Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

26 lipca 2024 r.
18:21

Nie żyje wybitna lubelska stomatolog

Autor: Zdjęcie autora KAZ
0 A A
(fot. UMLUB)

W wieku 98 lat zmarła prof. Grażyna Zofia Jarząb. Pełniła m.in. funkcję pierwszego prodziekana Wydziału Lekarskiego Akademii Medycznej ds. Oddziału Stomatologii oraz dyrektora Instytutu Stomatologii.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Prof. Grażyna Zofia Jarząb urodziła się w 1926 roku we Lwowie. Ukończyła tajne, a następnie zwykłe studia medyczne na Uniwersytecie Jagiellońskim. Ostatni rok studiów ukończyła w Lublinie. W 1950 roku uzyskała doktorat medycyny, w 1970 r. nadano jej tytuł profesora nadzwyczajnego, a 8 lat później została profesorem zwyczajnym.

Społeczność Uniwersytetu Medycznego w Lublinie wspomina ją jako wybitną postać lubelskiej stomatologii oraz przede wszystkim wspaniałego człowieka, lekarza i nauczyciela wielu pokoleń stomatologów. Swoją karierę rozpoczynała u boku ojca, prof. Józefa Jarząba, który jest uznawany za twórcę lubelskiej stomatologii.

- Niosła pomoc chorym, przekazywała ogromną wiedzę studentom, ale również współtworzyła i rozsławiała lubelską stomatologię nie tylko w obrębie regionu i kraju, ale także poza jego granicami. Prof. dr hab. Grażyna Jarząb od 1963 roku kierowała Katedrą i Kliniką Stomatologiczną Wydziału Lekarskiego Akademii Medycznej w Lublinie, kontynuując dzieło ojca, przyczyniła się stworzenia warunków do powołania Oddziału Stomatologii na Wydziale Lekarskim, zostając pierwszym prodziekanem Wydziału Lekarskiego Akademii Medycznej ds. Oddziału Stomatologii (lata 1973-1974).  Po utworzeniu Instytutu Stomatologii przez dekadę pełniła funkcję dyrektora placówki – informuje Wojciech Brakowiecki, rzecznik prasowy UM w Lublinie.

Do emerytury była kierownikiem Kliniki Chirurgii Stomatologicznej i Szczękowo-Twarzowej. Stworzyła wiele publikacji naukowych np. na temat nowych metod w leczeniu wad szczękowych czy zastosowania kriochirurgii w leczeniu naczyniaków i neuralgii nerwu trójdzielnego.

Przez lata działalności zdobyła wiele nagród i odznaczeń m.in. nagrodę I stopnia Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej, Honorowy Tytuł Zasłużonego Nauczyciela PRL.

Profesor Grażyna Jarząb zmarła 24 lipca, w wieku 98 lat. Nabożeństwo żałobne zostanie odprawione 1 sierpnia o godz. 10 w kaplicy na cmentarzu przy ul. Lipowej w Lublinie.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

W Świdniku liczą na kolejne zwycięstwo

PZL Leonardo Avia Świdnik chce podtrzymać dobrą passę w meczu z BBTS Bielsko-Biała

W spotkaniu otwierającym piątą kolejkę PZL Leonardo Avia Świdnik zmierzy się z BBTS Bielsko-Biała. Pierwszy gwizdek czwartkowego meczu w hali Szkoły Podstawowej nr 7 o godzinie 20.30. Transmisja w stacji Polsat Sport 3.

W trakcie biegania stanęło mu serce. Jego życie uratował dzielnicowy

W trakcie biegania stanęło mu serce. Jego życie uratował dzielnicowy

Ta sytuacja miała miejsce wczoraj (9 października) po godzinie 17:00 w miejscowości Chyżowice. To właśnie tutaj będący na wolnym policjant zauważył mężczyznę, który w trakcie biegania upadł i stracił przytomność. Życie biegacza udało się uratować tylko dzięki szybkiej reakcji mundurowego.

Aktorzy zagrają Lewandowskiego, Bońka i Olisadebe. Spektakl o polskim futbolu
teatr
13 października 2024, 15:30

Aktorzy zagrają Lewandowskiego, Bońka i Olisadebe. Spektakl o polskim futbolu

Spektakl „Nic się nie stało” powstał z pasji i miłości do futbolu, jest hołdem złożonym najwybitniejszym postaciom polskiej piłki w doborowej obsadzie. Przedstawienie będzie można zobaczyć już 13 października (niedziela) w Centrum Kongresowym UP w Lublinie.

Pompa odśrodkowa – zasada działania i zastosowania w przemyśle

Pompa odśrodkowa – zasada działania i zastosowania w przemyśle

Jednym z najczęściej wykorzystywanych w przemyśle urządzeń są wszelkiego rodzaju pompy, umożliwiające przetłaczanie i transport różnego typu cieczy. Dziś skupimy się na pompach odśrodkowych, należących do urządzeń wirnikowych. Czym jest pompa odśrodkowa, jak działa i jakie ma zalety?

Najpierw mammobus, teraz dermabus. Skorzystać mogą osoby borykające się z chorobami skóry.

