Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

8 czerwca 2024 r.
20:36

Pokolenie Z idzie do wakacyjnej pracy

Autor: Zdjęcie autora KaNa
0 A A
Julita po raz pierwszy poszła do gastronomii w wakacje, po 2 klasie technikum. W tym czasie dostawała jedynie 50 zł kieszonkowego od swoich dziadków
Julita po raz pierwszy poszła do gastronomii w wakacje, po 2 klasie technikum. W tym czasie dostawała jedynie 50 zł kieszonkowego od swoich dziadków (fot. pixabay.com)

Mogli wyjechać w góry, lub na Mazury. Albo leniwie spędzić wolny czas przed komputerem. Zdecydowali się jednak na dodatkowy zarobek. Pieniądze wraz z wiekiem coraz bardziej są potrzebne, a w roku szkolnym nie każdy może w końcu dorobić

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Zgodnie z przepisami, pracodawcy mogą zatrudniać na umowę o pracę osoby niepełnoletnie, które ukończyły szkołę podstawową i posiadają ważne świadectwo lekarskie. Ci, którzy nie obchodzili jeszcze 16. urodzin muszą mieć ponadto zgodę rodzica lub opiekuna. Większość wakacyjnych prac, których podejmują się młodzi, opiera się jednak głównie na umowie zlecenie, umowie o dzieło, lub jest po prostu tzw. pracą na czarno. W sezonie wakacyjnym szczególne zapotrzebowanie na pracowników wzrasta m.in. w branży gastronomicznej, hotelarskiej, ale też w szeroko rozumianych usługach i rolnictwie. Widać to m.in. w Lublinie, do którego w ubiegłym roku przyjechało ponad 1,5 mln turystów.

Sezon ogródkowy

–  Na wakacje potrzebujemy zdecydowanie więcej osób. Jest to w końcu sezon ogródkowy, mamy więcej ludzi w mieście, dużo turystów do nas przychodzi – mówi Paweł, manager Klubokawiarni Ostro.

Jakie są wymagania?

– Oczywiście język angielski jak najbardziej jest dodatkowym atutem, bo też dużo obcokrajowców nas odwiedza. Poza tym jakiś wygórowanych oczekiwań nie mamy – cenimy pracowitość, sumienność i punktualność. Z moich doświadczeń wynika, że z tym u młodych ludzi bywa różnie. Choć duża część z nich jest pracowita. Mamy teraz kilka osób, które mają po 18 lat, jeszcze chodzą do szkoły i są jednymi z najlepszych pracowników. Ale to są dosłownie takie perełki, które spotyka się coraz rzadziej – zauważa nasz rozmówca.

Klubokawiarnia rekrutuje kelnerów, runnerów oraz osoby na kuchnię. Są to głównie licealiści i studenci. Równie chętnie ta grupa wiekowa zatrudniana jest w lodziarniach.

Czyj to wybór

W BOSKO rekrutacja na sezon letni rozpoczyna się już w marcu i trwa do końca czerwca.

– Cenimy sobie takich pracowników, gdyż często jest to dla nich pierwsza praca i możemy wtedy od postaw nauczyć ich naszych standardów. Ponadto dostosowujemy się do ich planów zajęć, co młodzi ludzie sobie cenią. Studenci zdają sobie sprawę, że doświadczenie na rynku pracy warto zdobywać już w czasie nauki. Są otwarci na naukę – mówi Eliza Adaszewska z lodziarni BOSKO.

W pracy z żywnością koniecznym wymogiem jest posiadanie aktualnego orzeczenia do celów sanitarno-epidemiologicznych.

–  Ważna jest dla nas także chęć do podjęcia pracy zmianowej oraz w weekendy i święta. Oczywiście mile widziana jest także znajomość języków obcych. Ale tak naprawdę w tym wszystkim najważniejsza jest motywacja do pracy i zaangażowanie oraz chęć niesienia innym radości, bo taka jest właśnie nasza misja – podkreśla Eliza Adaszewska.

Jak się pracuje z młodymi osobami? Nie każdy ma optymistyczne spostrzeżenia.

–  Na pewno to pokolenie jest trudne. Czasami się zastanawiam, czy wakacyjna praca to ich własny wybór, czy decyzja rodziców. Ogólnie praca w gastronomii jest ciężka. Mamy duży ruch w lokalu, trzeba się sporo nachodzić i jeszcze zadbać o dobry kontakt z klientem – zauważa manager Klubokawiarni Ostro.

Zrozumieć wartość pieniądza

Wśród pracowników klubokawiarni jest Liwia, która od roku łączy pracę ze studiami.

– Uniwersytety wychodzą teraz coraz bardziej naprzeciw studentom, którzy chcą jednocześnie dorabiać. Dużym plusem jest dla mnie elastyczny grafik, dopasowany do planu zajęć. Wakacje to jak wiadomo, gorący sezon i zapotrzebowanie na nowych pracowników rośnie, więc na pewno pojawią się kolejne osoby – mówi lubelska studentka.

Młodzi, wbrew pozorom, dosyć szybko zbierają pierwsze doświadczenie w pracy. Julita po raz pierwszy poszła do gastronomii w wakacje, po 2 klasie technikum. W tym czasie dostawała jedynie 50 zł kieszonkowego od swoich dziadków, a jej potrzeby wraz z wiekiem nieustannie rosły.  

–  Na kuchni robiłam sałatki, ale też zmywałam wszystko, co trzeba. Najczęściej na zmywak były brane właśnie młode osoby. Na wakacje zawsze szefowie zatrudniali dużo studentów i licealistów – wiadomo, ruch jest wtedy zupełnie inny. Nie chciałam zajmować się kelnerstwem, ponieważ trzeba było obsługiwać osoby pod wpływem alkoholu i zdarzały się niezbyt miłe sytuacje. Mimo wszystko warto było pójść do tej pracy, ponieważ zrozumiałam, ile znaczy pieniądz i ile muszę włożyć zaangażowania i wysiłku, aby go zdobyć.

Podobnie uważa Oliwia, studentka produkcji medialnej, która po skończonej klasie maturalnej zaczęła sprzedawać na lokalnym stoisku krówki, cydr i podpiwek. Ogłoszenie o pracy znalazła przypadkowo na Facebooku – poszukiwana była młoda dziewczyna do sprzedaży produktów regionalnych.  

–  Pracowałam od czerwca do końca września, praktycznie codziennie. W pierwsze wakacje miałam płacone 10 zł na godzinę – było to bardzo mało, ale praca nie była ciężka. Pamiętam, że raz miałam anginę i nie mogłam mówić, szef jednak kazał mi przyjść. Nie obchodził go mój stan, ważne, aby interes się kręcił. Co godzinę musiałam wysyłać mu też zdjęcie zeszytu, w którym miałam napisane, jaką ilość danego produktu sprzedałam. W kolejne wakacje zarabiałam 11 zł na godzinę. W trzecim roku pracy zaczęłam stawiać większe warunki. Mój szef zauważył, że nie chcę pracować na takich zasadach. Nawet na czarno przecież zarabia się dużo więcej i to bez łaski – mówi Oliwia.

Podróże małe i duże

Wakacje to również czas, gdy zapomniane zimową porą miejsca, ponownie stają się gwarne, wesołe i atrakcyjne. Dla młodych osób praca w nadmorskich, czy górskich miejscowościach, to nie tylko możliwość zarobku, ale też okazja do poznania nowych ludzi, zmiany otoczenia i wielu możliwości spędzenia wolnego czasu po godzinach zajęć. Turystyczne lokalizacje potrzebują pracowników w gastronomi, ale też w sklepach. Doskonałym przykładem na to, jest chociażby Biedronka, która na nadchodzące dwa, letnie miesiące szuka chętnych do pracy m.in. w Międzyzdrojach, Władysławowie, Mrągowie, Mikołajkach lub Szczawnicy. W ramach oferty zatrudnione mogą zostać nowe osoby, możliwa jest też delegacja pracowników z innych oddziałów sieciówki. Dla nowo zatrudnionych Biedronka oferuje stawkę godzinową od 28,10 zł brutto, pracę w atrakcyjnej miejscowości turystycznej, zatrudnienie w ramach umowy zlecenia, a w wybranych lokalizacjach również nocleg i wyżywienie.

– W tym szczególnym okresie letniego sezonu, jeszcze bardziej polegamy na sobie i działamy zespołowo. Miesiące wakacyjne w Biedronce to niezmiennie bardzo duże wyzwanie dla naszych sklepów – placówki zlokalizowane w miejscowościach turystycznych cieszą się ogromną popularnością wśród naszych klientów, którym  chcemy zapewnić doświadczenia zakupowe na najwyższym poziomie. W tym celu wspieramy zespoły, powiększając je o pracowników tymczasowych – w ubiegłym roku w samym regionie Koszalin zatrudniliśmy przez cały sezon blisko 1000 osób – mówi Joanna Bukała, Dyrektor HR Makroregionu w Biedronce.

W wakacje Biedronka otwiera się również na studentów, którzy chcą odbyć 3-miesięczne płatne praktyki letnie. Jak co roku, w kwietniu rozpoczęła się rekrutacja do programu Owocne Wakacje, w którym praktykanci w Biurze Głównym w Warszawie oraz Biurach Regionu w całej Polsce codziennie będą zdobywać praktyczną wiedzę o branży retail. Biedronka oferuje praktykantom umowę zlecenie i atrakcyjne wynagrodzenie miesięczne w wysokości od 4800 zł brutto, w zależności od liczby przepracowanych godzin.

Praca nad jeziorem

Nie trzeba jednak daleko wyjeżdżać, aby zdobyć pracę w atrakcyjnym miejscu. Wiele ofert dla studentów i nastolatków ma min. Okuninka. Młode osoby mogą znaleźć pracę, począwszy od czynności takich jak zaplatanie warkoczyków i malowanie tatuaży brokatowych, skończywszy na ratownictwie wodnym, gastronomii i usługach hotelowych.

–  Praca nad jeziorem cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem wśród młodych ludzi. Zatrudniamy głównie licealistów i studentów. Jak oni się sprawdzają? Myślę, że nie jest źle. Ci młodzi ludzie starają się pracować solidnie. Oczywiście na początku trzeba ich szkolić, tłumaczyć, ale ostatecznie radzą sobie świetnie. Doświadczenia te osoby przeważnie nie mają, ale oczekujemy od takiego kandydata sumienności, uczynności, życzliwości. Na pewno taki człowiek musi być bardzo pozytywny, ponieważ obsługuje gości i ma kontakt z klientem – mówi właścicielka Baru Grey w Okunince, która w tym sezonie chce zatrudnić około 10 dodatkowych osób.

–  Okuninka cieszy się bardzo dużym powodzeniem wśród turystów z całej Polski. Przyjeżdżają do nas ludzie z Rzeszowa, Krakowa, z Warszawy. Turystów nie brakuje, jeżeli chodzi o weekendy, to naprawdę jest bardzo dużo pracy – wyjaśnia właścicielka Bar Grey. W zamian oferowane jest atrakcyjne wynagrodzenie i zakwaterowanie.

A gdyby tak zarobić w euro?

Przed dylematem stanęła w tym roku Dominika, studentka 3. roku na UMCS-ie. Dominika studiuje dziennie i nie raz zastanawiała się, czy szukać pracy w zawodzie, czy próbować dorabiać.

–  Zawsze wygrywa jednak praca sezonowa – przyznaje. - Okres wakacyjny to pora, gdy jestem w stanie wycisnąć z siebie więcej i mogę sobie w jakiś sposób dorobić. W tym roku zastanawiałam się już, czy szukać pracy w gastronomii, czy może jednak wyjechać za granicę. W ubiegłym sezonie podzieliłam to pół na pół. Wyjazd to jednak dla mnie o wiele atrakcyjniejsza oferta, ponieważ zarabia się w euro. A koszty utrzymania na miejscu wcale nie były takie duże, jak niektórzy mówią. Poza tym w Polsce czekają różne pokusy – wyjścia ze znajomymi i inne, nie zawsze potrzebne wydatki – przyznaje Dominika.

Na portalach z ogłoszeniami ofert pracy nie brakuje. Popularnym kierunkiem jest m.in. Holandia, gdzie mile są widziane młode osoby do pracy w ogrodnictwie. Zapewnione jest zakwaterowanie, codzienny transport do pracy, a także ciepły polski obiad (kucharzem jest Polak). Nie jest wymagana znajomość języka obcego, a stawka jaką można otrzymać na tym stanowisku może sięgnąć 9500 zł.

- Jest to idealne rozwiązanie dla osób chcących połączyć wakacje z pracą i przy okazji przywieźć do domu niemałe pieniądze. Nie wymagamy doświadczenia ani żadnych specjalnych umiejętności, wystarczą chęci do pracy  –  wszystkiego nauczymy Cię od podstaw! Mile widziane zorganizowane grupy osób, znajomych – przekonują ogłoszeniodawcy.

–  Podczas takich poszukiwań kieruje się tym ile mniej więcej mogę zarobić, w jaki sposób jest to egzekwowane, jakie są godziny pracy. Najczęściej sugeruję się przy takim wyborze jednak opiniami ludzi, którzy już w tych miejscach byli, bo jednak często się słyszy o oszustach. Taka praca to na pewno duży strzał gotówki, ale jak zawsze – trzeba uważać – przyznaje Dominika.

 

 

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Lubelscy seniorzy uczyli się jak ratować życie
Zdjęcia
galeria

Lubelscy seniorzy uczyli się jak ratować życie

Okres letni jest szczególnie niebezpieczny dla najstarszych ze względu na wysokie temperatury. Z tego powodu lubelscy seniorzy mieli okazję do nauki zasad pierwszej pomocy.

Plakaty, które pomagają spełniać marzenia młodzieży  z niepełnosprawnością intelektualną. 26 i 27 lipca możesz dać im poMOC!
galeria

Plakaty, które pomagają spełniać marzenia młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną. 26 i 27 lipca możesz dać im poMOC!

Rysunki dzieci ze Stowarzyszenia Na Rzecz Osób z Niepełnoprawnością Intelektualną „Camino” zamieniły się w profesjonalne plakaty, które pomogą spełniać ich marzenia. Jak? 26 lipca Plakaty poMocy trafią do sprzedaży. Ta wyjątkowa kolekcja powstała z okazji Karnawału Sztukmistrzów. Pierwsze będzie można kupić w Skende. Inicjatywa ma na celu aktywizację młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną i bezpośrednią pomoc finansową, która pozwoli na ich dalszy rozwój.

Brakujący kawałek drogi. Właściciele nie chcą sprzedać działek
lublin

Brakujący kawałek drogi. Właściciele nie chcą sprzedać działek

Ulica Józefa Mackiewicza na Czechowie Południowym od kilku lat prawie cała jest wyasfaltowana. Prawie, bo w jej ciągu brakuje około 60 metrów nawierzchni.

Świetny występ Pawła Szóstki w Memoriale Andrzeja Trochanowskiego

Świetny występ Pawła Szóstki w Memoriale Andrzeja Trochanowskiego

Impreza rozgrywana wokół Mławy to jeden z najważniejszych wyścigów w polskim kalendarzu. Rywalizacja toczyła się w bardzo mocnej obsadzie, a w peletonie pojawiły się dwie grupy z województwa lubelskiego – Lubelskie Perła Polski Cycling Team oraz Pogoń Mostostal Puławy.

Jak wykorzystać półki do sypialni w swojej przestrzeni?

Jak wykorzystać półki do sypialni w swojej przestrzeni?

Półki do sypialni stanowią niezastąpione rozwiązanie dla osób poszukujących sposobu na efektywne wykorzystanie przestrzeni w tym pomieszczeniu. Niezależnie od tego, czy masz do czynienia z niewielką sypialnią w mieszkaniu miejskim, czy przestronną przestrzenią w domu, odpowiednio dobrana półka może pomóc w zorganizowaniu rzeczy oraz dodaniu estetyki.

Kombajn wciągnął rękę rolnika

Kombajn wciągnął rękę rolnika

Tragedia na wsi. Rolnik włożył rękę do kombajnu. Potrzebna była pomoc lotniczego pogotowia ratunkowego.

Samsung Galaxy Z Fold6 - rewolucja w świecie smartfonów z unikalnym designem

Samsung Galaxy Z Fold6 - rewolucja w świecie smartfonów z unikalnym designem

Samsung Galaxy Z Fold6 to najnowszy model składanych smartfonów od Samsunga, który wprowadza szereg innowacyjnych rozwiązań technologicznych, oferując jednocześnie najwyższy komfort użytkowania. Sprawdzamy funkcje, zastosowanie oraz zmiany w dziedzinie składanych urządzeń!

Sygnaliści w pracy będą chronieni - Od kiedy? Kto to jest sygnalista?

Sygnaliści w pracy będą chronieni - Od kiedy? Kto to jest sygnalista?

W dobie rosnącej świadomości społecznej na temat nadużyć i nieprawidłowości w miejscu pracy, rola sygnalistów jest coraz większa. Sygnaliści czyli osoby zgłaszające nieprawidłowości, często narażają się na poważne konsekwencje za swoją odwagę. Dlatego tak ważne jest, aby państwo zapewniło im odpowiednią ochronę prawną. W Polsce krokiem w tym kierunku jest ustawa z dnia 14 czerwca 2024 roku o ochronie sygnalistów, która wprowadza nowe standardy ochrony i wspierania osób zgłaszających nieprawidłowości. W tym artykule przybliżymy Wam kim jest sygnalista, jakie zasady ochrony wprowadza nowa ustawa oraz od kiedy przepisy te wejdą w życie.

Co Polacy najchętniej kupują do ogrodu?

Co Polacy najchętniej kupują do ogrodu?

Z każdym rokiem Polacy coraz bardziej dbają o swoje ogrody, przekształcając je w oazy relaksu i estetyczne przestrzenie do spotkań z rodziną i przyjaciółmi. Najnowsze dane pokazują, że inwestycje w ogrody obejmują szeroki wachlarz produktów, które podnoszą komfort i funkcjonalność tych przestrzeni. Przyjrzyjmy się, co najchętniej kupują Polacy, aby ich ogrody były piękne i praktyczne.

Pociąg nad morze bez miejsc do spania. Gdzie się podziały wagony sypialne?
lublin

Pociąg nad morze bez miejsc do spania. Gdzie się podziały wagony sypialne?

Kiedyś podróżni z Lublina udający się na wakacje nad morze pociągiem mogli skorzystać z wagonów sypialnych. Dzisiaj w składzie do Kołobrzegu takiego wagonu nie ma, a podróż trwa 10 godzin.

Horoskopy AI: Jak sztuczna inteligencja rewolucjonizuje astrologię?

Horoskopy AI: Jak sztuczna inteligencja rewolucjonizuje astrologię?

W dobie dynamicznego rozwoju technologii, sztuczna inteligencja (SI) znalazła zastosowanie w wielu dziedzinach, w tym także w astrologii. Horoskopy miesięczne generowane przez zaawansowane algorytmy SI łączą starożytną mądrość z nowoczesnymi technologiami, oferując prognozy, które są zarówno dokładne, jak i spersonalizowane. Dzięki temu użytkownicy mogą czerpać korzyści z precyzyjnych przewidywań, które są dostosowane do ich indywidualnych potrzeb, jednocześnie korzystając z wygody i dostępności, jakie niesie ze sobą technologia.

Kimberly Sanford (z prawej) została nową zawodniczką Górnika Łęczna

Amerykański duet w Górniku Łęczna

27 zawodniczek Górnika Łęcza ćwiczy na obozie w Gniewinie. Wśród nich jest kolejna nowa piłkarka - Kimberly Sanford.

Oszuści nie mają wakacji. O tym w nowym odcinku (do)RADCY
(do)RADCY
film

Oszuści nie mają wakacji. O tym w nowym odcinku (do)RADCY

W najnowszym odcinku podcastu prowadzący, Krzysztof Kot i mecenas Ewa Urbanowicz oraz gość mecenas dr hab. Marek Kulik, omawiają potencjalne zagrożenia związane z publikowaniem informacji o wakacjach w internecie. Takie działania mogą przyciągać złodziei, którzy wykorzystują publicznie dostępne dane do planowania przestępstw.

"Jak się masz?" Burmistrz chce rozmowy z mieszkańcami
radzyń podlaski

"Jak się masz?" Burmistrz chce rozmowy z mieszkańcami

Radzyń! Jak się masz? Burmistrz chce o to zapytać mieszkańców.

Zabójstwo w Biłgoraju. Sąd uchylił areszt dla Wiesława H.

Zabójstwo w Biłgoraju. Sąd uchylił areszt dla Wiesława H.

Podejrzany o brutalne zabójstwo byłej żony mieszkaniec Biłgoraja może odzyskać wolność. Sąd Okręgowy w Zamościu uchylił w środę decyzję o tymczasowym aresztowaniu Wiesława H.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Różne -> Sprzedam

drewno kominkowe

Lublin

350,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

ruras

ZAMOŚĆ

48,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

290,00 zł

Motoryzacja -> Sprzedam -> Części

pasek

ZAMOŚĆ

17,00 zł

Różne -> Sprzedam
Drewniana Buda Dla Psa z Oknem Duża 170cm x 135cm

Drewniana Buda Dla Psa z Oknem Duża 170cm x 135cm

Warszawa

1 700,00 zł

Komunikaty