Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

27 stycznia 2025 r.
19:45

Jazz w CSK: Tu widzisz, jak powstaje muzyka

Autor: Zdjęcie autora Michał Grot
Listopadowy koncert Mieczysław Szcześniak & Krzysztof Herdzin Trio w CSK Lublin
Listopadowy koncert Mieczysław Szcześniak & Krzysztof Herdzin Trio w CSK Lublin (fot. Ewa Zielonka-Gawryluk/Klub Muzyczny CSK)

Szykujemy niespodziankę wielkiego kalibru, która – jeśli wszystko się uda – będzie wielkim wydarzeniem koncertowym o skali ogólnopolskiej – rozmowa z Wojciechem Mościbrodzkim, koordynatorem projektu Jazz w CSK.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

• Ile w 2024 roku w Klubie Muzycznym CSK było koncertów w ramach projektu Jazz w CSK?
– Tradycyjnie: 14 koncertów. Taka sama liczba koncertów odbędzie się w roku 2025. Bieżący rok będzie dla nas rokiem jubileuszowym. Będzie to piąty rok naszej koncertowej działalności. Na przestrzeni 5 lat mieliśmy łącznie 100 koncertów.

• Z racji jubileuszu szykujecie jakąś niespodziankę?
– Program koncertowy na ten rok jest specjalny. Odbędą się mega wydarzenia. Szykujemy niespodziankę wielkiego kalibru, która – jeśli wszystko się uda – będzie wielkim wydarzeniem koncertowym o skali ogólnopolskiej. Niestety na tą chwilę nie mogę mówić o szczegółach, dlatego proszę o cierpliwość.

• Jaka była frekwencja na koncertach w minionym roku?
– Frekwencja – co mnie bardzo cieszy – systematycznie rośnie. Na każdy koncert dysponujemy liczbą 136 miejsc, ale bardzo często „dopychamy” pojedyncze osoby. To nam daje na wszystkich koncertach 15 tysięcy ludzi. Ale oprócz koncertów w ramach Jazz w CSK odbywają się w Sali Operowej CSK pojedyncze koncerty jazzowe i tam frekwencja jest dużo większa ze względu na to,
że Sala Operowa dysponuje większą ilością miejsc. Koncerty takich wykonawców jak Stacey Kent, Nigel Kennedy, Pat Matheny, Wojtek Mazolewki Quintet przyciągnęły komplet publiczności, a zatem spektrum publiczności jazzowej jest dużo większe.

• Na który koncert najszybciej sprzedały się bilety?
– Piotr Schmidt Quartet w składzie z Wojtkiem Myrczkiem, Krzysiem Herdzinem, Andrzejem Święsem w projekcie „Młynarski. Bynajmniej”. Bilety sprzedawały się tak szybko, że zdecydowaliśmy się na drugi koncert tego samego dnia. Innym koncertem, który sprzedał się błyskawicznie, był koncert Agi Zaryan.

• Jak na przestrzeni lat zmieniają się gusty publiczności?
– Koncerty organizuję od lat trzydziestu. Teraz mam do dyspozycji fenomenalne miejsce, jakim jest Klub Muzyczny CSK oraz zespół ludzi, który sprawia, że sami artyści lubią tutaj grać i z przyjemnością wracają. Każdy koncert w Klubie Muzycznym CSK jest niepowtarzalny. Zauważyłem, że publiczność z roku na rok coraz bardziej żywiołowo reaguje, co mnie cieszy. Publiczność jest też coraz bardziej wyrobiona. Często, jak czekam przed wejściem na gości, to
rozmawiamy o nowych płytach, o marzeniach koncertowych te rozmowy są dla mnie inspirujące.

• A jaki jest profil tej publiczności? Przeważają kobiety czy mężczyźni? Młodzi czy starsi?
– Różnie. Nasza publiczność jest zróżnicowana pod tym względem. Jest oczywiście grupa osób dojrzałych, które są na każdym koncercie. Oni mnie bardzo inspirują, bo żyją koncertami. Ale są też osoby młode. Żaden koncert nie może się odbyć bez klubowicza, który za każdym razem przyjeżdża na deskorolce; niezależnie od pogody. To są ludzie, którzy chcą spędzić czas słuchając muzyki na żywo, porozmawiać po koncercie z muzykami, którzy są dostępni dla publiczności i często z tego przywileju korzystają. I jedni i drudzy są z tego zadowoleni.

• A jaki odcień jazzu przyciąga największą liczbę widzów? Wokalistyka jazzowa, czy może jazz w stylu fusion czy jazz klasyczny?
– Nie ma to znaczenia, bo na każdy koncert sprzedajemy komplet biletów. My trzymamy się twardo jazzu mainstreamowego i pokazujemy różne odcienie tego jazzu tzw. głównego nurtu, który jest wzbogacany innymi kierunkami. Dlatego w ramach Jazz w CSK mamy Jazz and beyound czyli jazz i granice, w tym programie pokażemy jazz w wykonaniu rodzeństwa z Peru, pokażemy też Bandonegro, które łączy tango z jazzem; to jest rewelacja na skalę światową. Pojawi się Pendofsky, którego koncert będzie połączony z projekcją filmu.

• Skoro antycypowałeś moje pytanie, to opowiedz, co się jeszcze wydarzy w tym roku w Klubie Muzycznym CSK?
– Z przyjemnością mogę zapowiedzieć – tu i teraz – znakomity koncert Marity Juarez Quartet. Dawid Lubowicz, który jest jednym z filarów Atom String Quartet. Następnie Wojtek Jachna Squad, będący moją miłością – muzyczną oczywiście – pojawi się z zupełnie nowym projektem. Grzesio Tarwid przyjeżdża do nas z triem w towarzystwie Michała Górczyńskiego, który jest mistrzem klarnetu basowego. Rewelacja! Jest to program do czerwca. Oczywiście pracuję nad dwiema niespodziankami. Trudno jest się wpasować z terminami w CSK. Dlatego niezmiernie mnie cieszy przychylność ze strony władz CSK oraz pracowników tej instytucji.

• A jaka przyszłość czeka branżę koncertową?
– Zapewne wiele osób – z wygody – ogląda koncerty w telewizorze. Sam tak robię. Często słucham koncertu na słuchawkach, w międzyczasie pracując. Sam koncert jest wydarzeniem niesamowitym. Nikt nie odda tej atmosfery. Pamiętasz, co na kontrabasie wyprawiał Michał Aftyka? Ludzie byli osłupieni, padały pytania, co to było Cream czy Black Sabbath? Będąc na koncercie widzisz na żywo jak powstaje muzyka.

JAZZ W CSK
Najbliższe koncerty:
 13 lutego: Dawid Lubowicz Quartet - Human Fate
 20 marca: Wojciech Jachna Squad - Ad Astra
 10 kwietnia: Grzegorz Tarwid Trio & Michał Górczyński - Flowers
 8 maja: Marita Alban Juarez Quartet – Jazmines
 22 maja: Bandonegro - Tango Meets Jazz
 12 czerwca: Pendofsky - Kuratorium

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Joanna Andruszak była bohaterką potyczki w Elblągu

PGE MKS FunFloor pokonał Energę Start Elbląg

Początek meczu w Elblągu zdecydowanie nie poszedł po myśli szczypiornistek PGE MKS FunFloor. Lublinianki przegrywały z Energą Startem aż 3:8. Do przerwy było jednak 13:13, a w drugiej połowie wszystko potoczyło się już zgodnie z planem i przyjezdne wygrały 33:25.

ChKS Chełm pokonał na wyjeździe KPS Siedlce 3:0 i awansował do finału PLS 1. Ligi

ChKS Chełm w finale PLS 1. Ligi, po zwycięstwie nad KPS Siedlce

W drugim meczu półfinałowym play-off ChKS Chełm pokonał KPS Siedlce 3:0 i awansował do finału PLS 1. Ligi

Majówka tuż-tuż. Poznaj nieoczywiste miejsca w województwie lubelskim

Majówka tuż-tuż. Poznaj nieoczywiste miejsca w województwie lubelskim

Majówka zbliża się wielkimi krokami. Biorąc zaledwie trzy dni urlopu zyskujemy aż 9 dni odpoczynku. Co przez ten czas można robić w województwie lubelskim? Podpowiadamy nieoczywiste, ale bardzo ciekawe miejsca turystyczne na Lubelszczyźnie.

Bazylika św. Piotra w Watykanie. Trumna z ciałem papieża i długa kolejka wiernych

Watykan przygotowuje się do pogrzebu papieża Franciszka

Plac Świętego Piotra został zamknięty w piątek około godz. 17 w ramach przygotowań do sobotniego pogrzebu papieża Franciszka. W bazylice wierni nadal oddają hołd przed trumną papieża.

Miał być remont ulicy Bazylianówka. Może być za drogo

Miał być remont ulicy Bazylianówka. Może być za drogo

W ramach XI edycji Budżetu Obywatelskiego mieszkańcy lubelskiej dzielnicy Ponikwoda zdecydowali, że nadszedł czas wyremontować ulicę Bazylianówka. Dzisiaj miasto poznało oferty. Okazuje się, że 400 tys. zł może nie wystarczyć.

Okradali drogerie w całym kraju. Namierzyli ich w Poniatowej

Okradali drogerie w całym kraju. Namierzyli ich w Poniatowej

W krótkim czasie trzej mężczyźni dorobili się na kradzieżach blisko 140 tys. zł. Ich łupem padły również towary z terenu naszego województwa.

Wisła Puławy jedzie do Bytomia. Każdy punkt będzie niezwykle cenny

Wisła Puławy jedzie do Bytomia. Każdy punkt będzie niezwykle cenny

Przed świętami Wielkanocnymi Wisła Puławy pokonała na swoim stadionie Skrę Częstochowa i wciąż plasuje się tuż nad strefą spadkową. W sobotę podopiecznych trenera Macieja Tokarczyka czeka bardzo ciężkie spotkanie. Duma Powiśla zagra w Bytomiu z tamtejszą Polonią

Bezpłatny powrót z obchodów Tysiąclecia Korony Polskiej pociągami PKP Intercity

Bezpłatny powrót z obchodów Tysiąclecia Korony Polskiej pociągami PKP Intercity

Już w najbliższą niedzielę, 27 kwietnia, Warszawa będzie gospodarzem centralnych obchodów „Tysiąclecia Korony Polskiej”. Z tej okazji PKP Intercity przygotowało dla uczestników wyjątkową promocję – bezpłatny powrót do domu pociągami przewoźnika.

Jedną z chełmskich szkół, która przejdzie termomodernizację jest I Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Czarnieckiego w Chełmie

Kolejne miliony na termomodernizację szkół i przedszkoli w Chełmie

Miasto Chełm kontynuuje ambitny plan poprawy efektywności energetycznej swoich placówek oświatowych. Aż 53,5 mln złotych trafi do miasta na termomodernizację dziewięciu kolejnych szkół i przedszkoli. To kolejny krok w realizacji programu, który zmienia nie tylko wygląd budynków, ale i komfort nauki najmłodszych mieszkańców.

Napadli i zrabowali pół miliona złotych. Grozi im 15 lat więzienia

Napadli i zrabowali pół miliona złotych. Grozi im 15 lat więzienia

39-latek planował napad już pół roku wcześniej, a we wszystkim pomogła mu żona. Po całym zdarzeniu małżeństwo uciekło z Polski. Długo jednak nie cieszyli się wolnością ani skradzionymi pieniędzmi.

Seszele – 4 pomysły na idealne wakacje
film

Seszele – 4 pomysły na idealne wakacje

Ciężko wyobrazić sobie bardziej rajski kierunek ekskluzywnej podróży niż gorące, tropikalne Seszele. Ten kraj wyspiarski z roku na rok zyskuje coraz większą rzeszę fanów wśród turystów z Polski, a jednocześnie pozostaje egzotyczny i trudno dostępny ze względu na swoje położenie na mapie.

Państwowa Straż Rybacka ma już 40 lat. Były medale i odznaczenia
ZDJĘCIA
galeria

Państwowa Straż Rybacka ma już 40 lat. Były medale i odznaczenia

W Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim odbyły się uroczyste obchody 40-lecia Państwowej Straży Rybackiej w Lublinie. Jubileusz był okazją do podsumowania czterech dekad działalności formacji oraz uhonorowania jej funkcjonariuszy.

Jest areszt dla mężczyzny, który na hulajnodze potrącił 13-latkę

Jest areszt dla mężczyzny, który na hulajnodze potrącił 13-latkę

36-latek, który w minionym tygodniu potrącił nastolatkę, dzisiaj trafił do prokuratury. Usłyszał zarzuty spowodowania wypadku i ucieczki z miejsca zdarzenia, za co może mu grozić do 4,5 roku więzienia.

Duże ilości marihuany przechowywał w domu

Duże ilości marihuany przechowywał w domu

Ponad 3 kg marihuany znaleźli łukowscy policjanci w domu 38-letniego mieszkańca powiatu radzyńskiego. Mężczyzna zarzekał się, że z narkotykami nie ma nic wspólnego.

Dajcie rowerom drugie życie. III Lubelski Rowerowy Pchli Targ
26 kwietnia 2025, 12:00

Dajcie rowerom drugie życie. III Lubelski Rowerowy Pchli Targ

Jeśli zalegają Wam niepotrzebne już części, czy też akcesoria rowerowe albo rowerowe ciuchy lub nieużywane już rowery, a nie macie czasu by wystawiać je na aukcjach, to przyjdźcie w sobotę na III Lubelski Rowerowy Pchli Targ.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium