Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Świdnik

11 lutego 2023 r.
17:24

Być psem w Świdniku i przeżyć. Kto truje czworonogi?

Autor: Zdjęcie autora jk agdy
W Świdniku nieznany sprawca truje psy/zdjęcie ilustracyjne
W Świdniku nieznany sprawca truje psy/zdjęcie ilustracyjne (fot. archiwum)

– Krzyczałam ratujcie psa, albo dajcie mu zastrzyk, żeby nie cierpiał, ale ona już nie żyła – relacjonuje kobieta, która straciła owczarka. Mieszkańcy Świdnika podają kolejne adresy ogólnodostępnych miejsc, w których ktoś podrzuca trutkę na gryzonie. Ofiarami są psy. Radny zainteresował sprawą urzędników i policję.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Fotografię brązowej kostki leżącej na chodniku ulicy Króla Pole do sieci wrzuciła pani Justyna, ostrzegając rodziców i właścicieli psów.

– Kostkę zobaczył mąż, bez problemy znaleźliśmy identyczne na zdjęciach pokazujących środki do deratyzacji. W piwnicach zwykle widywałam granulki ale okazuje się, że truciznę można wykładać i tak – relacjonuje mieszkanka Świdnika zdarzenie z końca stycznia. – Mąż się zdenerwował, bo czymś takim mogły się zainteresować dzieci, o nieszczęście łatwo – dodaje kobieta, która bała się też o swojego psa. – Niby jest szkolony,  nie podejmie niczego z ziemi ale nigdy nie wiadomo, czasami się nie upilnuje. Może szkoda, że tej znalezionej kostki nie zanieśliśmy na policję, mąż natychmiast ją wyrzucił – zastanawia się pani Justyna, której internauci pod wpisem zaczęli wyliczać gdzie w Świdniku właściciele psów mieli problemy z ich zdrowiem.

Przepadała za dzieckiem

Sprawą zainteresował się radny Marcin Magier, który napisał interpelację i zwrócił się do komendanta policji. Do ulicy Króla Pole dodał inne, wskazane przez mieszkańców adresy: rejon ul. Niepodległości, Kopernika, Hotelowej, Głowackiego, Kosynierów ale również ul. Skarżyńskiego.

Radny podkreśla, że niemal codziennie otrzymuje kolejne zgłoszenia z innych lokalizacji. Pisze o podtrutych psach, które udało się uratować i jednym, który zginął.

 – Zawsze na smyczy i w kagańcu, pilnowana. Przyjaciel domu, przepadała za dzieckiem. Moment wystarczył, żeby się śmiertelnie zatruła – opowiada mieszkanka Świdnika, która kilka tygodni temu straciła blisko 4-letniego, długowłosego owczarka niemieckiego. – Suka zawsze była zdrowa, pod stałą opieką weterynarzy, zadbana. Pewnego wieczora wyszłam z nią na krótki spacer, naszą stałą trasą. Karmiona była tylko suchą karmą ale musiała się zainteresować dziwną kostką, która leżała na ziemi. Nawet nie bardzo zwróciłam uwagę, wyglądała jak duża kostka do zmywarki, tylko różowa. Nie wiem czy ona ją polizała czy może nawet zjadła, bo pies, który zawsze szedł szybkim krokiem zwolnił i nie chciał wejść już do klatki schodowej. Z trudem weszła po schodach. W domu leżała, ledwo podnosiła łeb, bardzo dużo piła wody i wymiotowała, piła i wymiotowała. Potem nawet nie miała siły wstać do miski, osuwała się po ścianie. Gdy następnego dnia rano została zawieziona do weterynarza już było za późno. Krzyczałam ratujcie psa, albo dajcie mu zastrzyk, żeby nie cierpiał, ale ona już nie żyła – relacjonuje kobieta, która od wielu znajomych słyszy o podrzucanych kawałkach mięsa ze szpilkami, zatrutych pierogach pojawiających się koło śmietnika, petardach rzucanych, by przestraszyć zwierzęta i ich właścicieli.

Co leży pod oknami

Strażnicy miejscy o problemach właścicieli czworonogów dowiedzieli się od dziennikarzy zainteresowanych sprawą. Podobnie miejscy urzędnicy, którzy tłumacza, że nie mieli ostatnio żadnych niepokojących sygnałów tego typu. I zapewniają, że gdy okresowo przeprowadzają deratyzację w blokach należących do miasta, za każdym razem mieszkańcy są o tym powiadamiani i proszeni o ostrożność.

 – Zatrucia psów to w Świdniku rzecz częsta, nagminne ludzie wyrzucają odpadki myśląc, że dokarmiają bezdomne zwierzęta. Wystarczy się przejść i zobaczyć co leży pod oknami. Zgłaszamy ten fakt straży miejskiej, bo mięso i nie tylko mięso, się psuje. Nie zawsze właściciele upilnują psy, które potem mają biegunki, wymiotują – mówi lekarz weterynarii Magdalena Szabała, która jest miejską radną.

Pytana o zatrucia środkami do deratyzacji przyznaje, że nie przypomina sobie w tym roku takiego pacjenta ale widziała na jednym z portali informację o trutce na szczury umieszczanej w karmie dla psów i zdjęcie takiej porcji. Ale osobiście się z czymś takim nie zetknęła.

– Objawy przy zatruciach mogą być różne, w przypadku kontaktu z trutką na szczury czy myszy charakterystyczne jest to, że dochodzi do krwawień, bo zmniejsza się krzepliwość krwi, występuje osowienie i bladość błon śluzowych. Oprócz wymiotów czy biegunki występujących także przy tych zatruciach mogą się też pojawić zaburzenia neurologiczne – dodaje Magdalena Szabała, która radzi zastosować bardzo proste rozwiązanie jakim jest dobrze dopasowany kaganiec. Dzięki niemu nawet pies, którego właściciel spuści ze smyczy, żeby się wybiegał i zniknie z oczu, nie zje niczego niebezpiecznego.

Choć jednemu psu

Świdniccy weterynarze, jeśli przypominają sobie, że pomagali psom, które zjadły trutkę na gryzonie były to przypadki kiedy właściciele świetnie o tym wiedzieli, bo do zatrucia doszło na ich posesji czy w garażu.

 – Moim zdaniem to nie jest jedna osoba tylko wiele, nie wierzę, że się je złapie i ukarze. Może jedynie nagłośnienie tej sprawy uczuli właścicieli, którzy będą zwracali większą uwagę na swoje psy. Jeśli choć jednemu psu uratuje to życie, to dobrze. To może się zdarzyć każdemu i wszędzie, bo ludzie opowiadają o takich historiach w całym  Świdniku – dodaje opiekunka otrutego owczarka niemieckiego.    

e-Wydanie

Pozostałe informacje

16 lipca 2025: Przewodnicząca Komisji Europejskiej, Ursula von der Leyen przedstawia propozycję Wieloletnich Ram Finansowych (WRF) opiewającą na prawie dwa bilionów euro

Miliardy dla Polski. Będziemy największym beneficjentem w nowym budżecie UE?

Unijny komisarz ds. budżetu Piotr Serafin poinformował w środę, że Polska, mimo że przez ostatnie lata bardzo szybko się rozwijała, pozostanie największym beneficjentem narodowych programów w przyszłym wieloletnim budżecie Unii Europejskiej. Chodzi przede wszystkim o politykę spójności i rolnictwo.

Nazwisko nowego dyrektora CKF Stylowy w Zamościu powinniśmy poznać przed końcem wakacji

Będzie w kim wybierać. Siedmioro chętnych do kierowania kinem

Aż tylu kandydatów zgłosiło się do konkursu na stanowisko dyrektora Centrum Kultury Filmowej w Zamościu. Rozstrzygnięcie powinno nastąpić przed końcem wakacji.

Motor Lublin kontra Arka Gdynia. Kibicu, po meczu wróć autobusem

Motor Lublin kontra Arka Gdynia. Kibicu, po meczu wróć autobusem

Przed nami początek sezonu 2025/2026. W pierwszym meczu piłkarze Motoru Lublin przed swoimi kibicami zmierzą się z Arką Gdynia. Po spotkaniu do domu będzie można wrócić autobusem.

Nogi same rwą się do tańca. Przed nami potańcówka w Skansenie
19 lipca 2025, 19:30

Nogi same rwą się do tańca. Przed nami potańcówka w Skansenie

W zeszłym roku potańcówki w Skansenie były prawdziwym hitem. W tym roku organizatorzy również zapraszają na taneczny parkiet.

Ministrowie spraw zagranicznych Polski – Radosław Sikorski (w środku), Litwy – Kęstutis Budrys (z prawej strony) i Ukrainy – Andrij Sybiha podczas konferencji prasowej po spotkaniu z okazji obchodów 5. rocznicy powołania Trójkąta Lubelskiego
galeria

Sikorski: Trójkąt Lubelski udziela i będzie udzielał wsparcia bohatersko walczącej Ukrainie

Szef MSZ Radosław Sikorski podkreślił w środę w Lublinie, że Polska zapewniła Ukrainie już 45 pakietów różnego rodzaju uzbrojenia i amunicji. – Pracujemy nad kolejnymi dostawami – dodał minister.

Plażowicze nad Zalewem Zemborzyckim w pierwszych latach jego istnienia
STARE ZDJĘCIA
galeria

Zalew Zemborzycki ma już 51 lat. Wspomnienia z budowy i wielkiego otwarcia

Plany jego powstania pojawiły się już kilkanaście lat po II wojnie światowej, ale wtedy inne inwestycje miały pierwszeństwo. Jednak po wielkiej powodzi w latach 60. wrócono do nich. Ostatecznie budowę Zalewu Zemborzyckiego ukończono w lipcu 1974 roku i dziś to "lubelskie morze" kończy 51 lat.

Hrubieszów, liczący obecnie ponad 17 tys. mieszkańców to najdalej wysunięte na wschód miasto Polski. Jest położony nad Huczwą, dopływem Bugu, w odległości zaledwie 5 km od granicy z Ukrainą

Trzy lata na wydanie 80 mln. W mieście wiele się zmieni i sporo przybędzie

Łatwiej chyba powiedzieć, czego w Hrubieszowie nie będzie za trzy lata, niż wymienić długą listę przedsięwzięć zaplanowanych do realizacji z funduszy szwajcarskich. Projekt miasta został tak wysoko oceniony, że samorząd będzie miał do wydania ponad 80 mln zł.

Oficjalnie. Jan Urban selekcjonerem reprezentacji Polski

Oficjalnie. Jan Urban selekcjonerem reprezentacji Polski

Koniec oczekiwania na nowego selekcjonera. W środę Polski Związek Piłki Nożnej oficjalnie potwierdził, że naszą kadrę narodową poprowadzi Jan Urban

Festiwal Re:tradycja - Jarmark Jagielloński. Trzy dni pełne tańca
22 sierpnia 2025, 0:00

Festiwal Re:tradycja - Jarmark Jagielloński. Trzy dni pełne tańca

To jeden z największych festiwali kultury tradycyjnej w Polsce. W dniach od 22 do 24 sierpnia będą koncerty, warsztaty taneczne i muzyczne i wystawy z dziełami sztuki ludowej z różnych krajów. 19 edycja Festiwalu Re:tradycja - Jarmark Jagielloński będzie odsłoną związana z tańcem tradycyjnym.

Mała rzecz, a ucieszy działkowiczów. Czekanie na autobus będzie przyjemniejsze

Mała rzecz, a ucieszy działkowiczów. Czekanie na autobus będzie przyjemniejsze

Mała rzecz, a z pewnością ucieszy mieszkańców, zwłaszcza działkowiczów korzystających z przystanku w Styrzyńcu. Gmina postawi tu wiatę przystankową.

Na służbie. Wojewódzkie obchody Święta Policji w Lublinie
galeria

Na służbie. Wojewódzkie obchody Święta Policji w Lublinie

Były odznaczenia i awanse na wyższe stopnie, a 35 nowo przyjętych do służby funkcjonariuszy złożyło ślubowanie – tak w środę zakończyły się Wojewódzkie obchody Święta Policji w Lublinie.

Nielegalna broń i amunicja ukryta w gospodarstwie

Nielegalna broń i amunicja ukryta w gospodarstwie

29-latek z powiatu parczewskiego miał w pomieszczeniach gospodarczych arsenał broni i amunicji. Teraz grozi mu za to nawet 8 lat więzienia.

Konie z Końskowoli zatrzymane i doprowadzone na łąkę

Konie z Końskowoli zatrzymane i doprowadzone na łąkę

W środę rano na drodze między Końskowolą a Sielcami spacerowały sobie trzy konie. Za ich nie dopilnowanie właściciel dostał mandat.

Trójkąt Lubelski obraduje w Lublinie. Przede wszystkim o Ukrainie
galeria

Trójkąt Lubelski obraduje w Lublinie. Przede wszystkim o Ukrainie

W środę przed południem po centrum Lublina poruszało się kilka kolumn rządowych. Do miasta zjechali ministrowie spraw zagranicznych Polski, Litwy i Ukrainy, którzy spotkali się na lubelskim zamku w ramach 5. rocznicy powołania „Trójkąta Lubelskiego”.

zdjęcie ilustracyjne

Temat hejnału powróci. Radny proponuje konkurs, ale urząd go nie chce

Na ostatniej sesji rady temat hejnału miasta zdjęto z porządku obrad. Ale urząd pomysłu nie porzuca. Nie ogłosi jednak konkursu, jak sugerował radny Marek Dzyr.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium