Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

26 listopada 2024 r.
19:08

Od buntu po nowoczesność. Jak zmieniała się kultura studencka?

Autor: Zdjęcie autora KaNa
Zdjęcie z II Forum Kultury Studenckiej
Zdjęcie z II Forum Kultury Studenckiej (fot. KaeN)

Rozkwit kultury studenckiej przypada na ok. 50 lat temu. Od tego czasu wiele się jednak zmieniło i nie chodzi tylko o młodzież, ale również o rozwiązania systemowe.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Kultura studencka trzy dekady temu była z dzisiejszej perspektywy zjawiskiem wyjątkowym – pełnym alternatywnych idei i odważnych działań artystycznych. Był to w końcu czas przełomu, końca PRL-u i początków transformacji ustrojowej.

– Spotkałam się wtedy z kulturą buntu, bardzo alternatywną wobec struktur państwowych – wspomina Agnieszka Matecka, zastępczyni dyrektora ds. programowych Akademickiego Centrum Kultury i Mediów UMCS „Chatka Żaka”. – Później ta kultura zmieniła swoje oblicze, zaczynając buntować się przeciwko rodzącemu się wówczas dzikiemu kapitalizmowi. W tamtych latach sztuka szydziła ze wszystkiego, co wydawało się jej sztuczne, powierzchowne czy zbyt komercyjne – dodaje.

Agnieszka Matecka ukończyła studia na Akademii Rolniczej ponad 30 lat temu. Jak wspomina, w tamtych latach Chatka Żaka była sercem życia kulturalnego młodych ludzi w Lublinie.

– Stare Miasto zamykało się wieczorem, mniej więcej o godzinie 20 lub 22. Centrum Kultury nie działało tak prężnie jak dziś, a znaczna część życia kulturalnego miasta skupiała się właśnie w Chatce Żaka. To miejsce miało nawet salę widowiskową, co było wyjątkowe, bo przecież nie było wtedy CSK ani przebudowanego Centrum Kultury. Filharmonia mieściła się w budynkach Teatru Osterwy – opowiada.

To, co wyróżniało tamte lata, to poczucie wspólnoty i zaangażowania. Studenci nie tylko uczestniczyli w wydarzeniach, ale także je współtworzyli. Podobne wspomnienia ma dr Beata Maksymiuk-Pacek z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej, która jako studentka również była blisko związana z Chatką Żaka.

– Pamiętam pierwsze Mikołajki Folkowe, które były czymś zupełnie nowym i świeżym. My, studenci, pomagaliśmy w organizacji. Wysyłaliśmy zaproszenia, zajmowaliśmy się obsługą artystów. To było niesamowite przeżycie – móc spotkać osoby, które znało się wcześniej tylko z płyt czy opowieści. To budowało poczucie przynależności i wspólnego celu – wspomina.

Czas zawieszenia

Kultura studencka przeżywała jednak swój największy rozkwit od lat 60. do początku lat 80. XX wieku. Był to czas, gdy niezależne środowiska twórcze znajdowały swoją przestrzeń w instytucjach kultury studenckiej.

– To był taki moment, kiedy twórczość niezależna i artystyczna odrobinę wolności odnajdowała właśnie w miejscach takich jak nasze – mówi Izabela Pastuszko, dyrektorka ACKiM UMCS Chatka Żaka. – Przy uniwersytetach i politechnikach w całym kraju działały przestrzenie, w których kultura studencka mogła się rozwijać.

Jednak wszystko zmieniło się w latach 90. Ustawa o prowadzeniu działalności kulturalnej z 1991 roku nie uwzględniła specyfiki kultury studenckiej. Instytucje takie jak Chatka Żaka znalazły się w zawieszeniu – nie były już w pełni częścią uniwersytetów, ale też nie funkcjonowały jak tradycyjne instytucje kultury.

Czas na zmiany

– Mieliśmy ambicję, by pokazać, że kultura studencka to nie tylko sprawa UMCS-u i Chatki Żaka, ale kwestia ogólnospołeczna. To przestrzeń dla ponad miliona studentów w Polsce, którzy, podobnie jak inne grupy społeczne, mają prawo do miejsc, narzędzi i wsparcia dla swoich projektów – podkreśla Pastuszko.

Aby zrozumieć, czy warto inwestować w kulturę studencką, Chatka Żaka, wspólnie z Narodowym Centrum Kultury, przeprowadziła badanie wśród 1633 studentów z całej Polski. Pytano ich, czy chcą rozwijać się w kulturze i jakie mają oczekiwania wobec takich przestrzeni. Wyniki były jednoznaczne – ponad 56% studentów wyraziło chęć uczestnictwa w życiu kulturalnym.

– Te badania dały nam solidne podstawy do działań. Młodzi ludzie chcą tworzyć wspólnoty, realizować projekty i mieć przestrzenie, które będą ich. Na tej podstawie wprowadziliśmy zmiany w Chatce Żaka – opowiada Pastuszko.

Kultura 3.0: Nowa rzeczywistość

Współczesna kultura studencka, co jest zupełnie naturalne, różni się od tej sprzed lat.

– Dla mnie kultura studencka to wszystko, co robimy razem jako społeczność akademicka. Życie na uniwersytecie nas łączy i pozwala tworzyć sztukę, która jest specyficzna dla naszego pokolenia. Staram się angażować w życie kulturalne, głównie poprzez wolontariat i pomoc w organizacji wydarzeń. To buduje poczucie wspólnoty – mówi Magda, studentka dziennikarstwa. – Na imprezy też znajdzie się czas, choć czasem trudno pogodzić to z pisaniem magisterki – dodaje.

Obecnie młodzi ludzie mają więcej możliwości, ale i więcej obowiązków. Z raportu Eurostudent wynika, że ponad 80% polskich studentów pracuje – niektórzy, by się utrzymać, inni, by zdobyć doświadczenie zawodowe.

– Kiedy ja studiowałam, pracy dla studentów praktycznie nie było. Wolny czas, którego mieliśmy pod dostatkiem, spędzaliśmy na wielu aktywnościach kulturalnych. Dziś studenci uczą się, pracują, czasem studiują na dwóch kierunkach. Mają mniej czasu na zabawę i tworzenie kultury – zauważa Agnieszka Matecka.

Jednocześnie zmienia się charakter kultury studenckiej. Jak zauważa Matecka, młodzi ludzie mają więcej możliwości niż kiedykolwiek wcześniej. Wynika to nie tylko z sytuacji politycznej i społecznej, ale też postępu cyfryzacji.

– Wydaje mi się, że studenci dzisiaj mają więcej ścieżek realizacji. Mogą próbować różnych form działalności artystycznej. Ale to pokolenie nie buntuje się już tak mocno jak nasze. Może wynika to z innych priorytetów, a może z zupełnie innych czasów.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Skazany przed laty pseudokibic schował się w łóżku

Skazany przed laty pseudokibic schował się w łóżku

Kolejny pseudokibic zatrzymany do sprawy śmiertelnego pobicia. To sprawa z 2016 roku, gdy w wyniku starcia pseudokibiców drużyn z Lublina i Stalowej Woli na drodze w powiecie radomskim śmierć poniósł 33-latek ze Stalowej Woli.

Marcin Romanowski

Zwrot w sprawie Marcina Romanowskiego. Prokuratura nie odpuszcza

Prokuratura wydała Europejski Nakaz Dochodzeniowy wobec posła PiS Marcina Romanowskiego - poinformowała w środę rzeczniczka prokuratora generalnego Anna Adamiak. Treść wniosku nie jest na ten moment znana.

Wymiana drzwi zewnętrznych - praktyczny poradnik

Wymiana drzwi zewnętrznych - praktyczny poradnik

Wymiana drzwi zewnętrznych to inwestycja, która znacząco wpływa na bezpieczeństwo i estetykę domu lub mieszkania. Drzwi wejściowe stanowią nie tylko funkcjonalny element budynku, ale również wizytówkę domu. Właściwy wybór oraz prawidłowy montaż drzwi zewnętrznych pozwoli nam cieszyć się komfortem i bezpieczeństwem przez długie lata. Niezależnie od tego, czy wymieniasz drzwi wejściowe w domu jednorodzinnym, czy w bloku, ten poradnik przeprowadzi Cię przez najważniejsze aspekty tego procesu.

Z Jarosławem Niemcem o kopalni "Bogdanka"
Dzień Wschodzi
film

Z Jarosławem Niemcem o kopalni "Bogdanka"

O przyszłości kopalni „Bogdanka”, wielkim proteście w Lublinie i wielu innych tematach rozmawiamy z Jarosławem Niemcem, związkowcem przewodniczącym Związku Zawodowego „Przeróbka”

Nowy Starbucks znajduje się przy Krakowskim Przedmieściu 12

Pierwszy na Lubelszczyźnie Starbucks otwarty

Starbucks, jedna z najbardziej rozpoznawalnych marek na świecie, otwiera swoją pierwszą kawiarnię w Lublinie. Już od 2 kwietnia będzie można cieszyć się kultowymi napojami w nowoczesnym wnętrzu przy ul. Krakowskie Przedmieście. Na pierwszych gości czeka niespodzianka.

Jak działają systemy bezpieczeństwa w nowoczesnych samochodach?

Jak działają systemy bezpieczeństwa w nowoczesnych samochodach?

Motoryzacja przeszła prawdziwą rewolucję w zakresie bezpieczeństwa kierowcy oraz pasażerów. Pojazdy wyposażone są w zaawansowane technologie elektroniczne i sensory, które nieustannie monitorują otoczenie oraz zachowanie samochodu na drodze. Inteligentne systemy potrafią wykrywać potencjalne zagrożenia na długo przed tym, jak dostrzeże je ludzkie oko, a w razie potrzeby – błyskawicznie interweniują. Dzięki połączeniu nowoczesnych czujników, kamer oraz systemów komputerowych, podróżowanie stało się znacznie bezpieczniejsze niż jeszcze kilkanaście lat temu.

Kolonie letnie 2025 – lato, które zapamiętasz na długo

Kolonie letnie 2025 – lato, które zapamiętasz na długo

Wakacje to wyjątkowy czas, który każde dziecko powinno spędzić aktywnie i w inspirującym towarzystwie. Kolonie letnie 2025 z Kogis to gwarancja niezapomnianych przygód i rozwoju pasji w najpiękniejszych zakątkach Polski. Nasz zespół doświadczonych wychowawców i animatorów przygotował bogaty program, który łączy zabawę z nauką i poznawaniem świata. W nadchodzącym sezonie szczególną popularnością cieszą się wyjazdy nad polskie morze, gdzie dzieci mogą cieszyć się plażowaniem i kąpielami pod okiem ratowników, a także uczestniczyć w fascynujących zajęciach tematycznych. Równie atrakcyjne są pobyty na Mazurach i Kaszubach, gdzie natura i przygoda łączą się w jedną, niepowtarzalną całość.

Stand-up w Domu Kultury LSM – wystąpi Błażej Krajewski
stand-up
10 kwietnia 2025, 19:00

Stand-up w Domu Kultury LSM – wystąpi Błażej Krajewski

Początek kwietnia w Domu Kultury LSM będzie odjazdowy. Przygotujcie się na potężną dawkę humoru w wykonaniu Błażeja Krajewskiego. "Human" to jego nowy program, w którym z dystansem i humorem przygląda się temu, co nas wyróżnia jako ludzi.

Schizofrenię da się wyczytać z oczu? Sprawdzają to lubelscy naukowcy

Schizofrenię da się wyczytać z oczu? Sprawdzają to lubelscy naukowcy

Sztuczna inteligencja pomoże zdiagnozować schizofrenię. Lubelscy naukowcy sprawdzają, czy można tego dokonać za pomocą skanowania siatkówki.

Obywatel Rumunii jechał na Białoruś, ale wpadł w Polsce

Obywatel Rumunii jechał na Białoruś, ale wpadł w Polsce

Co obywatel Rumunii na przejściu granicznym w Terespolu miał? Fałszywe prawo jazdy i kradzione BMW. Miał też spotkanie z funkcjonariuszami z Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej.

Wypadek w Chełmie

Tragiczny wypadek nastolatków. Chełm pożegna Filipa i Mateusza

Chełm pożegna nastolatków, którzy zginęli tragicznie w wypadku samochodowym w niedzielę. Pogrzeby odbędą się w środę i czwartek.

Małopolska Hodowla Roślin i Krajowa Grupa Spożywcza strategicznymi sponsorami KPR Padwa Zamość

Małopolska Hodowla Roślin i Krajowa Grupa Spożywcza strategicznymi sponsorami KPR Padwa Zamość

Zamojska piłka ręczna posiada silne wsparcie ze strony liderów polskiego sektora rolniczego i spożywczego. Małopolska Hodowla Roślin sp. z o.o. oraz Krajowa Grupa Spożywcza S.A. to strategiczni sponsorzy Klubu Piłki Ręcznej Padwa Zamość. To ważny krok dla rozwoju klubu i promocji piłki ręcznej w regionie.

Jan Paweł II na tronie papieskim na dziedzińcu KUL w czasie spotkania ze społecznością akademicką
galeria

Już 20 lat nie ma z nami Jana Pawła II. Miał dużo wspólnego z Lublinem

Dzisiaj przypada 20. rocznica śmierci św. Jana Pawła II – papieża, wykładowcy i profesora Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Lubelski ratusz przypomina, że był Honorowym Obywatelem Lublina.

zdjęcie ilustracyjne

Linia 18 pojedzie dzisiaj objazdem

Linia 18 pojedzie dzisiaj objazdem. Ma to związek z przebudową drogi w Elizówce.

Dwie wyjątkowe inwestycje Gęsia 26 i Zielona 5A w ofercie Biura Ciesielczuk Nieruchomości
galeria

Dwie wyjątkowe inwestycje Gęsia 26 i Zielona 5A w ofercie Biura Ciesielczuk Nieruchomości

Biuro Ciesielczuk Nieruchomości oferuje możliwość zakupu mieszkań na rynku pierwotnym w dwóch prestiżowych inwestycjach znajdujących się na mapie Lublina: Gęsia 26 oraz Zielona 5A. Obie propozycje wyróżniają się nowoczesnymi, funkcjonalnymi mieszkaniami, które spełnią różne oczekiwania klientów.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty