Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Polityka

26 października 2020 r.
6:20

Dlaczego PiS teraz zaostrza prawo aborcyjne?

39 10 A A
Sobotnia manifestacja w Lublinie
Sobotnia manifestacja w Lublinie (fot. Tomasz Tylus)

Aborcja z powodów uszkodzenia lub choroby płodu jest niezgodna z Konstytucją – orzekł zdominowany przez PiS Trybunał Konstytucyjny. Była to jedna z trzech przesłanek, dla których do tej pory można było legalnie wykonać zabieg przerwania ciąży. Politycy opozycji mówią, że decyzja nieprzypadkowo zapadła w czasie obostrzeń pandemicznych.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Według wypracowanego w 1993 roku tzw. kompromisu aborcyjnego przerwanie ciąży jest możliwe w trzech przypadkach: gdy ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego (gwałtu), gdy zagraża życiu lub zdrowiu kobiety ciężarnej lub gdy badania prenatalne wskazują na duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu. W czwartek Trybunał Konstytucyjny uznał, że ostatnie z tych przesłanek jest niezgodna z Konstytucją. W uzasadnieniu wyroku wskazano, że ludzkie życie jest wartością w każdej fazie rozwoju i jako wartość, której źródłem są przepisy konstytucyjne, powinno być chronione przez ustawodawcę.

Tuż po ogłoszeniu decyzji Prawo i Sprawiedliwość zapowiedziało zmiany w programie „Za życiem”. – Dziś po wyroku TK, czas na kolejny krok. Składamy jasną deklarację polityczną. Ten program zostanie kompleksowo zrewidowany, usprawniony i poszerzony, tak, by zapewnić odpowiednią opiekę każdemu dziecku rodzącemu się z poważną chorobą czy wadami – mówiła dziennikarzom rzeczniczka partii Anita Czerwińska.

„Naturalna decyzja”

Wniosek do Trybunału Konstytucyjnego w ubiegłym roku złożyło 119 posłów z Prawa i Sprawiedliwości, Konfederacji i Kukiz’15.
– Ten wyrok był długo oczekiwany, bo wniosek do Trybunału Konstytucyjnego był składany dwa razy – przypomina poseł PiS Krzysztof Szulowski. – Trudno mówić o satysfakcji, ale moim zdaniem jest to naturalna decyzja w tej ważnej kwestii. W ten sposób sankcjonujemy prawo do życia każdego dziecka, niezależnie od jego stanu zdrowia.

– Jestem totalnie przeciwko zabijaniu Polaków, bez względu na wiek. Jeśli zaczniemy segregować naszych bliźnich, jak kiedyś Niemcy, to przestaniemy być ludźmi. Mam doświadczenie z pracy z osobami niepełnosprawnymi i żadna z nich nie chciała umrzeć. Jeśli pan poczyta rozmowy z ludźmi, którzy przeżyli aborcję, to wszyscy chcą żyć. To pokazuje, że dbanie o tych najsłabszych powinno rozpoczynać się już na początkowym etapie życia – przekonuje z kolei Jarosław Sachajko (PSL-Kukiz’15). Polityk z Zamościa przyznaje jednak, że choć podpisał się pod wnioskiem do Trybunału Konstytucyjnego, to nie jest zadowolony ze sposobu, w jaki rządzący doprowadzili do zaostrzenia przepisów antyaborcyjnych, bez wcześniejszej ochrony godnego życia osób urodzonych. – Temat został cynicznie wykorzystany zarówno przez PiS, jak i opozycję do gry politycznej. Zabrakło przeprowadzenia uczciwej debaty, która pokazałaby ludziom, iż cywilizacja śmierci na początek uderza w dzieci, później w chorych, kalekich i starych.

Protest kobiet w Lublinie. Niedziela

„Wyrok na kobiety”

Lubelscy politycy z innych ugrupowań opozycyjnych mówią wprost: „To wyrok na kobiety”. – Ciężko mi znaleźć inne słowa, które to skomentują. To odebranie im prawa do decydowania o sobie. Nie chcę używać ostrego słownictwa, ale ten wyrok przypomina mi niektóre państwa, w których kobieta jest traktowana jak rzecz, a nie jak człowiek – mówi poseł Koalicji Obywatelskiej Riad Haidar, były wieloletni ordynator oddziału neonatologii w wojewódzkim szpitalu w Białej Podlaskiej. – Z praktyki zawodowej wiem, że większość kobiet u których były przesłanki do dokonania aborcji, decyduje się urodzić. Ale chodzi o to, by miały prawo wyboru. Naszą rolą jako lekarzy nie jest namawianie, ale wytłumaczenie, co się dzieje i do czego może dojść. Wtedy świadoma osoba podejmuje decyzję według swojego punktu widzenia i uznania.

– Jeżeli uważnie oglądało się tę rozprawę, to było widać, że niektórzy sędziowie zadawali merytoryczne pytania, które podważały i wręcz ośmieszały złożony wniosek. Można się jednak było domyślać, ze taki wyrok zapadnie – komentuje posłanka Lewicy Monika Pawłowska. I powtarza słowa Haidara: – To jest wyrok na kobiety, które teraz będą zmuszone patrzeć na cierpienie swoich dzieci i mężów, same będą cierpieć. 98 proc. aborcji wykonywano ze względu na tę przesłankę, której teraz zakazano.

Według posłanki KO Joanny Muchy, PiS zdecydował się na rozstrzygnięcie w tej kwestii, bo obawia się przegranej w kolejnych wyborach. – Pandemia zmienia wszystko, bo obnaża brak elementarnych umiejętności rządzenia państwem. Dlatego Jarosław Kaczyński wie, że jeśli chce utrzymać swoją władzę, to nie będzie to władza demokratyczna, lecz dyktatorska, Postanowił zatem złamać kręgosłup tej sile społecznej, która jak dotąd jako jedyna z nim wygrała – kobietom. Wychodzi z założenia, że jeśli pokona kobiety, nikt inny nie będzie już w stanie upomnieć się o swoje prawa – przekonuje Mucha. I dodaje, że jej zdaniem trybunał zajął się tą sprawą właśnie teraz nieprzypadkowo. – Bo w czasie obostrzeń pandemicznych strona społeczna jest najsłabsza, a władza dostaje kolejne uzasadnienia do stosowania środków przemocy. Czas pandemii pokazuje nam jasno, kto nami rządzi.

Protest kobiet w Lublinie. Sobota

Niechęć i odmowa

Według danych przekazanych nam przez Ministerstwo Zdrowia, w ubiegłym roku na terenie województwa lubelskiego przeprowadzono 12 zabiegów przerwania ciąży (na 1110 w skali całego kraju). Osiem z nich było spowodowanych prawdopodobieństwem upośledzenia płodu, a cztery wynikały z zagrożenia dla życia lub zdrowia matek. W 2018 roku dokonano 11 aborcji, a rok wcześniej – sześciu. Wszystkie były związane z wynikami badań prenatalnych.

– Wiem, że w niektórych ośrodkach takie zabiegi są przeprowadzane. Często trafiają do mnie pacjentki ze wskazaniem do wykonania aborcji, ale spotykają się z bardzo dużą niechęcią i odmową. Lekarze mają jednak do tego prawo, powołując się na klauzulę sumienia – komentuje dr hab. n. med. Marek Gogacz, wojewódzki konsultant ds. położnictwa i ginekologii.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 10

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Przyjaciel_lub_NIE / 26 października 2020 r. o 07:06
Dlaczego Teraz taki Wyrok TK ? Po to by : 1- skłócić społeczeństwo (rozbić jedność) 2-wywołać protesty uliczne i zamieszki 3-winą za rozwój pandemii obarczyć protestujących
Avatar
Adam_z_Lublina / 26 października 2020 r. o 07:43
Kaczyński rekami fanatyków relogijnych chce zgotować kobietom piekło zmuszajac je do rodzenia uszkodconych lub martwych płodów. Ale jeszcze większe piekło chce zgotować tym niepełnosprawnym dzieciom które po narodzeniu w świadomych meczarniach będą oczekiwały na powolną śmierć. Najobrzdliwsze z tego wszystkiego jest to że Kaczyński robi to tylko dla swoich rozgrywek politycznych. Musi wygenerować nowy konflikt bo tylko dzieki niemu utrzynuje przy dobie żelazny elektorat.
Avatar
Adam_z_Lublina / 26 października 2020 r. o 07:50
Co za głupi naród. Najpierw głosuje za konstytucją, którą forsuje lewicowa większość. Potem protestuje przeciwko łamaniu tejże by po kilku miesiącach samemu protestować by była łamana. Ręce opadają nad logiką .
 A co ten wyrok ma wspólnego z Konstytucją? Tyle co Przyłębska, Pawłowicz czy Piotrowicz i inni sędziowie z apolitycznoscią sedziowską, NIC ! Każdy wie że to żaden Trybunał Konstytucyjny tylko PiSowska agenda do przepychania trudnych spraw. A dla mnie są głupi ci, co przez 5 lat pluli na Konstytucję a teraz się na nią powołują.
 A co ten wyrok ma wspólnego z Konstytucją? Tyle co Przyłębska, Pawłowicz czy Piotrowicz i inni sędziowie z apolitycznoscią sedziowską, NIC ! Każdy wie że to żaden Trybunał Konstytucyjny tylko PiSowska agenda do przepychania trudnych spraw. A dla mnie są głupi ci, co przez 5 lat pluli na Konstytucję a teraz się na nią powołują. rozwiń
Avatar
tellchar / 26 października 2020 r. o 10:42
do trybuny ludu - to w Trybunale Konsytucyjnym nie było sędziów PO, którzy byli ZA??? bezstronne dziennikarstwo?
 No akurat obecnie w Trybunale jest tylko 1 sędzia wybrany przez PO - Leon Kieres. On był przeciw.
Avatar
Janusz_Paliwas / 26 października 2020 r. o 08:48
Co za głupi naród. Najpierw głosuje za konstytucją, którą forsuje lewicowa większość. Potem protestuje przeciwko łamaniu tejże by po kilku miesiącach samemu protestować by była łamana. Ręce opadają nad logiką .
A co ten wyrok ma wspólnego z Konstytucją? Tyle co Przyłębska, Pawłowicz czy Piotrowicz i inni sędziowie z apolitycznoscią sedziowską, NIC ! Każdy wie że to żaden Trybunał Konstytucyjny tylko PiSowska agenda do przepychania trudnych spraw. A dla mnie są głupi ci, co przez 5 lat pluli na Konstytucję a teraz się na nią powołują.
 Obywatelu, TOWARZYSZ piotrowicz !! Z panami skończyliśmy raz na zawsze.
 Obywatelu, TOWARZYSZ piotrowicz !! Z panami skończyliśmy raz na zawsze. rozwiń
Avatar
AaronSzechter / 26 października 2020 r. o 08:52
do trybuny ludu - to w Trybunale Konsytucyjnym nie było sędziów PO, którzy byli ZA??? bezstronne dziennikarstwo?
Avatar
intellectual violence / 26 października 2020 r. o 14:40
Wy nawet nie jesteście brukowcem tylko hienami które szukają atencji. Co niby PIS ma z tym wspólnego wy tumany, w 97 powstała ustawa którą zakwestionował TK na życzenie konfederacji wy matoły , czego nie rozumiecie....
Avatar
LAS / 26 października 2020 r. o 07:39
Dlaczego Teraz taki Wyrok TK ? Po to by : 1- skłócić społeczeństwo (rozbić jedność) 2-wywołać protesty uliczne i zamieszki 3-winą za rozwój pandemii obarczyć protestujących
 Dlaczego teraz takie protesty? Po to by: 1- zacementować układ powstały przy "okrągłym stole" (jedność została rozbita 13.12.81)?! 2- powtórzyć sprawdzony wcześniej scenariusz?! 3- Pan Bóg  dał  człowiekowi  rozum , ale  dał  mu i  wolną wolę !
Avatar
qwerty38 / 26 października 2020 r. o 07:30
Co za głupi naród. Najpierw głosuje za konstytucją, którą forsuje lewicowa większość. Potem protestuje przeciwko łamaniu tejże by po kilku miesiącach samemu protestować by była łamana. Ręce opadają nad logiką .
Avatar
TECZOWY_ZSL / 26 października 2020 r. o 09:02
Czyli Hitler ze swoją młodzieżówką NSDAP P0wraca? Bo nie rozumiem skąd pomysła na symbolikę (runy Sig) "maluszków Hitler Jugend" na tych protestach ?
Avatar
intellectual violence / 26 października 2020 r. o 14:40
Wy nawet nie jesteście brukowcem tylko hienami które szukają atencji. Co niby PIS ma z tym wspólnego wy tumany, w 97 powstała ustawa którą zakwestionował TK na życzenie konfederacji wy matoły , czego nie rozumiecie....
Avatar
tellchar / 26 października 2020 r. o 10:42
do trybuny ludu - to w Trybunale Konsytucyjnym nie było sędziów PO, którzy byli ZA??? bezstronne dziennikarstwo?
 No akurat obecnie w Trybunale jest tylko 1 sędzia wybrany przez PO - Leon Kieres. On był przeciw.
Avatar
TECZOWY_ZSL / 26 października 2020 r. o 09:02
Czyli Hitler ze swoją młodzieżówką NSDAP P0wraca? Bo nie rozumiem skąd pomysła na symbolikę (runy Sig) "maluszków Hitler Jugend" na tych protestach ?
Avatar
AaronSzechter / 26 października 2020 r. o 08:52
do trybuny ludu - to w Trybunale Konsytucyjnym nie było sędziów PO, którzy byli ZA??? bezstronne dziennikarstwo?
Avatar
Janusz_Paliwas / 26 października 2020 r. o 08:48
Co za głupi naród. Najpierw głosuje za konstytucją, którą forsuje lewicowa większość. Potem protestuje przeciwko łamaniu tejże by po kilku miesiącach samemu protestować by była łamana. Ręce opadają nad logiką .
A co ten wyrok ma wspólnego z Konstytucją? Tyle co Przyłębska, Pawłowicz czy Piotrowicz i inni sędziowie z apolitycznoscią sedziowską, NIC ! Każdy wie że to żaden Trybunał Konstytucyjny tylko PiSowska agenda do przepychania trudnych spraw. A dla mnie są głupi ci, co przez 5 lat pluli na Konstytucję a teraz się na nią powołują.
 Obywatelu, TOWARZYSZ piotrowicz !! Z panami skończyliśmy raz na zawsze.
 Obywatelu, TOWARZYSZ piotrowicz !! Z panami skończyliśmy raz na zawsze. rozwiń
Avatar
Adam_z_Lublina / 26 października 2020 r. o 07:50
Co za głupi naród. Najpierw głosuje za konstytucją, którą forsuje lewicowa większość. Potem protestuje przeciwko łamaniu tejże by po kilku miesiącach samemu protestować by była łamana. Ręce opadają nad logiką .
 A co ten wyrok ma wspólnego z Konstytucją? Tyle co Przyłębska, Pawłowicz czy Piotrowicz i inni sędziowie z apolitycznoscią sedziowską, NIC ! Każdy wie że to żaden Trybunał Konstytucyjny tylko PiSowska agenda do przepychania trudnych spraw. A dla mnie są głupi ci, co przez 5 lat pluli na Konstytucję a teraz się na nią powołują.
 A co ten wyrok ma wspólnego z Konstytucją? Tyle co Przyłębska, Pawłowicz czy Piotrowicz i inni sędziowie z apolitycznoscią sedziowską, NIC ! Każdy wie że to żaden Trybunał Konstytucyjny tylko PiSowska agenda do przepychania trudnych spraw. A dla mnie są głupi ci, co przez 5 lat pluli na Konstytucję a teraz się na nią powołują. rozwiń
Avatar
Adam_z_Lublina / 26 października 2020 r. o 07:43
Kaczyński rekami fanatyków relogijnych chce zgotować kobietom piekło zmuszajac je do rodzenia uszkodconych lub martwych płodów. Ale jeszcze większe piekło chce zgotować tym niepełnosprawnym dzieciom które po narodzeniu w świadomych meczarniach będą oczekiwały na powolną śmierć. Najobrzdliwsze z tego wszystkiego jest to że Kaczyński robi to tylko dla swoich rozgrywek politycznych. Musi wygenerować nowy konflikt bo tylko dzieki niemu utrzynuje przy dobie żelazny elektorat.
Avatar
LAS / 26 października 2020 r. o 07:39
Dlaczego Teraz taki Wyrok TK ? Po to by : 1- skłócić społeczeństwo (rozbić jedność) 2-wywołać protesty uliczne i zamieszki 3-winą za rozwój pandemii obarczyć protestujących
 Dlaczego teraz takie protesty? Po to by: 1- zacementować układ powstały przy "okrągłym stole" (jedność została rozbita 13.12.81)?! 2- powtórzyć sprawdzony wcześniej scenariusz?! 3- Pan Bóg  dał  człowiekowi  rozum , ale  dał  mu i  wolną wolę !
Avatar
qwerty38 / 26 października 2020 r. o 07:30
Co za głupi naród. Najpierw głosuje za konstytucją, którą forsuje lewicowa większość. Potem protestuje przeciwko łamaniu tejże by po kilku miesiącach samemu protestować by była łamana. Ręce opadają nad logiką .
Avatar
Przyjaciel_lub_NIE / 26 października 2020 r. o 07:06
Dlaczego Teraz taki Wyrok TK ? Po to by : 1- skłócić społeczeństwo (rozbić jedność) 2-wywołać protesty uliczne i zamieszki 3-winą za rozwój pandemii obarczyć protestujących
Zobacz wszystkie komentarze 10

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Lublin. Zaginął 89-latek. Policja prosi o pomoc

Lublin. Zaginął 89-latek. Policja prosi o pomoc

Zaginął 89–letni Stanisław Kozłowski z Lublina. Policja prosi o pomoc w poszukiwaniach.

Jeszcze nie grzeją, ale ta wiadomość ucieszy mieszkańców

Jeszcze nie grzeją, ale ta wiadomość ucieszy mieszkańców

Dobra wiadomość dla mieszkańców Włodawy. W nadchodzącym sezonie grzewczym rachunki za ciepło będą mniejsze.

Zdawał osiem razy. Długo prawkiem się nie nacieszył

Zdawał osiem razy. Długo prawkiem się nie nacieszył

Aż osiem razy zdawał na prawo jazdy 22–latek, który stracił je po 2 miesiącach.

"Niepewność w Kazimierzu Dolnym". Kierowcy muszą liczyć się z utrudnieniami

"Niepewność w Kazimierzu Dolnym". Kierowcy muszą liczyć się z utrudnieniami

W niedzielę w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą rozpoczną się zdjęcia do realizowanego przez TVP serialu „Niepewność”. W związku z tym przez cztery dni kierowcy muszą liczyć się z utrudnieniami w ruchu.

Owacje na stojąco i łzy widzów. Nowy "Znachor" przed premierą Netflixa
dużo zdjęć
galeria

Owacje na stojąco i łzy widzów. Nowy "Znachor" przed premierą Netflixa

To była prawdziwa gratka dla kinomanów. Widzowie z Krasnegostawu mogli w czwartek zobaczyć przedpremierowo kultowego "Znachora".

Lublin. Parada samochodów i motocykli. Wykaz ulic

Lublin. Parada samochodów i motocykli. Wykaz ulic

W sobotę ulicami Lublina przejedzie parada samochodów i motocykli. Kierowców mogą czekać utrudnienia.

Lublin zagląda uczniom w oczy

Lublin zagląda uczniom w oczy

Miasto patrzy w oczy uczniom. Rusza kolejna edycja programu wczesnego wykrywania wad wzroku u dzieci.

Taneczny weekend w Centrum Kultury
23 września 2023, 18:00

Taneczny weekend w Centrum Kultury

Centrum Kultury w Lublinie (ul. Peowiaków 12) zaprasza na dwa wyjątkowe taneczne spektakle, które będzie można zobaczyć w nadchodzący weekend. W sobotę o godz. 18 odbędzie się premierowy pokaz przedstawienia "Sonety - wiek hipochondryka", z kolei w niedzielę o tej samej porze widzowie obejrzą spektakl "Niesamowicie blisko".

Opera Lubelska inauguruje działalność. Co na początek?

Opera Lubelska inauguruje działalność. Co na początek?

„Tosca” to jedna z trzech najbardziej znanych oper Pucciniego. To także jedna z najczęściej znanych oper na świecie. Powstała po tym, jak Puccini zobaczył przedstawienie „La Tosca” Victorena Sardou. „Toscę” zobaczymy dziś i w sobotę w Operze Lubelskiej.

Lublin czeka na złoto! Platinum Motor w niedzielę pojedzie we Wrocławiu

Lublin czeka na złoto! Platinum Motor w niedzielę pojedzie we Wrocławiu

To już w niedzielę! Platinum Motor Lublin stanie przed ogromną szansą obrony mistrzowskiego tytułu. Warunkiem zdobycia korony jest uniknięcie dwunastopunktowej porazki we Wrocławiu.

Tragedia podczas rozładunku drewna

Tragedia podczas rozładunku drewna

Tragedia podczas rozładunku drewna. 85–latek został przejechany przez koło ciągnika i rozrzutnik.

Szaleństwa na dachu. Zdjęcia z imprezy w Rivierze Lublin
foto
galeria

Szaleństwa na dachu. Zdjęcia z imprezy w Rivierze Lublin

Najgorętszy dach imprezowy w Lublinie nie zwalnia tempa. Gorąca muzyka, gorąca atmosfera. Zresztą zobaczcie sami, co się dzieje na imprezach w Rivierze Lublin.

Czadowa impreza w Berecie
foto
galeria

Czadowa impreza w Berecie

Łapcie najświeższą galerię klubu Rzut Beretem i obserwujcie co się dzieje, u nich na imprezach.

Kiedyś sprzedali pałac, a teraz znowu odkupili. "Stopień dewastacji jest ogromny"
galeria

Kiedyś sprzedali pałac, a teraz znowu odkupili. "Stopień dewastacji jest ogromny"

Ogromne drzewo opiera się o dach pałacu Sonnenbergów w Kijanach. Wokół piętrzą się kępy samosiejek, a wybite szyby w oknach dopełniają obrazu dewastacji tego pięknego obiektu. Kilka dni temu pałac został odkupiony przez Starostowo Powiatowe w Łęcznej.

Polski Cukier Start Lublin w piątek zaczyna nowy sezon. Skazani na sukces?

Polski Cukier Start Lublin w piątek zaczyna nowy sezon. Skazani na sukces?

W piątek o godz. 19 Polski Cukier Start Lublin rozpoczyna nowy sezon. Pierwszym rywalem zespołu Artura Gronka będzie Arriva Twarde Pierniki Toruń.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium