Od solidarności międzypokoleniowej, edukacji, kwestie różnego rodzaju szkoleń, działań samokształceniowych, podnoszenia kwalifikacji osób, które chciałyby działać społecznie. Bardzo, bardzo szeroko to sformułowaliśmy. Generalnie naszym celem jest zwiększenie zaangażowania młodzieży w życie publiczne.

  • W jaki sposób będzie się odbywał rozdział środków?

Istotne jest to, że rozdział funduszy nie będzie się odbywał centralnie, to będą działania w skali regionalnej. Jest 12 operatorów, 12 regranterów, którzy mają za zadanie w jednym lub dwóch województwach dystrybuować środki dalej. Mają oni pewną autonomię jeśli chodzi o wysokość grantów, terminy realizacji zadań. Chodzi o to, żeby specyfika wszystkich regionów została uwzględniona, i dzięki temu, żeby te pieniądze jak najbardziej rozproszyły się po Polsce, żeby dotarły do każdego zakątka kraju, do wiosek, do małych miasteczek, także do dużych miast, ale nie tylko do dużych miast. Bo bardzo często takie programy dotyczyły kilku największych metropolii w Polsce, a my chcemy, żeby w sposób zrównoważony wspierały one młodych ludzi w całym kraju.

  • Czy wie Pan już ile będzie objętych tym programem samorządów uczniowskich, szkół, uczelni na Lubelszczyźnie?

To będzie zależało od specyfiki regulaminu, który zostanie stworzony przez danego operatora. Operatorzy mają duża autonomię tworzenia tych regulaminów. W ramach konkursu w Województwie Lubelskim została wyłoniona Fundacja Sileas i to ta fundacja będzie odpowiadała za konkretne ramy np. czy większe, czy mniejsze granty, ale za to więcej ich do rozdzielenia.

  • Czy rozdział tych grantów będzie na zasadzie politycznej?

Samorząd szkolny czy młodzieżowa rada to nie miejsce do polityki. To jest miejsce lokalnych działań społecznych, charytatywnych, podnoszenie kompetencji, budowanie solidarności międzypokoleniowej, gdzie młodzi wspierają starszych, wzajemnego przekazywania sobie wiedzy i doświadczeń, to wszystko jest poza polityką.

  • To są deklaracje, ale czy są jakieś zabezpieczenia?

Myślę, że fakt, iż te fundusze będą dzielone regionalne, a nie centralnie, że 12 operatorów będzie przeprowadzało nabór i będzie podejmowało decyzje poprzez ekspertów - już jest zabezpieczeniem. My byśmy chcieli, żeby jak najwięcej tych, którzy złożą wnioski, mogło w tym programie otrzymać finansowanie. Liczymy na duży odzew społeczny. Zachęcam wszystkich młodych do sięgania po niezbędne informacje na stronach www.gov.pl/pozytek lub www.gov.pl/DlaMłodych i do startu w programie. Już samo pisanie wniosku, przejście procedury aplikacyjnej, etap oceny, jest podniesieniem kompetencji młodych ludzi.

Lubelski operator planuje terminy naboru od przełomu marca i kwietnia do początku maja.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Miasto otwiera nabór do Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego w Lublinie

Miasto otwiera nabór do Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego w Lublinie

Rozpoczął się nabór uczestników do nowej placówki przy ul. Poturzyńskiej 1 w Lublinie. Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne zapewni wsparcie 20 osobom z niepełnosprawnościami.

W trzeciej rundzie TAURON Pucharu Polski ChKS Chełm podejmie PZL Leonardo Avię Świdnik

ChKS Chełm znowu zagra z PZL Leonardo Avią Świdnik, tym razem w Tauron Pucharze Polski

ChKS Chełm zmierzy się z PZL Leonardo Avią Świdnik w trzeciej rundzie TAURON Pucharu Polski. Początek spotkania w środę o godzinie 19

Siedemdziesięciolatka jechała "na zderzaku" busa. Nie zdążyła wyhamować

Siedemdziesięciolatka jechała "na zderzaku" busa. Nie zdążyła wyhamować

Trzy osoby trafiły do szpitala po zdarzeniu drogowym w m. Szopinek w gminie Zamość. Kierująca toyotą 70-latka uderzyła w jadącego przed nią citroena. Jak wstępnie ustaliła policja, kobieta nie zachowała właściwej odległości od jadącego przed nią pojazdu.

Oskarżony nie był obecny na ogłoszeniu wyroku

Potrącił policjanta i uciekał przez całe miasto. Dzisiaj kibol usłyszał wyrok

Jechał samochodem, biegł i przepłynął rzekę. Wszystko po to, aby uciec przed wymiarem sprawiedliwości. W tle sprawy porachunki kibiców Motoru Lublin.

Po porażce z Ostrovią Ostrów Wielkopolski i Górnikiem Zabrze puławscy liczą, że ich drużyna w końcu wywalczy komplet punktów

Azoty Puławy kontra Gwardia Opole. Chcą w końcu wygrać u siebie

Rywalem Azotów Puławy będzie COROTOP Gwardia Opole. Środowe spotkanie w hali przy ul. Lubelskiej rozpocznie się o godzinie 18. Będzie to mecz drugiej kolejki rundy rewanżowej.

Trzy starsze panie zginęły w wypadku. Ruszył proces kierowców

Trzy starsze panie zginęły w wypadku. Ruszył proces kierowców

Koleżanki Wanda, Janina i Teresa z Poniatowej zginęły w sierpniu ubiegłego roku w wypadku samochodowym w Chodlu. W opolskim sądzie ruszył proces dwóch oskarżonych kierowców.

Policja w okresie przedświątecznym. Więcej patroli i walka z wakatami?
film

Policja w okresie przedświątecznym. Więcej patroli i walka z wakatami?

Okres przedświąteczny to czas wzmożonej pracy dla policji. Większy ruch na drogach, tłumy w galeriach handlowych i ryzyko kradzieży to wyzwania, z którymi mierzą się funkcjonariusze. Rzecznik Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie opowiada o planach na najbliższe tygodnie.

Radosław Muszyński prowadził Lewart od 27 września do 10 grudnia

Lewart Lubartów znowu zmienia trenera

Niespodziewane wieści z Lubartowa. Tamtejszy Lewart zdecydował się na kolejną zmianę trenera. Sezon na ławce rozpoczynał Grzegorz Białek, który wywalczył z drużyną awans do III ligi. Rundę kończył za to Radosław Muszyński. We wtorek działacze ekipy beniaminka poinformowali jednak, że zdecydowali się podziękować szkoleniowcowi.

Lublin w klimacie Bożego Narodzenia
ZDJĘCIA
galeria

Lublin w klimacie Bożego Narodzenia

Gdy dzień staje się coraz krótszy i chłodniejszy, Lublin ubiera się w iluminację, tworząc wyjątkowy klimat w całym mieście. Od Bramy Krakowskiej po Centrum Spotkania Kultur – każdy zakątek emanuje magią Bożego Narodzenia.

Sergi Samper na razie ma kontrakt z Motorem do końca sezonu 24/25

Sergi Samper na dłużej w Motorze Lublin? „Dobrze się tutaj czuję”

Ten transfer był hitem letniego okienka transferowego w PKO BP Ekstraklasie. Do Motoru Lublin dołączył Sergi Samper, były zawodnik FC Barcelony i kolega klubowy Leo Messiego, który w karierze cieszył się z: mistrzostwa Hiszpanii, Superpucharu Hiszpanii, tytułu Klubowych Mistrzów Świata, a wygrywał też Ligę Mistrzów. Jego umowa obowiązuje do końca sezonu 24/25. A czy jest szansa, że zostanie w drużynie na dłużej?

ME w pływaniu: Medal i finał, czyli świetny dzień Kacpra Stokowskiego z AZS UMCS Lublin

ME w pływaniu: Medal i finał, czyli świetny dzień Kacpra Stokowskiego z AZS UMCS Lublin

To się nazywa udane otwarcie zawodów. Pierwszego dnia mistrzostw Europy na krótkim basenie, które wystartowały w Budapeszcie mnóstwo powodów do radości miał Kacper Stokowski. Pływak AZS UMCS Lublin najpierw awansował do finału na 100 metrów stylem grzbietowym. Niedługo później wraz ze sztafetą 4x100 metrów stylem dowolnym wywalczył brązowy medal.

Terapia z Dr Misio
koncert
20 grudnia 2024, 18:00

Terapia z Dr Misio

Dr Misio, to rock’n’rollowa ekipa grająca ostrego rocka pod wodzą niesamowitego Arka Jakubika – jednego z najbardziej rozpoznawalnych polskich aktorów oraz scenarzysty, znanego m.in. z ról w filmach Wojtka Smarzowskiego („Wesele”, „Dom zły”, „Drogówka”, „Wołyń”, „Kler”). Już 20 grudnia (piątek) w lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt Dr Misio pokaże Wam co to znaczy rock’n’roll.

Kluby Płomyków: nowe świetlice dla podopiecznych lubelskiego szpitala dziecięcego
DLA PACJENTÓW
galeria

Kluby Płomyków: nowe świetlice dla podopiecznych lubelskiego szpitala dziecięcego

Dziś (10 grudnia) na Oddziale Ortopedycznym Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie otwarto dwie wyjątkowe świetlice: „salę morską” i „salę leśną”. To miejsca, w których mali pacjenci mogą bawić się i integrować z rówieśnikami, znajdując emocjonalne wsparcie w procesie leczenia.

Całoroczne domki mobilne - nowy trend jako alternatywa dla mieszkania w bloku

Całoroczne domki mobilne - nowy trend jako alternatywa dla mieszkania w bloku

W ostatnich latach obserwujemy fascynujący trend w branży mieszkaniowej - rosnącą popularność całorocznych domków mobilnych. Te innowacyjne konstrukcje łączą w sobie zalety tradycyjnego domu z elastycznością i swobodą, jakiej nie zapewni żadne mieszkanie w bloku. Czym właściwie są całoroczne domki mobilne? To kompaktowe, przenośne jednostki mieszkalne, zaprojektowane z myślą o komfortowym użytkowaniu przez cały rok, niezależnie od warunków pogodowych. Doskonałym przykładem są domki mobilne od firmy Mobildom, które łączą w sobie skandynawską jakość wykonania z polską myślą techniczną

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium