Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

16 czerwca 2023 r.
11:56

Lublin: można zobaczyć wyjątkowe zegarki (program)

Podczas czwartkowej konferencji prezentowano zegarki Patek z 1908 i 1911 roku, w kopertach z 18 i 14 karatowego złota, które będzie można obejrzeć podczas dwudniowej konferencji.
Podczas czwartkowej konferencji prezentowano zegarki Patek z 1908 i 1911 roku, w kopertach z 18 i 14 karatowego złota, które będzie można obejrzeć podczas dwudniowej konferencji. (fot. DW)

To będzie wyjątkowe święto zegarmistrzów, ludzi zafascynowanych zegarami i upływającym czasem. Wszystko za sprawą Antoniego Norberta Patka, pochodzącego z Lubelszczyzny najsłynniejszego pioniera przemysłowej produkcji zegarków, którego imię otrzyma reprezentacyjna sala LCK.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W zegamistrzowskiej konferencji znalazły się wykłady, warsztaty, wystawy zegarów i zegarków. Będzie można także spotkać aktywnych zawodowo zegarmistrzów i kolekcjonerów. Wszystko w piątek i w sobotę w Lubelskim Centrum Konferencyjnym odbędzie się.

Pomysł konferencji „Passion for Watches – Antoni N. Patek” oraz nadania „sali z zegarami”, mieszczącej się na I piętrze LCK imienia założyciela firmy Patek Philippe & Co.; pierwszej firmy w historii produkującej masowo zegarki kieszonkowe oraz jednej z najbardziej ekskluzywnych zegarków na świecie, uczestnika Powstania Listopadowego oraz działacza Wielkiej Emigracji zrodził się w głowie Aleksandra Batorskiego, dyrektora lubelskiej placówki.

– To piękna, najbardziej prestiżowa sala w LCK, gdzie spotykają się przedsiębiorcy zarówno z województwa lubelskiego, całej Polski i świata. Nadając imię Antoniego Norberta Patka chcemy przypomnieć, że twórca najsłynniejszej, najbardziej znanej marki zegarków na świecie, które początkowo trafiały do wielkich osobowości, władców, królów pochodził z Lubelszczyzny. Chcemy upamiętnić tę znakomitą postać, a zarazem wypromować nasze miejsce jako spotkanie przedsiębiorców – mówi dyrektor Batorski.

Dwudniowa konferencja, która zbiega się niemal z 211. rocznicą urodzin wielkiego zegarmistrza, to przedsięwzięcie edukacyjno-społeczne dla dzieci, młodzieży szkół średnich i wyższych oraz wszystkich interesujących się historią, kulturą i sztuką związaną z zegarmistrzostwem. Poświęcona będzie tematyce szeroko pojętej sztuki zegarmistrzowskiej, naukowego pojęcia czasu oraz historycznym i współczesnym przyrządom służącym do jego pomiaru.

Podczas konferencji w patio LCK przez dwa dni będzie można zobaczyć jak działa wahadło Foucaulta, które służy do ilustrowania ruchu obrotowego Ziemi. Lubelski projekt Wahadła Foucaulta, w odróżnieniu do innych wahadeł w Polsce, ma zmienną masę. Wahadło powstało z recyclingu, do jego budowy użyto tarcz hamulcowych, sztangi z siłowni i elementów znalezionych na złomie w ramach działań proekologicznych. Autorem projektu jest Ireneusz Maksim. Konstrukcja składa się z linki stalowej o długości 25 metrów i metalowego obciążnika o zmiennej masie od 20 do 28 kilogramów. Czas potrzebny na pełny obrót płaszczyzny wahań wahadła w LCK wynosi około 30 godzin, 46 min. i 30 sekund.

Piątek

12:30 * Antoni Patek - zegarmistrz królów (wykład Beniamin Czapla)          

12:50 * Zegarki kolejowe i podróż przez USA (Piotr Orzechowski)

13:10 * Zegarek jako narzędzie i ozdoba (Piotr Chmiel)

13:30 * Chronos, Kairos, Aion - wpływ czasu na przyrodę (dr Andrzej Konieczny)

14:00 * Emalia jubilerska jako sztuka zdobnicza (Małgorzata Jankowska)

14:30 * Czas przeszły, teraźniejszy i przyszły. Czym jest czas i dlaczego płynie? (Prof. Stanisław Bajtlik)

Sobota

12:00 * Budowa i zasada działania współczesnych zegarów (prof. Sergiusz Łuczak)    

12:40 * Dziedzictwo niedocenione - zegarmistrzostwo wieżowe w Europie Środkowej (Michał Olejniczak)

13:10 * Fizyka Czasu (prof. Andrzej Dragan)

13:40 * Budowane kolekcji na przykładzie marki Enicar (Romuald Kociuba)

14:10 * Zegarki Błonie (Piotr Zawadzki)

W piątek zaplanowano także panel dla młodzieży, a w piątek i sobotę: zegarmistrzowskie warsztaty. Przez dwa dni będzie także można oglądać wystawę zegarów i zegarków (godz. 10-15, sala S5, 3 piętro). Wstęp na konferencję jest wolny. Cześć wykładowa i warsztatowa wymaga rejestracji. Szczegóły na passionforwatches.pl.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

16 lipca 2025: Przewodnicząca Komisji Europejskiej, Ursula von der Leyen przedstawia propozycję Wieloletnich Ram Finansowych (WRF) opiewającą na prawie dwa bilionów euro

Miliardy dla Polski. Będziemy największym beneficjentem w nowym budżecie UE?

Unijny komisarz ds. budżetu Piotr Serafin poinformował w środę, że Polska, mimo że przez ostatnie lata bardzo szybko się rozwijała, pozostanie największym beneficjentem narodowych programów w przyszłym wieloletnim budżecie Unii Europejskiej. Chodzi przede wszystkim o politykę spójności i rolnictwo.

Nazwisko nowego dyrektora CKF Stylowy w Zamościu powinniśmy poznać przed końcem wakacji

Będzie w kim wybierać. Siedmioro chętnych do kierowania kinem

Aż tylu kandydatów zgłosiło się do konkursu na stanowisko dyrektora Centrum Kultury Filmowej w Zamościu. Rozstrzygnięcie powinno nastąpić przed końcem wakacji.

Motor Lublin kontra Arka Gdynia. Kibicu, po meczu wróć autobusem

Motor Lublin kontra Arka Gdynia. Kibicu, po meczu wróć autobusem

Przed nami początek sezonu 2025/2026. W pierwszym meczu piłkarze Motoru Lublin przed swoimi kibicami zmierzą się z Arką Gdynia. Po spotkaniu do domu będzie można wrócić autobusem.

Nogi same rwą się do tańca. Przed nami potańcówka w Skansenie
19 lipca 2025, 19:30

Nogi same rwą się do tańca. Przed nami potańcówka w Skansenie

W zeszłym roku potańcówki w Skansenie były prawdziwym hitem. W tym roku organizatorzy również zapraszają na taneczny parkiet.

Ministrowie spraw zagranicznych Polski – Radosław Sikorski (w środku), Litwy – Kęstutis Budrys (z prawej strony) i Ukrainy – Andrij Sybiha podczas konferencji prasowej po spotkaniu z okazji obchodów 5. rocznicy powołania Trójkąta Lubelskiego
galeria

Sikorski: Trójkąt Lubelski udziela i będzie udzielał wsparcia bohatersko walczącej Ukrainie

Szef MSZ Radosław Sikorski podkreślił w środę w Lublinie, że Polska zapewniła Ukrainie już 45 pakietów różnego rodzaju uzbrojenia i amunicji. – Pracujemy nad kolejnymi dostawami – dodał minister.

Plażowicze nad Zalewem Zemborzyckim w pierwszych latach jego istnienia
STARE ZDJĘCIA
galeria

Zalew Zemborzycki ma już 51 lat. Wspomnienia z budowy i wielkiego otwarcia

Plany jego powstania pojawiły się już kilkanaście lat po II wojnie światowej, ale wtedy inne inwestycje miały pierwszeństwo. Jednak po wielkiej powodzi w latach 60. wrócono do nich. Ostatecznie budowę Zalewu Zemborzyckiego ukończono w lipcu 1974 roku i dziś to "lubelskie morze" kończy 51 lat.

Hrubieszów, liczący obecnie ponad 17 tys. mieszkańców to najdalej wysunięte na wschód miasto Polski. Jest położony nad Huczwą, dopływem Bugu, w odległości zaledwie 5 km od granicy z Ukrainą

Trzy lata na wydanie 80 mln. W mieście wiele się zmieni i sporo przybędzie

Łatwiej chyba powiedzieć, czego w Hrubieszowie nie będzie za trzy lata, niż wymienić długą listę przedsięwzięć zaplanowanych do realizacji z funduszy szwajcarskich. Projekt miasta został tak wysoko oceniony, że samorząd będzie miał do wydania ponad 80 mln zł.

Oficjalnie. Jan Urban selekcjonerem reprezentacji Polski

Oficjalnie. Jan Urban selekcjonerem reprezentacji Polski

Koniec oczekiwania na nowego selekcjonera. W środę Polski Związek Piłki Nożnej oficjalnie potwierdził, że naszą kadrę narodową poprowadzi Jan Urban

Festiwal Re:tradycja - Jarmark Jagielloński. Trzy dni pełne tańca
22 sierpnia 2025, 0:00

Festiwal Re:tradycja - Jarmark Jagielloński. Trzy dni pełne tańca

To jeden z największych festiwali kultury tradycyjnej w Polsce. W dniach od 22 do 24 sierpnia będą koncerty, warsztaty taneczne i muzyczne i wystawy z dziełami sztuki ludowej z różnych krajów. 19 edycja Festiwalu Re:tradycja - Jarmark Jagielloński będzie odsłoną związana z tańcem tradycyjnym.

Mała rzecz, a ucieszy działkowiczów. Czekanie na autobus będzie przyjemniejsze

Mała rzecz, a ucieszy działkowiczów. Czekanie na autobus będzie przyjemniejsze

Mała rzecz, a z pewnością ucieszy mieszkańców, zwłaszcza działkowiczów korzystających z przystanku w Styrzyńcu. Gmina postawi tu wiatę przystankową.

Na służbie. Wojewódzkie obchody Święta Policji w Lublinie
galeria

Na służbie. Wojewódzkie obchody Święta Policji w Lublinie

Były odznaczenia i awanse na wyższe stopnie, a 35 nowo przyjętych do służby funkcjonariuszy złożyło ślubowanie – tak w środę zakończyły się Wojewódzkie obchody Święta Policji w Lublinie.

Nielegalna broń i amunicja ukryta w gospodarstwie

Nielegalna broń i amunicja ukryta w gospodarstwie

29-latek z powiatu parczewskiego miał w pomieszczeniach gospodarczych arsenał broni i amunicji. Teraz grozi mu za to nawet 8 lat więzienia.

Konie z Końskowoli zatrzymane i doprowadzone na łąkę

Konie z Końskowoli zatrzymane i doprowadzone na łąkę

W środę rano na drodze między Końskowolą a Sielcami spacerowały sobie trzy konie. Za ich nie dopilnowanie właściciel dostał mandat.

Trójkąt Lubelski obraduje w Lublinie. Przede wszystkim o Ukrainie
galeria

Trójkąt Lubelski obraduje w Lublinie. Przede wszystkim o Ukrainie

W środę przed południem po centrum Lublina poruszało się kilka kolumn rządowych. Do miasta zjechali ministrowie spraw zagranicznych Polski, Litwy i Ukrainy, którzy spotkali się na lubelskim zamku w ramach 5. rocznicy powołania „Trójkąta Lubelskiego”.

zdjęcie ilustracyjne

Temat hejnału powróci. Radny proponuje konkurs, ale urząd go nie chce

Na ostatniej sesji rady temat hejnału miasta zdjęto z porządku obrad. Ale urząd pomysłu nie porzuca. Nie ogłosi jednak konkursu, jak sugerował radny Marek Dzyr.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty