Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Polityka

12 sierpnia 2021 r.
19:32

Reasumpcja, TVN i jedna z głównych ról lubelskiego posła. Jak się tłumaczy?

107 32 A A
Jarosław Sachajko
Jarosław Sachajko (fot. Archiwum)

To burzliwe dni w polskim parlamencie. Rozpad Zjednoczonej Prawicy w dotychczasowej formule stał się faktem. Po usunięciu Jarosława Gowina z rządu, Prawo i Sprawiedliwość w głosowaniu w sprawie „lex TVN” zyskało poparcie Kukiz’15. Nie bez znaczenia w całym zamieszaniu były głosy posłów z naszego regionu.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Ta dymisja jest de facto końcem koalicji rządzącej – ogłosił we wtorek wieczorem Jarosław Gowin po tym, jak pożegnał się ze stanowiskiem wicepremiera i ministra pracy, rozwoju i technologii.

Dzień później Sejm zajął się nowelizacją ustawy o radiofonii i telewizji, nazywaną „lex TVN”. Chodzi o zmiany, według których firmy spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego (kraje UE plus Norwegia, Islandia i Liechtenstein) nie będą mogły kontrolować więcej niż 49 proc. udziałów w polskich mediach. Uderzyłoby to w grupę TVN, której jedynym właścicielem jest amerykańskie Discovery.

Na takie zapisy nie chciał się zgodzić lider Porozumienia z częścią wiernych mu posłów. Proponowali, by udziały w polskich mediach mogły mieć firmy z państw OECD, czyli także ze Stanów Zjednoczonych.

Obrady były niezwykle burzliwe. Forsowany przez PiS projekt zyskał większość, ale towarzyszyły mu niecodzienne okoliczności. Złożony przez opozycję wniosek o odroczenie obrad do 2 września nieoczekiwanie przeszedł. Po chwili jednak marszałek Elżbieta Witek (PiS) zaproponowała reasumpcję, czyli powtórne głosowanie. Prosili o to posłowie Kukiz’15, w tym Jarosław Sachajko z Zamościa, którzy mieli się pomylić przy oddawaniu głosów.

– Tu nie chodziło o TVN, a o to, żeby nie powstała Akademia Zamojska, która jest bardzo potrzebna naszemu regionowi. Gdybyśmy mieli zająć się tym po 1 września, ten projekt trafiłby do kosza. A my o dekoncentracji i repolonizacji mediów mówiliśmy już w ubiegłym roku. Przygotowaliśmy poprawkę, która uniemożliwia kupno mediów przez spółki Skarbu Państwa, ale nikt z Koalicji Obywatelskiej ani PSL jej nie poparł – mówi Sachajko. Nie zgadza się z zarzutami o korupcję polityczną. – To kłamstwo. Ci, którzy tak mówią, nie rozumieją, że nasze porozumienie programowe z PiS to realizacja naszego programu. Nie mamy żadnych stanowisk w ministerstwach ani państwowych spółkach, tylko jest to droga do spełnienia naszych obietnic wyborczych.

Istotne dla wyników głosowania w sprawie „lex TVN” było to, co zrobią posłowie związani dotychczas z Porozumieniem. Wśród nich była Anna Dąbrowska-Banaszek z Chełma, która do partii nie należała, ale była uznawana za osobę lojalną Gowinowi. Zagłosowała jednak inaczej. W kuluarowych rozmowach jej decyzję łączy się z faktem, że prywatnie jest mamą prezydenta Chełma Jakuba Banaszka.

Prezydent Banaszek do ubiegłego roku był szefem struktur ugrupowania w okręgu chełmskim, ale zrezygnował z funkcji tłumacząc to potrzebą skupienia się na sprawach miasta. W czerwcu tego roku oddał partyjną legitymację, o czym przypomniał we wczorajszym wpisie na Facebooku. Zaznaczył w nim, że pozostaje bezpartyjnym samorządowcem. Tu warto podkreślić, że w ostatnich miesiącach do Chełma płynął spory strumień rządowych pieniędzy.

– Nasze drogi rozchodziły się od dłuższego czasu. Nie dziwi, że poszedł w inną stronę. Podobnie było w przypadku pani poseł – mówi nam chcący zachować anonimowość działacz Porozumienia.

Z Anną Dąbrowską-Banaszek nie udało nam się skontaktować. Posłanki zabrakło natomiast w ogłoszonym właśnie składzie siedmioosobowego koła parlamentarnego Porozumienia. W tym gronie znaleźli się: posłanka z tego samego okręgu Monika Pawłowska (do marca tego roku związana z Lewicą) i chełmski senator Józef Zając.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 32

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gutek / 12 sierpnia 2021 r. o 19:45
+47
Pan poseł powinien zmienić nazwisko na Szachrajko bardziej by odpowiadało do zachowania w sejmie .
Avatar
PISFAN / 12 sierpnia 2021 r. o 22:23
+29
Domagam się żeby po wyborach wsadzić panią W prezesa K pana t rząd PiS na dluuuugie lata do pierdla
Avatar
Madzikkk / 12 sierpnia 2021 r. o 22:37
+27
  Ale trochę bałaganu było, na szczęście udało się przeprowadzić reasumpcję głosowania zgodnie z prawem, wbrew temu co mówią totalnicy :) Wszystko się dobrze dla Polski skończyło :)  
Faktycznie, trochę bałaganu było, ale się udało znaleźć kruczek prawny :) cały pissssss
Avatar
Janusz_Paliwas / 12 sierpnia 2021 r. o 22:52
+26
Domagam się żeby po wyborach  wsadzić panią W prezesa K pana t rząd PiS na dluuuugie lata do pierdla
 Nie życzę sobie utrzymywania padliny z moich podatków. Pod płot !!
Avatar
Palec_jenej_posel / 12 sierpnia 2021 r. o 22:33
+25
 Ale trochę bałaganu było, na szczęście udało się przeprowadzić reasumpcję głosowania zgodnie z prawem, wbrew temu co mówią totalnicy :) Wszystko się dobrze dla Polski skończyło :)  
 durny kocie, to co robią to jest wierna kopia ruskiego  modelu,/ tu nazwali polski ład/ 20 lat temu gazprom zawłaszczył    NTW  bo zle mówili o Putinie 
Avatar
Adam_z_Lublina / 13 sierpnia 2021 r. o 07:18
+24
Marszałek Witek przeprowadziła reasumpcję łamiąc prawo, bo ewentualna pomyłka nie może być powodem do reasumpcji. Mam nadzieję, że odpowie niedługo za to przed sądem. A tłumaczenie posła jest żałosne: akurat we trzech z tej samej partii pomylili się w tym samym głosowaniu! Mam nadzieję, że również oni odpowiedzą przed sądem.
Avatar
Adam_z_Lublina / 13 sierpnia 2021 r. o 07:21
+19
  Ale trochę bałaganu było, na szczęście udało się przeprowadzić reasumpcję głosowania zgodnie z prawem, wbrew temu co mówią totalnicy :) Wszystko się dobrze dla Polski skończyło :)  
 Reasumpcja była złamaniem prawa, ponieważ pomyłka posła przy głosowaniu nie może być powodem przeprowadzenia reasumpcji !
Avatar
centus / 12 sierpnia 2021 r. o 20:44
+19
Wszystkie mendy kukiza to po prostu skorumpowani karierowicze, a sachajko na wiosnę po wyborach pójdzie kopać doły dla TP bo zdrajców i sprzedawczyków nie potrzebują nigdzie.
Avatar
tadek68 / 13 sierpnia 2021 r. o 08:14
+14
1. Musi nastąpic reasumpcja bicia pałą i duszenia jak w Lubinie na okoliczność wyjazdu traktorów na drogi z Agrounii, jako przykład prawożondności. 2. Koniecznie przegłosować, że wszystkie ustawy PiS przyjmuje się przez aklamację, bez głosowań, po co cyrk? To zgodne z duchem czasu kowidowego i demokracją, można przegłosować wszystko. 3. TVN odebrać Ameryce i nakazać sprzedaż jakiemuś wnuczkowi dawnych esessmanów, dzieciom Putina, byle były z UE, najwiecej udziału spółce Srebrna, resztę kuzynom Sasina i trochę samemu Obajtkowi, Zarząd nad sprzedażą powierzyć Jego eminencji Panu Szumkowskiemu i fundacji Lux Veritatis. Nazwę zmienić na TV Przetrwam i Połknę Wszystko. Nie będzie pokazywania wodza na cmentarzach, kiedy pozamykał ludzi w domach. Zamiast reklam i dziennika, pokazywać dolary w pralce u Banasia i złote zegarki z kukułką Nowaka schowane za szafą, aż do skutku, kto nie chce niech nie patrzy, w końcu jezd demokracja. Obowiązkowo pokazywać nowe wyszczepienia, zakazy kowidowe, obostrzenia i poluzowania oraz obostrzenia poluzowań lub poluzowanie poluzowań z obostrzeniami w wersji na żywo, w tym wszystkie cuda gospodarcze jakie przyjdą do głowy od najmniejszego po większe, mniejsza o to, czy to jest gdzieś, czy ma być dopiero powstac lub nigdy nie zaistnieje. O draństwach poprzedników należy przypominać tuż przed śniadaniem i kolacją.Tv powinna się opierać na najlepszych wzorcach europejskiej szkoły prawdy i pokory tzw szkoły toruńskiej po przeszkoleniu przez specjalitów z Chińskiej Republiki Ludowej, a nie jakiegoś marionetkowego mało znanego kraiku o nazwie USA. Wprowadzić obowiązkową zasadę wszelakich głosowań przez reasumpcję rearumpcji, dla Nowego Ładu aż do uzyskania bezwzględnego TAK, odechce się głosowań Przeciw po 3 tygodniach bez wody i chleba, nie wypuszczać z głosowań nawet do WC, jak to testowano na niepełnosprawnych. Wprowadzić roporządzeniem natychmiast na czas epidemii do 2059 roku zasadę Przymusu Dobrowolnego na wszystko dla Prawie wszystkich. Amęnt.
1. Musi nastąpic reasumpcja bicia pałą i duszenia jak w Lubinie na okoliczność wyjazdu traktorów na drogi z Agrounii, jako przykład prawożondności. 2. Koniecznie przegłosować, że wszystkie ustawy PiS przyjmuje się przez aklamację, bez głosowań, po co cyrk? To zgodne z duchem czasu kowidowego i demokracją, można przegłosować wszystko. 3. TVN odebrać Ameryce i nakazać sprzedaż jakiemuś wnuczkowi dawnych esessmanów, dzieciom Putina, byle były z UE, najwiecej udziału spółce Srebrna, resztę kuzynom Sasina i trochę samemu Obajtkowi, Zarząd nad sp... rozwiń
Avatar
_XD_ / 13 sierpnia 2021 r. o 09:42
+13
  Super załatwili TVN - a tak już się judasze "europejscy" cieszyli :) Ale to cieszy :)  
 Zobaczycie jakie będzie wycie sierściucha, tęczowego i całej reszty PiSdzieckiej trollowni, kiedy we wrześniu senat odrzuci tą szmaciarską ustawkę, a w sejmie ta lepiona z gówna i utykana szmatami większość (o ile dotrwa), nie wystarczy do odrzucenia weta senatu. To dopiero będzie incydent kałowy. XD
Avatar
_XD_ / 16 sierpnia 2021 r. o 08:10
+4
Gdzie byliście obrońcy TW MEWA, jak lubelak AARON LANGMNAN UPYCHAŁ ZA GROSZE polskie cukrownie, zakłady URSUS, Diora, Elwro i setki innych . No gdzie byliście hiP0kryci lewacy od joska urbacha?ps gdy tV TRWAM i RADIO Maryja walczyło o koncesję, to gdzie był "wolnościowy" TVN?
 A co ma TVN do Rydzyka i przyznawania koncesji? Tym się zajmuje KRRiT. A jeśli chodzi o te sytuację, to rydzole wiedzieli doskonale, że pasma się zwolnią dopiero w 2014. Więc w czym mieli problem?
Avatar
TECZOWY_ZSL / 15 sierpnia 2021 r. o 21:09
+1
Gdzie byliście obrońcy TW MEWA, jak lubelak AARON LANGMNAN UPYCHAŁ ZA GROSZE polskie cukrownie, zakłady URSUS, Diora, Elwro i setki innych . No gdzie byliście hiP0kryci lewacy od joska urbacha?ps gdy tV TRWAM i RADIO Maryja walczyło o koncesję, to gdzie był "wolnościowy" TVN?
Avatar
_XD_ / 15 sierpnia 2021 r. o 11:36
-1
 Ale trochę bałaganu było, przez PO, na szczęście udało się przeprowadzić reasumpcję głosowania zgodnie z prawem, wbrew temu co mówią totalnicy antypolscy od platformersów :) Wszystko się dobrze dla Polski skończyło :)  
 A jakich sztućców używa się do papieru toaletowego?
Avatar
_XD_ / 14 sierpnia 2021 r. o 15:05
+2
  Ale trochę bałaganu było, przez PO, na szczęście udało się przeprowadzić reasumpcję głosowania zgodnie z prawem, wbrew temu co mówią totalnicy antypolscy od platformersów :) Wszystko się dobrze dla Polski skończyło :)  
 A jak ten papier kupujesz hurtowo, to masz jakichś zaufane hurtownie?
Avatar
_XD_ / 14 sierpnia 2021 r. o 00:38
0
 Ale trochę bałaganu było, na szczęście udało się przeprowadzić reasumpcję głosowania zgodnie z prawem, wbrew temu co mówią totalnicy :) Wszystko się dobrze dla Polski skończyło :)  
 Bo jak na bieżąco to babki w sklepie się nie dziwią, że masz permanentną srakę?
Avatar
_XD_ / 14 sierpnia 2021 r. o 00:37
-1
  Super załatwili TVN - a tak już się judasze "europejscy" cieszyli :) Ale to cieszy :)  
 Ten papier kupujesz na bieżąco, żeby był świeży, czy od razu większą ilość hurtowo?
Avatar
_XD_ / 13 sierpnia 2021 r. o 15:11
0
  Ale trochę bałaganu było, na szczęście udało się przeprowadzić reasumpcję głosowania zgodnie z prawem, wbrew temu co mówią totalnicy :) Wszystko się dobrze dla Polski skończyło :)  
 A na deser ten z draską, bo smakowy?
Avatar
_XD_ / 13 sierpnia 2021 r. o 15:10
0
  Super załatwili TVN - a tak już się judasze "europejscy" cieszyli :) Ale to cieszy :)  
 A jeśli zjadasz do zupy, to zjadasz jak kromkę, czy drobisz do talerza, żeby namokło?
Avatar
_XD_ / 13 sierpnia 2021 r. o 15:09
+1
o le le le o ooo jo jo joj
 A skoro jesteśmy przy kanapkach, to stosujesz ketchup, musztardę, czy majonez?
Avatar
_XD_ / 13 sierpnia 2021 r. o 15:08
0
o le le le o ooo jo jo joj
 No właśnie. A jak już kładziesz na czymś, to jako wędlinka, serek, czy inny dodatek?
Zobacz wszystkie komentarze 32

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Sucha karma dla psa, czy mokra - co wybrać?

Sucha karma dla psa, czy mokra - co wybrać?

Właściciele czworonogów obowiązkowo muszą dbać o zdrowe żywienie swoich pupili. Każdy opiekun psa jednak na pewno chociaż raz się zastanawiał, co jest lepsze: karma sucha czy mokra dla psa?

Reprezentacja Polski w piłce ręcznej kobiet rozpoczyna udział w mistrzostwach świata

Reprezentacja Polski w piłce ręcznej kobiet rozpoczyna udział w mistrzostwach świata

W Hiszpanii rozpoczęły się mistrzostwa świata w piłce ręcznej kobiet. W imprezie biorą też udział Polki, które dostały się tam dzięki otrzymaniu „dzikiej karty”. Dzisiaj Biało-Czerwone rozegrają swój pierwszy mecz w turnieju

Koronawirus w Polsce, 3 grudnia. W Lubelskiem zmarły 34 osoby

Koronawirus w Polsce, 3 grudnia. W Lubelskiem zmarły 34 osoby

W całej Polsce jest 26 965 przypadków zakażenia koronawirusem – informuje Ministerstwo Zdrowia w raporcie z 3 grudnia 2021 r. Zmarło 470 osób zakażonych koronawirusem.

Seniorzy z Radzynia Podlaskiego będą mieć jeszcze więcej zniżek

Seniorzy z Radzynia Podlaskiego będą mieć jeszcze więcej zniżek

Radzyń Podlaski rozdał już seniorom karty uprawniające do zniżek. Teraz chęć przystąpienia do programu ma powiat radzyński.

Prokuratura sprawdza górki czechowskie

Prokuratura sprawdza górki czechowskie

Czy miejscy urzędnicy przekroczyli uprawnienia podczas prac nad studium przestrzennym Lublina dotyczącym m.in. górek czechowskich? Śledztwo w tej sprawie nadzoruje Prokuratura Okręgowa w Lublinie. Ratusz zapewnia, że nie ma sobie nic do zarzucenia.

Skoki narciarskie. Dwa konkursy w Wiśle - gdzie oglądać? Transmisja w TV i internecie

Skoki narciarskie. Dwa konkursy w Wiśle - gdzie oglądać? Transmisja w TV i internecie

Po konkursach w Niżnym Tagile i Ruce najlepsi skoczkowie świata zawitają do Wisły. Na skoczni imienia Adama Małysza w weekend odbędą się dwa konkursy – jeden drużynowy i jeden indywidualny

Minister zlecił prowadzenie telefonu zaufania fundacji księdza egzorcysty

Minister zlecił prowadzenie telefonu zaufania fundacji księdza egzorcysty

Jedna wielka ustawka – tak konkursie Ministerstwa Zdrowia na prowadzenie telefonu zaufania dla dzieci i młodzieży mówią posłowie Koalicji Obywatelskiej. I zarzucają kłamstwo ministrowi edukacji i nauki Przemysławowi Czarnkowi, którego resort zlecił to zadanie fundacji prowadzonej przez księdza egzorcystę.

Wydarzenia sportowe w Lubelskiem: 4-5 grudnia

Wydarzenia sportowe w Lubelskiem: 4-5 grudnia

Piłkarze powoli udają się na zasłużony odpoczynek. W niedzielę o godz. 16 ostatni mecz w tym roku rozegra Motor Lublin, który zmierzy się u siebie z rezerwami Śląska Wrocław. Planowane są także dwa zaległe spotkania Hummel IV ligi

Przegląd tygodnia, czyli narodziny gwiazdy

Przegląd tygodnia, czyli narodziny gwiazdy

Autorski przegląd najważniejszych wydarzeń mijającego tygodnia.

Prezydent Białej Podlaskiej zarzuca radnym sabotaż

Prezydent Białej Podlaskiej zarzuca radnym sabotaż

Prezydent Michał Litwiniuk (PO) zarzuca radnym sabotaż. Chodzi o sprzedaż działek przy ulicy Brzegowej, którymi zainteresowani są przedsiębiorcy. Z kolei, radni prawicy uważają, że teren mógłby służyć spółce miejskiej.

Repertuar kin i teatrów w Lublinie i regionie [03-05.11]
3 grudnia 2021, 8:00

Repertuar kin i teatrów w Lublinie i regionie [03-05.11]

Na ekrany lubelskich kin trafia kolejna odsłona serii grozy "Resident Evil". W wybranych miejscach będzie też można zobaczyć film "King Richard" z Willem Smithem. Sprawdź weekendowy repertuar kin i teatrów z Lublina oraz regionu.

"Potraktowali nas jak trędowate". Na kwarantannie zęba nie wyleczysz
Alarm24

"Potraktowali nas jak trędowate". Na kwarantannie zęba nie wyleczysz

Przychodnia nie przyjęła pacjentki, która wymagała pilnej pomocy stomatologa. Jest na kwarantannie, ale wynik testu na koronawirusa ma negatywny. – Potraktowali nas jak trędowate! – oburza się jej matka

Polski Cukier Pszczółka Start – Arged BM Stal 77:88. U siebie ciągle na zero
galeria
film

Polski Cukier Pszczółka Start – Arged BM Stal 77:88. U siebie ciągle na zero

Siódmy występ przed własną publicznością mają za sobą koszykarze z Lublina. Niestety, ciągle pozostają bez zwycięstwa w hali Globus. W czwartek Polski Cukier Pszczółka Start musiała uznać wyższość rywali z Ostrowa Wielkopolskiego. Arged BM Stal wygrała 88:77. Goście świetnie spisali się zwłaszcza w czwartej kwarcie, którą rozstrzygnęli na swoją korzyść aż 26:10.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 3 grudnia 2021 roku

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 3 grudnia 2021 roku

Czy prezydent Zamościa straci stanowisko? Jest decyzja

Czy prezydent Zamościa straci stanowisko? Jest decyzja

Jest odpowiedź komisarza wyborczego na wniosek radnego, który chciał wygaszenia mandatu prezydenta miasta. Chodziło o obecność Andrzeja Wnuka w Radzie ds. spółek skarbu państwa.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium