Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

31 października 2019 r.
21:10

Naszą metą jest wieczność. Znaczenie i duchowy sens Uroczystości Wszystkich Świętych i Dnia Zadusznego

81 5 A A
ks. Józef Maciąg, rektor Kościoła Najświętszego Zbawiciela
ks. Józef Maciąg, rektor Kościoła Najświętszego Zbawiciela (fot. Małgorzata Sulisz)

Rozmowa z ks. Józefem Maciągiem, rektorem Kościoła Najświętszego Zbawiciela na cmentarzu przy ul. Unickiej w Lublinie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

• Przed nami dwa szczególne dni.

 Najpierw uroczystość Wszystkich Świętych. To dzień, w którym świętujemy zwycięstwo nad śmiercią i grzechem wszystkich świętych, czyli przyjaciół Boga. Możemy ich podzielić na dwie, nierówne grupy. Pierwsza grupa to święci coram Deo, czyli wobec Boga. Jest ich nieskończenie więcej, nie wszyscy się zmieszczą w kalendarzu kościoła. To są święci, których poznał Bóg i których przyjął do siebie. Spośród nich Kościół wybiera niektórych, nazywamy ich świętymi coram Ecclesia. To ci, których świętość udało się potwierdzić w procesie kanonizacyjnym.

• Zdumiewają nas przypadki tych świętych, których zabalsamowane ciała nie chcą rozpaść się w proch. Jaki to znak?

 Relikwie są dla wierzących przypomnieniem podstawowej prawdy wiary, że nasze życie zmienia się, ale się nie kończy i że nasze ciało będzie uczestniczyć w zmartwychwstaniu, w tej definitywnej doskonałości, do której dochodzimy na drodze wiary, nawrócenia i miłości. Poprzez ogień cierpienia, poprzez śmierć i rozpad ciała dążymy ku temu ostatecznemu przemienieniu naszego człowieczeństwa w blasku łaski Bożej. W niebie ma się znaleźć nasze ciało, a nie tylko nasza dusza.

• Czy święci mogą być naszymi orędownikami? Mogą nam być pomocą w ziemskiej wędrówce i w tej przemianie?

 Bez wątpienia. I to na dwa sposoby. Po pierwsze przez przykład Ewangelii wcielonej w życie. To znaczy, że nasze życie wpisane w konkretny czas, w konkretne warunki kulturowe i historyczne staje się arcydziełem sztuki duchowej. A więc przez przykład.

• Po drugie?

 Przez orędownictwo i pomoc z tamtej strony przez tajemnicę świętych obcowania, która polega na tym, że oni patrząc w oblicze Boga modlą się za nas. Można powiedzieć, że kibicują nam na tym boskim stadionie. Nam, którzy jeszcze dobiegamy do mety, jeszcze mamy przed sobą kawał drogi. Oni dodają nam siły. Św. Paweł, który lubił sport, używa takich metafor kilkakrotnie w swoich listach. Z kolei autor listu do Hebrajczyków pisze: Biegnijmy w wyznaczonych nam zawodach. Chodzi o to, żeby nie zdezerterować, nie zejść z trasy, nie oddać życia walkowerem.

• Kolejny dzień to Dzień Zaduszny.

 Czyli wspomnienie wszystkich zmarłych wiernych.

• Jak jest duchowy sens tego dnia?

 To spotkanie z tymi, którzy odeszli, ale nie przeminęli, ponieważ, jak zwrócił uwagę jeden z ojców kościoła, ani świat, ani człowiek nie przemija, tylko przemija obecna postać tego świata. I jak mówi Pismo Święte, przemija obecna postać każdego człowieka, zmierzając do wiecznej doskonałości.

Anna Kamieńska powiedziała o tym pięknie, że czas destyluje się w wieczność. W doskonałość, którą przewidział dla nas Bóg. W coś, co nazywamy życiem wiecznym, bo nie mamy innych określeń, żeby to opisać, coś co nie mieści się w naszych głowach i sercach. Tej innej formy życia dostąpimy, zmierzając ku Bogu przez doczesność do wieczności. Warunek jest tylko jeden.

• Jaki?

 Wieczną szczęśliwość może nam dać tylko Bóg. Nie wolno rozminąć się z Bogiem w tym życiu, bo wtedy zostajemy w samotności. Czyli w piekle.

• Oba święta mają swój kolor liturgiczny.

 W Uroczystość Wszystkich Świętych podczas liturgii obowiązuje biel, która jest symbolem naszego obleczenia w zmartwychwstanie Chrystusa. Biel jest kolorem zmartwychwstania. Blask życia wiecznego kładzie się na nas. Natomiast w Dzień Zaduszny, wspomnienie wszystkich wiernych zmarłych obowiązuje kolor fioletowy, kolor żałoby, bo jest to czas modlitwy za zmarłych, którzy odeszli od nas, a jeszcze nie doszli do Boga. Są pomiędzy. W stanie, który nazywamy czyśćcem. I modlimy się za nich, by zostali od grzechów rozwiązani. I to jest bardzo piękne.

• Czy nasi drodzy nieobecni mogą do nas przychodzić z pomocą?

 Takie przekonanie jest obecne u św. Tomasza z Akwinu. Pisze w swoich pismach, że za Bożym przyzwoleniem zmarli mogą komunikować się z nami w ramach tajemnicy świętych obcowania. To jest tak, że my pomagamy duszom czyśćcowym przez modlitwę, ofiarę mszy świętej, przez przyjmowane sakramenty. Oni z kolei pomagają nam, bo są bliżej Boga niż my. Codziennie modlę się za zmarłych na cmentarzu przy Unickiej, bo wśród nich stoi mój kościół rektoralny. Wielokrotnie proszę też ich o pomoc. I widzę bardzo konkretne znaki, że ta pomoc przychodzi.

• Kazimierz Wiśniak, wybitny polski scenograf, który dobiega 90 lat i jest w świetnej formie powiedział mi, że czasem, gdy siada na ławce i spojrzy w niebo, widzi tam ogród, ławkę. Siedzą na niej ojciec, matka, rodzeństwo i jedno miejsce jest puste. Czas ucieka, wieczność czeka, głosi napis w Wadowicach. Bać się tego?

 Nie, bo przecież z naszym steranym ciałem wejdziemy w wieczność. Przez cierpienie, którego nie brakuje w życiu człowieka, dochodzimy do pojednania z Bogiem. I z samym sobą. Dzięki temu możemy spokojnie, bez lęku i strachu wejść w wieczność. Mając pewność, że Chrystus przyodzieje nas swoją niezniszczalnością i nieśmiertelnością. Przypomina mi się takie zdanie św. Augustyna: Nasi zmarli nie są nieobecni, oni są niewidzialni. Swoimi oczyma, pełnymi światła wpatrują się w nasze oczy, które są jeszcze pełne łez. Zawsze będę pamiętał o tym, co lubił powtarzać świętej pamięci abp Bolesław Pylak. Mówił, że każdy dzień ma być wypełniony miłością. Tak jak wagonik w kopalni, który zatrzymuje się na chwilę i trzeba go szybko napełnić węglem, żeby nie odjechał pusty. Jeśli kocham i miłością żyję każdego dnia, to nie muszę bać się śmierci. Ponieważ miłość jest substancją życia wiecznego, która nas upodabnia do Boga. Sprawia, że Bóg żyje w nas. Po to się modlimy, żeby kochać, a każdy dzień jest tym wagonikiem, który odjeżdża do wieczności i już nie wróci. Trzeba go szybko napełnić miłością, nie tracąc czasu.

• Jak zakończymy taką ważną rozmowę?

 Zakończymy zdarzeniem, o którym opowiadała mi siostra Ann Shields w Lanckoronie. Miała bratanka, który był fanem wyścigów Formuły 1. Często jej o tym opowiadał, a o ona pewnego razu poczuła taką wewnętrzną zachętę, żeby mu powiedzieć: zacznij się ścigać dla Jezusa... Niedługo potem chłopak zginął w jakimś nieszczęśliwym wypadku. Po jego śmierci odwiedziła jego matkę i płacząc w kuchni, nad zlewem odczuła bardzo realnie jego fizyczną obecność i zaczęła się rozmowa między nimi: „Ciociu Ann, co u Ciebie? Czego ty płaczesz?”. „Wiesz, przecież nie ma ciebie, umarłeś”. „Ale ja wygrałem wyścig...” - padła odpowiedź. Do dziś ta opowieść porusza mnie do żywego. Biegnijmy w wyznaczonych nam zawodach (Hbr 12,1).

e-Wydanie

Komentarze 5

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 31 października 2019 o 22:24
+4
Niezły biznes , sprzedawać wieczność za ziemskie srebrniki. Nie pierwsza to i nie ostatnia religia oparta na chciwości, strachu przed śmiercią i żądzą władzy. Czy chrześcijanie , muzułmanie , żydzi , egipcjanie , poganie, buddyści , hindusi, itd idą do tego samego nieba czy jednak są różne odziały i departamenty??
Avatar
Gość / 31 października 2019 o 21:49
+4
Waszą metą jest chałupa Głódzia, degeneraci robiący ludziom wodę z mózgów.
Avatar
praktyczny i pragmatyczny / 1 listopada 2019 o 10:41
+2
Pamięć dla zmarłych nie musi przybierać postaci kamiennych, wybetonowanych pomników dodatkowo regularnie opłacanych, budowanych ze szkodą dla środowiska naturalnego, co więcej te cmentarne budowle zaprzeczają naturalnej kolei rzeczy, czyli przemijaniu. Żywi niech poświęcają swój czas i energię na życie i mądre rozwiązywanie problemów doczesnych a nie religijne mrzonki bedące zaprzeczeniem zdrowego rozsądku.
Avatar
Gość / 31 października 2019 o 21:55
-4
Z chwilą śmierci "klamka" zapada - kto umarł jako zbawiony będzie zbawiony, kto umarł jako niezbawiony temu nikt i nic już nie pomoże. Choćby miliardy ludzi się za niego modliły, choćby miliardy mszy za niego odprawiano to nic już nie zmieni jego losu. Nie ma czyśćca bo ofiara Chrystusa jest doskonała, niczego w niej nie brakuje. Msze nawet za żywych to obrzydliwość w oczach JEZUSA bo są odwrotnością biblijnej drogi zbawienia. Zmyślony czyściec bardzo pasował Rzymowi bo to wielki biznes dla niego, "kura znosząca złote jajka". Załóżmy że miliarder zamawia milion mszy - 100 $ za mszę. Wydaje 100 milionów $ na msze za zmarłego, a biedny zamawia tylko jedną. Bliski bogacza wyszedłby z czyśćca szybciej niż bliski biednego. Niesprawiedliwość ale to Watykanu nie obchodziłoby - ważne że jest 100 milionów $ na koncie. Zmarli o niczym nie wiedzą i nie da się zmienić ich wiecznego losu więc modlitwy za zmarłych lub rozmowy ze zmarłymi to daremne, grzeszne rzeczy. ________________ GOOGLE : " Biblijne dowody że czyściec jest bluźnierstwem - fałszywe bilety do nieba część 2 " __________ " Ewangelia Prawdziwej Łaski część 2 "
Z chwilą śmierci "klamka" zapada - kto umarł jako zbawiony będzie zbawiony, kto umarł jako niezbawiony temu nikt i nic już nie pomoże. Choćby miliardy ludzi się za niego modliły, choćby miliardy mszy za niego odprawiano to nic już nie zmieni jego losu. Nie ma czyśćca bo ofiara Chrystusa jest doskonała, niczego w niej nie brakuje. Msze nawet za żywych to obrzydliwość w oczach JEZUSA bo są odwrotnością biblijnej drogi zbawienia. Zmyślony czyściec bardzo pasował Rzymowi bo to wielki biznes dla niego, "kura znosząca złote jajk... rozwiń
Avatar
tradycjonalista / 1 listopada 2019 o 00:13
-5
Lewaków i innych bluźnierców oraz jehowych uprasza się o nie komentowanie w głupi sposób. To nasze święto.
Avatar
praktyczny i pragmatyczny / 1 listopada 2019 o 10:41
+2
Pamięć dla zmarłych nie musi przybierać postaci kamiennych, wybetonowanych pomników dodatkowo regularnie opłacanych, budowanych ze szkodą dla środowiska naturalnego, co więcej te cmentarne budowle zaprzeczają naturalnej kolei rzeczy, czyli przemijaniu. Żywi niech poświęcają swój czas i energię na życie i mądre rozwiązywanie problemów doczesnych a nie religijne mrzonki bedące zaprzeczeniem zdrowego rozsądku.
Avatar
tradycjonalista / 1 listopada 2019 o 00:13
-5
Lewaków i innych bluźnierców oraz jehowych uprasza się o nie komentowanie w głupi sposób. To nasze święto.
Avatar
Gość / 31 października 2019 o 22:24
+4
Niezły biznes , sprzedawać wieczność za ziemskie srebrniki. Nie pierwsza to i nie ostatnia religia oparta na chciwości, strachu przed śmiercią i żądzą władzy. Czy chrześcijanie , muzułmanie , żydzi , egipcjanie , poganie, buddyści , hindusi, itd idą do tego samego nieba czy jednak są różne odziały i departamenty??
Avatar
Gość / 31 października 2019 o 21:55
-4
Z chwilą śmierci "klamka" zapada - kto umarł jako zbawiony będzie zbawiony, kto umarł jako niezbawiony temu nikt i nic już nie pomoże. Choćby miliardy ludzi się za niego modliły, choćby miliardy mszy za niego odprawiano to nic już nie zmieni jego losu. Nie ma czyśćca bo ofiara Chrystusa jest doskonała, niczego w niej nie brakuje. Msze nawet za żywych to obrzydliwość w oczach JEZUSA bo są odwrotnością biblijnej drogi zbawienia. Zmyślony czyściec bardzo pasował Rzymowi bo to wielki biznes dla niego, "kura znosząca złote jajka". Załóżmy że miliarder zamawia milion mszy - 100 $ za mszę. Wydaje 100 milionów $ na msze za zmarłego, a biedny zamawia tylko jedną. Bliski bogacza wyszedłby z czyśćca szybciej niż bliski biednego. Niesprawiedliwość ale to Watykanu nie obchodziłoby - ważne że jest 100 milionów $ na koncie. Zmarli o niczym nie wiedzą i nie da się zmienić ich wiecznego losu więc modlitwy za zmarłych lub rozmowy ze zmarłymi to daremne, grzeszne rzeczy. ________________ GOOGLE : " Biblijne dowody że czyściec jest bluźnierstwem - fałszywe bilety do nieba część 2 " __________ " Ewangelia Prawdziwej Łaski część 2 "
Z chwilą śmierci "klamka" zapada - kto umarł jako zbawiony będzie zbawiony, kto umarł jako niezbawiony temu nikt i nic już nie pomoże. Choćby miliardy ludzi się za niego modliły, choćby miliardy mszy za niego odprawiano to nic już nie zmieni jego losu. Nie ma czyśćca bo ofiara Chrystusa jest doskonała, niczego w niej nie brakuje. Msze nawet za żywych to obrzydliwość w oczach JEZUSA bo są odwrotnością biblijnej drogi zbawienia. Zmyślony czyściec bardzo pasował Rzymowi bo to wielki biznes dla niego, "kura znosząca złote jajk... rozwiń
Avatar
Gość / 31 października 2019 o 21:49
+4
Waszą metą jest chałupa Głódzia, degeneraci robiący ludziom wodę z mózgów.
Zobacz wszystkie komentarze 5

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Wygrali w Pucharze, teraz czas na ligę

Wygrali w Pucharze, teraz czas na ligę 0 0

LUK Politechnika Lublin zagra na wyjeździe z ZAKSĄ Strzelce Opolskie

Fałszywe wizy za miliony euro. Gang rozbity

Fałszywe wizy za miliony euro. Gang rozbity 0 0

Strażnicy graniczni rozbili gang, zajmujący się organizowaniem nielegalnej migracji. Dzięki nim unijną granicę przekroczyło ponad 13 tys. ludzi z fałszywymi dokumentami. Grupą miał kierować Krzysztof Ł. z okolic Kraśnika.

Jedno z najniebezpieczniejszy skrzyżowań w gminie zyska rondo

Jedno z najniebezpieczniejszy skrzyżowań w gminie zyska rondo 0 0

To jedno z najbardziej niebezpiecznych skrzyżowań w gminie Końskowola. We Wronowie niemal w tym samym miejscu krzyżują się dwie drogi gminne oraz droga wojewódzka nr 824. Bezpieczeństwo może poprawić budowa ronda.

Pyszne.pl rozpoczęło działalność w Lublinie. Poszukują pracowników

Pyszne.pl rozpoczęło działalność w Lublinie. Poszukują pracowników 0 5

Serwis do zamawiania jedzenia Pyszne.pl rozpoczął działalność w mieście. Dołączył w ten sposób do znanego już Uber Eats.

Premiera spektaklu "Matka" Teatru Klepisko
6 grudnia 2019, 19:24

Premiera spektaklu "Matka" Teatru Klepisko 0 1

W dniach 6-8 grudnia o nietypowej godzinie - 19.24, w lubelskim mieszkaniu w centrum Lublina przy ul. Obrońców Pokoju 9/4a będzie można zobaczyć premierowo nowy spektakl Teatru Klepisko - "Matka".

Jedzenie Zamiast Wojen. „Bieda i smutek są obok nas"

Jedzenie Zamiast Wojen. „Bieda i smutek są obok nas" 43 9

W tym tygodniu po raz pierwszy w tym sezonie wydadzą gorącą zupę. Aktywiści Food Not Bombs od 19 lat pomagają potrzebującym w okresie jesienno-zimowym. W każdą sobotę o godz. 14 pod Bramą Krakowską

Problemy z kupnem karnetów na mecze Speed Car Motoru Lublin. „Ta sprzedaż to jeden wielki skandal”

Problemy z kupnem karnetów na mecze Speed Car Motoru Lublin. „Ta sprzedaż to jeden wielki skandal” 16 8

„Żądam ponownej sprzedaży karnetów”, „Ta sprzedaż to jeden wielki skandal” – kibice Speed Car Motoru Lublin nie zostawili suchej nitki na władzach klubu po wczorajszej sprzedaży karnetów. Całoroczne wejściówki na nowy sezon rozeszły się w kilka minut, ale wielu fanów odeszło od komputerów zawiedzionych

MKS Perła poznał rywalki w fazie grupowej Pucharu EHF

MKS Perła poznał rywalki w fazie grupowej Pucharu EHF 0 1

W czwartek w Wiedniu odbyło się losowanie fazy grupowej Pucharu EHF. Zespół z Lublina trafił do grupy C wraz z zespołami z Węgier, Rumunii i Danii.

Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę. W niedzielę startuje 27. zbiórka darów

Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę. W niedzielę startuje 27. zbiórka darów 0 2

Akcja Kolejna edycja „Środy z Ambasadorem”. Tym razem jej bohaterem była dziennikarka Radia Lublin Ewa Dados, która tytuł Ambasadora Województwa Lubelskiego otrzymała w 2007 roku. Pretekstem do spotkania była zaplanowana na najbliższą niedzielę wielka uliczna zbiórka darów w ramach organizowanej po raz 27. akcji Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę

Zmiany personalne w Radzie Miasta Lublin

Zmiany personalne w Radzie Miasta Lublin 1 13

Nowego wiceprzewodniczącego wybrała lubelska Rada Miasta, w której zasiadają od dziś dwie nowe osoby. Wszystko to jest konsekwencją ostatnich wyborów parlamentarnych, które skutkowały wyborem dwojga miejskich radnych do Sejmu. Z tego samego powodu nastąpiła także zmiana na stanowisku szefa klubu radnych prezydenta Krzysztofa Żuka.

Stal Kraśnik i Avia Świdnik wysoko w klasyfikacji Pro Junior System

Stal Kraśnik i Avia Świdnik wysoko w klasyfikacji Pro Junior System 0 2

Sprawdzamy, jak nasze drużyny wypadają w klasyfikacji Pro Junior System. W grupie czwartej III ligi zdecydowanie prowadzi Korona II Kielce przed Wólczanką Wólka Pełkińska, ale wysoko są także: Stal Kraśnik i Avia Świdnik.

Nowy pomnik przy Krakowskim Przedmieściu. Już dzisiaj głosowanie w Radzie Miasta Lublin

Nowy pomnik przy Krakowskim Przedmieściu. Już dzisiaj głosowanie w Radzie Miasta Lublin 74 44

Pomnik Romana Dmowskiego może stanąć przy Krakowskim Przedmieściu. Jeszcze dziś ma odbyć się głosowanie w tej sprawie Rada Miasta Lublin

Myśliwy nie wejdzie na twoje pole. Jeśli to w porę zgłosisz
galeria

Myśliwy nie wejdzie na twoje pole. Jeśli to w porę zgłosisz 83 38

Właściciele gruntów mogą pozbyć się myśliwych ze swoich terenów. Aby wyłączyć swoją ziemię z obwodu łowieckiego, trzeba do 29 listopada złożyć odpowiedni wniosek. Za ewentualne szkody w uprawach zapłaci wtedy rząd.

Co najchętniej kupujemy podczas Black Friday?

Co najchętniej kupujemy podczas Black Friday? 0 0

Kto z nas nie lubi wyprzedaży? Być może mniejszość to wielbiciele tłumów, jakie można spotkać wtedy w centrach handlowych. Co innego obniżki cen – polujemy na nie, i to zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i – coraz częściej – w internecie. Kolejne święto wyprzedaży zbliża się wielkimi krokami. Mowa o Black Friday, znanym też pod polską nazwą Czarnego Piątku. Co kupujemy wtedy najczęściej? Na jakie okazje cenowe warto zwrócić uwagę?

Mazda wbiła się w ciężarówkę. 20-latek w ciężkim stanie
galeria

Mazda wbiła się w ciężarówkę. 20-latek w ciężkim stanie 4 0

Do groźnego w skutkach wypadku doszło w środę na wysokości Sawina (powiat chełmski) na trasie Chełm – Włodawa.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.