Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraśnik

29 stycznia 2023 r.
20:49

Piły poszły w ruch "Drzewa padają jedno po drugim"

Autor: Zdjęcie autora Paweł Puzio
Wycinka ruszyła 24 stycznia. Jej efekty już widać. Szybko przybywa przy drodze sągów drewna
Wycinka ruszyła 24 stycznia. Jej efekty już widać. Szybko przybywa przy drodze sągów drewna (fot. Barbara Szymańska)

Wycinka lasu w Kraśniku Fabrycznym. Mieszkańcy protestują. Leśnicy tłumaczą się, że cięcia mają jedynie konieczny wymiar. Burmistrz Wojciech Wilk organizuje spotkanie ale o porozumienia będzie trudno. Wycinka trwa od tygodnia i będzie prowadzona co najmniej do końca lutego.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Mieszkańcy Kraśnika są oburzeni kolejną zimową wycinką.

– Pomimo wcześniejszych zapewnień, ponownie w lesie za ulicą Krasińskiego w dzielnicy fabrycznej Kraśnika, prowadzona jest wycinka drzew. Rozpoczęto tę masakrę – napisał do nas Herbert Gnaś. Poprzednią wycinkę tego lasu opisywaliśmy niemal równo rok temu. Teraz pod topór poszły 2 hektary lasu.

Mieszkańcy mówią dość…

Już ubiegłoroczna wycinka wzbudziła spore kontrowersje w Kraśniku. Tegoroczny wyręb wyzwolił w ludziach jeszcze większe pokłady energii.

– Złożyłam dziś (24 stycznia – przyp. red) w Nadleśnictwie Kraśnik pismo, w którym wnioskuję o utworzenie na terenie kraśnickiego lasu nowej kategorii – lasu o zwiększonej funkcji społecznej – informuje na Facebooku Milena Kozak–Chrzanowska. – Pozwoliłoby to uchronić go przed dewastacją, która ma miejsce od roku. Apeluje także o uszanowanie woli mieszkańców i natychmiastowe zaprzestanie wycinki do czasu utworzenia projektu i konsultacji społecznych – dodaje.

Leśnicy mogą wykonać taki ruch. Pozwala na to zarządzenie dyrektora Lasów Państwowych numer 58 „Wytyczne do zagospodarowani lasów o zwiększonej funkcji społecznej na gruntach w Zarządzie Lasów Państwowych”, wydane 5 lipca 2022 roku.

… i piszą też odezwę

Reakcja Mileny Kozak–Chrzanowskiej to nie jedyna forma nacisku na leśników. Aktywistka Barbara Szymańska, informuje o odezwie mieszkańców do nadleśniczego Waldemara Ciby, szefa Nadleśnictwa Kraśnik.

– Kraśnik otulają lasy mieszane, dodając mu uroku, a nam zdrowego powietrza, które jest teraz na wagę złota. NASZ LAS daje nam też zdrowie fizyczne (tu trenują biegacze, rowerzyści, odbywają się lekcje wychowania fizycznego, zawody sportowe, spacerują miłośnicy nordic walking), ale i psychiczne, bo nic tak nie koi nerwów i nie uspokaja, jak spacer po lesie, bez względu na porę roku. Las to także nasze wspomnienia, nasze dzieciństwo i młodość. Piękny, potężny i zielony. Taki zawsze był. NASZ LAS znika w oczach. Drzewa padają jedno za drugim. Bez jednego jęku i krzyku… w ciszy. Wiemy, że będą nasadzenia. Ale my pragniemy cieszyć nimi oczy i duszę teraz, a nie za 50 (?) lat… – apelują mieszkańcy Kraśnika. Pod apelem już podpisało się wiele osób. Liczba popierających szybko wzrasta.

– W tym lesie wychowałem się ja i pokolenia mieszkańców mojego miasta. Tu tutaj, jako dzieci, bawiliśmy się godzinami. Dziś po tym lesie spacerujemy z naszymi rodzinami – dodaje pan Piotr, mieszkaniec Kraśnika, sąsiad lasu.

Tniemy, bo odsłaniamy

Leśnicy tłumaczą, że cięcia mają bardzo ograniczony zasięg.

– W tym roku prowadzimy cięcia rębne jedynie na powierzchni ok. trzy i pół hektara ze 180 hektarów lasu będącego w sąsiedztwie Kraśnika Fabrycznego. Cięcia są zgodne z Planem Urządzenia Lasu (obowiązującym od 2016 do 2025 roku – przyp. red) i mają jedynie na celu odsłonięcie młodych, kilkuletnich buków oraz stworzenie warunków wzrostu nasadzonym drzewom – mówi Michał Kosikowski, zastępca nadleśniczego w Nadleśnictwie Kraśnik. – Wycinane są w 90 proc. sosen, które osiągnęły wiek rębności, 100 lat i zaczynają obumierać. Pozostawienie drzew w tym wieku na pniu, aby zamierały i gniły stojąc, jest marnotrawstwem. Stwarza również zagrożenie utraty życia lub zdrowia w przypadku osób wypoczywających. Bo las, o którym mówimy, spełnia, bowiem, oprócz funkcji gospodarczej, również funkcje rekreacyjną i wypoczynkową – dodaje zastępca nadleśniczego.

Czy tylko chodzi o młode buki?

Po Kraśniku krążą plotki, że wycięcia są wykonywane tylko po to, aby dokonać przekształcenia gruntu z leśnego na działki budowlane.

– Nic podobnego. W miejsce pozyskiwanych drzew, które osiągnęły wiek rębności, zostaną wykonane nowe nasadzenia gatunkami rodzimymi: buk, dąb, jodła – tłumaczy zastępca nadleśniczego Michał Kosikowski.

Nadleśnictwo Kraśnik gospodaruje na ponad 12 tysiącach hektarów lasu.

– Co roku pozyskujemy drewno nie więcej niż ze 100 hektarów. Taki sam areał obsadzany jest nowymi drzewami gatunków liściastych lub iglastych w zależności od warunków glebowych. W przypadku lasu w sąsiedztwie Kraśnika, zmieniany jest monokulturowy las sosnowy na żyznym siedlisku w wielogatunkowy i różnowiekowy, co wpłynie na jego bioróżnorodność i żywotność – dodaje nadleśniczy.

Spotkanie u burmistrza

W piątek burmistrz Kraśnika Wojciech Wilk zaprosił do siebie szefa Nadleśnictwa Kraśnik.

– Podczas spotkania z nadleśniczym Waldemarem Cibą oraz zastępcą nadleśniczego Michałem Kosikowskim poinformowano mnie, że obecnie w okolicy SP nr 5 usuwane są sosny, które tworzą ocienienie nad kilkuletnimi drzewkami bukowymi, mającymi ok. 3 m wysokości. Zabieg ten ma na celu poprawę warunków wzrostu, dzięki czemu młode buki mają wzrastać efektywnie – informuje  Wilk. – Obaj panowie nadleśniczy zapewnili, że po ukończeniu tych prac w sąsiedztwie dzielnicy fabrycznej nie będą już w tym roku prowadzone wycinki. Zakończyła się też wycinka prowadzona wzdłuż drogi wojewódzkiej 833 (droga na Urzędów), związana z planowaną budową ścieżki rowerowej – dodaje burmistrz.

Plan

  W najbliższym miesiącach rozpocznie się proces tworzenia nowego Plan Urządzania Lasu dla Nadleśnictwa Kraśnik od roku 2026 na kolejne 10 lat.

– Czekamy na konstruktywne wnioski strony społecznej, aby razem wypracować plan na "Kraśnicki Las” dla kolejnych pokoleń – dodaje zastępca nadleśniczego.

– Spojrzenia na gospodarkę leśną mieszkańców i leśników mocno się różnią, niejednokrotnie mieliśmy okazję się o tym przekonać – także w ostatnich miesiącach. Nie będzie łatwo te różnice pokonać – nie kryje burmistrz Wilk. – Najważniejsze są dziś prace nad nowym planem urządzenia lasu, który ma kluczowe znaczenie. Na te prace mamy wpływ. Uzgodniłem z szefostwem Nadleśnictwa, że będziemy już od tego roku aktywnie współpracować przy tworzeniu nowego planu na lata 2026 – 2035, tak, aby uwzględnione zostały postulaty mieszkańców dotyczące tej części lasu i aby odbyło się to w największym możliwym zakresie.

Strona społeczna zapowiada aktywny udział w procesie tworzenia nowego planu, ale już teraz domaga się zaprzestania wycinki.  

e-Wydanie

Pozostałe informacje

16 lipca 2025: Przewodnicząca Komisji Europejskiej, Ursula von der Leyen przedstawia propozycję Wieloletnich Ram Finansowych (WRF) opiewającą na prawie dwa bilionów euro

Miliardy dla Polski. Będziemy największym beneficjentem w nowym budżecie UE?

Unijny komisarz ds. budżetu Piotr Serafin poinformował w środę, że Polska, mimo że przez ostatnie lata bardzo szybko się rozwijała, pozostanie największym beneficjentem narodowych programów w przyszłym wieloletnim budżecie Unii Europejskiej. Chodzi przede wszystkim o politykę spójności i rolnictwo.

Nazwisko nowego dyrektora CKF Stylowy w Zamościu powinniśmy poznać przed końcem wakacji

Będzie w kim wybierać. Siedmioro chętnych do kierowania kinem

Aż tylu kandydatów zgłosiło się do konkursu na stanowisko dyrektora Centrum Kultury Filmowej w Zamościu. Rozstrzygnięcie powinno nastąpić przed końcem wakacji.

Motor Lublin kontra Arka Gdynia. Kibicu, po meczu wróć autobusem

Motor Lublin kontra Arka Gdynia. Kibicu, po meczu wróć autobusem

Przed nami początek sezonu 2025/2026. W pierwszym meczu piłkarze Motoru Lublin przed swoimi kibicami zmierzą się z Arką Gdynia. Po spotkaniu do domu będzie można wrócić autobusem.

Nogi same rwą się do tańca. Przed nami potańcówka w Skansenie
19 lipca 2025, 19:30

Nogi same rwą się do tańca. Przed nami potańcówka w Skansenie

W zeszłym roku potańcówki w Skansenie były prawdziwym hitem. W tym roku organizatorzy również zapraszają na taneczny parkiet.

Ministrowie spraw zagranicznych Polski – Radosław Sikorski (w środku), Litwy – Kęstutis Budrys (z prawej strony) i Ukrainy – Andrij Sybiha podczas konferencji prasowej po spotkaniu z okazji obchodów 5. rocznicy powołania Trójkąta Lubelskiego
galeria

Sikorski: Trójkąt Lubelski udziela i będzie udzielał wsparcia bohatersko walczącej Ukrainie

Szef MSZ Radosław Sikorski podkreślił w środę w Lublinie, że Polska zapewniła Ukrainie już 45 pakietów różnego rodzaju uzbrojenia i amunicji. – Pracujemy nad kolejnymi dostawami – dodał minister.

Plażowicze nad Zalewem Zemborzyckim w pierwszych latach jego istnienia
STARE ZDJĘCIA
galeria

Zalew Zemborzycki ma już 51 lat. Wspomnienia z budowy i wielkiego otwarcia

Plany jego powstania pojawiły się już kilkanaście lat po II wojnie światowej, ale wtedy inne inwestycje miały pierwszeństwo. Jednak po wielkiej powodzi w latach 60. wrócono do nich. Ostatecznie budowę Zalewu Zemborzyckiego ukończono w lipcu 1974 roku i dziś to "lubelskie morze" kończy 51 lat.

Hrubieszów, liczący obecnie ponad 17 tys. mieszkańców to najdalej wysunięte na wschód miasto Polski. Jest położony nad Huczwą, dopływem Bugu, w odległości zaledwie 5 km od granicy z Ukrainą

Trzy lata na wydanie 80 mln. W mieście wiele się zmieni i sporo przybędzie

Łatwiej chyba powiedzieć, czego w Hrubieszowie nie będzie za trzy lata, niż wymienić długą listę przedsięwzięć zaplanowanych do realizacji z funduszy szwajcarskich. Projekt miasta został tak wysoko oceniony, że samorząd będzie miał do wydania ponad 80 mln zł.

Oficjalnie. Jan Urban selekcjonerem reprezentacji Polski

Oficjalnie. Jan Urban selekcjonerem reprezentacji Polski

Koniec oczekiwania na nowego selekcjonera. W środę Polski Związek Piłki Nożnej oficjalnie potwierdził, że naszą kadrę narodową poprowadzi Jan Urban

Festiwal Re:tradycja - Jarmark Jagielloński. Trzy dni pełne tańca
22 sierpnia 2025, 0:00

Festiwal Re:tradycja - Jarmark Jagielloński. Trzy dni pełne tańca

To jeden z największych festiwali kultury tradycyjnej w Polsce. W dniach od 22 do 24 sierpnia będą koncerty, warsztaty taneczne i muzyczne i wystawy z dziełami sztuki ludowej z różnych krajów. 19 edycja Festiwalu Re:tradycja - Jarmark Jagielloński będzie odsłoną związana z tańcem tradycyjnym.

Mała rzecz, a ucieszy działkowiczów. Czekanie na autobus będzie przyjemniejsze

Mała rzecz, a ucieszy działkowiczów. Czekanie na autobus będzie przyjemniejsze

Mała rzecz, a z pewnością ucieszy mieszkańców, zwłaszcza działkowiczów korzystających z przystanku w Styrzyńcu. Gmina postawi tu wiatę przystankową.

Na służbie. Wojewódzkie obchody Święta Policji w Lublinie
galeria

Na służbie. Wojewódzkie obchody Święta Policji w Lublinie

Były odznaczenia i awanse na wyższe stopnie, a 35 nowo przyjętych do służby funkcjonariuszy złożyło ślubowanie – tak w środę zakończyły się Wojewódzkie obchody Święta Policji w Lublinie.

Nielegalna broń i amunicja ukryta w gospodarstwie

Nielegalna broń i amunicja ukryta w gospodarstwie

29-latek z powiatu parczewskiego miał w pomieszczeniach gospodarczych arsenał broni i amunicji. Teraz grozi mu za to nawet 8 lat więzienia.

Konie z Końskowoli zatrzymane i doprowadzone na łąkę

Konie z Końskowoli zatrzymane i doprowadzone na łąkę

W środę rano na drodze między Końskowolą a Sielcami spacerowały sobie trzy konie. Za ich nie dopilnowanie właściciel dostał mandat.

Trójkąt Lubelski obraduje w Lublinie. Przede wszystkim o Ukrainie
galeria

Trójkąt Lubelski obraduje w Lublinie. Przede wszystkim o Ukrainie

W środę przed południem po centrum Lublina poruszało się kilka kolumn rządowych. Do miasta zjechali ministrowie spraw zagranicznych Polski, Litwy i Ukrainy, którzy spotkali się na lubelskim zamku w ramach 5. rocznicy powołania „Trójkąta Lubelskiego”.

zdjęcie ilustracyjne

Temat hejnału powróci. Radny proponuje konkurs, ale urząd go nie chce

Na ostatniej sesji rady temat hejnału miasta zdjęto z porządku obrad. Ale urząd pomysłu nie porzuca. Nie ogłosi jednak konkursu, jak sugerował radny Marek Dzyr.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium