Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

23 czerwca 2023 r.
23:10

75-lecie Teatru Muzycznego w Lublinie. Sezon kończony z fajerwerkami

O Galowym Koncercie Jubileuszowym, który w piątkowy wieczór odbył się w Teatrze Muzycznym w Lublinie jeszcze długo będzie mówiło się w mieście nad Bystrzycą. Z okazji jubileuszu 75-lecia teatru artyści zabrali publiczność w przepiękną, trzygodzinną podróż po świecie opery, operetki i musicalu - od "Carmen" Georges'a Bizeta, przez arie z "La Traviata" Giuseppe Verdiego po nieśmiertelny cancan i utwory z dzieła Andrew Lloyd Webbera "Upiór w operze" oraz Michaela Graceya "Król rozrywki".

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W kończącym się, jubileuszowym sezonie artystycznym Teatr Muzyczny, który jak zapowiedział marszałek województwa Jarosław Stawiarski wkrótce przekształcony zostanie w Operę Lubelską, został wyróżniony przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego brązowym medalem  "Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, a przez władze samorządowe honorowym tytułem „Ambasador Województwa Lubelskiego” oraz odznaką honorową „Zasłużony dla Województwa Lubelskiego”. Podczas piątkowej, uroczystej gali na ręce dyrektor Kamili Lendzion medal od ministra i odznakę od samorządu wręczył na scenie Bartłomiej Bałaban, członek Zarządu Województwa. Kulturalną Nagrodę Województwa otrzymała również Żaneta Magryta – Sidoruk, wiolonczelistka teatralnej orkiestry.

W imieniu Zarządu Regionu Środkowo-Wschodniego NSZZ Solidarność przewodniczący Marian Król uhonorował Teatr Muzyczny oraz działającą w placówce Komisję Zakładową Medalem Bene Meritus. Kilkudziesięciu pracowników teatru otrzymało także pamiątkowe dyplomy i listy gratulacyjne.  

W jubileuszowym koncercie znalazły się utwory, które były grane na deskach Teatru Muzycznego lub dopiero będą, tak jak "Tosca", której premierę zaplanowano pod koniec września.

Paulina Janczaruk i chór dziecięco-młodzieżowy skradły show

Serca publiczności już na początku koncertu skradła Paulina Janczaruk, która kilka tygodni temu z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru uhonorowana została przez Lubelski Oddział Związku Artystów Scen Polskich prestiżową nagrodą - Złotą Maską. Podczas piątkowej gali solistki Teatru Muzycznego nie zobaczyliśmy jednak w nagrodzonej roli Adeli z „Zemsty nietoperza”, reżyserowanej przez Artura Barcisia. Janczaruk uwiodła widzów najpierw fantastycznym wykonaniem Arii Królowej Nocy „Der Hölle Rache” z II aktu opery "Czarodziejski Flet" Wolfganga Amadeusza Mozarta. Później zaśpiewała Arię Kunegudny z "Kandyda" Leonarda Bernsteina, za którą w 2022 roku w Krakowie zajęła drugie miejsce w Międzynarodowym Festiwalu Operetkowo-Musicalowym pod honorowym patronatem Wiesława Ochmana. Na koniec Janczaruk, która debiutowała na lubelskiej scenie przed pięcioma laty, z Patrykiem Pawlakiem wykonała fantastyczny duet Christine i Eryka z najpopularniejszego musicalu wszech czasów "Upiór w operze" Andrew Lloyd Webbera.

Podczas jubileuszowego koncertu furorę wywołał także występ nowo powstałego w Teatrze Muzycznym chóru dziecięco-młodzieżowego, prowadzonego przez Małgorzatę Papiewską i Agnieszkę Milaniuk (koordynatorem zespołu jest Grzegorz Paluch). 91 młodych artystów w wieku od 5 do 21 lat zaśpiewało dwie piosenki z amerykańskiego musicalu filmowego  „The Greatest Showman” (Król rozrywki) - "A million dreams" i "This is me". Nie obyło się bez owacji i bisu.

Chwilę później na scenie wybrzmiał kolejny utwór z musicalu Michaela Graceya z 2017 roku. Po raz pierwszy i jedyny w piątkowy wieczór zaśpiewała Kamila Lendzion, dyrektor Teatru Muzycznego w Lublinie, a utwór „Never Enough” (Nigdy dość)  zadedykowała z okazji Dnia Ojca, będącemu na widowni tacie.

Na scenie zaprezentowali się wszyscy soliści lubelskiego teatru oprócz wspomnianych już Pauliny Janczaruk i Patryka Pawlaka także: Dorota Laskowiecka-Urban, Dorota Szostak-Gąska, Anna Barska, Agnieszka Piekaroś-Padzińska, Agnieszka Kurkówna, Mariola Zagojska, Agnieszka Tyrawska-Kopeć, Jakub Gąska, Patrycjusz Sokołowski, Jarosław Cisowski i Paweł Stanisław Wrona. Gościnnie wystąpili Karina Skrzeszewska i Oleg Lanovyi z Opery Lwowskiej.

W efektownych choreografiach mogliśmy oglądać balet lubelskiego teatru. Utalentowaną orkiestrę Teatru Muzycznego poprowadził maestro Vincent Kozlovsky.

Sezon w pigułce. Oj, działo się!

Jubileuszowy sezon artystyczny 2022/23 Teatr Muzyczny w Lublinie rozpoczął z potrójnym przytupem. 3 września ubiegłego roku lubelskich artystów można było spotkać i podziwiać aż w trzech miastach – w Tomaszowie Lubelskim na Rodzinnym Pikniku Europejskim, w Lublinie na Placu Litewskim podczas Narodowego Czytania oraz w Białej Podlaskiej, gdzie swoim ostatnim hitem – operetką "Zemsta nietoperza" w reżyserii Artura Barcisia  zainaugurowali 4. Festiwal im. Bogusława Kaczyńskiego.

Oficjalne sezon w Teatrze otwarto 17 września podczas pierwszego z cyklu koncertów jubileuszowych „Operetka na poważnie, Opera na wesoło” w reżyserii Anny Barańskiej-Wróblewskiej.

W październiku odbyła się akcja „Słyszę Cię – Teatr Muzyczny w Lublinie dla psychiatrii dzieci i młodzieży z I Kliniki Psychiatrii Psychoterapii i Wczesnej Interwencji przy Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym nr 1 w Lublinie. Realizowana była z okazji Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego, przypadającego rokrocznie na 10 października. Jej kulminacyjnym punktem był koncert z udziałem gwiazd: Kayah i Viki Gabor.

Z okazji jubileuszu w Tetrze Muzycznym wznowiono także dwa dzieła: musical wszech czasów "Phantom" Maury'ego Yestona – historię miłości Upiora zamieszkującego piwnice paryskiej opery do ślicznej sopranistki Christine, w reżyserii Daniela Kustosika z 2012 roku, a także operę "La Traviata" - najdoskonalsze dzieło Giuseppe Verdiego, które w nowej odsłonie zachwyciły lubelską publiczność.

29 listopada w siedzibie teatru dwukrotnie zaprezentowano spektakl dla dzieci i młodzieży – "Nie taki Straszny Dwór - opera w pigułce", na podstawie „Strasznego Dworu” Stanisława Moniuszki, w rezyserii Marioli Zagojskiej. Skrócona wersja narodowej epopei muzycznej była okazją do wysłuchania najważniejszych muzycznych fragmentów i obejrzenia scen połączonych narracją, która przybliżyła treść tego wyjątkowego dzieła najmłodszym widzom.

Pod koniec 2022 r. lubelski teatr wystawił w Kieleckim Centrum Kultury musical „Skrzypek na dachu”, a  soliści  Dorota Szostak-Gąska i Jakub Gąska wystąpili w świątecznym koncercie w Living Arts Centre Mississauga w Kanadzie, a także wzięli udział w Wigilii Starego Miasta organizowanej przez  Klasztor Dominikanów oraz Fundację Restaurare Basilicam.

Z okazji Nowego Roku lubelscy artyści zaprosili publiczność na dwa Jubileuszowe Koncerty Sylwestrowe w reżyserii dyrektor Kamili Lendzion. Na prośbę widzów koncerty zostały powtórzone w marcu i w kwietniu - Jubileuszowe Koncerty Sylwestrowe - Na Bis!

W sezonie 2022/23 w Teatrze Muzycznym odbyły się w sumie aż 72 wydarzenia, które obejrzało ponad 22 tysiące widzów. Oprócz już wspomnianych w repertuarze znalazły się wieokrotnie grane spektakle dla dorosłych: operetki "Baron Cygański" i "Księżniczka Czardasza”, musical "Hallo Szpicbródka”, a dla dzieci bajki: "Kot w butach”, "Pinokio, “O Krasnoludkach i Sierotce Marysi"  oraz  "Królewna Śnieżka" .

W sobotę jeszcze jeden koncert
Wyjątkowy sezon Teatr Muzyczny zakończy w sobotę, 24 czerwca, drugim Galowym Koncertem Jubileuszowym. Początek o godz. 18.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

16 lipca 2025: Przewodnicząca Komisji Europejskiej, Ursula von der Leyen przedstawia propozycję Wieloletnich Ram Finansowych (WRF) opiewającą na prawie dwa bilionów euro

Miliardy dla Polski. Będziemy największym beneficjentem w nowym budżecie UE?

Unijny komisarz ds. budżetu Piotr Serafin poinformował w środę, że Polska, mimo że przez ostatnie lata bardzo szybko się rozwijała, pozostanie największym beneficjentem narodowych programów w przyszłym wieloletnim budżecie Unii Europejskiej. Chodzi przede wszystkim o politykę spójności i rolnictwo.

Nazwisko nowego dyrektora CKF Stylowy w Zamościu powinniśmy poznać przed końcem wakacji

Będzie w kim wybierać. Siedmioro chętnych do kierowania kinem

Aż tylu kandydatów zgłosiło się do konkursu na stanowisko dyrektora Centrum Kultury Filmowej w Zamościu. Rozstrzygnięcie powinno nastąpić przed końcem wakacji.

Motor Lublin kontra Arka Gdynia. Kibicu, po meczu wróć autobusem

Motor Lublin kontra Arka Gdynia. Kibicu, po meczu wróć autobusem

Przed nami początek sezonu 2025/2026. W pierwszym meczu piłkarze Motoru Lublin przed swoimi kibicami zmierzą się z Arką Gdynia. Po spotkaniu do domu będzie można wrócić autobusem.

Nogi same rwą się do tańca. Przed nami potańcówka w Skansenie
19 lipca 2025, 19:30

Nogi same rwą się do tańca. Przed nami potańcówka w Skansenie

W zeszłym roku potańcówki w Skansenie były prawdziwym hitem. W tym roku organizatorzy również zapraszają na taneczny parkiet.

Ministrowie spraw zagranicznych Polski – Radosław Sikorski (w środku), Litwy – Kęstutis Budrys (z prawej strony) i Ukrainy – Andrij Sybiha podczas konferencji prasowej po spotkaniu z okazji obchodów 5. rocznicy powołania Trójkąta Lubelskiego
galeria

Sikorski: Trójkąt Lubelski udziela i będzie udzielał wsparcia bohatersko walczącej Ukrainie

Szef MSZ Radosław Sikorski podkreślił w środę w Lublinie, że Polska zapewniła Ukrainie już 45 pakietów różnego rodzaju uzbrojenia i amunicji. – Pracujemy nad kolejnymi dostawami – dodał minister.

Plażowicze nad Zalewem Zemborzyckim w pierwszych latach jego istnienia
STARE ZDJĘCIA
galeria

Zalew Zemborzycki ma już 51 lat. Wspomnienia z budowy i wielkiego otwarcia

Plany jego powstania pojawiły się już kilkanaście lat po II wojnie światowej, ale wtedy inne inwestycje miały pierwszeństwo. Jednak po wielkiej powodzi w latach 60. wrócono do nich. Ostatecznie budowę Zalewu Zemborzyckiego ukończono w lipcu 1974 roku i dziś to "lubelskie morze" kończy 51 lat.

Hrubieszów, liczący obecnie ponad 17 tys. mieszkańców to najdalej wysunięte na wschód miasto Polski. Jest położony nad Huczwą, dopływem Bugu, w odległości zaledwie 5 km od granicy z Ukrainą

Trzy lata na wydanie 80 mln. W mieście wiele się zmieni i sporo przybędzie

Łatwiej chyba powiedzieć, czego w Hrubieszowie nie będzie za trzy lata, niż wymienić długą listę przedsięwzięć zaplanowanych do realizacji z funduszy szwajcarskich. Projekt miasta został tak wysoko oceniony, że samorząd będzie miał do wydania ponad 80 mln zł.

Oficjalnie. Jan Urban selekcjonerem reprezentacji Polski

Oficjalnie. Jan Urban selekcjonerem reprezentacji Polski

Koniec oczekiwania na nowego selekcjonera. W środę Polski Związek Piłki Nożnej oficjalnie potwierdził, że naszą kadrę narodową poprowadzi Jan Urban

Festiwal Re:tradycja - Jarmark Jagielloński. Trzy dni pełne tańca
22 sierpnia 2025, 0:00

Festiwal Re:tradycja - Jarmark Jagielloński. Trzy dni pełne tańca

To jeden z największych festiwali kultury tradycyjnej w Polsce. W dniach od 22 do 24 sierpnia będą koncerty, warsztaty taneczne i muzyczne i wystawy z dziełami sztuki ludowej z różnych krajów. 19 edycja Festiwalu Re:tradycja - Jarmark Jagielloński będzie odsłoną związana z tańcem tradycyjnym.

Mała rzecz, a ucieszy działkowiczów. Czekanie na autobus będzie przyjemniejsze

Mała rzecz, a ucieszy działkowiczów. Czekanie na autobus będzie przyjemniejsze

Mała rzecz, a z pewnością ucieszy mieszkańców, zwłaszcza działkowiczów korzystających z przystanku w Styrzyńcu. Gmina postawi tu wiatę przystankową.

Na służbie. Wojewódzkie obchody Święta Policji w Lublinie
galeria

Na służbie. Wojewódzkie obchody Święta Policji w Lublinie

Były odznaczenia i awanse na wyższe stopnie, a 35 nowo przyjętych do służby funkcjonariuszy złożyło ślubowanie – tak w środę zakończyły się Wojewódzkie obchody Święta Policji w Lublinie.

Nielegalna broń i amunicja ukryta w gospodarstwie

Nielegalna broń i amunicja ukryta w gospodarstwie

29-latek z powiatu parczewskiego miał w pomieszczeniach gospodarczych arsenał broni i amunicji. Teraz grozi mu za to nawet 8 lat więzienia.

Konie z Końskowoli zatrzymane i doprowadzone na łąkę

Konie z Końskowoli zatrzymane i doprowadzone na łąkę

W środę rano na drodze między Końskowolą a Sielcami spacerowały sobie trzy konie. Za ich nie dopilnowanie właściciel dostał mandat.

Trójkąt Lubelski obraduje w Lublinie. Przede wszystkim o Ukrainie
galeria

Trójkąt Lubelski obraduje w Lublinie. Przede wszystkim o Ukrainie

W środę przed południem po centrum Lublina poruszało się kilka kolumn rządowych. Do miasta zjechali ministrowie spraw zagranicznych Polski, Litwy i Ukrainy, którzy spotkali się na lubelskim zamku w ramach 5. rocznicy powołania „Trójkąta Lubelskiego”.

zdjęcie ilustracyjne

Temat hejnału powróci. Radny proponuje konkurs, ale urząd go nie chce

Na ostatniej sesji rady temat hejnału miasta zdjęto z porządku obrad. Ale urząd pomysłu nie porzuca. Nie ogłosi jednak konkursu, jak sugerował radny Marek Dzyr.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty