Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Opole Lubelskie

6 października 2022 r.
11:08

"Plugawy ptak nocy" się zdenerwował. Radni dyskutowali o petycji ws. budowy obwodnicy

Autor: Zdjęcie autora agdy
1 0 A A
Na stronie UM w zakładce „walory przyrodnicze” czytamy, że aktywne spędzanie czasu wolnego na pewno zagwarantuje nam kąpielisko miejskie, które oferuje wypożyczanie kajaków i rowerów wodnych, boisko do gry w piłkę plażową oraz opiekę ratownika. Planowana obwodnica będzie biegła niedaleko
Na stronie UM w zakładce „walory przyrodnicze” czytamy, że aktywne spędzanie czasu wolnego na pewno zagwarantuje nam kąpielisko miejskie, które oferuje wypożyczanie kajaków i rowerów wodnych, boisko do gry w piłkę plażową oraz opiekę ratownika. Planowana obwodnica będzie biegła niedaleko

Nie można odsłuchać fragmentu nagrania ostatniej sesji Rady Miejskiej Opola Lubelskiego. To efekt interwencji autora petycji, którą zajmowali się radni. Petycja dotycząca budowy obwodnicy została uznana za niezasadną ale przy okazji upubliczniono adres mailowy z którego ją do władz miasta i rady wysłano. – Uznałem, że mieszkańcy mają prawo wiedzieć, kto chce występować w ich imieniu – tłumaczy przewodniczący RM. Jego zdaniem adres mailowy – plugawy ptak nocy – świadczy o nadawcy.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Władze miasta planują drogową inwestycję. Ma to być ciąg komunikacyjny, od ulicy Fabrycznej do skrzyżowania ulic Lubelskiej i Szkolnej. W założeniu droga pobiegnie na grobli, między drugim i trzecim stawem oraz częściowo, w końcowym odcinku, na działkach prywatnych.

Petycja nieznajomego

To jeden z bardziej dyskutowanych pomysłów w Opolu Lubelskim. Podzielił on miasto na samorządowców forsujących tę ideę i część mieszkańców. Pod drugiej stronie są przeciwnicy planowanej obwodnicy, którzy wskazują na fatalną ich zdaniem lokalizację drogi mającej odciążyć centrum. Protestują przeciwko kierowaniu ciężarówek w przyrodniczo cenny rejon, który jest miejscem wypoczynku i cichym zakątkiem. Na razie.

Niezadowolenie z budowy obwodnicy przybiera formę petycji. Na ostatniej sesji radni zajmowali się nadesłaną drogą mailową, przez Jerzego Sowińskiego. Zanim została uznana za bezzasadną (9 głosami "za", 1 "przeciw" i 4 "nie wiem") rozmawiano o niej na sali obrad.

– Oczywiście możemy tu dyskutować, polemizować, rozmawiać. Ale powoływać się na pana, który coś napisał z Lublina to jest dla mnie bardzo dziwne. Chcę żeby to wybrzmiało. Próbuje ktoś z zewnątrz ingerować w nasze sprawy. Lokalne naszego miasta i gminy – komentował Dariusz Stachowicz, przewodniczący Rady Miejskiej Opola Lubelskiego zabierając głos podczas sesji.
Dodał, że nie wie kim jest jakiś Jerzy Sowiński z Lublina, którzy używa jeszcze takiego nicka. Mail przysłał z adresu plugawy ptak nocy@... (tu padł pełny adres – red.) No, to też coś o nim świadczy.

Wariactwo i plany

– To moja pierwsza petycja w życiu. Znam teren planowanej obwodnicy od dziecka i spędziłem tam więcej czasu niż burmistrz i cała rada miejska razem wzięta. Z tego powodu łatwo było mi zwizualizować sobie, jak to wspaniałe miejsce o ogromnych walorach rekreacyjnych i przyrodniczych zostanie zdewastowane przez tę nieprzemyślaną obwodnicę. Początkowo sądziłem, że ta cała obwodnica to jakieś wariactwo, leczy gdy zobaczyłem, że plany, które uważałem za fantasmagorię przekładają się w coraz konkretniejsze działania, postanowiłem nie być obojętny, wtedy też rozpocząłem pracę nad indywidualną petycją – wyjaśnia Jerzy Sowiński, który przyznaje, że adres mailowy z którego wysłał petycję był trochę prowokacyjny.
Ale zastrzega, że to tylko adres korespondencyjny.

– Na jego podstawie nie można przesądzać czy dana osoba jest związana z tym czy innym obszarem. Nie można na podstawie adresu dyskredytować osoby i odmawiać jej prawa głosu w spawach istotnych społecznie. Nigdzie nie pisałem że jestem z Lublina, a Opole Lubelskie znam tyko z mapy. W kontekście tej zarzucanej mi lubelskości chcę tylko zwrócić uwagę, że o ile inwestycja dojdzie do skutku, będzie finansowana ze środków wszystkich podatników – dodaje i zastrzega, że nigdy nie był i nie jest związany z jakąś opcją polityczną.

Argumenty nie usprawiedliwiają

– Krytykę tej fatalnej inwestycji oparłem jedynie na merytorycznych zdroworozsądkowych argumentach. Dla mnie bez znaczenia jest jaka formacja polityczna forsuję tak głupotę – komentuje autor petycji.

Pytany, czy oglądał przebieg sesji i zna losy petycji stwierdza, że jest realistą i spodziewał się właśnie takiego stanowiska rady.

– Tak jak podejrzewałem, ta fatalna inwestycja będzie dopychana kolanem na każdym możliwym etapie. Jednak fakt, że w uzasadnieniu uchwały nie odniesiono się praktycznie do żadnego argumentu przeciwko budowie obwodnicy świadczy o tym, że są one uzasadnione i próba ich zanegowania byłaby nie do obrony. Skupiono się jedynie na argumencie, że tereny cenne przyrodniczo i społecznie będzie rozjeżdżało nie 7 a 5 tysięcy pojazdów.

Oczywiście, że rozumiem argumenty zwolenników inwestycji, lecz w mojej opinii nie usprawiedliwiają one skali dewastacji jaką spowoduje budowa obwodnicy przez stawy. Wybudowanie obwodnicy ma poprawić sytuację obok szkoły nr 1 tylko nie mówi się, że pogorszy się sytuacja przy szkole nr 2 na ul. Fabrycznej, gdzie ruch w kierunku miasta się drastycznie zwiększy – uważa Sowiński.

Wysyłając petycję wyraził zgodę na upublicznienie swoich danych, ale tylko imienia i nazwiska. Zareagował więc na fakt, że przewodniczący przeczytał adres którego używał do korespondencji. W efekcie, gdy teraz ktoś próbuje odsłuchać relację z sesji natrafia na 35. sekundową przerwę.

Nie mam problemu z przepraszam

– Podczas sesji Rady Miejskiej zwróciłem uwagę, że sprawy naszego miasta, które dotyczą naszych mieszkańców powinny być rozpatrywane w gronie zainteresowanych. Uznałem, że mieszkańcy Opola Lubelskiego mają prawo wiedzieć kto chce występować w ich imieniu, że jest to osoba spoza gminy i raczej nie związana z naszym terenem – mówi Dariusz Stachowicz, przewodniczący RM. – Petycja była jawna, złożona wyłącznie drogą internetową, więc uznałem, że mogę także o tym poinformować. Do tego adres maila, z którego została wysłana petycja brzmiał bardzo oryginalnie. Skoro ktoś używa takiego maila i wysyła oficjalną korespondencję do urzędu, to czego się ma wstydzić? Jedynie co mogłem to nie odczytywać pełnego adresu, tzn. bez domeny. Nie znam tego pana, nie wiem kim jest ta osoba. Jednak jeżeli istotnie poczuł się urażony, to jak najbardziej nigdy nie mam problemu ze słowem przepraszam, co niniejszym czynię – przyznaje przewodniczący.


Plugawy skrzeczy

Jak wyjaśnia autor petycji inspiracją do stworzenia adresu mailowego był cytat Henry Jamesa Seniora stanowiący również motto książki "Plugawy ptak nocy". I podaje pełen cytat pochodzący z korespondencji do synów XIX wiecznego amerykańskiego teologa.

"Każdy człowiek, który osiągnął choćby wczesną młodość swego rozwoju intelektualnego, zaczyna podejrzewać, że życie nie jest farsą, że nie jest nawet elegancką komedią; że – przeciwnie – kwitnie ono i owocuje czerpiąc soki z najbardziej otchłannych, tragicznych głębi tego gruntownie wyschniętego podłoża, w którym tkwią korzenie jego treści. Naturalnym dziedzictwem każdego, kto zdolny jest do życia duchowego, jak dziewicza puszcza, gdzie wyje wilk i skrzeczy plugawy ptak nocy". Jednym z adresatów tego listu był późniejszy pisarz, Henry James.

To nie wszystko

Odrzucenie petycji nie kończy sprawy wątpliwości i oznak niezadowolenia z planowanej inwestycji. W dniu sesji została złożona kolejna petycja którą sygnowali mieszkańcy. Pod dokumentem podpisało się około 600 osób.

Radna powiatowa Gabriela Teresińska-Pruchniak, w związku z wątpliwościami mieszkańców Opola Lubelskiego zainteresowała się rozwiązaniami technicznymi skrzyżowania ulicy Rybackiej z planowaną obwodnicą. Chodzi o chodnik jaki starostwo planowało w przyszłym roku wzdłuż ul. Rybackiej, który ma poprawić bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów. Mieszkańcy mieli wątpliwości jak będzie wyglądało poruszanie się po tej ulicy, po powstaniu miejskiej drogi.

Henry James Senior (1811- 1882), amerykański teolog. Ojciec filozofa Williama Jamesa, powieściopisarza Henry’ego Jamesa i autorki pamiętników Alice James. Był zwolennikiem wielu reform, w tym zniesienia niewolnictwa i liberalizacji rozwodów
Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 0

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.
Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

 Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 29 listopada 2022 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 29 listopada 2022 r.

Przyjechał prezydent Polski i były prezydent Niemiec. Dla świadków historii miejsc nie starczyło

Przyjechał prezydent Polski i były prezydent Niemiec. Dla świadków historii miejsc nie starczyło

Nie dla wszystkich wystarczyło miejsc na uroczystościach upamiętniających wysiedlenia z Zamojszczyzny w trakcie II wojny światowej. – 79-letniej cioci poradzono, żeby obejrzała wydarzenie na telebimie przed szkołą – słyszymy od pochodzącej ze Skierbieszowa Jadwigi Kusior. – Przecież nie chodziło o to, że tam każdy musiał być, tylko o upamiętnienie tych dni – odpowiada przedstawiciel Związku Kombatantów.

Bo za dużo po nim chodzą. Okno czasu na depatku już za barierkami

Bo za dużo po nim chodzą. Okno czasu na depatku już za barierkami

11 tys. zł zapłacą władze Lublina za montaż barierek wokół tzw. okna czasu, które jest wbudowane w nawierzchnię deptaka Krakowskiego Przedmieścia. Ma ono zapobiec mętnieniu szyby przykrywającej podziemną wystawę.

Mundial 2022: Brazylia – Szwajcaria 1:0, awans już pewny

Mundial 2022: Brazylia – Szwajcaria 1:0, awans już pewny

Drugi mecz fazy grupowej długo nie układał się po myśli jednego z faworytów do tytułu. Brazylia w końcówce spotkania ze Szwajcarią jednak zdobyła zwycięskiego gola. I już w poniedziałek kibice mogli świętować awans swoich ulubieńców do fazy pucharowej mundialu w Katarze.

Wojewoda Lech Sprawka zostanie posłem? Podjął decyzję

Wojewoda Lech Sprawka zostanie posłem? Podjął decyzję

Wojewoda lubelski zdecydował o swojej politycznej przyszłości. Otrzymał propozycję zostania posłem.

Jacek Sasin otwiera dworzec PKP w Świdniku. Kosztował pięć milionów złotych. Nie ma tu żadnej kasy

Jacek Sasin otwiera dworzec PKP w Świdniku. Kosztował pięć milionów złotych. Nie ma tu żadnej kasy

Uroczyście otwarto nowy dworzec kolejowy w Świdniku zbudowany za 5 mln zł. Tyle kosztował obiekt z poczekalnią mającą osiem krzesełek, dwa wyświetlacze i toalety. Kasy biletowej nie ma i nie wiadomo, czy w ogóle powstanie.

Poseł PiS, Jerzy Bielecki rzucił mandat poselski. Kariera w państwowej spółce?

Poseł PiS, Jerzy Bielecki rzucił mandat poselski. Kariera w państwowej spółce?

Jerzy Bielecki (Prawo i Sprawiedliwość) zrzekł się poselskiego mandatu. Formalnie jego miejsce w Sejmie powinien zająć wojewoda lubelski Lech Sprawka.

Łukasz Giza (KS Cisowianka Drzewce): Walka o awans jeszcze się nie zakończyła

Łukasz Giza (KS Cisowianka Drzewce): Walka o awans jeszcze się nie zakończyła

Rozmowa z Łukaszem Gizą, trenerem KS Cisowianka Drzewce

Lublin. Szkolne boiska do gruntownej odnowy

Lublin. Szkolne boiska do gruntownej odnowy

Miasto szykuje się do przetargu na przebudowę obiektów sportowych obok Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 5 przy ul. Rzeckiego. Prace zostały już wpisane do miejskiego planu tegorocznych zamówień publicznych.

Mundial 2022: Korea Południowa - Ghana 2:3. Czarne Gwiazdy z ważną wygraną

Mundial 2022: Korea Południowa - Ghana 2:3. Czarne Gwiazdy z ważną wygraną

Reprezentacja Ghany po pasjonującym meczu pokonała 3:2 Koreę Południową, a jej bohaterem okazał się zdobywca dwóch goli Mohammed Kudus grający na co dzień w Ajaksie Amsterdam

8 tys. policjantów chce zrzucić mundury. Pozostali będą tyrać

8 tys. policjantów chce zrzucić mundury. Pozostali będą tyrać

Toczą się negocjacje w sprawie przyszłorocznych podwyżek w policji. Wielu z mundurowych chce odejść, bo bardziej im się opłaca zostać emerytami.

Kierowca BMW, który zabił w wypadku starszą panią aresztowany

Kierowca BMW, który zabił w wypadku starszą panią aresztowany

36-latek z gminy Janowiec, który w sobotę pod wpływem alkoholu doprowadził tragicznego w skutkach wypadku, najbliższe trzy miesiące spędzi w areszcie. Na miejscu zginęła mieszkanka Puław, a jej mąż trafił do szpitala.

Mundial 2022: Kamerun – Serbia 3:3. Piłkarski rollercoaster

Mundial 2022: Kamerun – Serbia 3:3. Piłkarski rollercoaster

Wielkie emocje, sześć bramek i podział punktów. Reprezentacja Kamerunu przegrywała z Serbią 1:3, ale zdołała odrobić straty i spotkanie zakończyło się podziałem punktów

Lublin. Pięć miesiecy bez pływania. Stary basen do remontu

Lublin. Pięć miesiecy bez pływania. Stary basen do remontu

Nie dłużej niż pięć miesięcy ma trwać remont krytej pływalni Strefa H2O, czyli starego basenu przy Al. Zygmuntowskich.

Kim jest i ile zarabia programista Java?

Kim jest i ile zarabia programista Java?

Nie jest tajemnicą, że zarobki programistów specjalizujących się w wykorzystaniu w praktyce niezwykle popularnego języka Java należą do najwyższych w rodzimej branży IT. Praca ta wiąże się z dość dużą odpowiedzialnością oraz koniecznością nieprzerwanego stawiania czoła różnorakim wyzwaniom, jednakże jest ona nad wyraz opłacalna. Sprawdźmy więc z czym ona się wiąże!

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium