Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

4 lutego 2024 r.
14:41

Są chlubą regionu. Poznaliśmy nowych Ambasadorów Województwa Lubelskiego i laureatów programu Marka Lubelskie

Autor: Zdjęcie autora BAS
0 A A

Firma Spiżarnia, Janusz Józefowicz oraz Politechnika Lubelska to nowi Ambasadorzy Województwa Lubelskiego. Prestiżowe wyróżnienia w jubileuszowej, 25. edycji konkursu, organizowanego przez Urząd Marszałkowski, zostały wręczone podczas uroczystej gali, która odbyła się w sobotę w Centrum Spotkania Kultur.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Honorowy tytuł przyznawany jest od 1999 roku, w trzech kategoriach – Osoba, Instytucja i Firma, które poprzez swoją działalność wnoszą rozwój wkład w rozwój regionu poprzez swoją działalność gospodarczą, naukową, kulturalną, sportową, społeczną, a ich osiągnięcia i zasługi budują oraz wzmacniają dobry wizerunek naszego województwa w kraju i poza jego granicami. Od soboty Województwo Lubelskie ma już 84 Ambasadorów oraz 7 Ambasadorów Honorowych.

W kategorii instytucja laureatem została Politechnika Lubelska, dołączając tym samym do innych uczelni z regionu - Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej oraz PANS Chełm, które Ambasadorami zostały w poprzednich edycjach.

Nagrodę dla Politechniki Lubelskiej odebrał JM rektor prof. Zbigniew Pater, który swoje przemówienie rozpoczął od… sprostowania.

– Politechnika Lubelska nie jest regionalnym liderem pod względem liczby patentów, jest liderem krajowym – powiedział rektor PL i dodał, że uczelnia już od dawna się trochę za takiego Ambasadora Lubelszczyzny uważała. – Nie bez kozery w nazwie mamy Lubelska i jesteśmy rozpoznawani w świecie. Pan minister cisnął nas żebyśmy, jak najlepiej wypadali w różnych rankingach i proszę państwa w ubiegłym roku Politechnika Lubelska po raz pierwszy zaistniała w rankingu szanghajskim. To jest najmocniejszy ranking w świecie. Co prawda nie jako cała uczelnia, ale w dyscyplinie inżynieria mechaniczna, która to dyscyplina w Politechnice Lubelskiej jest rozwijana najlepiej w Polsce uplasowaliśmy się na pierwszym miejscu w trakcie ewaluacji. Podobnie było z dyscypliną inżynieria lądowa i transport tutaj też byliśmy na pierwszym miejscu – chwalił się prof. Pater i podkreślił, że to wyróżnienie kierowana jest do całej społeczności Politechniki Lubelskiej. – To ich wysiłek sprawił, że ja tutaj dzisiaj stoję. To grono 1200 pracowników, 7000 studentów i 68 tysięcy absolwentów. Dziękuję bardzo i obiecuję, że będziemy dalej działać dla dobra regionu i kraju – zapewnił rektor PL.

W kategorii firma honorowy tytuł Ambasadora Województwa Lubelskiego otrzymała Spiżarnia, jedna z największych polskich firm zajmujących się dystrybucją produktów spożywczych i artykułów chemiczno-kosmetycznych na rynkach zagranicznych. Zatrudnia ponad 450 pracowników, posiada centrum dystrybucyjne w Lublinie oraz magazyny w Wielkiej Brytanii, Irlandii, Holandii. Zaopatruje w towary ponad 1100 sklepów w krajach Europy Zachodniej, oferując 13 tys. artykułów z Polski, a także pochodzenia ukraińskiego i rumuńskiego.

– Myślę, że 19 lat temu kiedy dwóch kolegów ze szkolnej ławy Karol i Dariusz czekali w samochodzie na niemiecko-polskiej granicy z pożyczoną przyczepką wypełnioną polskimi przysmakami nie przypuszczali, że dzisiaj będę w tym miejscu, a ja w ich imieniu będę odbierać tę nagrodę – mówiła Beata Sykuła, dyrektor marketingu i franczyzy – Niech o sile marki Spiżarnia świadczą liczby: ponad 100 tysięcy palet przewiezionych przez ponad 3500 tirów w ubiegłym roku oraz obrót spółek należących do grupy Spiżarnia blisko sięgający blisko miliarda złotych za ubiegły rok.

W kategorii osoba Ambasadorem Województwa Lubelskiego został Janusz Józefowicz, jeden z najbardziej znanych polskich choreografów, aktor, scenarzysta i reżyser. Twórca słynnych musicali, jak „Metro”, „Piotruś Pan”, „Romeo i Julia”, dyrektor artystyczny Teatru „Studio Buffo” w Warszawie. Dzieciństwo i szkolne lata spędził na Lubelszczyźnie – w Borzechowie i w Lublinie. Z naszym regionem wiąże swoje pierwsze, bardzo wczesne, działania artystyczne, głównie muzyczne. W III LO w Lublinie grał w zespole muzycznym, dał się także poznać – z sukcesami – jako uzdolniony tancerz.

Wyróżnienie w imieniu Janusza Józefowicza, który w sobotni wieczór grał w musicalu i nie mógł przybyć do Lublina odebrała mama Władysława Kondracka-Józefowicz. Laureat skierował jednak kilka słów do gości gali. - Szanowni państwo mogę powiedzieć, że Lubelszczyzna to miejsce, w którym ukształtował się mój artystyczny charakter – mówił w przygotowanym nagraniu i przypomniał, że w Lublinie tańczył w Zespole Tańca Ludowego na UMC, ćwiczył taniec towarzyski w garnizonowym klubie, zajął drugie miejsce konkursie tańca  towarzyskiego o nagrodę Lubelskiego Koziołka i… w kinie Kosmos obejrzał film Milosa Formana, który miał istotny wpływ na jego dalsze życie. Józefowicz podziękował serdecznie wszystkim, którzy zgłosili jego kandydaturę. - Chciałem podziękować wszystkim, którzy zagłosowali na mnie i chciałem państwa zapewnić, że tytuł Ambasadora Województwa Lubelskiego będę nosił z dumą i godnością. Życzę państwu fantastycznego wieczoru jeszcze raz dziękuję – mówił do dodał: Mam nadzieję, że być może w jakieś niedalekiej przyszłości jeden z moich spektakli będzie można obejrzeć na tej właśnie fantastycznej scenie.

 

Ambasador Województwa Lubelskiego 2023
OSOBA
Laureat
• Janusz Józefowicz
Nominowani
• Arkadiusz Tofil, prof. PANS Chełm, dr hab. inż.
• Zuzanna Małgorzata Budzyńska-Ogryzek
Ponadto zgłoszeni byli: Tomasz Mazur, Alicja Jankiewicz, ks. Jan Kiełbasa

INSTYTUCJA
Laureat
• Politechnika Lubelska
Nominowani
• Roztoczański Park Narodowy
• Kameralna Orkiestra Akordeonowa Arti Sentemo
Ponadto zgłoszeni byli: Muzeum Wsi Lubelskiej, Fundacja Firmament z/s w Lublinie, Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. H. Łopacińskiego w Lublinie, Stowarzyszenie Razem dla Puław, Fundacja II Cuore Dell’Arte, Akcent. Literatura i Sztuka. Kwartalnik z/s w Lublinie, Muzeum Czartoryskich w Puławach, Fundacja BezMiar, Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Hrubieszowskiej, Fundacja Damy Rad, Harcerski Zespół Pieśni i Tańca „Grześ”, Stowarzyszenie „Przeszłość – Przyszłość”, Miejskie Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji w Terespolu, Zespół Pieśni i Tańca „Podlasie” AWF Biała Podlaska

FIRMA
Laureat
• Spiżarnia Sp. z o. o.:
Nominowani
• ELREMET Spółdzielnia Inwalidów z/s w Białej Podlaskiej
• Pryzmat Walery Sulewski, Mirosław Sulewski sp. komand.
Ponadto zgłoszeni byli: Gospodarstwo Rolne Jolanta i Sławomir Tupikowscy, Podlaskie Gorzelnie SURWIN Sp. z o. o., Welmax Paper Sp. z o. o, • Dwór Anna S. Gajek S. Gajek Spółka Jawna, Lubelskie Centrum Inicjatyw Społecznych.

8 nowych Markowiczów

Podczas sobotniej Gali certyfikaty odebrali również finaliści XVIII edycji programu promocji gospodarczej Marka Lubelskie. Tegorocznymi laureatami projektu gospodarczego Marka Lubelskie zostali:

• AMER-PHARMA Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie (branża spożywcza)
Firma od 2009 r. specjalizuje się w dostarczaniu innowacyjnej żywności funkcjonalnej i sportowej pod marką Klienta oraz markach własnych. Firma posiada bardzo szeroką ofertę, m.in.: sosy, syropy zero kalorii, krople smakowe, bezcukrowe słodycze, masła orzechowe oraz odżywki sportowe. Działalność firmy koncentruje się na ponad 30 krajach w Europie i na Bliskim Wschodzie m.in.: Wielka Brytania, Niemcy, Słowacja, Szwecja, Norwegia, Dania, Litwa, Kanada, Cypr, Katar.

• C2C Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie (branża produkcyjno-mechaniczna)
Producent opakowań ekologicznych. Firma jest członkiem Polish Circular Hotspot, który promuje ideę zrównoważonego rozwoju i oferuje klientom innowacyjne produkty wykonane z materiałów pochodzących w 100% recyklingu i folii biokompostowalnych. Procesy produkcyjne oparte są na odnawialnych źródłach energii. Firma stosuje nowoczesną technologię, która pozwala na pracę zgodną z ideą zero waste. Celem firmy jest promocja ograniczenia gospodarki liniowej ekonomią gospodarki o obiegu zamkniętym, w której materiały są redukowane, ponownie wykorzystywane lub poddawane recyklingowi w celu włączenia ich do procesu produkcyjnego. Kierunki eksportu: Dania, Niemcy, Litwa, Czechy, Norwegia, Estonia i Rumunia.

• Cieleśnica S.A. z siedzibą w Rokitnie (branża spożywcza)
Na terenie i w zabudowaniach przedwojennej fabryki wódek i likierów firma prowadzi działalność produkcyjną, kulturalną oraz muzealną. W pobliskim pałacu znajduje się niewielki hotel z restauracją. Firma prowadzi sprzedaż ogólnopolską, natomiast kierunek eksportu to Wielka Brytania. Manufaktura Cieleśnica otworzyła ogólnodostępne Muzeum Fabryka Wódek i Likierów w Cieleśnicy. Firma jest także organizatorem Święta Ziół. Manufaktura wspiera także inicjatywę pn. CZYSTA RZEKA. Kierunki eksportu: Wielka Brytania.

• Greenland Technologia EM Sp. z o.o. z siedzibą w Janowcu n/Wisłą (branża usługowa)
Zajmuje się produkcją i sprzedażą produktów opartych na Technologii Efektywnych Mikroorganizmów (EM) znajdujących bardzo szerokie zastosowanie w rolnictwie i ogrodnictwie, hodowli zwierząt czy biologicznym oczyszczaniu środowiska (komunalne i przydomowe oczyszczalnie ścieków, regeneracja gleb i zbiorników wodnych).  Technologia EM to preparaty mikrobiologiczne składające się z występujących w różnych proporcjach synergicznie działających żywych kultur bakterii kwasu mlekowego, drożdży, bakterii fototroficznych, promieniowców, grzybów i innych pożytecznych mikroorganizmów powszechnie występujących w naturalnym środowisku. Produkty wytwarzane przez przedsiębiorstwo są ekologiczne i pomagają redukować zużycie chemii, nawozów sztucznych, antybiotyków. Proces produkcji przeprowadzany jest zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju. Firma prowadzi także sklep internetowy. Kierunki eksportu m.in.: Litwa, Estonia, Czechy, Słowacja, Kazachstan, Hiszpania.

• KARKO Robert Karkowski z siedzibą w Biłgoraju (branża odzieżowa)
Marka odzieży damskiej. Firma jest jednym z czołowych producentów odzieży damskiej w rozmiarach 38-56 w Polsce. Karko prowadzi sprzedaż wysyłkową na terenie całej Europy oraz w sklepach stacjonarnych. Wszystkie projekty ubrań to autorskie projektu firmy, które szyte są w polskich szwalniach. Firma kładzie nacisk na zrównoważony rozwój, a więc działania firmy skupiają się na minimalizowaniu wpływu działalności na środowisko naturalne. Firma podejmuje szereg działań w zakresie odpowiedzialności biznesu m.in.: współpraca z przedsiębiorstwami społecznymi i organizacjami non-profit, wspieranie edukacji poprzez stypendia dla zdolnej młodzieży, wsparcie lokalnych klubów sportowych, a także wspieranie lokalnych fundacji i organizacji charytatywnych. Firma eksportuje produkty do wszystkich krajów UE, Wielkiej Brytanii, Szwajcarii, USA oraz Kanady.

• KOJPASZ Sp. J. Kossowski, Jakubiuk z siedzibą w Wisznicach (branża produkcyjno-mechaniczna)
Firma, która od  30 lat zajmuje się produkcją pasz dla zwierząt gospodarskich, takich jak bydło, trzoda chlewna, drób wodny, konie i króliki. Kojpasz posiada dwie mieszalnie. W pierwszym zakładzie firma produkuje pasze i koncentraty konwencjonalne, natomiast w drugim zakładzie – pasze w standardzie BEZ GMO. Oferta firmy Kojpasz obejmuje także nawozy, środki ochrony roślin oraz materiał siewny zbóż, traw i kukurydzy. Firma Kojpasz prowadzi sprzedaż części do maszyn rolniczych oraz artykułów do produkcji rolnej. Bogato zaopatrzone trzy sklepy są chętnie odwiedzane przez klientów. Firma prowadzi także doradztwo w zakresie żywienia zwierząt poprzez analizę pasz objętościowych i na podstawie wyników analiz układa dawki pokarmowe.

• MCL Łukasz Skowyra Restauracja Czarna Dama z siedzibą w Janowcu (branża turystyczna)
Restauracja, gdzie tradycja spotyka się z nowoczesnością. W ofercie są klasyczne dania kuchni polskiej, lokalne potrawy, w których wykorzystuje się przepisy i receptury babć i starych książek kulinarnych. Restauracja promuje mięso z baraniny i jagnięciny oraz efektywnie w tym temacie współpracuje z Uniwersytetem Przyrodniczym w Lublinie. Aktualnie Czarna Dama uczestniczy w projekcie, którego celem jest produkcja wędlin długodojrzewających wyrabianych z owiec ras rodzimych, które pasą się na zboczach janowskiego zamku. W restauracji promowane są lokalne piwa rzemieślnicze, wina z winnic z Małopolskiego Przełomu Wisły, sery kozie od lokalnych producentów oraz owoce i warzywa od lokalnych rolników.

• Spiżarnia Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie (branża usługowa)
Jedna z największych polskich firm zajmującą się dystrybucją towarów z branży FMCG, czyli produktów spożywczych (słodycze, przetwory, wędliny, nabiał) oraz artykułów chemiczno-kosmetycznych z magazynów w Polsce za granicę. Spiżarnia to wiodący dystrybutor polskich produktów na Wyspach Brytyjskich, ale również na terenie Irlandii, Niderlandów, Hiszpania, Grecja, Belgii i Niemiec. Spółka wyróżnia się bogatą ofertą produktów pochodzących z rodzimego rynku, na którą składa się ponad 10 000 pozycji asortymentowych. Firma współpracuje z najbardziej znanymi markami, ale także z rzemieślnikami i małymi przedsiębiorstwami. Wśród marek dostępnych w ofercie firmy są m.in.: Marcinowa Spiżarnia, Polska Wieś, Swojscy i Wiejski Młyn. Spiżarnia oferuje kilkadziesiąt kategorii produktów spożywczych m.in.: słodycze, kawy i herbaty, przetwory, napoje, wędliny, mięso, produkty schładzane, w tym nabiał i tłuszcze, ciasta gotowe, warzywa oraz artykuły chemiczno-kosmetyczne oraz produkty sezonowe. W Centrum Dystrybucyjnym w Lublinie znajduje się główny magazyn liczący blisko 25 tys. m2.

W sumie w programie Marka Lubelskie uczestniczy już 108 firm z województwa lubelskiego (więcej o programie: marka.lubelskie.pl/).

Z historii

1999
• Prof. dr hab. Jerzy Kłoczowski – dyrektor Instytutu Europy Środkowo-Wschodniej
• Zespół Muzyczny „Budka Suflera”
• Piłkarki Ręczne Międzyszkolnego Klubu Sportowego „Montex Lublin” obecnie MKS Perła Lublin

2000
• Leszek Mądzik – dyrektor artystyczny Teatru Scena Plastyczna KUL
• prof. dr hab. Andrzej Kokowski – Dyrektor Instytutu Katedry Archeologicznej UMCS
• Muzeum Zamoyskich w Kozłówce • Stadnina Koni w Janowie Podlaskim

2001
• Prof. dr hab. Tomasz Trojanowski – Kierownik Katedry i Kliniki Neurochirurgii SPSK 4 w Lublinie
• Muzeum Lubelskie w Lublinie
• Lubelski Węgiel „Bogdanka” SA w Bogdance

2002
• Wyższa Szkoła Oficerska Sił Powietrznych w Dęblinie obecnie Lotnicza Akademia Wojskowa
• Zespół Tańca Ludowego Uniwersytetu Marii Curie-Słodowskiej obecnie Zespół Tańca Ludowego UMCS im. Stanisława Leszczyńskiego
• „PERŁA” - Browary Lubelskie S.A.

2003
• Zespół Pieśni i Tańca „JAWOR” Akademii Rolniczej w Lublinie
• JMP Gospodarstwo Ogrodnicze – Maria i Jarosław Ptaszek obecnie JMP Flowers Ptaszek Sp. Jawna.
• BIOWET PUŁAWY Spółka z o.o.

2004
• Zespół "Panoramy Lubelskiej" O/TVP w Lublinie obecnie Program Informacyjny TVP 3
• Scholares Minores pro Music Antiqua – Dom Muzyki Kraczewice obecnie Dom Muzyki w Kraczewicach
• Zakłady Azotowe Puławy S.A. obecnie Grupa Azoty Puławy

2005
• JE Ks. prof. Józef Życiński
• Młodzieżowa Orkiestra Dęta "Henryczki" z Bychawy
• Spółdzielnia Pszczelarska "APIS"

2006
• Jacek Bąk - były kapitan piłkarskiej reprezentacji Polski
• Kabaret "Ani Mru Mru”
• ELDORADO S.A. obecnie EMPERIA Holding S.A.

2007
• Ewa Dados
• Ośrodek Praktyk Teatralnych "Gardzienice"
• Zakład Leczniczy ”Uzdrowisko Nałęczów”

2008
• Ojciec Filip Leszek Buczyński
• Państwowy Instytut Weterynaryjny w Puławach
• Nestle Waters Polska "Nałęczowianka" S.A. obecnie Nestle Polska S.A.

2009
• Beata Kozidrak
• Katolicki Uniwersytet Lubelski obecnie KUL Jana Pawła II
• WSK - PZL Świdnik S.A obecnie Wytwórnia Sprzętu Komunikacyjnego PZL Świdnik S.A.

2010
• Janusz Opryński
• Instytut Nawozów Sztucznych Puławy obecnie Instytut Nowych Syntez Chemicznych
• Black Red White

2011
• o. Ludwik Marian Wiśniewski
• Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Lublinie „Radio Lublin” S.A. obecnie Radio Lublin S.A.
• Mostostal Puławy S.A. w Puławach

2012
• Kazimierz Stanisław Leszczyński
• Zespół Pieśni i Tańca „Lublin” im. Wandy Kaniorowej
• SIGMA S.A.

2013
• Jan Kidaj
• Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny Nr 4 w Lublinie
• Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska Krasnystaw

2014
• Prof. zw. dr hab. Andrzej Kidyba
• Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Białej Podlaskiej
• URSUS S.A.

2015
• Prof. zw. dr hab. n. med. Wojciech Załuska
• Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa (IUNG) Puławy
• POL-SKONE S.A.

2016
• Aleksandra Tecław i Iwona Podkościelna
• Miasto Lublin na 700 lecie
• Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Lublinie
• AMBRA S.A.

2017
• Grażyna Torbicka
• Wschodnie Centrum Leczenia Oparzeń i Chirurgii Rekonstrukcyjnej w Łęcznej
• Spółdzielcza Mleczarnia „Spomlek”

2018
• Ania Dąbrowska
• Spice Gears - Team 5883 młodzieżowa drużyna robotyki
• Firma Modern-Expo S.A.

2019
• Krzysztof Cugowski
• Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie
• Piekarnia Sarzyński Barbara Sarzyńska
• Polski Związek Koszykówki – Ambasador Specjalny za 2019 rok

2020
• Prof. dr hab. n. med. Krzysztof Tomasiewicz
• Organizacja Środowiskowa Akademickiego Związku Sportowego Województwa Lubelskiego
• Fabryka Cukierków „PSZCZÓŁKA” Sp. z o.o. w Lublinie
• Ambasador Specjalny za 2020 rok: Małgorzata Hołub–Kowalik, Malwina Kopron i Aleksandra Mirosław

2021
• Prof. dr hab. n. med. Elżbieta Starosławska
• Państwowa Akademia Nauk Stosowanych w Chełmie
• ERKADO Sp. z o.o.
• Ambasador Specjalny za 2021 rok: Tomasz Wójtowicz

2022
• Prof. dr hab. n. med. Robert Rejdak
• Teatr Muzyczny w Lublinie
• SPEEDWAY Lublin S.A.
• PKP Linia Hutnicza Szerokotorowa Sp. z o.o.
Ambasador Specjalny za 2022 rok: Konsulat Honorowy Rzeczypospolitej Polskiej w Las Vegas (Stan Nevada)

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Dwa ostatnie ciała znaleziono w okolicach klasztoru betanek. Wówczas nie było jeszcze wału

Trzynaścioro dzieci utonęło w Wiśle w 1961 r.

25 czerwca, w rocznicę tragedii odsłonięto pamiątkowa tablicę ku czci ofiar tragedii z 1961 r. Uroczystości odbyły się w Szkole Podstawowej nr 17 przy ul. Krochmalnej w Lublinie. Ofiarami byli uczniowie klas 5. z tej szkoły. Pamiątkową tablicę odsłonił ks. Stanisław Chomicz, który wówczas przygotowywał w tej szkole dzieci do pierwszej komunii

Adela Piskorska mistrzynią Europy na 100 metrów stylem grzbietowym

Adela Piskorska mistrzynią Europy na 100 metrów stylem grzbietowym

Świetny występ zawodniczki AZS UMCS Lublin podczas mistrzostw Europy w pływaniu. Adela Piskorska zdobyła w sobotę złoty medal na 100 metrów stylem grzbietowym.

Górnik Łęczna ma nowego bramkarza

Górnik Łęczna ma nowego bramkarza

Górnik Łęczna pozyskał nowego bramkarza. Lukę po odejściu z kluby byłego kapitana Macieja Gostomskiego postara się zapełnić Branislav Pindroch

Rolnicze pokazy i koncerty. Końskowola zaprasza na Pożowską
23 czerwca 2024, 10:30

Rolnicze pokazy i koncerty. Końskowola zaprasza na Pożowską

W niedzielę 23 czerwca Lubelski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Końskowoli zaprasza na Dzień Otwartych Drzwi. W programie wręczenie odznak dla zasłużonych rolników, pokazy sprzętu oraz inwentarza, a także występy artystyczne. Zaśpiewa m.in. finalista The Voice Kids.

Oryginalne przepisy na niedzielny obiad
MAGAZYN

Przepisy: pierogi srokate, z marchewką i przekozackie

Na rozpoczynającym się wczoraj (21 czerwca) w Gardzienicach Festiwalu Drzewo Życia odbyła się premiera gardzienickich pierogów srokatych. A my mamy dla was sprawdzone przepisy regionalne na inne pierogi

Protest przewoźników. Blokada DK 2 i DK 19

Protest przewoźników. Blokada DK 2 i DK 19

W sobotę 22 czerwca po godzinie 10 rozpoczął się protest przewoźników w Międzyrzecu Podlaskim. Zablokowany jest węzeł Międzyrzec Podlaski Północ tj. łączący DK2 i DK19 na wszystkich wlotach od strony Siedlec i Terespola (DK2) oraz Białegostoku i Lublina (DK19)

Przewoźnicy protestują w sobotę pod Międzyrzecem Podlaskim
protest

Skala bankructw przeraża. Kto uratuje przewoźników?

- Skala bankructw w naszej branży jest przerażająca – alarmują przewoźnicy. Oczekują od rządu natychmiastowych zmian systemowych. W sobotę transportowcy blokowali pod Międzyrzecem Podlaskim dwie drogi krajowe.

Doprowadziła do kolizji omijając ciężarówkę

Doprowadziła do kolizji omijając ciężarówkę

Wczoraj (21 czerwca) w miejscowości Majdan Trzebieski kierująca samochodem marki Nissan w wyniku nieprawidłowo wykonanego manewru omijania doprowadziła do kolizji z naczepą Volvo. W zdarzeniu nikt nie ucierpiał. Sprawczyni zdarzenia została ukarana mandatem.

Nowy ordynator - dr Marcin Kubiak

Nowy ordynator chirurgii przy al. Kraśnickiej w Lublinie

Nastąpiła zmiana na stanowisku ordynatora oddziału chirurgii ogólnej w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego. Stanowisko w tym miesiącu objął dr Marcin Kubiak.

Festiwal Flaków w Piaskach
23 czerwca 2024, 14:00

Festiwal Flaków w Piaskach

Już w najbliższą niedzielę (23 czerwca) w Piaskach odbędzie się jedno z najbardziej wyczekiwanych wydarzeń kulinarnych sezonu, czyli Festiwal Flaków.

Wakacje: ceny, kierunki i porady
magazyn

Wakacje: ceny, kierunki i porady

Za granicą czy nad polskim morzem? Góry czy jeziora? Jakie są nasze ulubione kierunki urlopowe lublinian i na co zwrócić uwagę wybierając się w wakacyjna podróż?

Tradycja w centrum Lublina - trwa Festiwal Produktów Tradycyjnych
ZDJĘCIA
galeria

Tradycja w centrum Lublina - trwa Festiwal Produktów Tradycyjnych

Tradycyjne produkty, lokalne potrawy i konkursy. Na placu Teatralnym trwa iście smaczna impreza.

Święto ognia i wody. Puławy i Janowiec zapraszają na "Sobótki"

Święto ognia i wody. Puławy i Janowiec zapraszają na "Sobótki"

Nad zalewem w Janowicach (gmina Janowiec) trwa impreza z okazji najkrótszej nocy w roku - Sobótki Janowieckie. W planach m.in. puszczanie wianków, ognisty spektakl i koncerty. Z kolei w niedziely wieczór na słowiańskie widowisko przed Pałac Marynki zapraszają Puławy.

Pomóżmy Lilce wygrać z chorobą

Pomóżmy Lilce wygrać z chorobą

Lilianka to pogodna dziewczynka, która już od dzieciństwa ma pod górkę. Rodzice robią dla niej wszystko i walczą o jej życie, ale potrzebna jest pomoc.

Znęcał się nad rodzicami i ukradł matce pieniądze

Znęcał się nad rodzicami i ukradł matce pieniądze

Kara do 10 lat pozbawienia wolność grozi 37-latkowi z Puław za znęcanie się nad rodzicami i okradzenie swojej matki. Mężczyzna groził także zabójstwem swojej znajomej.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium