Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

11 grudnia 2023 r.
18:42

Wyrzucone flagi. Prezydent zawiadomił prokuraturę

(fot. rs/archiwum)

W miejscu przeznaczonym do składowania odpadów w listopadzie znaleziono dwa worki z narodowymi i miejskimi flagami. Wewnętrzna kontrola wykazała, że za ich nielegalną utylizację odpowiadają pracownicy puławskiego Ratusza. Sprawę bada prokuratura.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

O znalezieniu worków z flagami na terenie należącym do Zakładu Usług Komunalnych w Puławach poinformowała jedna z mieszkanek, która zabrała głos podczas ostatniej sesji miejskiej rady. W związku z podejrzeniem popełnienia przestępstwa, zgodnie z poleceniem prezydenta, w Ratuszu wszczęto kontrolę. Sprawdzono m.in. zapisy monitoringu ze wskazanego PSZOK-u, a "na dywaniku" wylądował kierownik Wydziału Gospodarczego w Urzędzie Miasta, Robert Klimek. To właśnie jego wydział odpowiada za przechowywanie i nadzór nad flagami wykorzystywanymi przez miasto.

O wynikach kontroli miejskie władze poinformowały w opublikowanym na stronie urzędu oświadczeniu. Stwierdzono w nim, że flagi na teren PSZOK-u wywieźli pracownicy wspomnianego wydziału puławskiego magistratu.

- Pracownicy ci, wykonując obowiązki służbowe związane z przygotowaniem miasta do Narodowego Święta Niepodległości, dokonali przeglądu flag wykorzystywanych przez urząd i część z nich, które uznali za zużyte, przeznaczyli do likwidacji. Niestety przy niszczeniu tych flag nie dochowano wymaganych procedur i naruszono obowiązujące w tym zakresie regulacje - przyznają puławscy urzędnicy.

Chodzi o to, że zgodnie z przepisami utylizację flag narodowych powinno poprzedzić rozdzielenie barwy białej od czerwonej. Ponadto zaleca się, by zużyte flagi spalić w miejscu niepublicznym. Zasad tych w Puławach nie zachowano.

- Wskutek tego znalazły się w miejscu, w którym nie powinny się znaleźć, w kontenerze na tekstylia, do którego dostęp miały osoby postronne - informują urzędnicy. 

Tuż po kontroli, wobec odpowiedzialnych za złamanie procedur pracowników Ratusza, prezydent Paweł Maj wyciągnął konsekwencje w postaci kar porządkowych. Niewykluczone są kolejne, surowsze skutki tego, co zrobili, bo o sprawie prezydent poinformował już prokuraturę. Zawiadomienie dotyczy możliwości popełnienia przestępstwa, jakim jest publiczne znieważenie symbolu narodowego lub wykroczenia (naruszenie przepisów o symbolach RP).

- Urząd Miasta Puławy wyraża ubolewanie z powodu zaistniałej sytuacji i przeprasza wszystkich mieszkańców za zdarzenie, które nie powinno mieć miejsca - napisały miejskie władze w oświadczeniu wydanym przez Ratusz.

Sprawdziliśmy, co stało się z narodowymi i miejskimi flagami, które trafiły na śmietnik. Jak się okazuje, gdy sprawa wyszła na jaw, większość z nich już nie istniała. Wszystkie zostały maszynowo zmielone.

- Flagi trafiły do naszego pojemnika na odpady tekstylne pod koniec października, a kilka dni później, zostały przewiezione do Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych. Tam zostały rozdrobnione na kilkumilimetrowej wielkości płatki w celu dalszego wykorzystania do produkcji paliwa alternatywnego - tłumaczy Tomasz Wadas, prezes ZUK-u.

Pracownicy zakładu nie ponoszą odpowiedzialności za to, co trafia do utylizacji. Ich zadaniem jest przede wszystkim nadzór nad prawidłową segregacją odpadów, by np. tekstylia nie mieszały się ze szkłem, czy metalami i na odwrót. - Te flagi w ogóle nie powinny się u nas znaleźć - ocenia prezes. Jak dodaje, taka sytuacja zdarzyła się po raz pierwszy od otwarcia PSZOK-u.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Zdjęcie ilustracyjne

Cień Sahrynia nad Tomaszowem. Pamięć kpt. Jachymka na celowniku

W lokalnej społeczności jest uważany za bohatera, który bronił polskiej ludności przed atakami UPA. Jednak jego działalność budzi kontrowersje wśród mniejszości ukraińskiej. Sprawą zajęli się radni Tomaszowa Lubelskiego.

Już w półfinale play-off Bogdanka LUK Lublin sprawiła niespodziankę eliminując mistrza Polski JSW Jastrzębski Węgiel. W finale zagra z wicemistrzem z Zawiercia

Bogdanka LUK Lublin zaczyna walkę o złoto z Aluron CMC Wartą Zawiercie

W pierwszym meczu finałowym play-off o mistrzostwo Polski Bogdanka LUK Lublin zmierzy się na wyjeździe z Aluron CMC Wartą Zawiercie. Pierwszy gwizdek środowego spotkania o godzinie 18.

Magda Balsam zaliczyła kolejny, niezły występ

PGE MKS FunFloor Lublin rozgromił Piotrcovię

Zgodnie z planem przebiegał wtorkowy mecz PGE MKS FunFloor z Piotrcovią. Lublinianki do przerwy prowadziły 16:8, a ostatecznie pokonały rywalki 34:19.

Po dwóch dniach imprezy w Lublinie AZS UMCS ma na koncie siedem medali

Mistrzostwa Polski w pływaniu: Są pierwsze złote medale dla AZS UMCS Lublin

Drugiego dnia mistrzostw Polski w pływaniu zawodnicy AZS UMCS wywalczyli dwa złote medale i jeden srebrny. W sumie, po dwóch dniach imprezy, która rozgrywana jest na Aqua Lublin mają na koncie siedem krążków.

Bartosz Wolski zostaje w Motorze

Motor Lublin przedłużył kontrakt z ważnym piłkarzem

Kolejny ważny zawodnik zostaje w Motorze na dłużej. We wtorek klub z Lublina poinformował, że kontrakt Bartosza Wolskiego został automatycznie przedłużony o jeden sezon, czyli do końca rozgrywek 25/26.

Dr Sławosz Uznański-Wiśniewski

Polak leci w kosmos. Jest oficjalna data startu misji

Dokładnie za miesiąc – 29 maja – Sławosz Uznański-Wiśniewski zostanie drugim Polakiem w Kosmosie. Będzie tam testował między innymi specjalny „hełm” z Lublina.

Na zdjęciu ekipa LSM, która wystąpi na tegorocznych Marleykach.
10 maja 2025, 21:00

Święto muzyki reggae – Marleyki 2025

Marleyki to bez wątpienia najweselsza stypa świata! To coroczne święto muzyki reggae i muzyczny hołd dla ojca założyciela, Roberta Nesty Marleya, znanego szerzej jako Bob Marley.

Wojsko czyści magazyny i sprzedaje: puzony, honkery i motorówkę

Wojsko czyści magazyny i sprzedaje: puzony, honkery i motorówkę

Agencja Mienia Wojskowego ogłasza przetarg na sprzedaż powojskowego sprzętu i pojazdów. Kiedy? 8 maja. Na kupców czekają 152 pozycje o łącznej wartości blisko 500 tys. zł. Są samochody, łódź, maszyny, części zamienne, instrumenty muzyczne oraz drewno opałowe. Zyski ze sprzedaży trafią na Fundusz Wsparcia Sił Zbrojnych, z którego kupowane są nowoczesne urządzenia dla polskiej armii.

2 maja: pracujący, ale nie dla urzędów. Tego dnia spraw nie załatwisz

2 maja: pracujący, ale nie dla urzędów. Tego dnia spraw nie załatwisz

Wielu mieszkańców Lublina i Lubelszczyzny już w czwartek, 1 maja, rozpoczyna długi weekend. Teoretycznie 2 maja jest dniem pracującym, ale urzędy informują, że tego dnia nic nie załatwimy.

Tegoroczny Dzień Otwarty na WSPA

12 kierunków studiów licencjackich, inżynierskich i magisterskich. Rekrutacja na WSPA

Rozpoczęła się rekrutacja na studia w Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie. Nowości to na przykład HR z wykorzystaniem narzędzi sztucznej inteligencji oraz Kryminologia i profilaktyka społeczna.

Szkolili Amerykanie, teraz uczą Polacy. Pierwszy taki kurs dla czołgistów M1A1 Abrams
NA POLIGONIE

Szkolili Amerykanie, teraz uczą Polacy. Pierwszy taki kurs dla czołgistów M1A1 Abrams

Pierwszy kurs dla czołgistów M1A1 Abrams prowadzony wyłącznie przez polskich instruktorów. Taki kurs właśnie rozpoczął się w Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu (CSWL). Do tej pory polskich wojskowych uczyli specjaliści z USA.

Roztańczony Lublin – Dziennik Wschodni nadał rytm
galeria
film

Roztańczony Lublin – Dziennik Wschodni nadał rytm

Plac Litewski zamienił się w wielką, otwartą scenę taneczną. Mieszkańcy Lublina zatańczyli i świętowali Międzynarodowy Dzień Tańca. To była pierwsza tego typu impreza w naszym mieście.

Szkolenie dla motocyklistów w Lublinie. Dwudniowe i darmowe

Szkolenie dla motocyklistów w Lublinie. Dwudniowe i darmowe

Będą zajęcia praktyczne i teoretyczne. Będzie coś dla posiadaczy zabytkowych motocykli, będzie parada. Wszystko w Lublinie i za darmo. Zapisy już trwają.

Nowoczesne i wodorowe autobusy dla Lublina. Kiedy pierwsze kursy?

Nowoczesne i wodorowe autobusy dla Lublina. Kiedy pierwsze kursy?

Przetarg rozstrzygnięty, pieniądze są, a umowa właśnie została podpisana. W ciągu roku na ulice Lublina wyjedzie 20 wodorowych autobusów.

Motor Lublin z licencją na sezon 25/26

Motor Lublin z licencją na sezon 25/26

We wtorek poznaliśmy werdykt Komisji ds. Licencji Klubowych PZPN na sezon 25/26. Motor Lublin dostał zgodę na grę w PKO BP Ekstraklasie bez żadnych nadzorów. Gdyby beniaminek dostał się do europejskich pucharów, to również mógłby w nich zagrać, bo otrzymał licencję także na występy w rozgrywkach UEFA.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium