Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

14 maja 2023 r.
21:01

Lubelskie. Wyjątkowi ludzie robią wyjątkowe rzeczy. Można się przyłączyć

Autor: Zdjęcie autora Jakub Hapka
0 A A
Stowarzyszenie powstało w 2012 roku z inicjatywy rodziców osób niepełnosprawnych. Dziś zajmuje się 25 osobami
Stowarzyszenie powstało w 2012 roku z inicjatywy rodziców osób niepełnosprawnych. Dziś zajmuje się 25 osobami (fot. Archiwum Stowarzyszenia )

Radzyńskie Stowarzyszenie Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych to niezwykłe miejsce na mapie powiatu radzyńskiego. Założone przez rodziców dzieci niepełnosprawnych fizycznie i umysłowo od dekady pomaga swoim podopiecznym w rozwoju i wchodzeniu w trudną codzienność.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Zaczęło się niepewnie, od dobrej woli kilku osób – wspomina Marta Świć. Poetka i przyjaciółka stowarzyszenia, premierowy gość rozpoczętych w 2019 roku „Spotkań z ciekawymi ludźmi”, cyklicznych wieczorów z (często zmagającymi się z własną niepełnosprawnością) twórcami. Byli pionierami w Radzyniu. Skutecznie dotarli do rodziców dzieci niepełnosprawnych. Jedną z idei założycielskich było wzajemne wsparcie.

Przez przypadek

– Samo założenie stowarzyszenia miało miejsce w 2012 roku. Powstało z inicjatywy rodziców osób niepełnosprawnych. Na początku było trudno, ciężko, ale powolutku szło do przodu. Każdy miał swój udział w założeniu stowarzyszenia, w jego działalności. Chcieliśmy mieć swój lokal, miejsce spotkań, rozmów. Podzielić się doświadczeniami, jakie mamy problemy, jak je rozwiązywać – opowiada wiceprezes stowarzyszenia Stanisław Wiater. – Zależało nam przede wszystkim na integracji osób niepełnosprawnych z otoczeniem: by wychodzić na zewnątrz, pokazywać się, nie ukrywać. Nie wstydzić się przede wszystkim dzieci, takich, jakie mamy. Zaczęło się to powolutku rozkręcać i kręci się do tej pory.

– Trafiłem tu przez kompletny przypadek i zostałem zastępcą prezesa (śmiech – red.). Los tak chciał – dodaje drugi z wiceprezesów, Kazimierz Ostrowski. – Różne tu były koleje, wzloty i upadki. Sama ta siedziba była wcześniej w pałacu. Były praktycznie symboliczne opłaty, ale to było niepewne, nie można było się rozwijać. W końcu chcieliśmy być bardziej samodzielni, zaczęliśmy o to zabiegać. To były takie marzenia, trochę naiwne. Udało się przejąć obecny budynek i plac. Było paru zapaleńców, którzy nie do końca wierzyli. Wyszło.

Wsiąkłam. I przesiąkłam

– Pojechałam na pierwsze spotkanie w Kopinie, zadzwoniła do mnie koleżanka. Mój kolega z ZUS-u powiedział: „Chcesz z nami być?” Tak to się zaczęło (śmiech – red.). Tyle. Pomagałam koledze, potem wsiąkłam. Przesiąkłam. Chcę robić coś dla mojego syna Andrzeja i dla innych. Pokazujemy niepełnosprawność na zewnątrz. Nie ukrywamy naszych dzieci – podkreśla prezes, Sylwia Marczuk.

Pytani o genezę nazwy, przypominają z uśmiechem: – Spodobała nam się metafora szukania czegoś, czego nie ma. Cały czas szukamy tego szczęścia, które jest właśnie poza tęczą.

Dlatego „Ósmy kolor tęczy”. Został zaakceptowany przez wszystkich. Była taki niepisany konkurs na nazwę i akurat to się najbardziej podobało. Szukaliśmy w internecie, ale było tyle nazw typu „razem”, „spotkajmy się”, „bądźmy wspólnie”. A to trochę z takiego bardzo ciepłego, fajnego filmu, gdzie babcia pewnej bohaterki mówiła o szukaniu ósmego koloru tęczy. I tak to powstało.

Nie mają etatów, wszystko robią charytatywnie.

Radzyńska Paraolimpiada

Doczekali się także swojego hymnu (autorstwa znanej rodziny muzyków – Jacka i Michała Musiatowiczów), wykonywanego na rozpoczęcie każdej Radzyńskiej Paraolimpiady; flagowego wydarzenia, integrującego osoby niepełnosprawne z WTZ i Domów Samopomocy z całego regionu, a odbywającego się w hali Zespołu Szkół Ponadpodstawowych.

