Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraj Świat

22 grudnia 2018 r.
20:04

Palą śmieci, usuwają filtry. Skąd bierze się problem smogu?

Autor: Zdjęcie autora x-news
0 24 A A

Ponad 40 tysięcy Polaków umiera rocznie z powodu zanieczyszczonego powietrza. Sprawdzamy, czym pali się w piecach i dlaczego stare silniki diesla każdego roku trują coraz bardziej?

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Co roku, wraz z nadejściem chłodnych dni, z domowych kominów, przedostają się do atmosfery ogromne ilości trujących związków. Kumulując się blisko ziemi tworzą smog. Szacuje się, że z powodu zanieczyszczonego powietrza umiera w Polsce rocznie ponad 40 tys. osób. Smog powstaje przede wszystkim dlatego, że Polacy spalają w swoich piecach duże ilości węgla i różnego rodzaju odpady.

W Katowicach straż miejska do kontrolowania, czym mieszkańcy palą w piecach używa dronów, które latają nad osiedlami domów jednorodzinnych.

Nasz reporter towarzyszył strażnikom podczas jednej z interwencji. Okazało się, że gęsty dym wydobywający się z komina nie zawsze oznacza, że właściciel spala śmieci.

- Problemem jest stary piec. W przypadku domu, z którego teraz wyszliśmy, piec ma 15 lat i jest to tzw. kopciuch. Zgodnie z prawem, ten piec może być eksploatowany do końca 2021 roku – mówi strażnik miejski.

Nowych „kopciuchów” nie ma już w sprzedaży. Zostały wycofane z handlu w lipcu tego roku.

Ubiegłej zimy, w czasie kontroli pieców, którą obserwował nasz reporter, straż miejska karała mandatami mieszkańców Katowic, którzy do kotłów wrzucali między innymi polakierowane deski.

Wraz z nowym sezonem grzewczym, mundurowi wrócili do tych miejsc, by sprawdzić czy ubiegłoroczne kontrole przyniosły skutek.

- Teraz kontrole przebiegły bez uwag. Węgiel i drewno były dobrej jakości. To oznacza, że pierwsza kontrola poskutkowała – cieszy się Jacek Pytel, rzecznik Straży Miejskiej w Katowicach.

Jedną z polskich stolic smogu jest Rybnik, gdzie ubiegłym roku z powodu złej jakości powietrza zamknięto nawet szkoły. Jeden z jego mieszkańców, za zanieczyszczone powietrze wytoczył państwu polskiemu proces. Od tamtego czasu na podobną sądową batalię zdecydowały się kolejne osoby. Jedną z nich jest znana aktorka - Grażyna Wolszczak.

- Pozywamy państwo polskie o symboliczną kwotę, ale najważniejsze, że będą musieli jakoś zareagować. Nie po to to robię, by wygrać 5 tys. zł i powiedzieć, że mi się udało, tylko po to, żeby nam się wszystkim udało, żeby zwrócić uwagę na problem – mówi Wolszczak.

Do powstawania smogu przyczynia się nie tylko szkodliwy dym z kominów, ale również spaliny samochodowe, w szczególności ze starych aut z silnikiem diesela. Elementem, który ma ograniczać ich szkodliwość jest filtr cząstek stałych. Ze względu na wysoki koszt wymiany na nowy, w przypadku jego zużycia może być usunięty, co jeszcze bardziej potęguje emisje trujących związków. By sprawdzić jak powszechny to proceder odwiedzamy kilka warsztatów samochodowych w Warszawie i jej okolicach.

- Przyjedzie pan do nas, 700 zł pan zapłaci i będzie po filtrze – usłyszeliśmy w jednym z warsztatów.

Da radę jeździć bez filtra?, dopytywał reporter.
- Ja tam jeżdżę. Policja nie kontroluje tego. Mogą tylko sprawdzić na dwutlenek węgla – zadymienie, a to po wycięciu filtra wychodzi nawet lepiej.

Samo usunięcia filtra nie jest nielegalne, natomiast jazda samochodem po takim zabiegu już tak. Jego kierowca może zostać ukarany 500 złotowym mandatem karnym. Problem w tym, że z ustaleniem, czy dany samochód ma filtr mogą mieć nawet sami diagności, nie wspominając już o policjantach drogówki. Tylko w jednym z odwiedzonych serwisów odmówiono nam usunięcia filtra.

- Jeżeli jest cały filtr to się go daje do mycia za 550 zł i jest jak nowy. Jeżeli nie jest mechanicznie uszkodzony to będzie dobry – usłyszeliśmy od mechanika.​

Skomentuj i udostępnij na Facebooku

Komentarze 24

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 22 grudnia 2018 r. o 20:51
+33
Nie ma smogu w lecie , mimo że jeźdźi więcej samochodów.Niech wycinają więcej drzew to powietrze poprawi się.
Avatar
Gość / 22 grudnia 2018 r. o 21:40
+25
Czego nikt nie pisze ze zwozal śmieci z zagranicy do Polski i płoną"przypadkiem" wysypiska.?
Avatar
Robertos / 22 grudnia 2018 r. o 21:51
+24
Gaz drogi, prąd drogi i bedzi ejeszcze droższy, to niby czym palić. Węgiel zostaje jeszcze w miarę tani więc palimy węglem. Z ręką w nocniku sie obudziliśmy, nie można było elektrowni modernizować i obniżyć cenę prądu. Wielokrotnie mówiłem, wprowadźcie taryfę na ogrzewanie elektryczne, takie trudne. Ano trudne bo dzisiejsze elektrownie już ledwo zipią. Chciałem fotowoltaikę aby przez lato naprodukować prądu, który bym sobie w zimie odebrał to problem bo elektrownie i linie przesyłowe nie są chętne, do tego cena instalacji. Niemcy blokuja wszystko bo maja dziś nadwyżkę prądu i chcą nam go sprzedać jak już przeforsują pakiety klimatyczne.  Co do DPF i diesla to kolejna nagonka ale tu szkoda gadać
Gaz drogi, prąd drogi i bedzi ejeszcze droższy, to niby czym palić. Węgiel zostaje jeszcze w miarę tani więc palimy węglem. Z ręką w nocniku sie obudziliśmy, nie można było elektrowni modernizować i obniżyć cenę prądu. Wielokrotnie mówiłem, wprowadźcie taryfę na ogrzewanie elektryczne, takie trudne. Ano trudne bo dzisiejsze elektrownie już ledwo zipią. Chciałem fotowoltaikę aby przez lato naprodukować prądu, który bym sobie w zimie odebrał to problem bo elektrownie i linie przesyłowe nie są chętne, do tego cena instalacji. Niemcy blokuja wsz... rozwiń
Avatar
Gość / 22 grudnia 2018 r. o 20:38
+23
Sądzę że i w tym roku uda mi się zrobić zdjęcia jakie zrobiłem w zeszłym roku z kominów LPC-u na FSC i przy Inżynierskiej. Tyle że tam Żuk strażnikom każe być ślepymi - tyle że do tej ślepoty nie może zmusić Lublinian . Owszem należy zwalczać kopciarzy ,tyle że jak wszystkich to wszystkich a nie okazywać słabość wobec swoich .
Avatar
Gość / 22 grudnia 2018 r. o 20:26
+19
Ta i nagle w zimie wszyscy wyjechali starymi dieslami albo bez DPFów... przestańcie pier... na gaz to robi się kuchenki, a na prąd już coraz mniej ludzi stać. A śmieciami palą z bogactwa, bo mamy taki tani gaz od naszych przyjaciół amerykanóf.
Avatar
Misio / 22 grudnia 2018 r. o 20:27
+18
a dlaczego nie piszecie o syfiastym weglu importowanym z Rosji i Ukrainy? wydawca wam zabronił?
Avatar
Gość / 22 grudnia 2018 r. o 21:26
+16
To prawda zakładanie DPFów itd to nie ekologia a chęć zarobienia na kierowcach i tyle - czy DPF jest czy nie to nie problem, problemem raczej są kotłownie, pralnie i zakłady
Avatar
Gość / 22 grudnia 2018 r. o 21:32
+10
misio - węgiel rosyjski lub ukraiński jest mniej szkodliwy niż nasze dziadostwo . Tylko wprowadzenie norm ; i tu dupa blada 50% kopalń PL do odstrzału . a tu górnik i tam górnik ma żółte kamizelki . Dopóki Polski górnik dostaje dotacje do póty w Polsce istnieje komunizm .
Avatar
obserwator / 22 grudnia 2018 r. o 20:47
+10
Są nowi Radni niech się przejdą po swoich okręgach, które reprezentują.Przed wyborami cały czas pokazywała się w masce przeciwpyłowej (niepamiętam firmy Armani czy Gucci) tak radna- blondynka ,i nawoływała, żeby na nią głosować to nie będzie smogu?!
Avatar
Gość / 22 grudnia 2018 r. o 21:47
+9
Ta DPF i ekologia... samochód pali 1 litr więcej i aby go co jakiś czas przepalić trzeba przejechać te 50 km bez sensu po ekspresówce aby go wypalić. To że się przy tym pali kolejne niepotrzebne paliwo.... to już nikomu z ekologicznych europejczyków nie przeszkadza, bo w końcu tuskownicy w mafiach paliwowych też muszą zarobić na zwykłych ludziach. Obniżcie VAT, akcyzę, opłatę stałą, opłatę za CO2, narzucone przez UE to ludzie z tego dobrobytu zaczną ogrzewać mieszkania jak w cywilizowanym świecie i przestaną mieszkać w niedogrzanych domach, a i problem smogu zniknie. Bo to że musimy żyć za połowę wypracowanych przez nas pieniędzy to też tuSSka i ekoterrorystów z UE wina, a dodatkowo Kopaczowa w 2014 spieprzyła porozumienie o CO2, że bokiem to wychodzi !!!
Ta DPF i ekologia... samochód pali 1 litr więcej i aby go co jakiś czas przepalić trzeba przejechać te 50 km bez sensu po ekspresówce aby go wypalić. To że się przy tym pali kolejne niepotrzebne paliwo.... to już nikomu z ekologicznych europejczyków nie przeszkadza, bo w końcu tuskownicy w mafiach paliwowych też muszą zarobić na zwykłych ludziach. Obniżcie VAT, akcyzę, opłatę stałą, opłatę za CO2, narzucone przez UE to ludzie z tego dobrobytu zaczną ogrzewać mieszkania jak w cywilizowanym świecie i przestaną mieszkać w niedogrzanych domach, ... rozwiń
Avatar
Gość / 25 grudnia 2018 r. o 08:56
+1
Smog bierze się z naszej głupoty i znanej na całym świecie polskiej niemocy; rząd nie robi nic, bo się boi przegranej w najbliższych wyborach, my udajemy, że nasze piece nikomu nic nie zatruwają, a jak nawet kopcą, to co, przecież sąsiad też nam kopci.
Avatar
beka / 23 grudnia 2018 r. o 23:04
+2
a dlaczego nie piszecie o syfiastym weglu importowanym z Rosji i Ukrainy? wydawca wam zabronił?
 Tak, pis ktory ten węgiel sprowadza.
Avatar
Gość / 23 grudnia 2018 r. o 17:17
+3
Typowa polska niemoc, kraj zaśmiecony i zasmrodzony najbardziej w Europie ,a rząd na czele z bajarzem Morawieckim opowiada dyrdymałki o sukcesach w ekologii i organizacji szczytu klimatycznego, zaś "ciemny lud" to kupuje i dosypuje węgielka do pieca bo " zimno, panie zimno"
Avatar
- taki jeden / 23 grudnia 2018 r. o 10:34
+4
Walka ze smogiem ? To jedno wielkie oszustwo. Sąsiedzi w budynku mieszkalnym wielorodzinnym (w Lublinie) pobudowali sobie kominki z otwartymi paleniskami ! A w bloku nie ma kanałów dymowych ! I gdzieś mają wszelkie przepisy i smog !!! Straż miejska nic z tym nie zrobi, bo na zgłoszenia nie reaguje.
Avatar
Gość / 23 grudnia 2018 r. o 10:32
-1
Tak panowie diagności nie wiedzą czy powinien być DPF czy nie, wystarczy mieć pojęcie że w numerze vin auta takie informacje są podane!
Avatar
Gość / 23 grudnia 2018 r. o 08:36
+3
Siniki diesla nie maja dla smogu zadnego znaczenia. W lecie smogu nie ma a jedza samochody z dieslem jak samo jak w zimie. Nie uprawiajcie tu pseudonauki.
Avatar
Ekolog / 23 grudnia 2018 r. o 08:03
0
Problem smogu bierze się z dupy, tylko po to aby pieniądze na kampanię o tym brac
Avatar
Gość / 23 grudnia 2018 r. o 07:41
+3
Diesel musi dymić. Po pierwsze stare niemieckie diesle są dobre, bo są niemieckie. My polscy patrioci chcemy jeździć niemieckimi dieslami, bo to forma dominacji na tą przebrzydła nacją. Oni robią auta, my nimi jeździmy. Jak PANY. Po drugie NIE MA SMOGu. To wszystko niemiecka i LEWACKA propaganda, żeby zamknąć nasze kopalnie. Wtedy Niemcy je wykupią i będą kopać nasz węgiel i wysyłać do siebie, bo wiadomo - NIE MA gospodarki bez węgla. Potem jak się nasz skończy, to oni otworzą znów swoje kopalnie i będą nam sprzedawać węgiel za 10 razy tyle. Chcą nas zdominować. To ZEMSTA za to, że my Polacy - PANY - jeździmy ich samochodami, któe oni dla nas wyprodukowali, jak pastuchy, jak tania siła robocza tylko. Polacy - naród zwycięski. Palmy węgiel na szkodę Niemcom - naszym odwiecznym wrogom.
Diesel musi dymić. Po pierwsze stare niemieckie diesle są dobre, bo są niemieckie. My polscy patrioci chcemy jeździć niemieckimi dieslami, bo to forma dominacji na tą przebrzydła nacją. Oni robią auta, my nimi jeździmy. Jak PANY. Po drugie NIE MA SMOGu. To wszystko niemiecka i LEWACKA propaganda, żeby zamknąć nasze kopalnie. Wtedy Niemcy je wykupią i będą kopać nasz węgiel i wysyłać do siebie, bo wiadomo - NIE MA gospodarki bez węgla. Potem jak się nasz skończy, to oni otworzą znów swoje kopalnie i będą nam sprzedawać węgiel za 10 razy tyle... rozwiń
Avatar
polak i Patriota... / 22 grudnia 2018 r. o 23:20
+1
...ta cala EU nam nie potrzebna. Bez ich nakazów i zakazów dawno już by PiS zrobił porządek. Won z nimi i się sami będziemy samorządzie..
Avatar
Gość / 22 grudnia 2018 r. o 23:06
+2
Spalanie drewna emituje znacznie większą ilość pyłów niż z węgla - przeliczeniu na uzyskane jednostki kaloryczne. Tymczasem zuczek uczynił z Koziego Grodu jedną wielką fabrykę drewna do kominków, w których palą Ludzie z Wypchanymi Portfelami przekonani, że w ten sposób uprawiają ekologiczny tryb życia.