Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

5 maja 2022 r.
8:00

Lublin: Jak urządzić tę część miasta? Mają być park i stawy, miejsca dla bloków brak

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
55 0 A A
Chałupa przy Głuskiej 201 jest jednym z budynków, które mają być chronione przez nowy plan zagospodarowania jako pozostałość dawnego miasteczka Głusk
Chałupa przy Głuskiej 201 jest jednym z budynków, które mają być chronione przez nowy plan zagospodarowania jako pozostałość dawnego miasteczka Głusk (fot. Maciej Kaczanowski)

Gotowy jest projekt planu zagospodarowania terenów na styku dzielnic Głusk i Abramowice. Nie przewiduje bloków, wyznacza miejsce na nowy park, rezerwuje teren pod stawy i chroni stare, drewniane chałupy. Co jeszcze można z niego wyczytać?

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Nowym planem zagospodarowania objęte mają być tereny leżące na południe od ul. Odległej, pomiędzy ul. Abramowicką a Głuską. Projekt obejmuje ponadto część dzielnicy leżącą na wschód od ul. Głuskiej.

W sumie jest tego 158 hektarów.

Dzisiaj ten obszar miasta nie ma planu zagospodarowania i jego zabudowa jest możliwa na podstawie tzw. wuzetek, czyli decyzji o warunkach zabudowy wydawanych przez Urząd Miasta na wniosek inwestorów. Przygotowywany plan powinien uniemożliwić chaotyczne urządzanie tej części miasta, określając przeznaczenie poszczególnych gruntów.

Co jest lepsze dla natury

– Plan intensyfikuje zabudowę, wprowadzając ją na otwarte obecnie tereny pomiędzy pasami zabudowy – przyznaje Urząd Miasta w oficjalnej prognozie, która mówi o tym, jak uchwalenie proponowanego planu może wpłynąć na środowisko.

– Pozostawienie terenu w obecnej formie byłoby rozwiązaniem lepszym dla natury, jednak nie możemy wykluczyć pojawiania się nieprzemyślanej w szerszej skali, pojedynczej zabudowy powstałej wskutek wydawanych decyzji – twierdzą planiści z Ratusza. Przyznają zarazem, że zgoda na zagęszczenie zabudowy może pogorszyć jakość powietrza, bo budynki trzeba przecież ogrzewać, a dzielnica nie jest obecnie podłączona do miejskiej sieci ciepłowniczej.

Rzeka, stawy oraz park

Duża część obszaru ma być objęta ochroną jako teren zieleni nadrzecznej. Mowa o dolinie Czerniejówki, wzdłuż której wskazano też obszary „wód stojących”, co teoretycznie ma zagwarantować możliwość odtworzenia istniejących tu niegdyś stawów rybnych. W strefie „zieleni nadrzecznej” zakazane ma być nie tylko stawianie budynków, ale też tablic reklamowych.

Obok przewidziano miejsce na nowy park ze spacerowymi alejkami. Miałby się znaleźć na południe od strefy zabudowy ciągnącej się po południowej stronie ul. Miętowej. Na skraju parku mógłby powstać obiekt usługowy. Wyznaczono na niego miejsce u zbiegu ul. Dominowskiej z nową drogą, której przebieg narysowano w projekcie.

W sumie na tereny zieleni i wód urbaniści z Ratusza zamierzają przeznaczyć 42 ze 158 ha terenów objętych projektem.

Mają chronić przeszłość

Ogłoszony przez Urząd Miasta projekt wyznacza również tereny pod zabudowę usługową. Wśród nich jest m.in. obszar leżący na północ od cmentarza, tereny niedaleko ul. Parafialnej oraz grunty leżące na północ od Miętowej przy Masarskiej.

W tym ostatnim miejscu planiści wskazują miejsce po synagodze, określając je jako „strefę szczególnej przestrzeni publicznej”. Ma to być otwarty plac upamiętniający dawną świątynię, a planiści zalecają (chociaż nie nakazują) zaznaczenie w nawierzchni miejsca, w którym stała synagoga.

Samorząd Lublina zamierza także objąć ochroną dawny układ urbanistyczny miasteczka Głusk. – Z rozplanowaniem ulic, charakterystyczną zabudową mieszkaniową, parterowymi, drewnianymi chałupami z dekoracyjnymi gankami na froncie – wyliczają planiści z Ratusza, którzy chcą nakazać zachowanie historycznego układu działek i budynków. Wskazane przez nich chałupy nie mogłyby być rozbudowywane, zachowany musiałby być też drewniany szalunek ścian zewnętrznych oraz ganki.

Mieszkania, ale nie bloki

Jeżeli w projekcie planu mowa jest o zabudowie mieszkaniowej, to tylko o jednorodzinnej. Projekt nie zakłada możliwości stawiania bloków mieszkalnych. Teoretycznie można byłoby to próbować omijać poprzez stawianie tzw. domów studenckich w strefach, które wskazano pod zabudowę usługową. W praktyce byłoby to bezcelowe, bo w strefach usługowych projekt planu dopuszcza z zasady obiekty nie wyższe niż dwukondygnacyjne.

W części obszarów zabudowy jednorodzinnej funkcje mieszkaniowe nie mogą być łączone z usługowymi, w części takie łączenie jest dopuszczalne, o ile nieuciążliwe usługi nie zajmą więcej niż 49 proc. obiektu na danej działce.

A tutaj ma być przemysł

Na południe od ul. Strojnowskiego projekt planu wyznacza dwie strefy „obiektów produkcyjnych, składów i magazynów”. Dopuszcza tu również „realizację funkcji uzupełniających związanych z usługami”, ale zastrzega, że „funkcja usługowa nie stanowi więcej niż 40 proc. powierzchni całkowitej zabudowy znajdującej się w obrębie działki budowlanej”.

Większa ze stref produkcyjnych obejmuje obszar, na którym działa dziś m.in. zakład produkcyjny Vita Polymers Poland (zajmuje się piankami elastycznymi) oraz zakład kamieniarski Kalcyt, na którego hałaśliwość skarżą się sąsiedzi. Tuż obok tej strefy (na rogu ul. Głuskiej i Strojnowskiego) projekt planu wyznacza obszar zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej i usługowej.

Mniejsza strefa przemysłowa obejmuje obszar przy Głuskiej 256, na którym miesiąc temu pobliska gmina Głusk uruchomiła punkt zbiórki odpadów komunalnych.

Zostawić, czy poprawić?

Do 10 czerwca wszyscy zainteresowani mogą zgłaszać Urzędowi Miasta swe uwagi do projektu planu zagospodarowania. Można to zrobić mailem (planowanie@lublin.eu), przez stronę internetową decyduje.lublin.eu lub tradycyjną pocztą na adres Prezydent Miasta Lublin, pl. Łokietka 1, 20-109 Lublin.

Można będzie również wziąć udział w publicznej dyskusji z urzędnikami, którzy przygotowali projekt planu. Taka debata została zaplanowana na 20 maja (Ratusz, sala 2, godz. 13), ale żeby wziąć w niej udział, trzeba się zapisać nie później niż 17 maja. Można to zrobić mailowo (planowanie@lublin.eu) lub telefonicznie (81 466 23 00).

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Wreszcie będzie przyjemnie  -  pogoda na weekend
Pogoda na weekend
film

Wreszcie będzie przyjemnie - pogoda na weekend

Po chłodach wreszcie pogoda będzie bardziej przyjemna. Napływające ciepłe powietrze już odczuwamy. Tradycyjnie w piątkowe przedpołudnie prezentujemy prognozę pogody na weekend. Przygotowali ją meteorolodzy mgr Anna Brzozowska-Junak i dr Krzysztof Siwek z Instytutu Nauk o Ziemi i Środowisku UMCS. Prezentuje ją Gabriela Szewczyk.

Lubelscy łowcy głów złapali poszukiwanego przez Interpol
LUBLIN

Lubelscy łowcy głów złapali poszukiwanego przez Interpol

Policjanci z Lublina złapali mężczyznę, który ukrywał się przed organami ścigania przez ostatnie 5 lat. Wystawiona za nim została czerwona nota Interpolu oraz ENA. Mężczyzna został znaleziony na terenie Anglii i został ekstradowany do Polski.

Wisła Grupa Azoty Puławy chce przerwać złą passę w meczu ze Skrą Częstochowa

Wisła Grupa Azoty Puławy chce przerwać złą passę w meczu ze Skrą Częstochowa

Na pięć kolejek przed końcem sezonu piłkarze Wisły Grupy Azoty wciąż muszą zacięcie walczyć o utrzymanie. Po dwóch porażkach z rzędu ekipę trenera Mikołaja Raczyńskiego czeka kolejny arcyważny mecz. W sobotę puławianie zmierzą się u siebie ze Skrą Częstochowa.

Kolarze pojadą przez Lublin. Będą utrudnienia w ruchu

Kolarze pojadą przez Lublin. Będą utrudnienia w ruchu

W najbliższy weekend 27 i 28 kwietnia w Lublinie odbędą się 3 etapy XXVII Międzynarodowego Wyścigu Kolarskiego Tandemów oraz V Hetman Paracycling Cup o Puchar Marszałka Lubelszczyzny. W związku z tym zamkniętych będzie kilka ulic, w tym także w centrum miasta.

Kulminacja Konkursu "Prima Aprilis" Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Krasnymstawie
film

Kulminacja Konkursu "Prima Aprilis" Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Krasnymstawie

W dniach od 1 do 18 marca 2024 roku, OSM Krasnystaw wraz z Katarzyną Bosacką, znaną z programu "Wiem co jem", zorganizowały konkurs kulinarny "Prima Aprilis".

Zabezpiecz swoją inwestycję: Dlaczego audyt działki jest niezbędny?

Zabezpiecz swoją inwestycję: Dlaczego audyt działki jest niezbędny?

Audyt działki – pierwszy krok do bezpiecznej inwestycji

Zostawiłem w kopalni kawał serca
TYLKO U NAS

Zostawiłem w kopalni kawał serca

Mogę tylko powiedzieć, że nie jestem o nic podejrzany i na dzisiaj nie mam absolutnie pretensji do żadnych służb – wykonują po prostu swoją pracę. Nie mam sobie też nic do zarzucenia, w związku z czym nie martwię się tymi działaniami – ROZMOWA z Kasjanem Wyligałą, byłym prezesem LW Bogdanka

Orlen Oil Motor w piątek zmierzy się z Apatorem, czyli sprowadzić toruńskie Anioły na ziemię

Orlen Oil Motor w piątek zmierzy się z Apatorem, czyli sprowadzić toruńskie Anioły na ziemię

Po efektownej wygranej ze Stalą Gorzów, Orlen Oil Motor po raz drugi z rzędu wystąpi przed własną publicznością. W piątek do Lublina przyjedzie napędzony wysokim domowym zwycięstwem nad Fogo Unią Leszno Apator Toruń. Spotkanie rozpocznie się o godz. 20.30, a transmisję będzie można obejrzeć na kanale Eleven Sports 1

Pierwsza Komunia Święta: pomysły na wartościowe upominki dla dziecka

Pierwsza Komunia Święta: pomysły na wartościowe upominki dla dziecka

Pierwsza Komunia Święta to wyjątkowe święto. Jeden z najważniejszych dni w życiu dziecka, kiedy po raz pierwszy przyjmuje Ciało Chrystusa. Dla większości rodzin jest to także niezwykła okazja do świętowania, wspólnego radowania oraz dziękowania za ważny krok w duchowym życiu młodego człowieka. Jednym z nieodłącznych elementów tego wydarzenia bez wątpienia są prezenty, które dzieci otrzymują od przyjaciół domu oraz rodziny. Czym warto kierować się podczas wyboru upominku? Czy prezenty komunijne muszą wiązać się z ogromnymi wydatkami? Warto zastanowić się nad praktycznymi i znaczącymi podarkami o charakterze przede wszystkim sentymentalnym, które będą stanowiły pamiątkę na całe życie.

Zastosowanie miodu lipowego w kuchni

Zastosowanie miodu lipowego w kuchni

Miód pszczeli, jeden z najstarszych naturalnych słodzików, od wieków cieszy się uznaniem nie tylko ze względu na swój słodki smak, ale również dzięki rozmaitym właściwościom. Wśród różnorodnych odmian miodu, miód lipowy wyróżnia się jako wyjątkowy produkt pszczelarstwa.

Remonty domów i mieszkań - jak się do nich przygotować?

Remonty domów i mieszkań - jak się do nich przygotować?

Jak zaplanować remont mieszkania? Tego typu pytania pojawiają się wśród wielu osób przygotowujących się do metamorfozy wnętrz, bądź do ich wykończenia, kiedy odbierają je w stanie surowym. Od czego zacząć remont mieszkania, ile kosztuje remont mieszkania - pytań jest wiele. Jak odnaleźć się w ich gąszczu? Najlepiej wziąć głęboki oddech i zacząć od początku, czyli planu działania. Co dalej? Podpowiadamy.

Kolejne niewybuchy w Białej Podlaskiej

Kolejne niewybuchy w Białej Podlaskiej

W Białej Podlaskiej odnaleziono kolejne niewybuchy. Tym razem to około 18 granatów z zapalnikami.

Nawet 3 miliony do wzięcia – pomysły  w cenie
Dzień Wschodzi
film

Nawet 3 miliony do wzięcia – pomysły w cenie

Jest szansa na 600 tysięcy, a nawet 3 miliony złotych. Wschodni Akcelerator Biznesu 2 chce wesprzeć 200 startupów w opracowaniu przetestowanego na klientach modelu biznesowego. Gościem porannej rozmowy Dzień Wschodzi jest dr inż. Jakub Bis z Politechniki Lubelskiej.

Znowu strata punktów i znowu niedosyt. Zdjęcia kibiców z meczu Motor – Chrobry
galeria

Znowu strata punktów i znowu niedosyt. Zdjęcia kibiców z meczu Motor – Chrobry

W czwartkowy wieczór na Arenie Lublin zameldowało się dokładnie 4653 kibiców. Ponownie musieli jednak przełknąć gorzką pigułkę. Mimo wielu sytuacji Motor tylko zremisował z Chrobrym Głogów 1:1.

131 km/h w terenie zabudowanym

131 km/h w terenie zabudowanym

Bialscy policjanci z grupy SPEED zatrzymali 28-latka, który przekroczył prędkość w terenie zabudowanym o 81 km/h. Mężczyzna przyznał, że ma świadomość popełnionego przez siebie przewinienia.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Nieruchomości -> Sprzedam -> Działki

Sprzedam pole gm. Niemce

Pryszczowa Góra

83 000,00 zł

Różne -> Sprzedam

sprzedam ubrania

Lublin

0,00 zł

Maszyny i narzędzia -> Sprzedam

linat

Zamość

199,00 zł

Hobby -> Sport i rekreacja -> Sprzedam

rower

Zamość

335,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

hydrau

Zamość

99,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam
Domek drewniany letniskowy całoroczny 4m/5m 20mm

Domek drewniany letniskowy całoroczny 4m/5m 20mm

cała Polska

32 000,00 zł

Komunikaty