Za nami 94. PZLA Mistrzostwa Polski

Autor: Zdjęcie autora (SAB)
1 0 A A

To była świetna promocja sportu i naszego regionu.

Niezwykle zacięta rywalizacja o medale i trybuny pełne kibiców – tak wyglądały odbywające się w Lublinie 94. Mistrzostwa Polski w Lekkiej Atletyce. Największa tegoroczna sportowa impreza w mieście nad Bystrzycą, której partnerem było Lubelskie Smakuj Życie! zakończyła się sportowym sukcesem reprezentantów klubów z Lubelszczyzny, którzy wywalczyli 9 medali: 3 złote, 3 srebrne i 3 brązowe. Lubelskie w klasyfikacji województw zajęło trzecie miejsce!

Podczas mistrzostw największe emocje, zgodnie z oczekiwaniami, towarzyszyły rywalizacji w rzucie młotem, gdzie o złoto walczyli Wojciech Nowicki z Podlasia Białystok i nasz trzykrotny mistrz świata Paweł Fajdek. Broniący tytułu Nowicki prowadził niezagrożenie od 2. kolejki, w której uzyskał  wynik 77.93. Później lider światowych tabel dwukrotnie przekraczał 79 m, a w piątej próbie posłał młot nawet na 80.26. Fajdek w drugim rzucie uzyskał 72.68. Najlepszy rzut oddał na odległość 80.14 m. Niestety to okazało się za mało, by zawodnik Agrosu zdobył złoto. Na najniższym stopniu podium uplasował się klubowy kolega Fajdka, Arkadiusz Rogowski (70.19).

Z zawodników z naszego regionu w mistrzostwach najlepiej wypadł sprinter Dominik Kopeć z Agrosu. 23-latek wygrał rywalizację zarówno na 100 m (z nowym rekordem życiowym 10.26), jak i na 200 m (20.70)!

Złoto zdobyła także Paulina Guba z AZS UMCS, która w pchnięciu kulą już w pierwszej próbie na odległość 18.82 m zapewniła sobie zwycięstwo. Druga – Klaudia Kardasz z Podlasia Białystok, przegrała z nią o ponad 1,5 m.

Ze srebrnych medali mogli cieszyć się Karolina Kołeczek z AZS UMCS, która przegrała rywalizację w finale biegu na 100 m przez płotki o 0,2 s z Klaudią Siciarz z AZS AWF Kraków (jej wynik to 12,74) oraz Piotr Tarkowski z AZS-AWF Biała Podlaska, który w skoku w dal ustanowił rekord życiowy 7.80, przegrywając tylko z Tomaszem Jaszczakiem z WLKS Nowe Iganie (8.10).

Brązowe krążki wywalczyły ponadto zawodniczki AZS UMCS Joanna Bemowska w chodzie na 5000 m (24:41.12) oraz Malwina Kopron w rzucie młotem (70.88).

Klasyfikację medalową mistrzostw wygrał AZS-AWF Katowice (2-4 -2), przed Podlasiem Białystok (2-4-1) i AZS Poznań (2-1-3). Agros był czwarty (2-1-1).

W klasyfikacji punktowej tuż za podium, za AZS-AWF Katowice (447 pkt.), OŚ AZS Poznań (443) i AZS AWF Wrocław (376), znaleźli się lubelscy akademicy (368 pkt.). Miejsca pozostałych klubów z naszego regionu: 12. Agros Zamość 195.0, 34. AZS-AWF Biała Podlaska 53.0, 61. SKB Kraśnik 25.0, 81. MKS Unia Hrubieszów 15.0. W klasyfikacji województw lubelskie z 656 pkt. zajęło trzecie miejsce, ustępując jedynie mazowieckiemu (1027,8) oraz pomorskiemu (912,1).

To były piękne zawody. Mogliśmy zobaczyć zawodników nie tylko najlepszych w naszym kraju, ale i na świecie. Krzysztof Grabczuk, wicemarszałek  województwa lubelskiego