Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

2 września 2022 r.
17:14

Rżną jak leci. Wielka wycinka na trasie 820 na pojezierze [zdjęcia, wideo]

108 13 A A

Na trasie prowadzącej z Lublina na Pojezierze Łęczyńsko-Włodawskie trwa wielka wycinka. Z liczącej niecałe 10 kilometrów drogi znika 720 przydrożnych drzew. Pilarze rozpoczęli prace na początku sierpnia, gdy wiele gatunków ptaków jeszcze gniazduje. – To jest pod koniec okresu lęgowego – przekonuje Zarząd Dróg Wojewódzkich

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Pokonanie tych kilku kilometrów w drodze na jeziora to coś dla ludzi o mocnych nerwach. Po pięknych i dorodnych drzewach zostają pnie i drzazgi. Serce się kroi, gdy się na to patrzy – opowiada pani Marta z Lublina, która wysłała nam zdjęcia z trwającej właśnie wycinki na drodze wojewódzkiej 820.

Zdjęcia i filmy wysłał nam też inny Czytelnik.

– Przebudowa tej trasy jest potrzebna, mieszkańcom się należało, ale jak zobaczyłem, że pod piłami padają też masywne, zdrowe drzewa, to naprawdę mnie to zbulwersowało. Tną wszystko, jak leci. Po linii najmniejszego oporu, bez żadnych korekt w projekcie, bo tak jest najłatwiej. Nie wierzę, że w żadnym z tych drzew nie ma dziupli, ptaków czy nietoperzy – stwierdza.

Jak relacjonuje, wycięte zostało już wszystko na trasie za Ludwinem, a pilarze przenieśli się na odcinek bliżej Łęcznej.

– Na tych, co jeszcze stoją jest znak „X”. Na początku się nawet ucieszyłem, bo pomyślałem, że tak oznaczone drzewa wycinki unikną, ale za chwilę zobaczyłem, że te z „X” też już leżą – opowiada nasz Czytelnik. – Jak się chce, to przecież można pogodzić, i potrzeby ludzi, i przyrodę. Zwłaszcza na tak malowniczej trasie prowadzącej nad jeziora. Można przecież wkomponować drzewa w ścieżki rowerowe czy chodniki.

Zarząd Dróg Wojewódzkich przyznaje, że pilarze dostali zlecenie na ogołocenie z drzew 9,4 kilometrów drogi.

– Na całym odcinku DW820 objętym inwestycją – precyzuje Kamil Jakubowski, rzecznik ZDW w Lublinie. – Wycinka rozpoczęła się 2 sierpnia, a zakończenie planowane jest w październiku.

Pytany o to, dlaczego prace są prowadzone w sezonie lęgowym (dla większości gatunków ptaków od 1 marca do 15 października) stwierdza: – Wycinka rozpoczęła się pod koniec okresu lęgowego, a termin jej rozpoczęcia wynika z terminów rozstrzygnięcia postępowania przetargowego i terminów umownych wykonawcy.

Jakubowski zapewnia też, że „prowadzone prace odbywają się pod ścisłym nadzorem specjalisty ornitologa, który każdorazowo potwierdza, czy dane drzewo nie jest miejscem gniazdowania i czy wycinka nie stanowi zagrożenia dla innych gniazdujących w sąsiedztwie ptaków.” Poprosiliśmy o podanie kontaktu do tego ornitologa. Jak dotąd namiarów nie dostaliśmy.

Nic do powiedzenia nie miała też Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska, gdyż prace są prowadzone na podstawie wydanej w marcu przez wojewodę tzw. decyzji ZRID.

– W przypadku decyzji ZRID do usuwania drzew i krzewów nie stosuje się przepisów o ochronie przyrody w zakresie obowiązku uzyskiwania zezwoleń oraz opłat z tym związanych – tłumaczy rzecznik Jakubowski.

Na dziesięciu kilometrach trasy 820 (z Łęcznej do Dąbrowy za Ludwinem) docelowo zostanie wycięte 720 drzew. Jak wylicza ZDW, średnicę pnia powyżej metra ma 36 z nich. Takich o średnicy 45-100 cm jest 241.

Co stanie się z pozyskanym w ten sposób drewnem?

– Drewno z wycinki na działkach Lasów Państwowych stanowi własność Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe. Drewno (dłużyce) z pozostałego odcinka drogi stanowi własność Zarządu Województwa Lubelskiego i podlega sprzedaży w drodze przetargu – tłumaczy Kamil Jakubowski.

Docelowo przebudowane ma zostać 29 km drogi z Łęcznej do Sosnowicy. Po wielu latach starań udało się wreszcie uzyskać rządowe dofinansowanie. Ale pieniędzy z Polskiego Ładu wystarczyło tylko na 10 km.

Opiewający na ok. 82 miliony złotych kontrakt w połowie zeszłego roku trafił do Strabagu, a cytowany w komunikacie prasowym Artur Soboń, wiceminister finansów i polityk PiS ze Świdnika, podkreślał, że „mieszkańcy walczyli o to przez kilkanaście lat, a nam się udało”.

Inwestycja „Przeciwdziałanie skutkom społeczno-gospodarczym Covid-19 poprzez rozbudowę drogi wojewódzkiej nr 820 od km 19 do km 28” obejmuje budowę trzech rond, przebudowę jednego istniejącego (w Ludwinie), nowy most w Dratowie, przebudowę 13 skrzyżowań, budowę 13 zatok autobusowych, ścieżek rowerowych i chodników. Na 7,6 km zostanie ułożona nowa nawierzchnia, a 1,8 km dotychczasowa konstrukcja drogi. Jezdnia ma mieć 7 m szerokości, pobocza 1,5 m, chodniki od 1,5 do 2 m, a ścieżki rowerowe 2-2,8 m.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 13

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gutek / 3 września 2022 r. o 12:37
Glutek niemoto, to, że inni także rżną na potęgę, nie przysłoni faktu, że za rządów Rębajły Jakobowickiego w Łysogrodzie ubyło ok. 80.000 drzew.
 Idioto monisiu podaj wiarygodne źródło o ilości wyciętych drzew w Lublinie. Bo ty nie jesteś delikatnie mówiąc wiarygodny . Skąd wiąłeś 80 tys. przecież 180 lub 280 tys. jeszcze lepiej by wyglądało . W rżnięciu drzew są lepsi nawet pomniki już im stawiają . 
Avatar
Izydor / 3 września 2022 r. o 12:04
Na terenie okupowanym UA Władimir P. robi dokładnie to samo pod hasłem "walka z nadmiarem wron". Goje z Polin powinni być cicho, ziemia dziś może na chwilę wydaje wam się ,,wasza" ale drzewa już nie..zaraz wrócą kagańce, podniebne opryski, szpryce, będzie spokój. Jak mało to akcja ,,brak mąki" ,,brak mleka" etc. i chrust na kartki zamiast szczawiu, zamiast cyrku bendzie pokaz fajerwerków.
Avatar
Palec_jenej_posel / 2 września 2022 r. o 23:09
Idioty monisi tutaj nie ma? No tak , przecież to nie Żuk pozwolił na wycinkę drzew .
Jaki Pan Żuk? To wina Pana Tuska !!
Pana Tuska ? widać że na kolanach przed swoim Panem się łasisz
  Idz  odpocznij na jarosławce , w ruskich  czyli twoich barwach i czekaj na reparacje
Avatar
METATRON / 2 września 2022 r. o 22:02
Jak można było dopuścić do takiego stanu nawierzchni?! Gdzie są chodniki i ścieżki rowerowe na poboczu? Jaka masakra!
Avatar
Stan85 / 2 września 2022 r. o 21:23
Idioty monisi tutaj nie ma? No tak , przecież to nie Żuk pozwolił na wycinkę drzew .
Jaki Pan Żuk? To wina Pana Tuska !!
 Pana Tuska ? widać że na kolanach przed swoim Panem się łasisz
Avatar
Stan85 / 2 września 2022 r. o 21:20
Zwrot "wina Tuska" to takie alibi dla deficytu intelektualnego elektoratu PO
Avatar
Gutek / 2 września 2022 r. o 20:37
Idiota monisia pracuje po godzinach.
Avatar
DrInz / 2 września 2022 r. o 20:29
Tego się właśnie obawiałem- tak samo jak kilka lat temu zdewastowano krajobraz wzdłuż trasy Lublin - Biłgoraj...
Avatar
Kroll / 2 września 2022 r. o 19:55
Dziedzictwo Szyszki - rżnięcie wszystkiego co zielone. A drzewo teraz w cenie. Znajomi nie będą musieli chrustu zbierać do kominków. A towarzysz z PiS lubi nastrojowo w zimie, przy trzaskającym drzewie..... A suweren? Suweren dzięki wycięciu drzew będzie miał poszerzone horyzonty wzrokowe jak będzie nad jezioro w korku jechał.
Avatar
Labydnik / 2 września 2022 r. o 18:19
"Znika 720 przydrożnych drzew" !!! "Na dziesięciu kilometrach"! 82 mln zł się wyda! No, porządziła sobie wojewódzka władza!
Avatar
Gutek / 3 września 2022 r. o 12:37
Glutek niemoto, to, że inni także rżną na potęgę, nie przysłoni faktu, że za rządów Rębajły Jakobowickiego w Łysogrodzie ubyło ok. 80.000 drzew.
 Idioto monisiu podaj wiarygodne źródło o ilości wyciętych drzew w Lublinie. Bo ty nie jesteś delikatnie mówiąc wiarygodny . Skąd wiąłeś 80 tys. przecież 180 lub 280 tys. jeszcze lepiej by wyglądało . W rżnięciu drzew są lepsi nawet pomniki już im stawiają . 
Avatar
Izydor / 3 września 2022 r. o 12:04
Na terenie okupowanym UA Władimir P. robi dokładnie to samo pod hasłem "walka z nadmiarem wron". Goje z Polin powinni być cicho, ziemia dziś może na chwilę wydaje wam się ,,wasza" ale drzewa już nie..zaraz wrócą kagańce, podniebne opryski, szpryce, będzie spokój. Jak mało to akcja ,,brak mąki" ,,brak mleka" etc. i chrust na kartki zamiast szczawiu, zamiast cyrku bendzie pokaz fajerwerków.
Avatar
Palec_jenej_posel / 2 września 2022 r. o 23:09
Idioty monisi tutaj nie ma? No tak , przecież to nie Żuk pozwolił na wycinkę drzew .
Jaki Pan Żuk? To wina Pana Tuska !!
Pana Tuska ? widać że na kolanach przed swoim Panem się łasisz
  Idz  odpocznij na jarosławce , w ruskich  czyli twoich barwach i czekaj na reparacje
Avatar
METATRON / 2 września 2022 r. o 22:02
Jak można było dopuścić do takiego stanu nawierzchni?! Gdzie są chodniki i ścieżki rowerowe na poboczu? Jaka masakra!
Avatar
Stan85 / 2 września 2022 r. o 21:23
Idioty monisi tutaj nie ma? No tak , przecież to nie Żuk pozwolił na wycinkę drzew .
Jaki Pan Żuk? To wina Pana Tuska !!
 Pana Tuska ? widać że na kolanach przed swoim Panem się łasisz
Avatar
Stan85 / 2 września 2022 r. o 21:20
Zwrot "wina Tuska" to takie alibi dla deficytu intelektualnego elektoratu PO
Avatar
Gutek / 2 września 2022 r. o 20:37
Idiota monisia pracuje po godzinach.
Avatar
DrInz / 2 września 2022 r. o 20:29
Tego się właśnie obawiałem- tak samo jak kilka lat temu zdewastowano krajobraz wzdłuż trasy Lublin - Biłgoraj...
Avatar
Kroll / 2 września 2022 r. o 19:55
Dziedzictwo Szyszki - rżnięcie wszystkiego co zielone. A drzewo teraz w cenie. Znajomi nie będą musieli chrustu zbierać do kominków. A towarzysz z PiS lubi nastrojowo w zimie, przy trzaskającym drzewie..... A suweren? Suweren dzięki wycięciu drzew będzie miał poszerzone horyzonty wzrokowe jak będzie nad jezioro w korku jechał.
Avatar
Labydnik / 2 września 2022 r. o 18:19
"Znika 720 przydrożnych drzew" !!! "Na dziesięciu kilometrach"! 82 mln zł się wyda! No, porządziła sobie wojewódzka władza!
Zobacz wszystkie komentarze 13

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Mundial 2022: Piątek z rzutami karnymi, Argentyna strzelała lepiej od Holandii

Mundial 2022: Piątek z rzutami karnymi, Argentyna strzelała lepiej od Holandii

Wielkie emocje w końcówce meczu Argentyna – Holandia. Wydawało się, że „Abicelestes” bez problemu awansują do półfinału mundialu w Katarze. Jeszcze w 82 minucie Leo Messi i spółka prowadzili 2:0. „Pomarańczowi” zdążyli doprowadzić jednak do wyrównania. Gola na 2:2 strzelili w… 11 minucie doliczonego czasu gry po świetnie rozegranym rzucie wolnym. W efekcie, znowu trzeba było szukać rozstrzygnięcia w rzutach karnych. A te lepiej wykonywała Argentyna i wygrała ostatecznie 4:3.

Zamość. Poezja malowana. Nagrody dla uczennic Plastyka

Zamość. Poezja malowana. Nagrody dla uczennic Plastyka

Matylda Kowalczuk po mistrzowsku zinterpretowała „Taniec”, a Emilia Drzygało „Zimę”. Uczennice zamojskiego liceum plastycznego za swoje ilustracje wierszy Marii Konopnickiej zdobyły dwie główne nagrody w Ogólnopolskim Konkursie „Słowem Malowane 2022”.

Drogi, place zabaw i nowa fontanna, czyli Lubartów planuje wydatki w 2023 r.

Drogi, place zabaw i nowa fontanna, czyli Lubartów planuje wydatki w 2023 r.

Przyszłoroczne dochody miasta mają wynieść 104 mln zł, a wydatki przekroczą 110 mln zł. Zgodnie z projektem nowego budżetu na inwestycje trafi ponad 25 mln zł. Najwięcej na drogi, zbrojenie terenów przemysłowych, latarnie oraz ocieplenie II LO im. Piotra Firleja.

Parczew wygrał ze Skarbem Państwa. Chodziło o duże pieniądze

Parczew wygrał ze Skarbem Państwa. Chodziło o duże pieniądze

Parczew wygrał w sądzie ze Skarbem Państwa. Na konto miasta wpłynęło 1,2 mln zł.

Zamość. Organowy recital Tadeusza Barylskiego u Franciszkanów
10 grudnia 2022, 19:00

Zamość. Organowy recital Tadeusza Barylskiego u Franciszkanów

Parafia pw. Zwiastowania Najświętszej Marii Pannie zapowiada ten koncert, jako wyjątkowe wydarzenie. W sobotę (10 grudnia, godz. 19) w zamojskim kościele Franciszkanów odbędzie się recital organowy Tadeusza Barylskiego. Jest organizowany dokładnie w 200. rocznicę urodzin Cesara Francka.

Lublin. Park Rury będzie mieć patrona

Lublin. Park Rury będzie mieć patrona

Park Rury położony w wąwozie między Czubami, a osiedlami LSM ma otrzymać imię Romualda Dylewskiego, wybitnego architekta i urbanisty zmarłego w 2019 r.

W szpitalu w Lublinie przez dwa dni nie było ciepłej wody
Alarm 24

W szpitalu w Lublinie przez dwa dni nie było ciepłej wody

Od środy wieczorem do piątku rano w szpitalu przy ul. Herberta w Lublinie (Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Wyszyńskiego) pacjenci byli pozbawieni dostępu do ciepłej wody. Powód? Awaria podczas przełączania instalacji w trakcie budowania nowej części szpitala.

Mundial 2022: Chorwacja – Brazylia 4:2 w rzutach karnych. Faworyt za burtą!

Mundial 2022: Chorwacja – Brazylia 4:2 w rzutach karnych. Faworyt za burtą!

Znamy pierwszego półfinalistę turnieju w Katarze. Chorwacja walczyła do końca i wyrzuciła za burtę mundialu głównego faworyta – Brazylię. Luka Modrić i spółka przegrywali od 105 minuty, ale w końcówce doprowadzili do wyrównania i rzutów karnych. A w serii jedenastek pokonali „Canarinhos” 4:2.

W tej szkole mówią, że jedna iskierka rozpala ognisko dobroci. To będzie Weekend Cudów
galeria

W tej szkole mówią, że jedna iskierka rozpala ognisko dobroci. To będzie Weekend Cudów

– Wystarczyło puścić iskierkę i za chwilę ogień gorących serc rozpalił ognisko dobroci – uśmiecha się Aleksandra Krzyżanowska, nauczycielka muzyki w Szkole Podstawowej nr 30 w Lublinie.

Biała Podlaska. Prezydent znowu chciał sprzedać, radni znowu mówią nie

Biała Podlaska. Prezydent znowu chciał sprzedać, radni znowu mówią nie

Bialscy radni idą na rekord i po raz kolejny odmawiają sprzedaży miejskich działek przy ulicach Elektrycznej i Brzegowej.

Bartosz Sadulski, autor powieści "Rzeszot" w Muzeum Czechowicza
10 grudnia 2022, 17:00

Bartosz Sadulski, autor powieści "Rzeszot" w Muzeum Czechowicza

Muzeum Józefa Czechowicza (ul. Złota 3) zaprasza na spotkanie autorskie z Bartoszem Sadulskim, które odbędzie się 10 grudnia o godz. 17.

Lubelscy politycy PiS tłumaczą dlaczego cały czas mówią o Donaldzie Tusku i Platformie Obywatelskiej

Lubelscy politycy PiS tłumaczą dlaczego cały czas mówią o Donaldzie Tusku i Platformie Obywatelskiej

Politycy Prawa i Sprawiedliwości przestrzegają przed powrotem Platformy Obywatelskiej do władzy. W piątek w całej Polsce, w tym także w Lublinie, zorganizowali w tej sprawie konferencje prasowe pod biurami poselskimi największej partii opozycyjnej.

Lublinianka straci ważnych zawodników?

Lublinianka straci ważnych zawodników?

Sytuacja organizacyjna Lublinianki się poprawia, ale i tak w zimie kilku piłkarzy może zdecydować się na opuszczenie drużyny. Oferty z wyższych lig ma Tomasz Tymosiak, a na testach w GKS Tychy przebywa Fryderyk Janaszek.

Nie widać końca konfliktu w Zarządzie Dróg Powiatowych w Lublinie. Starosta: we wtorek podejmę decyzję

Nie widać końca konfliktu w Zarządzie Dróg Powiatowych w Lublinie. Starosta: we wtorek podejmę decyzję

Pracownicy chcą, żeby starosta odwołał dyrektorkę Zarządu Dróg Powiatowych w Lublinie. Napisali kolejne, anonimowe pismo w tej sprawie. – Mam wrażenie, że wszyscy tam są zastraszeni i dzieje się z nimi coś złego – ocenia radny powiatowy, który zainteresował się sprawą i ma kontakt ze skonfliktowanymi. Starosta na wtorek zapowiada decyzję.

"Grawitacja" reż. Alfonso Cuaróna. Program TV 9-11 grudnia 2022
9 grudnia 2022, 20:00

"Grawitacja" reż. Alfonso Cuaróna. Program TV 9-11 grudnia 2022

W ten weekend w telewizji będzie można zobaczyć premierowo widowisko "Monster Hunter". Poniżej prezentujemy kilka wybranych opcji filmowych na weekend.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!