Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

14 czerwca 2019 r.
8:02

Lublin: Na górkach czechowskich jednak będzie beton? Projekt studium może zostać przyjęty jeszcze przed wakacjami

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
602 559 A A

Cisza przed burzą. Tuż przed wakacjami mogą się rozstrzygnąć losy górek czechowskich. Według nieoficjalnych informacji prezydent Lublina Krzysztof Żuk ma zaproponować radnym, by dali zgodę na zabudowę blokami części tego terenu.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Chodzi o zatwierdzenie projektu studium przestrzennego Lublina. To dokument, który określa przeznaczenie poszczególnych części miasta. Ze studium wynika, czy w danym miejscu powinna być zieleń, czy bloki mieszkalne. Wysokość bloków i minimalną liczbę miejsc parkingowych dla ich mieszkańców określa się w planie zagospodarowania przestrzennego. Górki już taki plan mają, ale jego zmiany chce właściciel terenu, spółka TBV.

To właśnie studium ma przeznaczyć część górek czechowskich pod mieszkaniową zabudowę wielorodzinną i wyznaczyć rezerwę terenu pod podstawówkę na tyłach sklepu Lidl przy Koncertowej. Taki zapis, jak dowiadujemy się nieoficjalnie, miałby być umieszczony w projekcie, który będzie wysłany do uchwalenia przez Radę Miasta, choć nie jest to jedyny możliwy scenariusz. Z nieoficjalnych informacji wynika również, że do głosowania w tej sprawie może dojść na najbliższym posiedzeniu, czyli 27 czerwca.

Oficjalnie Ratusz nie potwierdza, że projekt będzie wysłany na czerwcowe posiedzenie. – Nie ma w tej chwili takiego projektu – mówi Katarzyna Duma, rzeczniczka prezydenta Lublina. Do posiedzenia zostały jednak dwa tygodnie i projekt może jeszcze zostać skierowany pod obrady. Czy tak się stanie? – Nie ma takiego projektu. To wszystko, co mam do przekazania.

W Ratuszu mówi się jednak o tym, że projekt studium może być gotowy jeszcze przed najbliższym posiedzeniem. Sygnały o tym, że miasto może dopuścić zabudowę mieszkaniową na części górek czechowskich, niepokoją społeczników, którzy walczą o to, by zostawić w spokoju tutejszą przyrodę.

– Jeśli radni, znienacka, korzystając z wakacyjnej pory, uchwalą studium zezwalające na blokowiska na górkach,
będzie to obciach sezonu, a do rządzącej w mieście koalicji zupełnie słusznie przylgnie nazwa Platforma Deweloperska
– komentuje Krzysztof Gorczyca, prezes Towarzystwa dla Natury i Człowieka, organizacji przeciwnej zabudowie dawnego poligonu.

Jego zdaniem władze miasta lekceważą wynik referendum, w którym 67 proc. głosów (około 23 tys.) oddano przeciw blokom na górkach. Przypomnijmy jednak, że referendum, którego pomysłodawcą był prezydent Żuk, było nieważne z powodu zbyt niskiej frekwencji (niecałe 13 proc. przy wymaganych 30). Według Gorczycy miasto zlekceważyłoby również wynik panelu obywatelskiego, którego uczestnicy rekomendowali pozostawienie górek wolnych od zabudowy.

>>> Referendum w sprawie górek czechowskich: Jak głosowały poszczególne dzielnice Lublina [wyniki]

Górki czechowskie

Przeciw blokom opowiedziały się również tysiące osób zgłaszających formalnie uwagi do projektu studium w wersji upublicznionej w marcu zeszłego roku. Do dziś prezydent nie skomentował wyniku referendum, ani nie ogłosił, które z uwag zostały uwzględnione, a które nie. Ustawa nie wymaga od niego takiej informacji, ale nakazuje mu tylko, by składając do Rady Miasta projekt studium dołączył do niego listę nieuwzględnionych uwag.

Zapalne tereny

Studium przesądzi nie tylko o losach górek czechowskich, ale też wielu innych terenów, których właściciele chcą je wykorzystać w nowy sposób. Dotyczy to głównie gruntów w dzielnicach Szerokie i Głusk, których właściciele od lat zabiegają o przekształcenie działek rolnych w budowlane, bo chcą tu zbudować domy mieszkalne.

Kontrowersje związane z projektem studium towarzyszą nie tylko sprawie górek czechowskich. Innym punktem zapalnym jest wrysowana w miejskie plany od wielu lat budowa drogi na przedłużeniu ul. Smoluchowskiego. Przeciw jej powstaniu opowiada się spora część mieszkańców tej dzielnicy.

Głosy sprzeciwu pojawiają się też w związku z planami wytyczenia ul. Uhorczaka, która może się stać alternatywą dla ul. Diamentowej, ale mogłaby być dosyć uciążliwa dla mieszkańców pobliskich bloków. Podobnie jest z trasą wytyczoną w planach wzdłuż torów kolejowych między lasem Stary Gaj a blokami na południu Czubów. Jedni widzą w tym duże usprawnienie ruchu, drudzy zburzenie spokoju przy lesie.

Opór towarzyszy także wytyczeniu po przeciwnej stronie Starego Gaju drogi zwanej nieraz „południową obwodnicą”, która miałaby dalej przebiegać w ciągu dzisiejszej ul. Żeglarskiej i łączyć Węglin z Felinem.

>>> Lublin: Minęły dwa miesiące od referendum. Obrońcy nie zapominają o górkach czechowskich

Zobacz także: Dwa miesiące po referendum. Manifestacja w sprawie górek czechowskich

e-Wydanie

Komentarze 559

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 14 czerwca 2019 o 09:40
+38
ja ciągle nie rozumiem jak można bronić tego pastwiska na Czechowie
Avatar
Kazimierz / 14 czerwca 2019 o 09:04
+38
Uchwalcie w końcu to Studum! z zabudową lub nie dla górek, ale uchwalcie. Wstyd, ze to tyle trwa. Mieszkańcy innych dzielnic znienawidzili już górki za to co zrobiliście. I tak tam nikt nie chodzi. zajmijcie sie terenami, gdzie mieszkają ludzie, nie dziki!
Avatar
Gość / 14 czerwca 2019 o 08:30
+37
Niedobrze mi się robi, jak znowu zaczynacie wałkowac teren górek.
Avatar
Gość / 14 czerwca 2019 o 08:29
+35
znowu straszycie betonem. Ciekawe gdzie dziennikarze z dziennika mieszkają, w szałasach?
Avatar
Olo / 14 czerwca 2019 o 08:33
+34
Chciałbym się zapytać co Wam przeszkadza zabudowa Górek Czechowskich blokami do spółki z parkiem który obiecał deweloper że taki wielki sprzeciw ? O co halo ? Bo jak na mój rozum to bardzo dobrze że ktoś chce uporządkować ten teren gdzie tylko dziada z babą brak. Nie wiem czy chodzi o to że nie będziecie mieli gdzie flaszki bezkarnie zrobić lub psa wypędzić bez smyczy. Bo mam wrażenie że najbardziej do powiedzenia mają ci którzy mieszkaja w sąsiedztwie Górek a innym mieszkańcom z tego co zauważyłe z innych części LBN to to spływa. Więc proszę o argumenty w czym problem. Bo że minusy potraficie stawiać to już dawno zauważyłem ale widać Ci co stawiają minusy, mają gó....do powiedzenia skoro mnie mają argumentów
Chciałbym się zapytać co Wam przeszkadza zabudowa Górek Czechowskich blokami do spółki z parkiem który obiecał deweloper że taki wielki sprzeciw ? O co halo ? Bo jak na mój rozum to bardzo dobrze że ktoś chce uporządkować ten teren gdzie tylko dziada z babą brak. Nie wiem czy chodzi o to że nie będziecie mieli gdzie flaszki bezkarnie zrobić lub psa wypędzić bez smyczy. Bo mam wrażenie że najbardziej do powiedzenia mają ci którzy mieszkaja w sąsiedztwie Górek a innym mieszkańcom z tego co zauważyłe z innych części LBN to to spływa. Więc prosz... rozwiń
Avatar
Aga / 14 czerwca 2019 o 08:28
+32
Przecież po prawej stronie są już bloki? Te mieszkańcom nie przeszkadzają? Hipokryzja. Sami się pobudowali na górkach, a teraz problem mają że inni też tam zamieszkają.
Avatar
Grze86 / 14 czerwca 2019 o 09:50
+31
Ludzie, przecież to nie bedzie zaden beton!!! Artykuly dziennika sa straszliwie stronnicze, najgorszy sort dziennikarstwa. Nauczcie sie myslec samodzielnie!
Avatar
Gość / 14 czerwca 2019 o 09:53
+30
przecież beton ma być tylko tam, gdzie obecny plan już teraz dopuszcza beton
Avatar
Botanik / 14 czerwca 2019 o 09:51
+29
Decydując się na mieszkanie w mieście należy liczyć się z tym, że coś się burzy, coś się buduje i nie będziemy mieli łąki i lasu za oknem. Jeśli ktoś ma potrzebę takich widoków to zapraszam w okolicę Hrubieszowa. Blokowanie każdej inwestycji spowoduje, że Lublin pozostanie zaściankiem i taką większą wsią...
Avatar
men37 / 14 czerwca 2019 o 08:33
+27
i bardzo dobrze, niech miasto sie rozwija i rozbudowuje. A tym mieszkańcom Lublina, którzy mieszkają w tym miejscu a którym przeszkadzają bloki to proponuje przeprowadzkę na wieś. Podpieranie się referendum przy 13% frekwencji to kpina, gdyby chodzili od mieszkania do mieszkania w całym Lublinie przeciwnicy zabudowy tego terenu polegliby z kretesem. Brawo dla p. Żuka za odważna, rozwoją decyzję. 
Avatar
Jerzy / 22 czerwca 2019 o 08:37
0
A jednak. Głos mieszkańców jest najmniej ważny. Prezydent i tak zrobi to co zamierza.
Avatar
sprawiedliwy / 19 czerwca 2019 o 12:39
+5
Jak tak sie stanie, to Zuk masz oddac (z wlasnych, nie z naszych) kase do budzetu za referendum!!!!!!
Avatar
Teraźniejszy / 17 czerwca 2019 o 23:03
+2
Hajs jest hajs! Zabudują te górki, ponieważ WSZYSTKIE opcje polityczne wolą trzymać z tymi co hajs mają niż z dziadami co tylko łapki wyciągają. Dziwne to miasto, bo NIC w nim nie można normalnie wybudować! Niech ktoś spróbuje postawić stację benzynową. O krematorium nie wspomnę... Dyskusje toczycie na temat górek które były 20-30 lat temu - górki obecne są zupełnie czymś innym.
 Materiał z dzisiaj: youtu.be/Yt6w32Qsi8o
Avatar
nie radzę, panie Żuk / 17 czerwca 2019 o 21:47
+3
czy ktoś ma jeszcze jakiekolwiek wątpliwości co zrobi Żuk?
Avatar
Ciekawe czemu milczy / 17 czerwca 2019 o 16:40
+1
A co Pan Wojewoda Lubelski ? Czy zabrał kiedykolwiek głos na ten temat??? Zdaje się, zę i on ma co nieco do powiedzenia w procesie uchwalania studium a potem planu . Trzeba by sprawdzić w ustawie jaka jest tu procedura ...
Avatar
Gość / 17 czerwca 2019 o 13:41
-2
Hajs jest hajs! Zabudują te górki, ponieważ WSZYSTKIE opcje polityczne wolą trzymać z tymi co hajs mają niż z dziadami co tylko łapki wyciągają. Dziwne to miasto, bo NIC w nim nie można normalnie wybudować! Niech ktoś spróbuje postawić stację benzynową. O krematorium nie wspomnę... Dyskusje toczycie na temat górek które były 20-30 lat temu - górki obecne są zupełnie czymś innym.
Avatar
dwrrt / 17 czerwca 2019 o 07:58
+6
Mafia dewelopersko żukowska rządzi tym miastem Sprzedał prezydent to miasto deweloperom ma z tego kasę i mieszkanka Ma gdzieś głosy mieszkańców Lublina liczy się tylko interes deweloperów.
Avatar
lublin / 17 czerwca 2019 o 07:52
+4
Cholerny Deweloper Żuk wszędzie ma swoje układy On nie liczy się z ludźmi Tylko interes dewelopera i jego się liczy Dranie nic sobie nie robią z decyzji mieszkańców Tylko beton blokowiska i mafijne interesy w Lublinie MAsakra -k ten deweloper Żuk robi co chce. A dranie radni wchodzący w układ wszystko podpiszą Korupcja nepotyzm układy to jest Lublin
Avatar
centrala płaci PO 5gr za każdy zamieszczony POst / 16 czerwca 2019 o 20:11
-6
Przepraszam, że tak spamuję ale jestem trollem wynajętym przez PiS i za to mi partia płaci. POtrzebuję POd każdym artykułem dodać odPOwiednią liczbę hejterskich, antyżukowych, wpisów, bo jeśli tego nie zrobię, to centrala mi nie zapłaci. Moje wpisy łatwo rozPOznać, zbitkę liter "po" zawsze piszę z wielkich liter, żeby centrala mogła łatwo rozPOznać ile konkretnie komentarzy dodałem i mi za wszystkie zapłacić. POza tym dostałem rozkazy, żeby cały czas używać słów: "Zunio", "bizancjum", "wypchane POrtfele", "ubogacanie korporacji", "Detroit Wschodu", "Fuchmistrzunio", "dewelo-prezydent", "dewelo-sułtan", "dewelo-kamerdyner", "dewelo-macki", "dewelo-geszeft", "dewelo-cwaniaki". Za wpisy z tymi wyrazami dostaję PO prostu więcej pieniędzy.
Przepraszam, że tak spamuję ale jestem trollem wynajętym przez PiS i za to mi partia płaci. POtrzebuję POd każdym artykułem dodać odPOwiednią liczbę hejterskich, antyżukowych, wpisów, bo jeśli tego nie zrobię, to centrala mi nie zapłaci. Moje wpisy łatwo rozPOznać, zbitkę liter "po" zawsze piszę z wielkich liter, żeby centrala mogła łatwo rozPOznać ile konkretnie komentarzy dodałem i mi za wszystkie zapłacić. POza tym dostałem rozkazy, żeby cały czas używać słów: "Zunio", "bizancjum", "wypchane POrtfele&quo... rozwiń
Avatar
dog eats dog / 16 czerwca 2019 o 19:42
+8
Prezydent Żuk nakaze swoim radnym głosowanie za dopuszczeniem najbardziej malowniczego fragmentu Górek Czechowskich 30 m blokowiskiem. I tak zakończy się sen o naturalistyczym parku wymarzonym przez lubelskich humanistow urbanistow i przyrodników. I tak pokolenie barbarzyńców trzymających kasę z poslusznymi im dzisiejszymi władzami miasta i architektami  ten sen zniweczy, a powinni dbać o dobro miasta i jego wizerunek.
 A kogo, Ksawyer, obchodzą jakieś "sny" i marzenia inne niż nabicie kabzy? Pobudka!!! To miasto upada. Kto ma marzenia powinien brać nogi za pas, a kto cwańszy, zdąży jeszcze przedtem napchać sobie kabzę albo zabezpieczyć sobie dewelo-emeryturę, kupując apartamęty z "okazyjną" 90%-ową bonifikatą.
 A kogo, Ksawyer, obchodzą jakieś "sny" i marzenia inne niż nabicie kabzy? Pobudka!!! To miasto upada. Kto ma marzenia powinien brać nogi za pas, a kto cwańszy, zdąży jeszcze przedtem napchać sobie kabzę albo zabezpieczyć sobie dewelo-emeryturę, kupując apartamęty z "okazyjną" 90%-ową bonifikatą. rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 559

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Jaka będzie pogoda w niedzielę? Jest ostrzeżenie IMGW

Jaka będzie pogoda w niedzielę? Jest ostrzeżenie IMGW 0 1

To będzie gorąca niedziela. Niestety, piękną letnią pogodę mogą popsuć burze z gradem.

75. rocznica likwidacji niemieckiego więzienia na Zamku w Lublinie
22 lipca 2019, 8:00

75. rocznica likwidacji niemieckiego więzienia na Zamku w Lublinie 0 0

22 lipca w Muzeum Lubelskim odbędą się obchody 75. rocznicy likwidacji niemieckiego więzienia na Zamku w Lublinie.

Marsz szlakiem ostatniego transportu ewakuacyjnego z Majdanka [zdjęcia]
galeria

Marsz szlakiem ostatniego transportu ewakuacyjnego z Majdanka [zdjęcia] 1 0

Uczestnicy pokonali trasę, którą przeszli więźniowie opuszczający obóz tuż przed jego likwidacją w lipcu 1944 roku.

Orlęta Spomlek - Olimpia Zambrów 1:3. Z Chicago do Radzynia Podlaskiego?

Orlęta Spomlek - Olimpia Zambrów 1:3. Z Chicago do Radzynia Podlaskiego? 0 0

Są transfery w Orlętach Spomlek. Do drużyny dołączył już Rafał Nowak. Niewiele brakuje, żeby umowy podpisało trzech kolejnych zawodników. Biało-zieloni mają też za sobą niezły występ przeciwko Olimpii Zambrów, chociaż przegrali 1:3

Kino Niepodległej na placu Litewskim [zdjęcia]
galeria

Kino Niepodległej na placu Litewskim [zdjęcia] 0 0

W sobotę na pl. Litewskim odbył się plenerowy pokaz arcydzieł polskiej kinematografii z cyklu „Kino Niepodległej. Najważniejsze filmy stulecia”.

Święto Kolorów w Lublinie. Barwna impreza nad zalewem [zdjęcia]
galeria

Święto Kolorów w Lublinie. Barwna impreza nad zalewem [zdjęcia] 0 3

Kolejne święto kolorów w Lublinie. Tym razem barwna impreza odbyła się w sobotę na Słonecznym Wrotkowie nad Zalewem Zemborzyckim.

Oryginalny pomysł na biznes. Sami konstruują maszyny rolnicze
Lubelski Biznes

Oryginalny pomysł na biznes. Sami konstruują maszyny rolnicze 21 2

Paweł Pietrzak ze wspólnikiem na niedawnej wystawie rolniczej w Sitnie pokazali dwie maszyny własnej konstrukcji. Wzbudziły takie zainteresowanie, że sprzedały się na pniu, a do tego nowi właściciele, na prośbę organizatorów podobnej wystawy w Grabowcu, zgodzili się je tam udostępnić

Ilu obcokrajowców pracuje w woj. lubelskim? Ukraińców mniej, przybyło osób z innego kraju

Ilu obcokrajowców pracuje w woj. lubelskim? Ukraińców mniej, przybyło osób z innego kraju 0 7

Obywatele Ukrainy nie wybierają już tak chętnie województwa lubelskiego na miejsce pracy. W Polsce liczba Ukraińców ubezpieczonych w ZUS w ciągu kilku ostatnich miesięcy rosła, tymczasem w naszym regionie – spadła. Tę lukę częściowo zapełniają Białorusini.

Krzysztof Krawczyk wystąpi na urodzinach klubu Radość
10 sierpnia 2019, 20:00

Krzysztof Krawczyk wystąpi na urodzinach klubu Radość 0 0

Legenda polskiej sceny muzycznej, Krzysztof Krawczyk, zaśpiewa 10 sierpnia Radości (ul. Bernardyńska 15) na III urodziny klubu. Start koncertu o godz. 20.

Wybieg dla psów, chodnik czy plac zabaw? Co wybiorą mieszkańcy Białej Podlaskiej

Wybieg dla psów, chodnik czy plac zabaw? Co wybiorą mieszkańcy Białej Podlaskiej 0 3

Na 19 projektów będą mogli głosować mieszkańcy w tegorocznej, czwartej już edycji budżetu obywatelskiego w Białej Podlaskiej. Najwięcej propozycji dotyczy budowy chodników czy miejsc do rekreacji.

Cyrk w Lublinie, czyli będziecie przecierać oczy ze zdumienia. Co trzeba zobaczyć na Carnavalu Sztukmistrzów 2019
Magazyn
25 lipca 2019, 16:00
galeria

Cyrk w Lublinie, czyli będziecie przecierać oczy ze zdumienia. Co trzeba zobaczyć na Carnavalu Sztukmistrzów 2019 0 7

W czwartek rozpocznie się w Lublinie festiwal Carnaval Sztukmistrzów, który obchodzi w tym roku dziesiąte urodziny.

Tratwą po Bugu. To protest

Tratwą po Bugu. To protest 22 2

Łukasz Długowski, dziennikarz i zapalony podróżnik od "Mikrowypraw" rozpoczął właśnie spływ tratwą flisacką po rzece Bug. To protest przeciwko planom regulacji rzek w Polsce.

Szkoła i biznes. Czym Lubelska Szkoła Realna będzie się różnić od innych liceów?
Lubelski Biznes

Szkoła i biznes. Czym Lubelska Szkoła Realna będzie się różnić od innych liceów? 5 1

Z Agnieszką Kantor-Kołodyńską, jedną z pomysłodawczyń powołania Lubelskiej Szkoły Realnej rozmawiamy o nowym liceum na edukacyjnej mapie Lublina.

"Wzywałam wszystkich zmarłych, bo myślałam, że to jest już koniec mojego życia". Jak się żyje miesiąc po nawałnicy
Reportaż
galeria

"Wzywałam wszystkich zmarłych, bo myślałam, że to jest już koniec mojego życia". Jak się żyje miesiąc po nawałnicy 0 4

Genowefa Jaskowska: Ten szum wody cały czas mi się śni. Florian Wołoszynek: Jednego dnia siedem pomp wypompowywało wodę naraz w naszym gospodarstwie. Andrzej Wołoszynek: Wszyściutko było zniszczone. Zaraz po ulewie zaczęło się sprzątanie. Później remont. Wczoraj minął dokładnie miesiąc od dnia, kiedy w ciągu kilku godzin wielu rodzinom w gminie Modliborzyce, w tym z Wierzchowisk II, nawałnica zabrała dorobek życia.

Jarosław Kaczyński na pikniku rodzinnym PiS w Chełmie [zdjęcia]
galeria

Jarosław Kaczyński na pikniku rodzinnym PiS w Chełmie [zdjęcia] 136 43

Działacze Prawa i Sprawiedliwości ruszyli w objazd po kraju – to realizacja przyjętych na niedawnej konwencji programowej w Katowicach. W Chełmie europosłanka Beata Mazurek z marszałkiem województwa lubelskiego Jarosławem Stawiarskim przedstawiła Jacka Sasina, obecnego wicepremiera, jako jedynkę PiS na listach w okręgu 7.

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.