Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Inne

9 sierpnia 2017 r.
17:08

Jarmark Jagielloński 2017: Stoiska, które warto odwiedzić

0 3 A A
12 sierpnia 2017 0:00
(fot. Tomasz Bylina)

Polski haft, białoruskie tkactwo, ukraińskie koszule, litewskie kowalstwo, słowackie noże i węgierska ceramika – takie wyroby znajdziemy podczas tegorocznej edycji Jarmarku Jagiellońskiego (12-15 sierpnia). Na ulicach Starego Miasta w Lublinie ponad 250 twórców ludowych i wystawców zaprezentuje lokalne tradycje i wyjątkowe rzemiosła.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Jak co roku najliczniejszą grupą wystawców są twórcy z wielu regionów Polski. Wśród nich spotkamy między innymi Aldonę i Grzegorza Gacków, którzy od lat 80. zajmują się wyrobem stempli menniczych, medali, matryc do wybijania monet oraz wyrobem ozdób. Obydwoje są certyfikowanymi twórcami rękodzieła, należą do Ogólnopolskiego Cechu Rzemieślników Artystów. Na pokazach prowadzonych podczas Jarmarku odtwarzają cały proces menniczy, czyli rozgrzewanie metalu, kucie, rozklepywanie na blachę, wycinanie krążków, wybijanie monet. W tym roku, specjalnie z okazji Wielkiego Jubileuszu 700-lecia lokacji miasta na prawie magdeburskim, będzie można własnoręcznie wybić monetę 700-lecia.

Warto też odwiedzić stoisko Jarosława Rodaka, który od 1973 roku zajmuje się garncarstwem. Formy wykonywane przez niego to dzbanki, garnki, dwojaki, buńki, które są szkliwione charakterystycznymi dla ośrodka rędocińskiego polewami w kolorze zielonym i brązowym. Jarosław Rodak zajmuje się również rzeźbą z gliny. Tworzy głównie figury świętych, za które był wielokrotnie nagradzany.

Na Jarmarku Jagiellońskim będzie można spotkać także Małgorzatę Barnat, która od początku lat osiemdziesiątych zajmuje się haftowaniem kaszubskim i kujawskim. Od 1999 r. otrzymuje nagrodę Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego za twórczość ludową. Posiada ok. 50 różnych nagród i wyróżnień za haft i pisanki. Znajdziemy u niej niepowtarzalne dekoracje stołu na świąteczne dni oraz pisanki malowane gorącym woskiem techniką nakładaną.

W poszukiwaniu pamiątek z Jarmarku dla najmłodszych uczestników festiwalu, koniecznie trzeba zajrzeć na stoisko Wiesławy i Mariana Łobozów, którzy zajmują się zabawkarstwem. Pasję i wiedzę przekazali im rodzice pana Mariana. Wszystkie zabawki wykonywane są ręcznie i malowane w bardzo stare wzory. Twórcy zdobyli m.in. I nagrodę za zabawkę ludową w Stryszawie (2014 r.) oraz wyróżnienie na Jarmarku Jagiellońskim w 2014 i 2015 r.

Nie można pominąć stoiska Stanisławy Kowalewskiej, która od ukończenia szkoły podstawowej zajmuje się tkactwem. Na warsztacie tkackim, czyli na krosnach, tkała jej mama i babcia. To dzięki nim nauczyła się rzemiosła. W pracach wykorzystuje kolorowe nici z przewagą czarnych i czerwonych.

Przed sierpniowym słońcem warto ukryć się pod wyplatanym kapeluszem zrobionym przez Stefanię Suchorę. Pani Stefania wyplata z rogożyny (zwanej też tatarakiem) także koszyki, kapcie i podstawki. Materiał do wyplatania pozyskuje sama z tego co rośnie nieopodal jej gospodarstwa.

Nie zabraknie również twórców ludowych zza naszej wschodniej granicy. Z Białorusi do Lublina przyjedzie m.in. Natallia Kananovich, która od ponad 30 lat zajmuje się tkactwem. W tkactwie tradycyjnym korzysta z wzornictwa charakterystycznego dla wschodniej Białorusi, wykorzystując przy tym naturalne materiały. Wykonuje pasy oraz ubrania z elementami tkactwa i haftu tradycyjnego. Jest członkiem Białoruskiego Stowarzyszenia Twórców Ludowych. Posiada honorowy tytuł Mistrzyni Rzemiosł Artystycznych Białorusi.

Olena Machekhina z Ukrainy od 16 lat zajmuje się wyrobem tradycyjnej odzieży z różnych regionów swojej ojczyzny. Regularnie bierze udział w ukraińskich jarmarkach. Jest laureatką wielu nagród i wyróżnień. Warto zajrzeć na jej stoisko, jeśli chcemy kupić przewiewną lnianą koszulę z pięknymi haftami.

Po raz drugi na Jarmarku Jagiellońskim pojawi się grupa twórców ludowych z Węgier, którzy zaprezentują przepiękną ceramikę. Ferenc Fazekas mieszka i pracuje w miasteczku Nadudvar, 200 km od Budapesztu. Miejsce to od lat słynie z czarnej ceramiki – istnieją dokumenty potwierdzające obecność w nim garncarzy już w XVIII wieku. Sztukę garncarstwa panu Ferencowi przekazał ojciec. W ich rodzinie tradycja ta ma już ponad 80 lat.

Orvos Józsefné, również Węgier, zaprezentuje kolorową, charakterystyczną dla miasta Debreczyn ceramikę. Jest laureatem wielu nagród. Należy do węgierskiego stowarzyszenia skupiającego twórców ludowych w Hajdu-Bihar.

Ze Słowacji wyróżnić można Ľuboša Majana, który wykonuje tradycyjne bicze, jakich nie sposób znaleźć u polskich twórców. Zajmuje się również produkcją noży. Wiedzę i doświadczenie zdobywa od 14 roku życia. Uczestniczy w wystawach na Słowacji i za granicą. Współpracuje ze słowacką organizacją – ÚĽUV i w organizowanych przez nią Dniach Majstrov.

Natomiast Havlíček Vlastimil czy Víglaš Ján zaprezentują słowacką tradycyjną majolikę, czyli ceramikę pokrytą nieprzezroczystą polewą ołowiowo-cynową o bogatej kolorystyce.

Litwini to niezwykle interesujący twórcy, którzy będą prezentować wyroby kowalskie wyróżniające się starymi pierwotnymi wzorami, jak i inspirowanymi tradycją. Twórcy Latenas Egidijus, Kavaliauskas Juozas  czy Stankevičius Juozas, wystawiają swoje prace na Litwie podczas osobnych wernisaży, a ich prace przykuwają prostotą formy i bogactwem treści ukrytych w pojedynczych symbolach.

Na wszystkie wydarzenia wstęp bezpłatny.

Organizatorem Festiwalu są Warsztaty Kultury w Lublinie oraz Miasto Lublin.

Pozostałe informacje

Chciwość i pożądanie. Ludzie zawsze chcą więcej

Chciwość i pożądanie. Ludzie zawsze chcą więcej

Przyjemność, praca, pasja i miłość splatają się w moim życiu i płyną szczęśliwie w różnych dawkach. Myślę, że nie jest dobrze być poza życiowym balansem. Dobrze jest stać równo na obu nogach – ROZMOWA z Janem Hussakowskim, reżyserem spektaklu „Balladyna”, którego premierę zobaczymy 10 maja w Teatrze Osterwy

Majówka na grillu - jak nie zepsuć potraw - przepisy

Majówka na grillu - jak nie zepsuć potraw - przepisy

Najważniejsze: nie grillujemy na żywym ogniu, który zwęgli potrawy i nada im gorzki smak. A na powierzchni potrawy wytworzą się rakotwórcze substancje.

Tarkawica. Śmierć motorowerzysty

Tarkawica. Śmierć motorowerzysty

Dziś przed południem, 4 maja, 64-letni mężczyzna kierujący motorowerem marki Yamasaki na zakręcie w Tarkawicy (pow. Ostrówek Lubelski) stracił panowanie nad jednośladem i staranował ogrodzenie jednego z domów

Trener Motoru przed meczem z Wisłą Płock: Mamy w sobie dużo dobrej energii

Trener Motoru przed meczem z Wisłą Płock: Mamy w sobie dużo dobrej energii

W niedzielę o godzinie 15.00 Motor Lublin rozegra jeden z kluczowych meczów w tym sezonie. Żółto-biało-niebiescy zmierzą się w Płocku z tamtejszą Wisłą i chcąc myśleć o barażach o PKO BP Ekstraklasę nie mogą tego spotkania przegrać. O tym jakie nastroje panują w obozie lublinian przed tym spotkaniem zdradził trener Mateusz Stolarski

Wisła Grupa Azoty nie składa broni. Cenne zwycięstwo na Kaszubach

Wisła Grupa Azoty nie składa broni. Cenne zwycięstwo na Kaszubach

Wisła Grupa Azoty Puławy sprawiła swoim kibicom bardzo miłą niespodziankę. W sobotę podopieczni trenera Mikołaja Raczyńskiego wygrali w Stężycy z tamtejszą Radunią i wciąż są w grze o pozostanie w przyszłym sezonie na centralnym poziomie rozgrywkowym

Pierwsze krajowe truskawki, cena?

Pierwsze krajowe truskawki, cena?

Na targu pod Zamkiem można było dziś kupić pierwsze krajowe truskawki, spod Zwolenia. Cena za kilogram 28 zł, za łubiankę 70 zł

Wielka Sobota w Cerkwi prawosławnej
galeria

Wielka Sobota w Cerkwi prawosławnej

Wierni obrządku prawosławnego obchodzą Wielką Sobotę, kończąc w ten sposób czas oczekiwania na Święta Wielkanocne. W tym roku Wielkanoc u prawosławnych przypada na 5 maja, w pierwszą niedzielę po wiosennej pełni księżyca wg. kalendarza juliańskiego, po obchodach Paschy Żydowskiej. W Cerkwi prawosławnej wierni poświęcili pokarmy jakie będą spożywać podczas wielkanocnego śniadania.

Przepisy na grilla: młoda kapusta

Przepisy na grilla: młoda kapusta

Nie ma lepszej rzeczy w maju niż młoda, zasmażana kapusta z koperkiem. No chyba, że jest to chrupiąca golonka z grilla podana z młodą kapustą

Odszedł mistrz Henryk Prażmo. Ostatni gong

Odszedł mistrz Henryk Prażmo. Ostatni gong

1 maja 2024r. w wieku 85 lat zmarł mój Tata HENRYK PRAŻMO - sportowiec, pięściarz wagi ciężkiej WKS Lublinianka. Młodzieżowy Mistrz i Wicemistrz Polski ,,ZRYW”, 10-krotny Mistrz Województwa Lubelskiego. W latach 1956-1969 stoczył ok. 150 walk w większości zwycięskich. Był czołowym bokserem wagi ciężkiej w Polsce. Kuszony intratnymi ofertami z czołowych klubów - Legii, Gwardii i innych…pozostał wierny Lublinowi….! W środową majową noc usłyszał ostatni gong…- poinformował Jerzy Prażmo

GIS ostrzega: Bakterie w mleku dla niemowląt. Mogą powodować groźną chorobę

GIS ostrzega: Bakterie w mleku dla niemowląt. Mogą powodować groźną chorobę

Listerioza to choroba zagrażająca głównie kobietom w ciąży, noworodkom i osobom z obniżoną odpornością. Bakterie, które mogą ją wywołać wykryto w mleku modyfikowanym dla niemowląt

Piaseczno. Eko-patologia, wypoczynek wśród śmieci

Piaseczno. Eko-patologia, wypoczynek wśród śmieci

Tak gmina dba o eko turystykę, nad jeziorem Piaseczno pełno śmieci, gdy zawieje wiatr, fruwają po okolicy i pływają w wodzie - alarmuje nasz Czytelnik

Majówka 2024. Zamojska Akademia Kultury otwiera letni sezon. Sobota pełna atrakcji
4 maja 2024, 8:00
galeria

Majówka 2024. Zamojska Akademia Kultury otwiera letni sezon. Sobota pełna atrakcji

Od rana do popołudnia jest otwarta 4 maja Zamojska Akademia Kultury mieszcząca się w gmachu dawnej Akademii Zamojskiej. Na dziś zaplanowano tutaj mnóstwo atrakcji dla dużych i małych gości. Bo to ma być rodzinne otwarcie sezonu letniego

Krasnystaw. Marzy ci się policyjny mundur? Nabór trwa

Krasnystaw. Marzy ci się policyjny mundur? Nabór trwa

Marzy ci się policyjny mundur? Jest okazja, bo komenda w Krasnymstawie prowadzi nabór do służby

"Jestem szczęśliwy, że wygraliśmy, ale patrzymy do przodu". Opinie po meczu Górnika Łęczna z Odrą Opole
galeria

"Jestem szczęśliwy, że wygraliśmy, ale patrzymy do przodu". Opinie po meczu Górnika Łęczna z Odrą Opole

W piątkowy wieczór Górnik Łęczna zdobył bardzo ważne trzy punkty pokonują na swoim stadionie Odrę Opole. Dla łęcznian było to tym samym przełamanie po dwóch domowych porażkach z rzędu. Jak mecz podsumowali szkoleniowcy obu ekip?

Orlen Oil Motor Lublin w niedzielę zmierzy się w Częstochowie z Krono-Plast Włókniarzem

Orlen Oil Motor Lublin w niedzielę zmierzy się w Częstochowie z Krono-Plast Włókniarzem

Niepokonany Orlen Oil Motor Lublin w niedzielę (godz. 16.30) zmierzy się na wyjeździe z Krono-Plast Włókniarzem Częstochowa. Ekipa spod Jasnej Góry we wtorek nadrobiła ligowe zaległości, ale wciąż czeka na premierowe zwycięstwo w tym sezonie

Kalendarz
maj 2024
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Co Gdzie Kiedy - aplikacja mobilna
Wkrótce
Najbliższe wydarzenia
Dzisiaj, 4 maja 2024:

20:00 Closterkeller w Zgrzycie