Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

22 listopada 2022 r.
16:38

Ostry spór w Ośrodku Brama Grodzka Teatr NN. Jedni dostali podwyżki, inni nie zobaczyli ani złotówki

0 5 A A
Tomasz Pietrasiewicz
Tomasz Pietrasiewicz (fot. Maciej Kaczanowski/archiwum)

Spór zbiorowy w Teatrze NN. Pracownicy pytają dyrekcję, dlaczego tylko połowa pracowników dostała po 200 zł i upominają się o regulamin wynagradzania. Chcą też wzrostu wynagrodzeń o 1400 zł. – To jest poza naszymi możliwościami – mówi o żądaniu płacowym wicedyrektor instytucji.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

To kolejny wstrząs w podległym Ratuszowi Ośrodku Brama Grodzka Teatr NN. Pierwszy wywołały druzgocące dla szefa instytucji Tomasza Pietrasiewicza wyniki kontroli ujawnione w 2021 roku przez Wydział Audytu i Kontroli Urzędu Miasta. Uwagi dotyczyły m.in. wynajmowania pomieszczeń bez zgody Ratusza czy nieegzekwowania narastającego od lat zadłużenia z tytułu najmu od firmy Hades, które urosło do 147 tys. zł. Wśród błędów wskazano również nagrody dla pracowników administracji i księgowości, w tym wypłacone w 2020 roku w sytuacji „znacznego ograniczenia działalności” spowodowanego pandemią. Dyrektor tłumaczył się, że zawiniło zbyt duże zaufanie do pracowników. W ramach naprawy wymienił m.in. cały pion administracyjno-księgowy.

Gdzie indziej mają więcej

Teraz szef Ośrodka ma nowy problem. W miniony piątek działająca w Teatrze Komisja Zakładowa Ogólnopolskiego Związku Zawodowego „Inicjatywa Pracownicza”, zrzeszającego – jak podaje – 42 z około 60 pracowników poinformowała dyrekcję Ośrodka o wejściu w spór zbiorowy.

Pierwszy postulat – 1400 zł podwyżki dla wszystkich. Bartosz Gajdzik (w Teatrze NN od 11 lat; specjalista do spraw edukacji i jednocześnie członek zarządu związkowej organizacji), zwraca uwagę na dysproporcje w wynagrodzeniach miedzy Teatrem NN (tu średnia płaca na koniec 2021 roku miała wynosić niecałe 3,5 tys. zł – dane związku) a pozostałymi miejskimi instytucjami kultury, gdzie średnia wynosi 4150 zł (taką kwotę miał podać Ratusz). Dlatego związkowcy z Teatru NN chcą wyrównania płacy do tego poziomu i dodania kwoty, która rekompensowałaby tegoroczną inflację. Gajdzik podkreśla, że decyzję o wejściu w spór zbiorowy poprzedziły negocjacje.

– Sprawy postulatów były omawiane przez związek z dyrekcją od ponad roku, ale praktycznie nic nie udało się osiągnąć. Dyrektor jako kluczowy argument podawał, że nie ma żadnych środków na podwyżki, że nie otrzymuje ich od miasta – dodaje związkowiec.

Mamy budżet i korespondencję

Dyr. Pietrsiewicz nie mógł z nami rozmawiać. Jak przekazał nam jego zastępca Witold Dąbrowski, spowodowane to było pracą nad „licznymi projektami”. Odnosząc się do żądania wzrostu pensji o 1400 zł stwierdził: – Ten postulat jest poza naszymi możliwościami. Nie mamy żadnego wpływu na jego realizację, bo mamy określony budżet, w ramach którego możemy się poruszać. Są zaległości z wielu lat, jest bogata korespondencja z Ratuszem (Teatr NN jest miejską instytucją kultury) dotycząca wyrównania różnic między średnią płacą w Ośrodku a innymi miejskimi instytucjami kultury – mówi Dąbrowski. Zaznacza, że według jego informacji średnia płaca w Teatrze na koniec zeszłego roku była wyższa niż podaje Inicjatywa Pracownicza i wyniosła 3764 zł.

– Uważamy, że wysokość naszych wynagrodzeń jest kształtowana przez dwa wektory: kwotę ustaloną w budżecie miejskim oraz wewnętrzną politykę finansową instytucji. Wewnątrz instytucji środki mogą być rozdysponowane inaczej niż do tej pory – odpowiada tymczasem przedstawiciel związku.

Witold Dąbrowski (fot. Archiwum)

Gdzie jest nasze 200 zł?

Spornym punktem jest także wypłata połowie, a nie wszystkim pracownikom podwyżki po 200 zł. – W budżecie naszej instytucji zarezerwowano podwyżki 200 zł na etat, od stycznia 2022 roku. Okazało się, że przyznano ją 31 osobom, czyli połowie, i do dziś nie znamy kryteriów, którymi się kierowano przy rozdysponowaniu tych pieniędzy. Pytaliśmy o to, ale wicedyrektor Witold Dąbrowski przekazał nam tylko, że dyrektor miał prawo do uznaniowego podziału tych pieniędzy – mówi Bartosz Gajdzik.

Z odpowiedzi Witolda Dąbrowskiego nie wynika jednak, że może tu dojść do porozumienia. – Dyrektor miał prawo rozdzielić te środki uznaniowo. Pieniądze otrzymali najmniej i średnio zarabiający pracownicy oraz osoby wyróżnione przez dyrektora za swoją pracę – tłumaczy Dąbrowski.

Ostatnią sporną kwestią poruszana przez związkowców jest brak aktualnych regulaminów: organizacyjnego (opisuje m.in. stanowiska i zakres obowiązków) oraz wynagradzania. Na uchybienia w tym ostatnim zwracali już uwagę ratuszowi kontrolerzy. „W mailu z 25 października 2022 roku dział kadr poinformował, iż prace nad propozycją regulaminu zostały wstrzymane z powodu braku jasnej deklaracji co do ostatecznej koncepcji regulaminu (!)” – czytamy w zawiadomieniu o wejściu w spór zbiorowy.

– Rzeczywiście tych uchybień było sporo, ale wszystkie je wypełniliśmy poza opracowaniem regulaminu organizacyjnego i wynagradzania, bo jest to długotrwały proces – mówi o wprowadzeniu zaleceń po audycie dyr. Dąbrowski. Przyznaje jednocześnie, że prace nad regulaminem wynagradzania są wstrzymane. I cytuje fragment maila przedstawicielki działu kadr: „moje prace nad wprowadzeniem większych zmian merytorycznych w regulaminie muszę wstrzymać z powodu braku jasnej deklaracji co do ostatecznej koncepcji regulaminu. Propozycja regulaminu była zmieniana przeze mnie kilkukrotnie”.

Strajk? W przyszłym roku

Jakie będą teraz dalsze kroki? – Musimy odpowiedzieć na pismo związku, chcemy zrobić to jak najszybciej – zapewnia dyr. Dąbrowski. – Ale chcę zaznaczyć, że źle się czuję z tym, że z tego pisma dowiaduję się o wejściu w spór zbiorowy. Moim zdaniem nie wszystkie formy osiągnięcia porozumienia zostały wyczerpane.

Tymczasem związkowcy zapowiadają w swoim piśmie, że po wyczerpaniu fazy rokowań i mediacji i uzyskaniu zgody pracowników, ewentualny strajk rozpoczną 1 marca przyszłego roku.

– Miasto nie jest stroną w ogłoszonym przez pracowników OBG Teatr NN sporze zbiorowym – informuje z kolei Michał Karapuda, dyrektor Wydziału kultury UM Lublin. – Za sprawy kadrowe w instytucjach kultury odpowiadają jednoosobowo ich dyrektorzy. Niemniej jesteśmy w stałym kontakcie zarówno z dyrektorem instytucji, jak i związkiem zawodowym reprezentującym pracowników i wspólnie staramy się znaleźć najlepsze możliwe rozwiązanie tej sytuacji.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 5

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
cccccc / 22 listopada 2022 r. o 19:56
To wybudujmy im stadion żużlowy, będą "dawać Lublinowi" na świeżo zrobionym.
Avatar
lbn / 22 listopada 2022 r. o 18:30
Gajdzik, w czym masz problem? Znajdź sobie inną, lepszą pracę, na miarę swoich kompetencji. Jesteś podobno wielkim fachowcem więc wybieraj w morzu ofert.
Avatar
Labydnik / 22 listopada 2022 r. o 18:29
60 pracowników? Nie za dużo?
 Jak na to, co oni dają Lublinowi, to o wiele za dużo. Głównie korzystają z tego, co już zostało dawno temu zrobione. 
Avatar
cccccc / 22 listopada 2022 r. o 18:26
To jest kilka instytucji, w tym trasa podziemna, która obsługuje sporo turystów.
Avatar
Janusz_Paliwas / 22 listopada 2022 r. o 17:42
60 pracowników? Nie za dużo?
Avatar
cccccc / 22 listopada 2022 r. o 19:56
To wybudujmy im stadion żużlowy, będą "dawać Lublinowi" na świeżo zrobionym.
Avatar
lbn / 22 listopada 2022 r. o 18:30
Gajdzik, w czym masz problem? Znajdź sobie inną, lepszą pracę, na miarę swoich kompetencji. Jesteś podobno wielkim fachowcem więc wybieraj w morzu ofert.
Avatar
Labydnik / 22 listopada 2022 r. o 18:29
60 pracowników? Nie za dużo?
 Jak na to, co oni dają Lublinowi, to o wiele za dużo. Głównie korzystają z tego, co już zostało dawno temu zrobione. 
Avatar
cccccc / 22 listopada 2022 r. o 18:26
To jest kilka instytucji, w tym trasa podziemna, która obsługuje sporo turystów.
Avatar
Janusz_Paliwas / 22 listopada 2022 r. o 17:42
60 pracowników? Nie za dużo?
Zobacz wszystkie komentarze 5

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pani Marta się w końcu przełamała. Napisała ogłoszenie. Poprosiła o pomoc
Magazyn

Pani Marta się w końcu przełamała. Napisała ogłoszenie. Poprosiła o pomoc

Jeszcze nigdy na facebookowych grupach poświęconych oddawaniu żywności, wymianom przedmiotów i pomocy sąsiedzkiej nie pojawiało się tak dużo próśb o wsparcie, jak teraz.

Nia Clouden pożegnała się z Polskim Cukrem AZS UMCS Lublin

Nia Clouden pożegnała się z Polskim Cukrem AZS UMCS Lublin

Polski Cukier AZS UMCS Lublin miał regulaminową pauzę w rozgrywkach. Przerwy nie mieli jednak klubowi działacze, którzy dokonali zmian w składzie

Jerzy Bielecki z PiS nie był pierwszy. Mandat posła rzucił też Palikot
Magazyn

Jerzy Bielecki z PiS nie był pierwszy. Mandat posła rzucił też Palikot

Rok przed końcem kadencji z poselskiego mandatu zrezygnował poseł Prawa i Sprawiedliwości z Janowa Lubelskiego, Jerzy Bielecki. Polityk nie podał powodów swojej decyzji i unika kontaktu z mediami, ale wiele wskazuje na to, że jego rezygnacja była częścią politycznej układanki.

Mundial 2022: Francja – Polska 3:1. Polacy, dziękujemy za walkę!

Mundial 2022: Francja – Polska 3:1. Polacy, dziękujemy za walkę!

Reprezentacja Polski żegna się z mundialem w Katarze. W meczu 1/8 finału Biało-Czerwoni przegrali z obrońcami trofeum Francją 1:3. Pokazali jednak wolę walki, charakter i mieli pomysł na grę. Po takim meczu trudno mieć pretensje do naszych piłkarzy, bo udowodnili, że mogą być groźni nawet dla najlepszych

W niedzielę święty wyruszył ze wzgórza Czwartek. Orszak Świętego Mikołaja w Lublinie. Zdjęcia
dużo zdjęć
galeria

W niedzielę święty wyruszył ze wzgórza Czwartek. Orszak Świętego Mikołaja w Lublinie. Zdjęcia

Kilkaset osób przeszło w corocznym Orszaku Świętego Mikołaja. To już dziewiąta edycja tego wydarzenia.

„Hornet” to kamikadze. Drony z Dęblina zdobywają nagrody MON

„Hornet” to kamikadze. Drony z Dęblina zdobywają nagrody MON

Lotnicza Akademia Wojskowa ma powody do zadowolenia. Zaprojektowany przez jednego z jej podchorążych dron kamikadze „Hornet” zajął pierwsze miejsce i zdobył 50 tys. zł w konkursie Ministerstwa Obrony Narodowej. Drugie lokaty w innej kategoriach zdobył „Kondor” i „Punisher”.

Mikołajki w Lublinie. Na ulice wyjedzie przystrojony trolejbus
galeria

Mikołajki w Lublinie. Na ulice wyjedzie przystrojony trolejbus

We wtorek po ulicach Lublina zacznie kursować świątecznie przystrojony trolejbus. Będzie go można spotkać na różnych liniach aż do święta Trzech Króli.

W sylwestra Nałęczów chce być jak Sao Paulo. Dwie trasy, dwa posiłki i medal na pamiątkę

W sylwestra Nałęczów chce być jak Sao Paulo. Dwie trasy, dwa posiłki i medal na pamiątkę

Nowy Rok uzdrowiskowe miasteczko będzie witało na sportowo - sylwestrowym biegiem pod hasłem "Nałęczów-Sao Paulo". Start 31 grudnia tuż przed północą.

Mundial 2022: Francja - Polska 3:1 [zapis relacji na żywo]

Mundial 2022: Francja - Polska 3:1 [zapis relacji na żywo]

O godzinie 16 w meczu 1/8 finału reprezentacja Polski zmierzy się z Francją. Faworytem w starciu o ćwierćfinał są mistrzowi świata z 2018 roku. Polacy zagrają bez zbędnej presji i spróbują sprawić niespodziankę. Czy im się to uda? Zapraszamy do śledzenia relacji z tego spotkania

W Świdniku pobiegli dla chorej Sandry. Na starcie setki Mikołajów, elfów i choinek (zdjęcia)
galeria

W Świdniku pobiegli dla chorej Sandry. Na starcie setki Mikołajów, elfów i choinek (zdjęcia)

Dziś rano w Świdniku odbył się coroczny bieg Mikołajów. IX Charytatywny Bieg Mikołajów to rywalizacja sportowa, świąteczny klimat i ludzie, którzy w tym roku wsparli akcję na rzecz ośmioletniej Sandry.

Kraśnik: Więcej za śmieci, psa, lokale. "Miasto jest jak firma, musi mieć pieniądze"

Kraśnik: Więcej za śmieci, psa, lokale. "Miasto jest jak firma, musi mieć pieniądze"

Będzie drożej. Tylko w przypadku podatku od nieruchomości mieszkańcy Kraśnika i przedsiębiorcy zapłacą nieco mniej, niż zaproponował burmistrz. W 2022 o 2 zł wzrośnie opłata za śmieci, o 10 zł za psa. Dwa razy droższe będzie też korzystanie z miejskich szaletów.

MKS FunFloor Lublin – EKS Start Elbląg 35:19. Wulkan pozasportowych emocji [zdjęcia]
galeria

MKS FunFloor Lublin – EKS Start Elbląg 35:19. Wulkan pozasportowych emocji [zdjęcia]

MKS FunFloor Lublin po raz pierwszy zagrał bez Moniki Marzec na ławce rezerwowych. Wicemistrzynie Polski prowadzone przez Piotra Dropka nie dały szans Startowi Elbląg.

Anwil Włocławek – Polski Cukier Start 86:63. Nowy zawodnik dołączył do klubu z Lublina

Anwil Włocławek – Polski Cukier Start 86:63. Nowy zawodnik dołączył do klubu z Lublina

Polski Cukier Start został rozbity przez Anwil Włocławek 86:63. Goście walczyli dzielnie przez 20 minut, ale w drugiej połowie nie mieli już zbyt wiele do powiedzenia. Po przerwie czerwono-czarni zdobyli ledwie 29 punktów. Lublinianie, aby ratować sytuację zdecydowali się na kolejny transfer - do drużyny dołączył Troy Barnies.

Worek prezentów dla tysiąca dzieci. Ulicami Lublina przejdzie Orszak Św. Mikołaja.

Worek prezentów dla tysiąca dzieci. Ulicami Lublina przejdzie Orszak Św. Mikołaja.

Po raz dziewiąty w niedzielę, 4 grudnia, ulicami Lublina przejdzie Orszak Świętego Mikołaja. Barwny korowód wyruszy ze Starego Miasta po godz. 14.30.

Nowy wóz dla strażaków z Kraśnika. Nie tylko do gaszenia pożarów

Nowy wóz dla strażaków z Kraśnika. Nie tylko do gaszenia pożarów

Nowy wóz mają strażacy z Komendy Powiatowej PSP w Kraśniku. To średni pojazd ratowniczo-gaśniczy marki Volvo z napędem na cztery koła.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty