Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Styl życia - Rozrywka

1 marca 2013 r.
12:34
Edytuj ten wpis

Łowcy okazji: Skarby, których nikt nie chce

Od lewej - Allen Haff, Ton Jones (Discovery Networks (6))
Od lewej - Allen Haff, Ton Jones (Discovery Networks (6))

Aukcje porzuconych powierzchni magazynowych, kontenerów czy bagaży cieszą się w Stanach Zjednoczonych coraz większą popularnością. Dobrze przygotowani licytujący potrafią zamienić w parę minut kilkaset dolarów w kilkadziesiąt tysięcy.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Każdego dnia w Ameryce wystawiane są setki pomieszczeń, które zostały porzucone lub od dłuższego czasu ich właściciel zalega z opłatami. Aukcje cieszą się dużą popularnością. Przychodzą amatorzy i profesjonaliści. Do tych ostatnich należą Allen Haff i Ton Jones, bohaterowie serialu "Łowcy okazji”, w którym przemierzają całe Stany w jednym celu: wypatrzyć wartościowy magazyn, wylicytować go za jak najmniejszą stawkę oraz sprzedać jego zawartość z jak największym zyskiem. Natrafili już m.in. na zabytkową broń, motocykle, jedne z pierwszych automatów do gier w kasynach, poduszkowiec, stół do billarda w kształcie forda mustanga czy cały klasyczny samochód. Przynajmniej jeden odcinek programu od początku roku obejrzało już około 3,5 miliona widzów na całym świecie. W Polsce losy Allena Haffa i Tona Jonesa możemy śledzić w telewizji Discovery.


fot. Discovery Networks

• Jak weszliście w ten biznes?

Ton Jones: Branie udziału w licytacjach to jak wielka przygoda, w której poszukujemy skarbów. Mógłbym robić to codziennie, bo w niczym nie przypomina to pracy za biurkiem od 9 do 17. Mogę wyjść, kiedy chcę. Daje to możliwość nieco się poruszać, a każda aukcja jest na swój sposób ekscytująca. Nigdy nie wiesz, co znajdziesz w wylicytowanym pomieszczeniu. Mogą to być sterty śmieci, zabytkowa broń, dzieła sztuki czy nawet pojazdy. Gdy zauważyłem, że całkiem nieźle idzie mi w tym biznesie, postanowiłem stworzyć drużynę z Allenem. Był to strzał w dziesiątkę, bo Allen zna się zupełnie na innych rzeczach niż ja. Staliśmy się groźną drużyną dla innych i zaczęliśmy zarabiać całkiem niezłe pieniądze na tym.

Allen Haff: Moja mama była handlarzem antyków. Dorastałem w tym biznesie, co nauczyło mnie mieć wyczucie i dobre oko do takich zabytkowych przedmiotów. Znam się na – jak to określił Ton – damskich rzeczach, jak antyki z Chin, ceramika z Kalifornii czy szkło z czasów Wielkiego Kryzysu. Teraz, gdy wśród mężczyzn panuje moda na zbieranie starej broni, monet, pamiątek sportowych, narzędzi czy nawet aut, taki sprzymierzeniec jak Ton jest dosłownie wielkim skarbem. Nieustannie zadziwia mnie jego wiedza. Wkręciłem się w biznes nie ze względu na pieniądze, a historię, jaką niosą za sobą przedmioty. Trzymałem się z dala od aukcji magazynowych, wybierając domy aukcyjne. Kiedy już jednak spróbujesz, od razu się uzależniasz.


fot. Discovery Networks

• Na aukcjach rywalizujecie z kilkunastoma osobami naraz. Nie zawsze udaje wam się wygrać.

AH:Niestety, tak. Byłem na aukcji, na której sprzedawali tzw. magazyn Madonny. Mężczyzna, z którym rywalizuję niemal na każdej aukcji, odrobił pracę domową lepiej niż ja i zrobił to wcześniej. Dokładnie przyjrzałem się wszystkim pudełkom w magazynie i na każdym z nich widniał napis: "pamiątki po Madonnie”. Okazało się, że należały do asystentki Madonny i mężczyzna natrafił na dziesiątki znakomitych, wiele wartych pamiątek. Zarobił na tym sporo pieniędzy i… pomogłem mu w tym. Jak tylko dowiedziałem się, co znalazł, zasugerowałem, aby sprzedał to z powrotem Madonnie. Byłem na tej aukcji i to ja mogłem to mieć.

• Najlepsze znalezisko?

AH:Trudne pytanie, bo kilka z nich było wartych zachowania. Jest taki przedmiot, który przypomina mi stare dobre czasy, gdy byłem w szkole. Kiedy interes idzie kiepsko i nie mam humoru, wchodzę do kontenera długości 8 metrów. Za 3,9 tys. dolarów (około 12 tys. złotych – przyp. red.) udało mi się kupić magazyn, w którym znajdowało się wszystko z katalogu tej firmy. Znalazłem w środku bardzo drogie komputery z oprogramowaniem. Bez problemu mógłbym dodać do wylicytowanej kwoty jeszcze jedno zero i sprzedać z dużym zyskiem, ale tego nie zrobiłem. Zawsze, gdy mam problemy, wchodzę do tego kontenera i przypominają mi się dobre chwile, dla których wstaję codziennie rano z łóżka.


fot. Discovery Networks

• Licytując pomieszczenia, nie wolno wchodzić do środka, nic dotykać, ani sprawdzić. Jak w ciągu kilku chwil ocenić wartość pokoju?

AH: Niewątpliwie pomocną rzeczą jest dowiedzenie się przed aukcją, dlaczego dany magazyn został wystawiony na licytację i do kogo należał. Dzięki temu jesteśmy w stanie stworzyć wręcz psychologiczny profil byłego właściciela. Następnie zadajemy sobie pytanie, jaka była ta osoba, co lubiła, co mogła zbierać. To takie trochę w stylu grupy dochodzeniowej CSI.


fot. Discovery Networks

TJ: Najważniejszym momentem jest, gdy stoimy przed pokojem i otwierają się drzwi. Wtedy się wszystko zaczyna. Pierwsza rzecz, jaka w nas uderza, to zapach pokoju. Czy pachnie staro? Jaki to zapach? Zwracamy też uwagę na to, czy pudełka są zapakowane w sposób profesjonalny przez firmę od przeprowadzek, czy przedmioty zostały wsadzone byle jak w stare pudła po piwie. Musisz patrzeć na ogół, ale także na detale. Robimy to już tak długo, że jak tylko otwierają się drzwi, skanujemy z Allenem wzrokiem różne miejsca w poszukiwaniu ciekawych rzeczy. Spoglądając na kolor pudełka i jego odcień, możemy domyślić się, z jakiego regionu i okresu pochodzi schowana w nim broń. Na to wszystko jest tylko kilka sekund, bo na tyle pozwalają zasady aukcji. Wtedy określamy, ile jesteśmy w stanie wydać w danej licytacji. Zawsze jest to maksymalnie połowa tego, co jesteśmy w stanie zarobić.

• Sprzedajecie wszystko, co znajdujecie?

AH: Zachowałem statuetkę z tradycyjnego turnieju "Bronze Derby” z końca lat 40. Na jednej z aukcji znaleźliśmy rekwizyty z planu sitkomu "Happy Days” kręconego w połowie lat 70. W serialu była słynna restauracja i właśnie na jej wzór urządziłem jeden z pokoi w domu. Mam też mnóstwo historycznych przedmiotów i rekwizytów pochodzących z czasów kolonialnych.


fot. Discovery Networks

• Okazuje się , że na tym biznesie można nieźle zarobić. Nie boicie się konkurencji?

AH: To, co widać w telewizji może wydawać się bardzo widowiskowe. Prawda jest taka, że większość czasu zajmuje nam przenoszenie przedmiotów z miejsca na miejsce i wyrzucanie śmieci. Czujemy się jak sprzątacze.

TJ: Dla początkujących mam jedną, ale bardzo ważną wskazówkę: nie wydawaj więcej niż możesz sobie na to pozwolić. Kupuj to, co znasz. Przed aukcją przygotuj także miejsce, w którym możesz przechować to wszystko. Z tym jest zawsze duży problem, bo po zakupie jest mało czasu na zabranie rzeczy.

Pozostałe informacje

Biało-czerwona flaga łączy, ale też zobowiązuje

Biało-czerwona flaga łączy, ale też zobowiązuje

2 maja obchodzony jest w Polsce Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. To jedno z najmłodszych a zarazem radosnych świąt państwowych. - Flaga symbolizuje naszą przynależność do narodu i państwa – mówi dr hab. Robert Kozyrski, prof. KUL z Instytutu Historii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

Piłkarze Victorii Łukowa (zielone stroje) w 23. kolejce odnieśli 15. zwycięstwo w tym sezonie

Victoria Łukowa znowu zwycięska. W weekend kolejne mecze zamojskiej klasy okręgowej

Na rozpoczęcie weekendu majowego rozegrano 23. kolejkę w „najciekawszej lidze świata”. Wszystkie zespoły ze ścisłej czołówki sięgnęły po trzy punkty, a mecz derbowy pomiędzy Pogonią 96 Łaszczówka, a Koroną Łaszczów zakończył się remisem

Majówka? Wakacje? Dokąd polecimy z lubelskiego lotniska?
film

Majówka? Wakacje? Dokąd polecimy z lubelskiego lotniska?

Lublin stał się doskonałym miejscem na początek interesujących wycieczek? Jakie wakacyjne kierunki oferuje lubelskie lotnisko? Dokąd polecimy przez cały rok? O tych rzeczach rozmawiamy z Piotrem Jankowskim z Portu Lotniczego Lublin w dzisiejszym programie Dzień Wschodzi.

Co słychać w Jastkowie? Odwiedzamy nowy zalew i zespół pałacowo-parkowy
galeria

Co słychać w Jastkowie? Odwiedzamy nowy zalew i zespół pałacowo-parkowy

Długi weekend majowy to dobra okazja, by wyjechać za miasto. 7 km od granic Lublina powstaje nowy zalew. To część szerszego zagospodarowania malowniczej Doliny Ciemięgi, w której znajduje się również odnowiony zespół pałacowo-parkowy.

Premier Donald Tusk

Donald Tusk w orędziu: tworzymy armię, jakiej Polska nie miała od wieków, super silną i nowoczesną – armię do wygrywania

Czasy są trudne, do polityki światowej wraca niepewność, brutalność i egoizm; wojna przestała być abstrakcją - podkreślił w czwartkowym orędziu telewizyjnym orędziu premier Donald Tusk. – Czy mamy się bać? Nie. My mamy być silni – dodał. Zapewnił też: tworzymy armię, jakiej Polska nie miała od wieków.

Hans Nielsen: Motor to faworyt do mistrzostwa Polski

Hans Nielsen: Motor to faworyt do mistrzostwa Polski

Rozmowa z Hansem Nielsenem, legendarnym żużlowcem Motoru Lublin

Zarzuty dla ojca i syna po ataku na ratowników medycznych w Łukowie

Zarzuty dla ojca i syna po ataku na ratowników medycznych w Łukowie

Zarzuty znieważenia i naruszenia nietykalności cielesnej usłyszał ojciec oraz syn, którzy mieli zaatakować ratowników medycznych na oddziale ratunkowym w Łukowie. Według ustaleń byli zniecierpliwieni długim oczekiwaniem na udzielenie pomocy. Obaj byli trzeźwi.

Lutnia Piszczac zainkasowała komplet punktów w spotkaniu z Unią Żabików

W środę i czwartek rozegrane zostały mecze 23. kolejki bialskiej klasy okręgowej

Podział punktów w spotkaniu LZS Sielczyk z Az-Bud Komarówka Podlaska. Orlęta Łuków z nowym trenerem rozbiły Absolwenta Domaszewnica. Victoria Parczew lepsza od Orła Czemierniki

Uciekać przed komendantem – zły pomysł
Kraśnik

Uciekać przed komendantem – zły pomysł

Dynamiczny pościg za przestępcą po ulicach  Kraśnika – sceny jak z filmu akcji miały dziś miejsce przed południem w tym mieście. Uciekał przestępca poszukiwany do odbycia kary pozbawienia wolności. W bezpośrednim pościgu uczestniczył funkcjonariusz w cywilu oraz zastępca komendanta powiatowego policji w Kraśniku, który jako pierwszy ujął 30-letniego rzezimieszka.

Premier Donald Tusk (z prawej) w towarzystwie posła Michała Krawczyka

Dziś o godzinie 20 premier Donald Tusk wygłosi orędzie

Premier Donald Tusk wygłosi w czwartek o godzinie 20 orędzie – potwierdza podsekretarz stanu w kancelarii premiera Agnieszka Rucińska.

ChKS Chełm rozpoczyna decydującą walkę o awans do PlusLigi

ChKS Chełm rozpoczyna decydującą walkę o awans do PlusLigi

Pierwszy mecz finału play-off z Mickiewiczem Kluczbork w piątek o godzinie 17.30

Zalety i wady ruletka czatów randkowych

Zalety i wady ruletka czatów randkowych

Jeśli jesteś aktywnym użytkownikiem Internetu, bardzo dobrze wiesz, że czat wideo nie jest już nowym formatem randek online. Pierwsze losowe wideo czaty Omegle i Chatroulette zostały uruchomione w 2009 roku i szybko zyskały popularność. Nie tylko dzięki temu, że są one wygodne, ale także dlatego że to zupełnie sposób na randkę.

Trenowali przed majówką. Skutecznie – 24 punkty i pożegnanie z prawem jazdy

Trenowali przed majówką. Skutecznie – 24 punkty i pożegnanie z prawem jazdy

Trwa długi, majowy weekend. Nad bezpieczeństwem na drogach czuwają policjanci ruchu drogowego. Nawet częste kontrole nie zastąpią rozsądku kierowców. Przekonali się o tym dwaj szoferzy. Tuż przed majówką jeden z nich „zarobił” jednorazowo 24 punkty karne, a drugi stracił prawo jazdy.

21 lat w Unii
galeria

21 lat w Unii

1 maja obchodzimy 21. rocznicę wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Z tej okazji przed budynkiem LUW przy ul. Spokojnej w Lublinie nastąpiło uroczyste podniesienie na maszty flag oraz odegranie hymnów Polski i UE.

W sobotę 24 maja wieczorem centrum miasta Puławy zamieni się w rajdowy odcinek specjalny
Puławy

Zbliża się Rajd Nadwiślański. Ściganie wraca na ulice Puław

W sobotę i niedzielę, 24 i 25 maja, odbędzie się Rajd Nadwiślański. Jeden z odcinków specjalnych, tak jak przed laty, poprowadzony zostanie ulicami Puław. Na kibiców czekać będzie również strefa artystyczno-gastronomiczno-piknikowa.