Jedzie Dermabus- mobilny gabinet dermatologiczny zatrzyma się w Chełmie

W najbliższy weekend w Chełmie zaparkuje Dermabus - mobilny gabinet dermatologiczny, oferujący bezpłatną konsultację oraz wsparcie psychologiczne dla osób z chorobami skóry. Ilość miejsc jest ograniczona.

Droga zablokowana przez… buraki. Winny kierowca

Droga zablokowana przez… buraki. Winny kierowca

Do niecodziennej sytuacji doszło wczoraj na trasie Józefów – Osuchy. 34-letni mieszkaniec gminy Terszpol stracił kontrolę nad pojazdem na zakręcie i wywrócił swoją ciężarówkę. Buraki, które rozsypały się po okolicy całkowicie zablokowały drogę.

Pani Marianna kończy dziś 101 lat. W dniu urodzin odwiedził ją wojewoda lubelski

Pani Marianna kończy dziś 101 lat. W dniu urodzin odwiedził ją wojewoda lubelski

Pani Marianna Krasnodębska, która za ratowanie Żydów w czasie niemieckiej okupacji, wraz z członkami swojej rodziny, została odznaczona medalem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata kończy dzisiaj 101 lat. W dniu jej urodzin, Panią Mariannę odwiedził niecodzienny gość, wojewoda lubelski Krzysztof Komorski.

Jechał z sądowym zakazem. Rozbił się o kapliczkę

Jechał z sądowym zakazem. Rozbił się o kapliczkę

Wczoraj późnym popołudniem w miejscowości Lasy tuż obok Kraśnika doszło do niebezpiecznie wyglądającego zdarzenia. Kierującemu nic się nie stało, ale szybko okazało się, że nie powinien nigdy znaleźć się w tym miejscu.

W akcję poszukiwawczą zaangażowanych jest ok. 300 policjantów z Zamościa, Biłgoraja, Lublina i Kielc

Czwarta doba poszukiwań przestępcy. Bartłomiej Blacha wciąż na wolności

Penetrują lasy, pola, pustostany. Szukają go z ziemi i z powietrza, ale nadal nie udało się trafić na ślad podejrzanego o zabójstwo Bartłomieja Blachy. 34-latek uciekł ze szpitala psychiatrycznego. Odpowiednie służby sprawdzają, jak to możliwe, że zbiegł mimo dozoru.

Zamość, którego już nie ma. LO zaprasza na wystawę
11 października 2024, 12:30

Zamość, którego już nie ma. LO zaprasza na wystawę

„Miasto nieistniejące” - tak zatytułowana jest wystawa, która w piątek (11 października) zostanie otwarta w II Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Konopnickiej w Zamościu.

Miasto wzięło się za drogi? Co z innymi inwestycjami? Tomasz Fulara: Lublin może się pochwalić wieloma rzeczami
film

Miasto wzięło się za drogi? Co z innymi inwestycjami? Tomasz Fulara: Lublin może się pochwalić wieloma rzeczami

Wakacyjne remonty dróg, budowa nowych arterii, inwestycja w zieleń, poprawa komunikacji w mieście. Co jeszcze? Gość programu Dzień Wschodzi, wiceprezydent Lublina Tomasz Fulara odpowiada na pytania dotyczące przyszłości inwestycji w stolicy województwa lubelskiego.

Trójka zatrzymanych kierowców. Żaden z nich nie powinien był jechać
Włodawa

Trójka zatrzymanych kierowców. Żaden z nich nie powinien był jechać

Policjanci Ruchu Drogowego z Włodawy zatrzymali 3 kierujących, którzy zdecydowali się na jazdę, choć nie powinni. Najpierw w ich ręce wpadł pijany rowerzysta, następnie kierowca skody, który jechał pojazdem pomimo braku uprawnień. Na końcu udało się zatrzymać nietrzeźwą kierującą dacii.

Do dwóch razy sztuka. Będzie przebudowa skweru w centrum miasta
Zieleń w mieście

Do dwóch razy sztuka. Będzie przebudowa skweru w centrum miasta

Pierwszy przetarg nie przyniósł wyłonienia wykonawcy. Miasto jednak nie poddało się i ogłosiło drugi konkurs. Tym razem ofert na przebudowę skweru im. Arcybiskupa Józefa Życińskiego w Lublinie spłynęło 7, w tym kilka mieszczących się w środkach, jakie planuje wydać magistrat.

Pracownicy miejskiej spółki PEC obawiają się, że krążące pogłoski o zwolnieniach mogą stać się rzeczywistością. Burmistrz "naprostował sprawę" podczas posiedzenia rady miejskiej.
Rada Miasta Świdnik

Gorące obrady. Czy pracownicy PEC powinni obawiać się zwolnień?

Ostatnia sesja świdnickich radnych obfitowała w gorące dyskusje. Tematy były różne: od projektów społecznych po inwestycyjne. Sporo czasu poświęcono kwestii bezpieczeństwa energetyczne miasta w kontekście dostaw ciepła.

Ludzie o anielskich osobowościach. Angelus Lubelski rozdany
galeria

Ludzie o anielskich osobowościach. Angelus Lubelski rozdany

Nagroda Angelus Lubelski przyznawana jest od 2005 roku. Jej celem jest wskazywanie ludzi o anielskich osobowościach, dla których inspiracją jest ewangeliczna koncepcja człowieka i jego odniesień.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium