Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Styl życia - Rozrywka

23 lutego 2015 r.
20:30
Edytuj ten wpis

Pałac w Klemensowie koło Zamościa grał w oscarowej "Idzie”

Autor: Zdjęcie autora kp
0 0 A A

W nocy z niedzieli na poniedziałek amerykańska Akademia Filmowa przyznała swoje najważniejsze nagrody – Oscary. Polski film "Ida” został uznany za najlepszy nieanglojęzyczny film 2015 roku. Grzejemy się w cieple tej sławy, bo część zdjęć powstała niedaleko Zamościa.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Oscarowa "Ida” Pawła Pawlikowskiego była kręcona m.in. w Klemensowie, przedwojennej siedzibie rodziny Zamoyskich. XVIII-wieczny pałac zagrał klasztor, w którym wychowała się tytułowa Ida. W filmie można też zobaczyć mieszkańców pobliskich wsi Wielączy, Michalowa i Niedzielisk.

– W sumie wystąpiło ok. 15 statystów z naszych okolic. To było dla nas ogromne wydarzenie. Po raz pierwszy mieliśmy okazję pracować przy filmie. Opiekowałem się całą ekipą – wspomina Waldemar Dołba, pracownik starostwa powiatowego w Zamościu, który opiekuje się pałacem w Klemensowie. – Zdjęcia były tu kręcone ponad tydzień. W filmie można zobaczyć kuchnię, główną salę pałacu i kaplicę. Część zdjęć była również kręcona przed pałacem, od strony północnej.
W filmie zagrała m.in. żona i syn pana Waldemara. – To była dla mnie przygoda życia. Wspaniałe uczucie, kiedy ma się świadomość, że jest się częścią oscarowej produkcji – podkreśla Beata Dołba. – Atmosfera na planie była bardzo przyjemna. Statyści byli traktowani tak samo jak inni aktorzy. Nie czuliśmy się w żaden sposób gorsi. Reżyser bardzo o nas dbał, pytał czy niczego nie potrzebujemy, czy nie jesteśmy głodni. Widać było, że się o nas troszczy. Zdarzyło się nawet, że zapytał nas co sądzimy o jednej ze scen i nakręcił ją tak, jak podpowiedziałyśmy.

Pani Beata zagrała w filmie jedną z zakonnic. – Nie wszystkie sceny weszły do filmu, ale w kilku jestem. Nawet, jeśli ktoś ze znajomych mnie nie rozpozna w habicie, to dla mnie najważniejsze jest to, że zagrałam w tym filmie – mówi pani Beata. – Mąż też miał propozycję roli, miał zagrać księdza. Warunkiem było jednak zgolenie wąsów, na co się nie zgodził. Zagrał za to nasz syn, a nawet nasze kury i koguty – śmieje się pani Beata.
Klemensów wróci do spadkobierców?

XVIII-wieczny pałac w Klemensowie jest obecnie własnością Skarbu Państwa, ale być może wkrótce wróci do spadkobiercy poprzednich właścicieli, którym jest były prezydent Zamościa Marcin Zamoyski. 30 października ubiegłego roku wojewoda Wojciech Wilk podpisał dokument, według którego majątek nie powinien być wywłaszczony dekretem PKWN z 1944 roku. Od tej decyzji odwołał się jednak zarządzający obiektem starosta zamojski.
– Skargę przekazaliśmy do Ministerstwa Rolnictwa i czekamy na decyzję w tej sprawie – informuje Marcin Bielesz, rzecznik prasowy wojewody lubelskiego.

Oscary 2015 - wyniki

- Jak się tu znalazłem? Nakręciłem czarno-biały film o potrzebie ciszy, wycofania się ze świata i kontemplacji, a teraz jestem tu - w epicentrum hałasu i uwagi świata. Życie jest pełne niespodzianek - powiedział Paweł Pawlikowski, odbierając statuetkę. Reżyser zadedykował nagrodę rodzicom i zmarłej niedawno żonie.

"Ida” zdobyła pierwszego Oscara dla polskiego filmu w tej kategorii. W rywalizacji o złotą statuetkę film Pawlikowskiego pokonał w swojej kategorii: rosyjskiego "Lewiatana” w reż. Andrieja Zwiagincewa, argentyńskie "Dzikie historie” w reż. Damiana Szifrona, mauretańskie "Timbuktu” w reż. Abderrahmane Sissako oraz estońsko-gruzińskie "Mandarynki” w reż. Zazy Urushadzego.
• Najlepszy film roku: "Birdman” • Najlepszy reżyser: Alejandro Gonzales Inarritu, "Birdman” • Najlepszy scenariusz oryginalny: "Birdman” • Najlepszy scenariusz adaptowany: "Gra tajemnic” • Najlepsza aktorka: Julianne Moore, "Still Alice” • Najlepszy aktor: Eddie Redmayne, "Teoria wszystkiego” •Najlepsza aktorka drugoplanowa: Patricia Arquette "Boyhood” • Najlepszy aktor drugoplanowy: J.K. Simmons, "Whiplash” • Najlepszy film dokumentalny: "Citizenfour” • Najlepszy krótki film dokumentalny: "Crisis Hotline” • Najlepszy krótkometrażowy film aktorski: "Rozmowa” • Najlepsza animacja: "Wielka Szóstka” • Najlepsza krótka animacja: "Uczta” • Najlepsze zdjęcia: "Birdman” • Najlepszy montaż: "Whiplash”• Najlepszy dźwięk: "Whiplash”• Najlepszy montaż dźwięku: "Snajper” • Najlepsza scenografia: "The Grand Budapest Hotel” • Najlepsza charakteryzacja: "The Grand Budapest Hotel”• Najlepsze kostiumy: "The Grand Budapest Hotel” • Najlepsze efekty specjalne: "Interstellar” • Najlepsza oryginalna muzyka: "Grand Budapest Hotel” • Najlepsza piosenka: "Glory”, "Selma”.

Pozostałe informacje

Srebro dla lubelskich terytorialsów

Srebro dla lubelskich terytorialsów

Reprezentacja z 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej została wicemistrzem w biegu na orientację. Mundurowi musieli wykazać się w sprincie, sztafecie czy w odczytywaniu mapy.

Ostatnia chwila na skorzystanie z oferty Restaurant Week
NASZ PATRONAT

Ostatnia chwila na skorzystanie z oferty Restaurant Week

Jeszcze tylko do środy potrwa festiwal Restaurant Week. W tym wydarzeniu na Lubelszczyźnie udział bierze 20 restauracji.

Jerzy Żytkowski (organizator rozgrywek Pod koszami Dziennika Wschodniego): Medal jest najmniej ważny

Jerzy Żytkowski (organizator rozgrywek Pod koszami Dziennika Wschodniego): Medal jest najmniej ważny

Rozmowa z Jerzym Żytkowskim, organizatorem rozgrywek Pod koszami Dziennika Wschodniego im. Andrzeja Wawrzyckiego

Ekologiczne meble z palet na Politechnice Lubelskiej

Ekologiczne meble z palet na Politechnice Lubelskiej

Studenci wydziału Budownictwa i Architektury Politechniki Lubelskiej z okazji Dnia Ziemi budowali ekologiczne ławeczki z palet. Posłużą im one w trakcie przerw.

Umowa podpisana ponad rok temu, a remontu dworca PKP nie widać

Umowa podpisana ponad rok temu, a remontu dworca PKP nie widać

Ponad rok temu Łuków zawarł umowę z kolejową spółką na remont nieczynnego dworca PKP. Od tego czasu nic się nie dzieje. Ale kolej ma już pewien konkret.

Wyprzedzał na przejściu dla pieszych. Był nietrzeźwy
film

Wyprzedzał na przejściu dla pieszych. Był nietrzeźwy

Radzyńska policja zatrzymała nietrzeźwego kierowcę Opla, który wyprzedzał inny pojazd tuż przed przejściem. Oprócz wysokiego mandatu, może długo posiedzieć za kratkami.

Próbowała przemycić półszlachetne kamienie. Miały być ozdobą akwarium

Próbowała przemycić półszlachetne kamienie. Miały być ozdobą akwarium

Podróżna tłumaczyła, że to zwyczajne kamienie ozdobne, które miały wypełnić jej akwarium. W Terespolu udaremniono przemyt 8 kg Czaroitu.

Zawodniczki Cementu-Gryfa Chełm wróciły z mistrzostw Polski z medalami

Zawodniczki Cementu-Gryfa Chełm wróciły z mistrzostw Polski z medalami

Zmagania toczyły się w kategorii U 20 i U 23. Na najwyższym stopniu podium stanęły Alicja Nowosad, Olga Padoshyk i Daniela Tkaczuk. Natomiast wicemistrzyniami kraju zostały Wiktoria Kamela i Marta Gajowniczek

Za nami już kolejny festiwal 3k6!
Wideo
film

Za nami już kolejny festiwal 3k6!

Gracze z całej Polski i nie tylko, w ubiegły weekend zjechali się do Lublina, aby wspólnie rywalizować!

Rodzina w komplecie! Pisklęta wróciły do gniazda sokołów
Wideo
film

Rodzina w komplecie! Pisklęta wróciły do gniazda sokołów

Nadszedł ten dzień, na który czekali wszyscy obserwatorzy ptasiej telenoweli z komina elektrociepłowni Wrotków. Do gniazda wróciły odchowane przez sokolnika pisklęta.

Bitwa o Europę nabiera tempa - czy Mirosław Piotrowski ma szansę  na mandat?
Dzień Wschodzi
film

Bitwa o Europę nabiera tempa - czy Mirosław Piotrowski ma szansę na mandat?

Opadł bitewny kurz walki o samorządy, a na horyzoncie kolejna bitwa. Tym razem o miejsca w parlamencie europejskim. Po przerwie do Brukseli chce wrócić prof. Mirosław Piotrowski. Był już europosłem przez 3 kadencje z poparcia Ligi Polskich Rodzin oraz Prawa i Sprawiedliwości. Tym razem kandyduje z listy Konfederacji. Z jakimi szansami na sukces? Zapraszamy do obejrzenia.

Za nami druga kolejka Piłkarskiej Amatorskiej Branżowej Ligi Orlikowej w Świdniku

Za nami druga kolejka Piłkarskiej Amatorskiej Branżowej Ligi Orlikowej w Świdniku

Zwycięstwa odniosły Ekolodzy Eco-World, Kelnerzy MTS Akapelka i Piekarze Adampol Team

Gnojowica pod domem wójta Dorohuska

Gnojowica pod domem wójta Dorohuska

Wczoraj rolnicy przed domem wójta Dorohuska Wojciecha Sawy wylali gnojówkę i podpalili opony. Był to odwet za rozwiązanie protestu na granicy.

Rafał Zwolak: Pogodzimy Zamość, bo moją partią są ludzie
Wybory 2024

Rafał Zwolak: Pogodzimy Zamość, bo moją partią są ludzie

W pierwszej turze wyborów jego przewaga nad urzędującym prezydentem sięgnęła 2854 głosów. W drugiej była jeszcze większa. Różnica wyniosła 6035 głosów. O nocy wyborczej, planach na przyszłość, również kadrowych i jego konkurencie rozmawiamy z Rafałem Zwolakiem, zwycięzcą wyborów prezydenckich w Zamościu.

GIS ostrzega: tej mąki lepiej nie kupuj

GIS ostrzega: tej mąki lepiej nie kupuj

Główny Inspektorat Sanitarny wycofał niektóre partie mąki migdałowej. Wszystko przez nadmiar aflatoksyn