W hymnie padają słowa:

„W tej pogoni omijamy brata

W tej pogoni omija nas brat

Omijamy siebie na ulicach (...)

W ósmy kolor tęczy wpisz me życie

Ósmy kolor tęczy w tobie jest”

W 2017 roku od ówczesnego wojewody lubelskiego Przemysława Czarnka otrzymali tytuł Laureata Organizacji Pozarządowej „Tym, którzy czynią dobro”.

Cel Paraolimpiad? – Osoby niepełnosprawne wychodzą do społeczeństwa – podkreśla Sylwia Marczuk. – Razem z wolontariuszami, osobami sprawnymi gromadziły ok. 600 osób.

Drugi dom z rodzinną atmosferą

Przy wsparciu ludzi dobrej woli oraz własnymi siłami zaadaptowali budynek po byłej wodomistrzówce, zamieniając zarośnięty, straszący widokiem gmach w gościnne miejsce, w którym drzwi są otwarte dla każdego. Dzierżawią go od Urzędu Marszałkowskiego.

Przekraczając próg siedziby Stowarzyszenia czujesz się, jakbyś wszedł do przyjaznego domu. Z lewej strony gospodarze zapraszają do jasnej kuchni z wygodną kanapą i dużym stołem, na którym na gościa czeka zawsze gorąca kawa lub herbata. Po prawej są sale terapeutyczne w tym mini siłownie wyposażoną w rowery stacjonarne, bieżnie, drabinki, sprzęt do ćwiczeń. Na piętrze jest sala masażu i sala do indywidualnych zajęć terapeutycznych. Jest także bezpłatna wypożyczalnia rowerów trójkołowych oraz wózków inwalidzkich, chodzików, kul i kijków.

– Stawiamy na indywidualne rehabilitacje. Jako OPP utrzymujemy się z projektów i wsparcia sponsorów – mówi Sylwia Marczuk.

Zawsze coś się dzieje

Wielość inicjatyw i wydarzeń przez nich zorganizowanych może bić na głowę aktywność niejednego Domu Kultury: integracyjne pikniki, bezpłatne zajęcia w zimowe ferie i wakacje (dla wszystkich chętnych), wyjazdy, spotkania z ciekawymi ludźmi, giełdy używanych zabawek, charytatywne kiermasze oraz wiele innych okolicznościowych eventów. Co roku organizują dla swoich podopiecznych i ich rodzin wigilię, spotkanie przy „jajeczku”, Dzień Kobiet i Chłopaka, Tłusty Czwartek, Walentynki itd. Dzięki wsparciu Fundacji PZU i pomocy wolontariuszy z PCK przez dwa lata organizowali „Aktywne soboty”.

– Od corocznego spotkania wigilijnego w siedzibie stowarzyszenia odbywają się cotygodniowe spotkania osób niepełnosprawnych w ramach własnych inicjatyw i pomysłów. Celem tych spotkań jest organizacja imienin, urodzin itp. a także imprez kulturalnych oraz rozrywkowych – dodaje pani prezes.

Ogromnym plusem jest duży zielony plac: miejsce niezliczonej ilości pikników, wernisaży, ognisk, zajęć rehabilitacyjnych i sportowych. Członkowie stowarzyszenia własnymi siłami postawili solidną scenę do wydarzeń plenerowych, tworzą też ścieżkę sensoryczną im. Katarzyny Krupskiej-Grudzień (przedwcześnie zmarłej założycielki LGD „Zapiecek”, przyjaciółki tego miejsca)

 „Ósmy Kolor Tęczy” współpracuje ze Specjalnym Ośrodkiem Szkolno-Wychowawczym im. Zofii Sękowskiej oraz Dziennym Środowiskowym Domu Samopomocy.

10 lat

W 2022 roku siedziba stała się miejscem schronienia dla Ukraińców; matek z dziećmi, które uciekały przed koszmarem wojny. Z pomocą wolontariuszy (uczniów radzyńskich szkół) zorganizowali wielki polsko-ukraiński piknik integracyjny, z którego dochód został przeznaczony na wsparcie walczących z rosyjskim najeźdźcą.

W sierpniu 2022 świętowali 10-lecie istnienia.

– Po takim czasie jesteśmy bogatsi o doświadczenia, jeśli chodzi o niepełnosprawność, stosunki międzyludzkie. Życie mocno weryfikuje plany. Poznaje się ludzi z tej innej strony, na kogo można liczyć – przyznaje Ostrowski. – Jak zostałem trochę na siłę wiceprezesem, to mnie tak to zmotywowało, że ja sobie teraz nie wyobrażam życia bez stowarzyszenia. Nigdy nie myślałem, że mogę być takim społecznikiem, bo tak jak dużo straciłem na zdrowiu i na kasie paląc papierosy od małego, tak i sporo straciłem jeśli chodzi o stowarzyszenie. To jest taki drugi nałóg.

– A co zyskałeś? – pytają go obecni przy naszej rozmowie członkowie Stowarzyszenia.

– Sam się dowartościowałem. Przez pomaganie. Mogę podziwiać tylko osoby, które nie mają nic wspólnego z niepełnosprawnością, a potrafią się tutaj angażować itd. Nie ukrywam, że jeśli chodzi o mnie, to napędza mnie syn Maciek. Pomimo rodziny, przyjaciół i innych rzeczy, to człowiek chce mieć jakoś tam w miarę taką pewność, że nie zostawił go na lodzie. I takim głównym dążeniem jest to, żeby kiedyś, małymi kroczkami powstał jakiś dom spokojnej starości. Sporo osób o tym mówi, jest duże zapotrzebowanie. Mamy coraz starsze społeczeństwo i do tego wśród nich już dużo niepełnosprawnych.

Plany i marzenia

Zrzeszeni w „Tęczy” mają nadzieję, że będą się zgłaszać ludzie, nie tylko z dziećmi niepełnosprawnymi, ale też tacy, którzy chcieliby po prostu coś robić dla Radzynia.

– O tej małej społeczności myślimy cały czas. Gdzieś za granicą są takie piękne kluby, które na przykład witają na ulicy nowego sąsiada. U nas nie ma takiej tradycji, a można byłoby. Tak przy kawie, może raz na miesiąc się spotkać? Same kobiety, sami ojcowie, może razem z dziećmi? Także formy tych spotkań można wymyślać przeróżne – dzieli się marzeniami prezes.

– Nie ma co ukrywać, że pomimo tego, że jesteśmy jako stowarzyszenie apolityczni itd., nie da się bez polityki żyć. Jesteśmy zależni. Wszystko zależy od tego, czy władze nas będą zauważały, będą nam chciały pomóc. My będziemy mieli lżej, a wszyscy potrzebujący lepiej – dodaje Ostrowski.

– Jak co roku, nasze tegoroczne plany są uzależnione od uzyskanych kwot dotacji z pisanych przez nas projektów – odpowiada pytana o plany na drugą połowę 2023 roku prezes Marczuk. – Złożyliśmy do starostwa ofertę realizacji zadania publicznego upowszechnianie sportu na VIII Radzyńskią Paraolimpiadę. Jest to kontynuacja wydarzenia sportowo-rekreacyjnego po okresie pandemii dla osób niepełnosprawnych przy udziale osób sprawnych z radzyńskich szkół, powiatu radzyńskiego, a także województwa.

Kolejnym wnioskiem złożonym do powiatu jest oferta na „Kreatywne wakacje”.

– Ma na celu aktywne spędzenie wakacji przez osoby niepełnosprawne. Zaplanowane są krótkie wycieczki, a uczestnicy projektu będą planowali i przygotowywali, przy pomocy zarządu stowarzyszenia, wybrany dzień wakacji – dodaje Sylwia Marczuk. – Podsumowaniem będzie impreza zorganizowana przy pomocy i zaangażowaniu uczestników.

W regionie „Ósmy Kolor Tęczy” zasłynął Radzyńskimi Paraolimpiadami (fot. Archiwum Stowarzyszenia )
e-Wydanie

Pozostałe informacje

Motor dwa razy prowadził z Arką, ale lider tabeli nadal niepokonany na wiosnę [zdjęcia, wideo]
galeria
film

Motor dwa razy prowadził z Arką, ale lider tabeli nadal niepokonany na wiosnę [zdjęcia, wideo]

Ponad 11,5 tysiąca widzów na Arenie Lublin obejrzało w piątkowy wieczór bardzo dobre widowisko. Motor potrafił dotrzymać kroku najlepszej drużynie na zapleczu ekstraklasy. Dwa razy prowadził nawet z Arką Gdynia, ale spotkanie z liderem zakończyło się remisem 2:2.

Poświąteczny aerobik z "trzydziestką"
foto
galeria

Poświąteczny aerobik z "trzydziestką"

Poświąteczne spalanie kalorii w klubie "30" było bardzo intensywne i trwało do rana. Zobaczcie, co tam się działo.

Disco ponad wszystko!
foto
galeria

Disco ponad wszystko!

Zapraszamy do obejrzenia najgorętszej imprezy tej wiosny, jaką był koncert Topky w klubie Serce. Tańce i szaleństwa trwały do białego rana, w rytm gorących przebojów Topky.

Pięknie jest!
foto
galeria

Pięknie jest!

Witajcie w bajce Pięknej Pszczoły. "Jest pięknie! Pięknie jest" to ulubiona weekendowa impreza w Pszczole. Zobaczmy, jak się bawił Lublin.

Zabójczy cios w doliczonym czasie gry. Górnik Łęczna z trzecią wygraną z rzędu

Zabójczy cios w doliczonym czasie gry. Górnik Łęczna z trzecią wygraną z rzędu

Górnik Łęczna nabrał wiosną rozpędu. Na otwarcie 27. kolejki zielono-czarni po zaciętym boju wywalczyli komplet punktów przeciwko ostatniemu w tabeli Zagłębiu Sosnowiec. Tym samym Maciej Gostomski i spółka sięgnęli po trzecią z rzędu ligową wygraną

Start Krasnystaw pokonał Stal Kraśnik i przeskoczył rywali w tabeli
film

Start Krasnystaw pokonał Stal Kraśnik i przeskoczył rywali w tabeli

Ścisk w czołówce Hummel IV ligi zrobił się w piątkowy wieczór jeszcze większy. Start Krasnystaw, na otwarcie 22. kolejki ograł u siebie Stal Kraśnik 2:1. A to oznacza, że drużyna Marka Kwietnia przeskoczyła rywali w tabeli. Obecnie ma na koncie 48 punktów, tyle samo co drugi Lewart Lubartów. Niebiesko-żółci spadli na czwartą pozycję z dorobkiem 47 „oczek”, a w sobotę może ich jeszcze wyprzedzić KS Cisowianka Drzewce.

Motor Lublin ma plan jak w piątek ograć lidera tabeli

Motor Lublin ma plan jak w piątek ograć lidera tabeli

Lider tabeli i ostatni niepokonany zespół na zapleczu ekstraklasy na wiosnę. Piłkarze Motoru w piątek będą mieli bardzo wysoko zawieszoną poprzeczkę. Spotkanie z Arką Gdynia zaplanowano na godz. 20.30.

Jak "konsultant wyższego szczebla" zakosił 60 tys. zł

Jak "konsultant wyższego szczebla" zakosił 60 tys. zł

Szczytem naiwności popisał się 62-latek spod Zamościa, który po telefonie od „konsultanta wyższego szczebla” wypłacił 60 tys. i wpłacił je blikiem na konto oszusta

UWAGA Groźne zabawy, strażacy biją na alarm

UWAGA Groźne zabawy, strażacy biją na alarm

UWAGA. Strażacy z Kraśnika apelują do rodziców o opiekę nad dziećmi. Niedawno, na przestrzeni 3 dni doszło tam do dwóch niebezpiecznych wypadków podczas zabawy nastolatków

Tamowali krew po mistrzowsku
foto/wideo
galeria
film

Tamowali krew po mistrzowsku

Za nami pierwszy etap XXX Ogólnopolskich Mistrzostw Pierwszej Pomocy PCK. Uczniowie z ośmiu szkół rywalizowali, by zyskać miano najlepszych w udzielaniu pomocy przedmedycznej.

Wisła Grupa Azoty spróbuje wykorzystać problemy Kotwicy Kołobrzeg

Wisła Grupa Azoty spróbuje wykorzystać problemy Kotwicy Kołobrzeg

W niedzielę Wisła Grupa Azoty Puławy zagra u siebie z Kotwicą Kołobrzeg (godz. 12). W tabeli zdecydowanie wyżej są rywale, ale patrząc na ostatnie tygodnie, to ekipa trenera Mikołaja Raczyńskiego jest na fali wznoszącej.

Gdzie dziś poluje drogówka. Akcja "Brawura"

Gdzie dziś poluje drogówka. Akcja "Brawura"

Kolejne weekendy zaznaczone tragediami na drogach. Od rana policjanci prowadzą na drogach Lubelszczyzny akcję "Brawura". W których powiatach ich spotkamy?

Padwa Zamość i AZS AWF Biała Podlaska grają u siebie

Padwa Zamość i AZS AWF Biała Podlaska grają u siebie

W 26. serii spotkań Padwa Zamość i AZS AWF Biała Podlaska wystąpią przed własną publicznością.

Porodowe ABC. Kompendium rzetelnej wiedzy w jednej broszurze

Porodowe ABC. Kompendium rzetelnej wiedzy w jednej broszurze

Poród, połóg, prawa pacjentki czy laktacja i karmienie noworodka. Wszystko, co powinna wiedzieć przyszła mama można znaleźć w informatorze Uniwersytetu Medycznego.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium